;

Odpowiedzialny biznes

Gotowi na zmianę? (3)

Bartłomiej Kuczyński

18 stycznia 2019

Gotowi na zmianę?
3

Nowy rok sprzyja podsumowaniom. Jeszcze pamiętamy świętowanie dziesięciolecia bloga, 5 zeszłorocznych sukcesów Fundacji Orange, a tu czas na kolejne podziękowania. Kieruję je do Bartka Rymkiewicza, dla Was – blogera, dla mnie – kolegi i współpracownika, który dzisiaj zmienia klubowe barwy.

Przez blisko 2 lata Bartek zaprowadził Was w nieznane zakamarki edukacji cyfrowej, pokazał FabLab powered by Orange i niezwykłych ludzi, którzy tworzą w nim prototypy swoich produktów. Najchętniej komentowaliście posty o mądrym wykorzystaniu sieci, wolontariuszach Orange oraz podsumowanie roku 2017 w liczbach.  Bartku, dziękujemy i życzymy powodzenia na dalszej drodze!

Przejmuję od Bartka pałeczkę, postaram się dotrzymać mu kroku. Mam nadzieję, że zmiana fundacyjnego blogera będzie płynna, zwłaszcza, że imię pozostaje podobne. Obiecuję nie zanudzać Was wpisami o „realizacji projektów”. Już wkrótce opowiem Wam:

 • co słychać w Pracowniach Orange, które intensywnie promowały się w lokalnych społecznościach;
 • co mówią najnowsze badania o aktywności nastolatków online;
 • o nowych projektach stworzonych w FabLabie.

Dziękuję i zachęcam do żywej dyskusji!

Bartek Kuczyński

Udostępnij: Gotowi na zmianę?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Bartosz Rymkiewicz 11:41 18-01-2019
  Bartku, trzymam za Ciebie kciuki! :) Jesteście w najlepszych możliwych rękach!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Resboy 17:38 20-01-2019
   Na jakie barwy zmienił pracodawcę?
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 09:10 21-01-2019
  Witami i życzymy powodzenia :)
  Odpowiedz

;

Sieć

Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018 (34)

Piotr Domański

18 stycznia 2019

Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018
34

Na koniec 2018 roku mogliście korzystać już z  10 871 stacji bazowych z 4G LTE. Na 2/3 z nich działa agregacja pasma, dzięki której można bardziej komfortowo korzystać z internetu w telefonie. Nie macie oporów by tę moc wykorzystywać – przez sieć komórkową klienci Orange przesłali w 2018 roku 680 PB danych, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Już blisko 90% danych przesyłanych jest przez sieć 4G LTE, a ta „rura” robi się coraz szersza, dzięki większej liczbie „systemów” na masztach stacji bazowych – w ciągu roku przybyło ich 45%, co przełożyło się na mocną pozycję we wszystkich testach prędkości, nawet pomimo potężnego wzrostu transferu danych. To w dużym stopniu zasługa refarmingu.

Oczywiście z naszej sieci korzystacie także do rozmów, było ich ponad 68 mld minut. Wysłaliście też ponad 12 mld SMS-ów.

Sieć mobilna także dla firm!

Jednak nasza sieć komórkowa służy nie tylko korzystającym z internetu w smartfonach, na tabletach czy w domu, lecz także firmom i samorządom często do bardzo ciekawych celów. W wielu miejscach działają nasze karty M2M zapewniając, tak jak w Józefowie, możliwość sczytywania liczników wody i szybsze reagowanie na awarie. Jednak to nie wszystko, bo w 2018 roku rozpoczęliśmy kilka pilotaży i projektów Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych.

Czym jest owa technologia? To rozwiązanie działające w oparciu o sieć 4G LTE stworzone specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. Zaczęliśmy się jeszcze w 2017 roku, ale pierwsze testowe stacje bazowe obsługujące LTE-M odpaliliśmy w czerwcu. Równolegle zaprosiliśmy do współpracy start-upy, które chciałyby tworzyć właśnie Internet Rzeczy, bez względu na szczegóły techniczne. W tym samym miesiącu podpisaliśmy także porozumienie z władzami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Miasta Tychy. Chwilę później ruszył nasz wspólny projekt z innogy Stoen Operator – laboratorium, które odwiedziłem z blogową kamerą w ramach jednego z odcinków „Jak to działa?”. Potem posypało się jak z rękawa – ruszył pilotaż w Mysłowicach, gdzie pojemniki na odpady będą same informowały o zapełnieniu i we Wrocławiu, gdzie projekty były dwa, a o obu przeczytacie tutaj.

Podsumowanie sieci IoT 2018 sieć mobilna

Pisałem nieco wyżej o „zaawansowanej analityce danych”, jeżeli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do tekstu:„M2M a IoT – nieważne co prześlesz, ważne czego się dowiesz z… raportu”.

O IoT na blogu jeszcze napiszemy, szykujemy dla Was coś naprawdę dużego. Teraz wracam do tego, co zapewne Was bardzo interesuje.

Jednak przede wszystkim dla Was 😉

Bo z sieci korzystacie bardzo intensywnie – przesłanie 680 PB łatwe nie jest. Do zapisu 1 PB trzeba by użyć 745 milionów dyskietek (pamiętacie je?). By użyć nieco bliższej nam formy zapisu – to 223 tys. płyt DVD. Oznacza to, że do zapisu 680 PB należałoby użyć… 152 milionów płyt DVD. Standardowa grubość płyty DVD jest bardzo niewielka (czy kiedyś w ogóle zastanawialiście się nad jej grubością?) i wynosi 1,2 milimetra. Nawet mimo to, gdyby ułożyć jedna na drugiej taką ilość płyt DVD to wieża skonstruowana w ten sposób miałaby 182 km, wystając ponad granicę ziemskiej atmosfery. Gdyby położyć je na drodze, to zaczynały by się w Warszawie, a kończyły w Kielcach.

Transfer danych w sieci 3G został prawie bez zmian. Jeżeli chodzi o rozmowy, to niezmiennie króluje w tym sieć właśnie 3G i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Patrząc na wykresy można jednak zobaczyć, że czeka nas zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi wkrótce VoLTE. Sądzę, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2019, ale to tylko moje prywatne przewidywania 😉

Refarming specjalnie dla Was

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Jego prowadzenie w minionym roku było dla nas bardzo ważne i z tego co mówią koledzy zajmujący się siecią, będziemy go prowadzić także w kolejnym. Jeżeli chcecie przeczytać więcej szczegółów zajrzyjcie do tekstu: „Wyciskamy” sieć mobilną. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie funkcjonowało 4G LTE w paśmie 2100 MHz, które odpalaliśmy właśnie dzięki refarmingowi.  Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz.

Przekładając to na stacje bazowe – już ponad 63% z nich obsługuje agregację pasma, a na ponad 10%  mamy już cztery częstotliwości 4G LTE, czyli nasze najmocniejsze zestawienie. Możecie je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzimy lub zakończyliśmy proces refrmingu. Na wzrost możliwości naszej sieci wpływ miały także różnego rodzaju rekonfiguracje i zmiany, które dość obszernie opisałem w drugim tekście o wyciskaniu sieci komórkowej.

Podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska - grafika nagłówkowa

Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły. To nadal jednak potężna pojemność, która poradzi sobie z wieloma smartfonami jednocześnie korzystającymi z sieci.

Najbardziej pracowita stacja bazowa jest w Wielkopolsce

Zadałem też koleżankom i kolegom zajmującym się siecią pytanie o to, która stacja bazowa przesłała najwięcej danych naszych klientów w ciągu całego roku. Okazało się, że nie znajduje się ona w żadnym wielkim mieście, ale w Śremie w Wielkopolsce,  obsługuje znajdujące się tam osiedle domków jednorodzinnych Górczyn nad Wartą. W ciągu roku przeszło przez nią blisko 360 TB danych, czyli mniej więcej równowartość 500 godzin oglądania filmów wideo dziennie. To dobrze wyposażona stacja ma 4 sektory i odpalone są na niej 3 częstotliwości 4G LTE – 800, 1800 i 2600 MHz. Ale nie wyciągajcie pochopnych wniosków – przeważająca liczba stacji z absolutnej czołówki naszych stacji bazowych jest w województwie Mazowieckim 😉

Dla Was rozbudowaliśmy także stacje bazowe w miejscach, do których jeździcie na wakacje, dokładnie 200 z nich. Dodatkowo, na czas wakacji dostawiliśmy 10 stacji mobilnych, które obsługiwały ruch w najważniejszych miejscach. Sam będąc kilkukrotnie nad Bałtykiem, zauważyłem, że jakość naszych usług była bardzo dobra.

Podsumowanie sieci mobilnej - 2018 grafika

Po wakacjach nawet postanowiliśmy podliczyć ruch z nich i wyciągnąć wnioski. Zrobiliśmy to korzystając z kilku ciekawych interaktywnych narzędzi i okazało się, że największy ruch w naszej sieci to najprawdopodobniej, pośrednio dzieło sinic, które zakwitły w Bałtyku. Nie wierzycie? Mi też było trudno 😉 Skoro już przy wakacjach jesteśmy, to nasza sieć odczuła także moment gdy się skończyły. Widać wtedy nagłą zmianę sposobu korzystania z sieci. Jeżeli nie chcecie się domyślać jaki, musicie zajrzeć do powyższego linka.

Zmianę w jakości naszej sieci mogli odczuć także Ci z Was, którzy korzystali z niej przy granicy z Białorusią. Coś co przez wiele lat było problemem – trudności z koordynacją transgraniczną skończyło się i od czerwca możecie korzystać z 4G LTE także tam.

5G – strategia i testy

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w naszej sieci mobilnej było 5G. W marcu zaprezentowaliśmy razem z Nokią trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku.  Zabraliśmy się jednak do pracy i już we wrześniu mogliśmy pokazać Wam pierwszą stację bazową 5G działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15. Sporo o testach pisaliśmy, więc zajrzyjcie do podlinkowanych tekstów i wideo. Nie sądzę jednak, byście o nich nie słyszeli – odbiły się dużym echem w mediach, a wideo, w którym uchyliliśmy rąbka tajemnicy obejrzano kilkanaście tysięcy razy. Ale o tym za chwilę.

Nasza sieć okiem kamery

Na początku ubiegłego roku postanowiliśmy także zaprosić Was do siebie i pokazać z bliska jak działa nasza sieć. Dlatego ruszyliśmy w kwietniu 2018 roku z cyklem „Jak to działa?”, a w lipcu „Przyszłość jest dzisiaj”. Pierwszy jest bardziej techniczny, drugi nieco mniej ;-), ale oba pozwalają zajrzeć Wam do wielu miejsc najczęściej niedostępnych. Mogliście odwiedzić wielkie Centrum Przeważania Danych, zajrzeć do CERT Orange Polska i przyjrzeć się miejscu gdzie dbamy o działanie naszej sieci mobilnej. Marta pokazała miejsce, gdzie można podglądać koty dzięki światłowodowi, a następnie przygarnąć milusińskiego i porozmawiała z naszą sztuczną inteligencją – Maxem. Oczywiście będziemy pokazywać Wam kolejne aspekty działania naszej sieci także w tym roku, zajrzymy także do „urządzeń końcowych”. Kolejne wideo w przyszłym tygodniu!

A cała playlista jest tutaj.

Całą playlistę znajdziecie tutaj

Podsumujemy także rozwój naszej sieci stacjonarnej, lecz wszystko w swoim czasie 😉

A teraz czas na infografikę!

Infografika - podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska

Udostępnij: Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Nokian 08:57 18-01-2019
  Witam. Gratuluję rozbudowy sieci i sprawnego konkurowania z fioletowym partnerem/konkurentem :) Proszę o informację czy znany jest już termin refarmingu dla miast ściany wschodniej - Białystok, Lublin, Siedlce, Suwałki.
  Odpowiedz
 • komentarz
  kozien70 09:31 18-01-2019
  Świetnie. Szkoda tylko, że Orange kompletnie zaniedbał uruchamianie kolejnych L800 na stacjach miejskich. Nie chce mi się kolejny raz wymieniać lokalizacji, na których Wasz partner-konkurent ma L800, a Wy nie. Sam napisałeś, że ten rok w Orange to było przede wszystkim L2100 i L2600. Brak pasma zasięgowego 800 na wielu miejskich stacjach to nieustanne problemy z połączeniami VoLTE wewnątrz budynków, uporczywe trzymanie się szczątków sygnału L2600 lub L2100 połączone z drenażem baterii. U innych działa to dużo lepiej.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:40 18-01-2019
   Nie wszystkie stacje/systemy są współdzielone w ramach NetWorkS!, dlatego mogą się one różnić parametrami. Trudno odnieść mi się do konkretnych przykładów, niestety nazwa miasta, którą podałeś w jednym z wcześniejszych komentarzy niestety nie jest dokładną lokalizacją. Odpowiadając na Twoje pytanie dotyczące zaniedbywania uruchamiania 800 MHz, to w 2018 odpaliliśmy ponad 1600 takich systemów. Co do zasięgu wewnątrz budynków - to kwestia fizyki, o czym zapewne wiesz.
   Odpowiedz
   • komentarz
    tomi81 09:53 18-01-2019
    Piotrze - kozien ma rację. Nie mówimy o stacjach nie współdzielonych, a o tych na których macie wspólne L1800 i nie dodajecie nowych pasm (ewentualnie tylko L2600), podczas gdy Wasz partner posiada zarówno L800 jak i L2600. W drugą stronę spotkanie takiej sytuacji to na prawdę przypadek. Takich stacji jest na prawdę sporo. Osobną kwestia to nowe uruchomienia Waszego partnera na masztach Play - koledzy z Wielkopolski donoszą o mnóstwie stacji z których nie ma w ogóle Waszego sygnału (jest tylko TMobile). Czy to też jest kierunek rozwoju/macie lany na poprawę tej sytuacji? Inna sprawa to stacje np. górskie (schroniska), które jakiś czas temu także się przewijały w komentarzach (stacje TMobile) - czy na nich też nie macie planów udostępnienia własnego sygnału? Nawet Plus zaczął na nich uruchamiać własne stacje - trochę wstyd, że mając tam uruchomioną (planowaną) stację partnera nie ma z niej sygnału Orange i wybierając się w góry trzeba zabierać kartę innego operatora (choćby Waszego partnera...). Uprzedzając ewentualną odpowiedź - prośba o nie używanie argumentu inwestycji w sieć stacjonarną/światłowodową, którą także dla swojego partnera udostępniacie (oczywiście nie za darmo...).
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 10:02 18-01-2019
     Jeżeli odczuwasz trudności w korzystaniu z naszych usług podaj lokalizację, gdzie występują - dam znać kolegom zajmującym się siecią. Jeżeli z kolei prosisz mnie o wejście w dyskusję na temat wieloletniej strategii rozbudowy naszej sieci mobilnej oraz zarządzania pasmem, to przepraszam, ale nie zrobię tego. Nie dyskutuje się o tym w komentarzach pod wpisem na blogu korporacyjnym, bo to po prostu informacje tajne. W górach poprawiamy zasięg, pojawiliśmy się także w schroniskach, gdzie jeszcze do niedawna nas nie było. Będę o tym pisać w przyszłym tygodniu. A ostatniego zdania nie będę komentować.
     Odpowiedz
     • komentarz
      tomi81 10:57 18-01-2019
      Odpowiadając na ostatnie zdanie - nie musisz tego komentować - użyłem tylko Twojego argumentu z dyskusji, którą prowadziłeś z inny użytkownikiem. Temat strategii i jej upubliczniania to osobna kwestia - jest to oczywiste. Nie uważam jednak, iż pisząc o braku uruchamiania L800 i związanym z tym dyskomfortem przy korzystaniu z Waszych usług przy wykorzystaniu VoLTE dotykamy tematu o którym nie możesz rozmawiać? Również podniesienie argumentu o braku Waszego zasięgu (podczas gdy zapewnia go partner) nie uważam, za temat wyłączony z dyskusji. Zwracam tylko uwagę, iż obniża to jakość świadczonych przez Orange usług (vs to co zapewnia konkurencja) i jako Wasz klient mogę oczekiwać ich podniesienia. Odnosząc się do jakości usług (w tym kwestii związanej z VoLTE poruszonej przez koziena) - jeżeli oczekujesz podania pełnej listy nie ma problemu (nie będę pisało na forum o wszystkim bo jest tego sporo - w przypadku chęci zajęcia się tematem służę zestawieniem) - kilka przykładów poniżej: 1. Białystok - śródmieście (rejon ulic Suraskiej, Rynek Kościuszki, Lipowa) - wewnątrz budynków szczątki L800 z odległych stacji (RSRP -128, SINR 1-2), po czym spadek do śladów U900, a najczęściej do 2G - abonent często niedostępny, zaś po szczęśliwym nawiązaniu połączenia jakość taka, że nic nie słychać. Najbliższa stacja (ul. Nowy Świat 2) z L1800/2600 - brak planów na L800 (choć anteny wymienione, wolne porty są). Internet, na zewnątrz, o prędkości roamingu w Play (służę screenami w razie potrzeby). Indoor - w większości błąd połączenia. Brak planów na nową stację w okolicy, potrzeba posiłkowania się internetem od innego dostawcy i korzystanie z VoWIfi, nie obsługującego dalej smsów (może przy okazji dopytasz kolegów kiedy możemy spodziewać się tej funkcji wdrażanej już przeszło 1,5 roku); 2. Białystok, centrum - rejon ul. Ks. Abramowicza, Krakowska, Al. Piłsudskiego - sytuacja zbliżona do powyższej (mowa o zasięgu indoor). Stacja obsługująca rejon na Kościele Św. Rocha - dalej bez jakiegokolwiek LTE!Jeżeli macie problem z proboszczem blokującym rozbudowę (od 3-4 lat) - zmieńcie lokalizację (obok jest dużo możliwości z czego skorzystała konkurencja); 3. Białystok - sypialnie - pierwszy przykład z brzegu - oś. Dziesięciny 2, brak dedykowanych stacji oraz rozbudowy stacji obsługującej okolicę (ul. Antoniu Fabryczny) - tu mamy przynajmniej L1800 zapewniające sygnał w paśmie LTE outdoor (indoor b. słabe U900, ze spadkiem do 2G podczas rozmowy, co równa się praktycznym brakiem zrozumienia rozmówcy) - ratunek - ponownie VoWifi, ale nie o to chodzi w sieci komórkowej.... 4. Białystok - oś. Bojary - stacja na niskim akademiku, także bez L800 (sytuacja analogiczna jak z Nowym Światem) - uwagi takie same. Mogę tak wymieniać dalej (także poza Białymstokiem) - pytanie czy mam to robić? Centrum miasta wymaga pilnej weryfikacji (poza pojemnością zapewnienia zasięgu indoor w czymś innym aniżeli zapchane U900 i 2G), tyle, że od kilku lat tematem nikt się nie zajmuje (pomimo wielu monitów). Przyznaj, że pewnym kuriozum jest potrzeba używania kart konkurencji, aby możliwe było komfortowe korzystanie z podstawowych usług Orange w centrum miasta (poprzez "protezę" VoWifi). O transmisji danych (a właściwie jej braku) nie wspomnę. Jeżeli w górach faktycznie zaczynacie coś działać (również w wymienionych przeze mnie obszarach - Tatrach i stacjach partnera), nie zaś poprzez dostawianie TEMPów przy stokach to tylko pozostaje kibicować (w oczekiwaniu na kolejny artykuł).
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 11:03 18-01-2019
       Jeżeli chodzi kwestie tego o czym możemy lub o czym nie możemy pisać, to chyba każdy zostanie przy swojej opinii. Co do podanych przez Ciebie lokalizacji - sprawdzę.
       Odpowiedz
       • komentarz
        tomi81 11:37 18-01-2019
        Dziękuję. Zaczekam na info w sprawie podanych lokalizacji, nie mniej (podobnie jak w odpowiedzi do postu koziena) nie ma potrzeby przerzucania się lokalizacjami - Wasi sieciowcy doskonale wiedzą na których stacjach Wasz partner ma uruchomione L800 (czy też stację bazową, która nie działa w Waszej sieci), a na których nie ma go w przypadku Orange ;) . Tu chodzi o zasygnalizowanie problemu w skali całej sieci na tle partnera (nie zaś pojedynczych lokalizacji), ale to zapewne sprowadzisz do ingerencji w strategię firmy (nie podlegającej publicznej dyskusji).
        Odpowiedz
   • komentarz
    kozien70 10:57 18-01-2019
    Jest PR a obok są realia. Świetnie, że uruchomiliście ponad 1600 L800, ale Wasz konkurent-współpracownik uruchomił ich jeszcze więcej. Czy jesteś w stanie podać, ile z tych 1600 systemów to L800 w Łodzi albo w Poznaniu? Bo piszę o stacjach miejskich, a nie wiejskich, gdzie faktycznie większość Waszego LTE opiera się L800 (tu dla odmiany gołym, bez wyższych pasm co też jest słabe) Myślę, że na swoim stanowisku jesteś w stanie zweryfikować, które konkretne stacje w tych miastach mają L800 T-mobile, a Orange nie. Jeśli nie - zapraszam na zaprzyjaźnione forum telko lub chociażby poznańską stronę "łowców BTS", na której jest dokładna mapka wielkopolskich stacji wszystkich sieci/systemów. Nie ściemniamy. Jeździmy, skanujemy sieć, wiemy co gdzie świeci, piszemy o tym :) Jest spora różnica na niekorzyść Orange. Tak jak pisał tomi - chodzi o stacje wspólne N! Różnica taka, że Orange od roku mocno oszczędza, uruchamiając na nich jeśli już to tylko L2600, zaś T-mobile częściej daje komplet włącznie z L800.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 11:07 18-01-2019
     Jeżeli Twoim zdaniem gdzieś podałem nieprawdę i mijam się z realami, proszę wskaż to miejsce. Proszę napisz w których lokalizacjach masz trudności z korzystaniem z naszych usług z chęcią przekażę kolegom, którzy zajmują się siecią.
     Odpowiedz
     • komentarz
      brak_nicku 12:32 18-01-2019
      Wydaje mi się, że kozien70 nie pisał nigdzie iż podałeś nieprawdę. Chodzi tylko (i aż) o wspólne stacje, na których T-mobile uruchamia LTE800, a Orange nie.
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 15:45 11-02-2019
       "Jest PR a obok są realia". Więc jeżeli PR i realia to nie to samo, zapytałem się, gdzie minąłem się z prawdą.
       Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:07 18-01-2019
  W Smartfonie mam ustawione LTE/3G/2G kolejność, więc nie dziwne, że pierwsza sieć do rozmów to 3G (VoLTE nie obsługuje). Szkoda, że wszystkie smartfony nie obsłużą VoLTE, brak wsparcia dla większości słuchawek.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:32 18-01-2019
  Tekst na Blogu oczywiście pierwsza klasa i chętnie przeczytałem popijając poranną kawę :) Nieprzypadkowo wpis pojawił się właśnie dzisiaj ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:15 18-01-2019
   Zupełnie przypadkowo, po prostu na niektóre dane trzeba czekać. My nie za bardzo czujemy potrzebę, by się z kimkolwiek ścigać ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 12:13 18-01-2019
    To prawda, przy tylu stacjach nie ma potrzeby konkurować, ale zawsze może się zmienić ;) Konkurencja zapowiada rozbudowę i zauważmy że na większości stacji odpalają komplet pasm (nawiązując do tematu kolegów o L800). Zmieniając temat patrzę jak koledzy za blokiem "ciągną kabla" FTTH dla Orange :D:D
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 15:45 11-02-2019
     Cały czas się zmieniamy ;-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  ACDC 10:33 18-01-2019
  Szkoda tylko że nie wprowadzacie VoLTE na telefonach Huawei...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:17 18-01-2019
   Bardzo byśmy chcieli, a prace trwają.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Emil 10:35 18-01-2019
  Na Podkarpaciu poza miastami dwie trzecie stacji jest tylko z Lte 800
  Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 10:37 18-01-2019
  Będzie synchronizacja fazy?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:08 21-01-2019
   Nic nie słyszałem na temat prac w tym zakresie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Janek 13:28 18-01-2019
  Panie Piotrze, podaje przykład stacji T-Mobile w Warszawie (!), na której jest obecne tylko T-Mobile. Mają tam cztery pasma LTE, U900 i U2100 oraz G900. Ul. Zabraniecka 4, id stacji 26812. Stacja odpalona jakoś w wakacje 2018. Do tej pory brak na niej Orange. Obok są studia Cyfrowego Polsatu i inne firmy. Zasięg i pojemność są niezbędne. To Warszawa więc kluczowa aglomeracja. Kiedy Orange wejdzie na ten obiekt partnera z N!? Przykładów jest więcej.
  Odpowiedz
 • komentarz
  jhg 15:21 18-01-2019
  Jak wyglądają statystyki użycia kodeka HD Voice? Czy po zmianach w konfiguracji (dłuższym trzymaniu w 3G, ale też zmniejszeniu zasobów w 2G/3G) są duże zmiany?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Resboy 17:12 18-01-2019
  Piotrze, czyli networks polega na tym, że tam gdzie Orange ma lokalizację, tam T Mobile może sobie uruchomić swoje pasma ze wspólnych anten i vice versa? Może, ale nie musi, ale ma prawo?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:07 21-01-2019
   Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o modelach współpracy międzyoperatorskiej zajrzyj do wpisów i komunikatów prasowych: https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/ptk-centertel-i-ptc-zawieraja-umowe-o-wspolwykorzystywaniu-sieci/ i https://biuroprasowe.orange.pl/blog/gdy-dwoch-operatorow-korzysta-z-jednej-anteny-i-nie-tylko/. Pamiętaj jednak, że na początku ubiegłego roku informowaliśmy o odejściu od współpracy w modelu MOCN. Przeczytasz o tym tutaj: https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-polska-przeznaczy-wiecej-pasma-lte-4g/
   Odpowiedz
 • komentarz
  tokarek 17:46 18-01-2019
  Czy Orange wspiera rozmowy konferencyjne przez VoLTE i/lub VoWiFi?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Filip 20:01 18-01-2019
  Jak się ma ta część tekstu do modemu w Galaxy S9? "Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły."
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:03 21-01-2019
   To że urządzenie obsługuje agregację na pewnym poziomie i MIMO 4x4 nie oznacza że: a) agregacja i MIMO 4x4 działają jednocześnie na wszystkich częstotliwościach oraz b) że kombinacja pasm jest możliwa przy posiadanych przez operatorów zasobach pasma. Niestety szczegółowe kombinacje pasm rzadko są podawane, więc trudno ocenić co kryje się za takim takim "CA kilkanaście".
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 23:08 18-01-2019
  Nareszcie coś piszą o tych Kielcach :) Oj było tego trochę wszystkiego :) Sieć działa na 5+ :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Misiek 20:44 30-01-2019
  A ja poczekam jak pochwalisz się siecią stacjonarną. Może w końcu napiszesz, że odłączacie wioski.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:13 31-01-2019
   Nie tylko napiszę, ale nawet i pokażę, bo w produkcji jest film na ten temat. Podsumowanie oczywiście będzie, pewnie pod koniec lutego.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Damian 17:59 11-02-2019
  Przeniosłem ostatnio do waszej sieci swój numer, tym sposobem utraciłem na telefonie LTE, mam tylko H+, jestem w lokalizacji Puławy (24-100), czyli miasto 50 tys. mieszkanców, sprawdzałem na btsearch.org, najbliższy mi nadajnik jest przy ul. Kołłątaja, ja mieszkam w okolicach ul. Piaskowej 61, troszkę zadziwiło mnie, że w 2019 roku na tym nadajniku nie macie LTE, jest tylko UMTS w paśmie 2100. Jak byłem w poprzedniej sieci (P4), miałem w tej samej lokalizacji LTE, 4 pasma, mocny sygnał, działała agregacja pasm, mam Samsunga S8, a teraz w przypadku Orange w mieszkaniu nic, dopiero po wyjściu na dwór jest LTE, ale słabiutkie transfery. Czy będziecie coś w tym temacie robić, bo Puławy to miasto powyżej 50 tys. mieszkańców, a jest potraktowane gorzej niż najgorsza wieś, bo nie ma nawet LTE800 w mojej części miasta.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Damian 05:39 12-02-2019
   Luknąłem dodatkowo w zakładkę Networks na btsearch.org i widzę, że na tym nadajniku chyba jest LTE1800, nadajnik na 4-piętrowym budynku, mój blok 500 m od nadajnika, 8 budynków 4-piętrowych na drodze do nadajnika i u mnie w pokoju zerowy zasięg LTE. Z tej samej lokalizacji agreguje 2 pasma LTE od P4, a jedyna różnica, że ich nadajnik jest wyniesiony na dachu tego samego samego budynku o 2,5 metra wyżej, wczoraj osobiście się wybrałem obejrzeć sytuację z nadajnikami. Widocznie czeka mnie znowu powrót do poprzedniego operatora, bo być bez zasięgu LTE to absurd.
   Odpowiedz

;

Oferta

Obniżka ceny Samsung Galaxy A7 | SZYBKI TEST (8)

Marta Krajewska

17 stycznia 2019

Obniżka ceny Samsung Galaxy A7 | SZYBKI TEST
8

Od dzisiaj możecie kupić Samsung Galaxy A7 w obniżonej cenie.  To początek nowej promocji, w której co tydzień będziemy oferować wybrany model w promocyjnej cenie.

Promocja – od 45,01 zł miesięcznie

Jako pierwszy przeceniliśmy popularny smartfon, Samsung Galaxy A7 Dual SIM. W Planie Optymalnym zapłacicie za niego 45,01 zł/mc, co daje łączną cenę urządzenia 1080,14 zł (przed obniżką 1199,99 zł). W Planie Wzbogaconym rata za telefon wynosi 35,01 zł/mc, a łączna cena to 840,14 zł, (przed obniżką 1080,14 zł). Ceny obowiązują przy zawarciu umowy na 24 miesiące.

Na zakupy zapraszam do sklepu orange: Oferta tygodnia: Samsung Galaxy 2017 Dual SIM. Promocja potrwa do 23 stycznia 2019 r. A już 24 stycznia startujemy z kolejną tygodniową promocją. Koniecznie zajrzyjcie na blog.

Samsung Galaxy A7 – bardzo dobra średnia półka

Zrobiłam dla Was szybki test Galaxy A7. Co mogę zaliczyć na plus? Szklana obudowa, która nadaje temu modelowi elegancki sznyt, bardzo dobry potrójny aparat z ultraszerokokątnym obiektywem (120 stopni!) oraz skaner linii papilarnych umieszczony nietypowo, bo z boku telefonu. Co mniej mi się podobało? Zobaczcie materiał video.

Udostępnij: Obniżka ceny Samsung Galaxy A7 | SZYBKI TEST
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:48 17-01-2019
  Obniżka może i jest, ale w tym przypadku niewielka. W sklepach internetowych model ten można kupić o 20 zł drożej. I jest jeden mały plusik - mamy czystego softa :) Ja uważam że operatorzy powinni skupiać się na usługach a użytkownicy we własnym zakresie na urządzeniach i kupować je na wolnym rynku. Wówczas byłby wilk syty i owca cała.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 11:05 18-01-2019
   pablo, obniżka ceny tego modelu to nawet 240 zł, w przypadku Planu Wzbogaconego. Co do oprogramowania - telefony, które sprzedajemy są zoptymalizowane pod kątem działania naszej sieci. Dlatego warto kupować je u nas.
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 18:48 18-01-2019
    Optymalizacja do waszej sieci? A jak mi się zechce inna sieć? Przecież nikt nie jest "na smyczy". Natomiast pablo_ck wskazał "realną" cenę, a nie w jakimś waszym planie, i niestety jesteście do tyłu w temacie ceny! :P
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:04 21-01-2019
     Jesteśmy do tyłu w temacie ceny? Ciekawe... bo ja widzę, że napisał tam: " W sklepach internetowych model ten można kupić o 20 zł drożej." Czyli jednak w temacie ceny jesteśmy do przodu. A jeżeli chcesz przejść do innego operatora - droga wolna, simlocków nie ma. Po prostu telefony, które są kupowane u nas optymalizujemy, innych nie.
     Odpowiedz
   • komentarz
    Pan Pikuś 18:51 18-01-2019
    WiFi Calling oraz VoLTE w S6 i S9 działa bez waszego brandu ?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:05 21-01-2019
     To wyjątek potwierdzający regułę. Wystarczy spojrzeć na listę urządzeń które wspierają obie usługi, zresztą nie tylko u nas.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 19:07 17-01-2019
  Szklana obudowa i smartfon to pewien paradoks. Z jednej strony faktycznie telefon wygląda elegancko, z drugiej strony niemal każdy "chowa" taki sprzęt do etui by nie uszkodzić plecków ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 10:29 18-01-2019
   To prawda; poza tym szklana obudowa zbiera odciski palców. Ale nawet jeśli jest w etui, to wiemy, że smartfon jest elegancki ;-)
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej