Bezpieczeństwo

Jak chronić się przed phishingiem? (nie)Bezpieczna Sieć, #15

Michał Rosiak Michał Rosiak
25 lipca 2019
Jak chronić się przed phishingiem? (nie)Bezpieczna Sieć, #15

Phishingowe maile i SMS-y to od lat jeden z najpopularniejszych (wśród przestępców) sposobów ataków na firmy i internautów. Statystycznie każdy z nas otrzymuje ich nawet około 100 dziennie.

Liczba ataków phishingowych zwiększa się już od kilku lat, jednak dane liczbowe dla 2018 r. wskazują na znaczący skok, jeśli chodzi o ich stosowanie i popularność. Każdego dnia w internecie pojawia się 300-400 tysięcy różnych próbek złośliwego oprogramowania.

Minęły już jednak czasy pisanych koślawą polszczyzną maili od afrykańskich książąt i astronautów pozostawionych na tajnej stacji kosmicznej.

Socjotechnika to „podstawa” phishingu

Dzisiejszy phishing to dobrze przygotowana socjotechniczna robota. Na taką „wędkę” potrafią się złapać naprawdę grube ryby. Cyberprzestępca to już niekoniecznie doskonały informatyk - spec od złośliwego oprogramowania, ale coraz bardziej manipulator.

Uniknięcie zastawianych przez przestępców pułapek to prawdziwe wyzwanie. Niezmiennie ważny w rozwiązaniu takich problemów jest nasz umysł. Wszelkie żądania w wiadomościach, wywołujące emocje, załączniki w nieoczekiwanych mailach, SMS-ach lub noszące dziwne nazwy – to wszystko powinno zapalać nam w głowie czerwoną lampkę.

Większości zagrożeń moglibyśmy uniknąć zachowując po prostu zdrowy rozsądek przy korzystaniu z internetu. Wielokrotnie sami, sprytnie sprowokowani przez przestępcę wykonujemy działania, które pozwalają mu przejąć nasze dane czy kontrolę nad naszym komputerem lub smartfonem. Odczekajmy chwilę, zanim podejmiemy jakąkolwiek akcję.

Dobre zabezpieczenie pomoże na phishing

No i nie zaszkodzi wesprzeć naszej głowy dodatkowym, technicznym rozwiązaniem – jak CyberTarcza. Blokuje ona dostęp do potencjalnie niebezpiecznych stron i w wielu przypadkach zapobiegnie kradzieży ze smartfonów loginów i haseł do Waszych kont bankowych, służbowych maili czy firmowych dokumentów.

Powiecie: „po co CyberTarcza, mam przecież antywirusa?”. Dobrze, że masz antywirusa, jednak pamiętaj, że blokuje on zagrożenia, gdy te już pojawią się na Twoim smartfonie urządzeniu. CyberTarcza natomiast robi to wcześniej.

Jak piszą eksperci w naszym ostatnim Raporcie CERT Orange Polska, ważne by pozbyć się automatyzmu. Do sieci przenieśliśmy przecież istotną część siebie – stało się to do tego stopnia rutynowe, że trzeba się chwilę zastanowić, zanim zdamy sobie sprawę, jak dużo rzeczy robimy w internecie. Uważajmy, a jeśli mamy wątpliwości, nie wstydźmy się ich skonsultować i nie czytajmy długich informacji na szybko, albo gdy jesteśmy zmęczeni. Nic się nie stanie, gdy poczekamy - świat się nie skończy. Zastosowanie CyberTarczy daje nam dodatkowe zabezpieczenie.

A jak rozpoznać te fałszywe wiadomości, na co zwracać uwagę, jak się chronić? Obejrzyjcie film.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 18:05 25-07-2019

Michale jeszcze chwila i przestaną włączać komputer ;p ;p Dzięki za kolejny fajny wpis z kolejną lekcją na temat bezpieczeństwa 🙂

Odpowiedz
Łukasz
Łukasz 09:03 16-08-2019

Bardzo dobry artykuł.Im wiecej nowinek technologicznych i informatycznych tym wieksze zagrożenie.Tylko nasza czujność uchroni od problemów.

Odpowiedz

Rozrywka

BANKS na Kraków Live Festival 2019

Kasia Barys Kasia Barys
24 lipca 2019
BANKS na Kraków Live Festival 2019

Na Kraków Live Festival 2019 obok m.in. Calvina Harrisa, Post Malone czy Years & Years zagra Banks. To jedna z najciekawszych artystek współczesnego alternatywnego popu. W tym miesiącu odbyła się premiera jej nowego, świetnego albumu „III”, a już 16.08 Orange zaprasza na koncert w Krakowie, który wspiera.

Banks już jako dziecko Jillian Banks uwielbiała przekładać swoje myśli na papier. Chociaż na zewnątrz była zwyczajną dziewczynką, w jej wnętrzu rosło poczucie samotności i izolacji. Jej pamiętnik pełen był zapisków, często w formie potoku świadomości, czym dawała upust wszystkim niespokojnym myślom. Z każdym kolejnym rokiem ta rutyna przeobrażała się w umiejętność pisania wyjątkowych tekstów, a następnie muzyki. Dziś BANKS jest jedną z najciekawszych artystek szeroko pojmowanej alternatywy. Po pierwszych EP-kach "Fall Over" i "London" (2013), zaprezentowała swój debiutancki album "Goddess" (2014). Jeszcze przed jego wydaniem zwróciła na siebie dużą uwagę, między innymi za sprawą kawałka "Waiting Game", który został wykorzystany w kampanii reklamowej Victoria's Secret. A dzięki trasie z The Weeknd zyskała rozgłos na rynku międzynarodowym. Kiedy w 2016 roku wychodził jej drugi album "The Altar", miała mocną pozycję wśród najważniejszych artystek swojego nurtu. A jej nazwisko wymieniane było w jednym rzędzie obok takich artystek jak Lorde czy Lana Del Rey. Niespełna dwa tygodnie temu premierę miała kolejna płyta BANKS, zatytułowana po prostu "III". Jak przyznaje, wcześniej w jej twórczości dominowały kolory ekstremalne - biel i czerń. Teraz dopuściła do głosu szerszą paletę barw. "Może to dorosłość", przyznaje BANKS. "Ten album jest o zmianie dziewczyny w kobietę oraz wszystkich trudnych krokach, których ten proces wymaga".

REGULAR TICKETS dostępne są do 6.08.2019 lub do wyczerpania puli biletów. Ceny i więcej szczegółów na www.livefestival.pl

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Nasze wielkie serce, czyli wolontariusze

Bartłomiej Kuczyński Bartłomiej Kuczyński
24 lipca 2019
Nasze wielkie serce, czyli wolontariusze

Wolontariusze na medal

Jak wiecie, nasza Fundacja koordynuje wolontariat pracowników Orange w całej Polsce. Wolontariusze to z pewnością wielkie serce naszej działalności. W zimie zanoszą prezenty do potrzebujących dzieci i spędzają z nimi świąteczny czas; w trakcie roku szkolnego prowadzą zajęcia o bezpieczeństwie w internecie. W czasie Orange Warsaw Festival pomagają osobom z niepełnosprawnościami i tworzą ekopatrole. W tym roku w czasie Open’er Festival Powered by Orange wspierali kampanię #jestnaswiecej. Z kolei maj i czerwiec to miesiące, w których przy wsparciu fundacji prowadzą swoje autorskie projekty.

[caption id="attachment_19016" align="alignnone" width="1385"]Wolontariuszki Fundacji Orange Wolontariuszki Fundacji Orange[/caption]

Seria niezwykłych akcji za nami

Kraków. Sebastian z ekipą w ośrodku kuratorskim organizują spotkanie o niebezpiecznych kontaktach w sieci, hejcie, sekstingu itp.

Kaczorowo. Piotrek i Michał na czele 20-osobowej grupy podobnie jak w poprzednich latach prowadzą ośmiogodzinną, szaloną zabawę dla podopiecznych Domu Dziecka. Konie, walki rycerskie, wielkie puzzle i cała masa atrakcji.

Starogard Gdański. Grupa pod wodzą Ani organizuje piknik, lekcję o hejcie. Jakby tego było mało, remontuje jedno z pomieszczeń ośrodka dla dzieci "Można inaczej".

Lubawka. Ania i Mariusz koordynują akcję, w której wolontariusze biorą udział w meczu, a po nim prowadzą zajęcia na temat hejtu w związku z naszą kampanią #jestnaswiecej.

Mógłbym wymienić jeszcze ponad setkę podobnych akcji tylko z maja i czerwca. Wspomniałem zaledwie cztery - jako przykłady. Liczy się przecież każde zaangażowanie, nawiązana relacja, chęć bycia z potrzebującymi. Spotkania ludzi nie można ująć w żadne liczby.

Wolontariusze wymiatają!

Dość rzadko chwalimy się takimi lokalnymi projektami wolontariuszy. Ludzi, którzy pracują dla innych całkowicie dobrowolnie i z własnych chęci. Często angażują swoje rodziny, przyjaciół i wspólnie wspierają domy dziecka, szpitale, domy opieki i inne placówki.

Wolontariat naszych pracowników jest często cichy i bez większego rozgłosu. Jest bardzo mocno osadzony w lokalnych społecznościach - każdy najlepiej wie, czego potrzeba u niego w sąsiedztwie.

Są zespoły, które wspólnie robią duże akcje. Są też wymiatacze, którzy w pojedynkę prowadzą zajęcia w szkołach. W obu wypadkach mogę powiedzieć im jedno: chapeau bas!

[caption id="attachment_19015" align="alignnone" width="1200"] Wolontariat kompetencji - zajęcia z VR[/caption]

Wolontariat w liczbach

Wprawdzie liczby nie są najistotniejsze, ale dobrze oddają skalę pomocy. Przeczytajcie, jak to wyglądało tylko w maju i czerwcu:

  • wolontariusze przeprowadzili 115 projektów;
  • wzięły w nich udział 793 osoby;
  • 13 644 osoby uzyskały wsparcie.

Interesuje Was jak było wcześniej? Proszę bardzo:

  • od 2003 wolontariusze przepracowali 196 955 godzin
  • jeśli przeliczylibyśmy to na ośmiogodzinny dzień pracy, uzyskalibyśmy ponad 98 lat pracy jednego człowieka!
  • w każdym roku mamy około 3500 wolontariuszy,
  • to 25% wszystkich pracowników,
  • nasi wolontariusze to 1/3 wszystkich wolontariuszy w Grupie Orange na całym świecie.

Nieźle, co?

[caption id="attachment_19014" align="alignnone" width="1200"]Wolontariusz Fundacji Orange Wolontariat kompetencji. Lubimy to![/caption]

Komentarze

Scroll to Top