Sieć

Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange

Piotr Domański Piotr Domański
05 grudnia 2019
Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange

Temat 5G jest bardzo gorący, lecz cały czas trwają prace, analizy i badania, które mają określić, jak sieć radiowa za kilka bądź kilkanaście lat będzie działać. W moje ręce wpadła książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Nieprzypadkowo, gdyż jej drugi rozdział dotyczy eksperymentu, który przeprowadziliśmy w Polsce kilka lat temu.

Światłowód wewnątrz radiolinii?

Cel był taki, by stworzyć technologię, która pozwala sygnał sieci światłowodowej, takiej samej jak ta, która dociera już do ponad 4 mln gospodarstw domowych w Polsce przełożyć na fale radiolinii, a następnie ponownie na sygnał GPON. Miało się to odbyć tak, by radiolinia była z perspektywy sieci optycznej „przeźroczysta” – dla sygnału biegnącego światłowodem miała być niezauważalna.

Było to pionierskie rozwiązanie, które wymagało stworzenia kilku nowych urządzeń, a ich nazwy brzmią jak z filmów SF. Co powiecie na Coherent Photonic Mixer, czy Single Side Band Mach-Zehnder Modulator? Ostatecznie wszystko się udało, co relacjonowaliśmy na blogu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga… Prędkość radiolinii wyniosła 2,5 Gb/s w downloadzie i 1 Gb/s w uploadzie, czyli dokładnie tyle ile wynosi maksimum dla sieci GPON.

Zapytacie – dlaczego ta technologia znalazła się w książce związanej z 5G? Powód jest prosty – cały czas trwają prace na zapewnieniem odpowiedniego zaplecza (backhaul) dla sieci kolejnej generacji. Wykorzystanie w tym celu systemów PON może okazać się jednym z najlepszych (i najbardziej efektownych kosztowo) metod podłączenia rozbudowywanej sieci 5G do rdzenia. Zaś takie radiolinie – przeźroczyste dla sieci optycznej, bardzo wydajne i łatwe do zastosowania mogą być uzupełnieniem sieci światłowodowej w miejscach gdzie nie jest ona w pełni dostępna.

Artykuł na ten temat koledzy z Rozwoju Sieci Dostępowej - Mateusz Lech i Andrzej Banach przygotowali wspólnie z naukowcami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Izraela.

Światłowodowe zaplecze dla sieci 5G i sieć we mgle

Jednak to tylko mały wycinek tego, o czym książka jest. Autorzy kolejnych artykułów, zastanawiają się także choćby nad tym, w jaki sposób budować sieci rdzeniowe i dystrybucyjne mogące jednocześnie zapewniać transport dla sieci mobilnej 5G do codziennych zastosowań, rozwiązań Internetu Rzeczy, sieci światłowodowej biegnącej do domu czy też łącz przeznaczonych dla wielkich serwerowni. Z kolei naukowcy z Universitat Politechnica de Valencia rozważają zastosowanie światłowodów wielordzeniowych do zapewnienia zaplecza dla sieci 5G.

Więcej o testach 5G w Warszawie i Lublinie, w czasie których przygotowujemy się do uruchomienia komercyjnej sieci.

Jeszcze ciekawszą koncepcję można znaleźć w tekście dwóch naukowców zza wielkiej wody, dokładnie z Nowego Meksyku i Montrealu. Zastanawiają się oni nad zastosowaniem rozwiązania, które nazywa się fog computing. Chodzi o bardzo rozproszoną chmurę, znajdującą się bardzo blisko centrum sieci. Ma ona zapewnić niższe opóźnienia i zredukować ilość danych transmitowanych na zapleczu sieci.

Okładka książki o 5G

Oczywiście, nie jest to książka dla wszystkich, ale jeżeli chcecie zobaczyć, jak skomplikowana jest praca inżynierów, dzięki którym macie internet „ze ściany” i z „powietrza”, a także jak niezwykłe są technologie, dzięki którym telekomunikacja działa – zapraszam do lektury. Optical and Wireless Convergence for 5G Networks wydawnictw Wikey i IEEE Press jest dostępna także jako e-book, jeżeli macie wolne około 100 dolarów.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 15:10 05-12-2019

Wolne 100 dolarów i pewnie angielski w jednym palcu ;p

Odpowiedz
olekr
olekr 15:55 05-12-2019

Dajcie sobie spokój z tym 5G .Mniej zachorowań będzie.10W/m2

Odpowiedz
PAWEŁ
PAWEŁ 18:46 05-12-2019

Kiedy PEM podniesiecie ????

Odpowiedz

Oferta

Mikołajki w Orange na kartę

Marta Krajewska Marta Krajewska
05 grudnia 2019
Mikołajki w Orange na kartę

W  tym roku w Orange na kartę Mikołajki zaczynamy dzień wcześniej. Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy prezent: usługę "Nielimitowane Rozmowy, SMS-y i MMS-y oraz pakiet 0,5GB internetu" do wykorzystania do końca kolejnego dnia za 0 zł.

Aby skorzystać z promocji należy wysłać bezpłatny SMS o treści MIKOLAJKI pod nr 277. Ważna informacja: numer abonenta musi mieć możliwość wykonywania połączeń wychodzących. Włączenie usługi nastąpi automatycznie, a potwierdzenie otrzymacie SMS-em.

Promocja potrwa od 5 do 6 grudnia 2019 r. do godziny 23:59.

Szczegóły w regulaminie.

Komentarze

Doktor
Doktor 15:38 23-08-2024

Proszę o informacje kiedy dowiesicie się do masztu P4 RZE7013 w miejscowości Nowy Borek, gmina Błażowa, woj. Podkarpackie. Już nawet Plus wziął tam pozwolenie a jest tam starsza dziura zasięgowa, jedynie Play ma zasięg

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 05:57 29-08-2024

O jeszcze chwila i będziecie u mnie. Dobrze że 2G zostaje z nami i niektóre telekomunikacyjne perełki jak Samsung X660 będą działać. Kalendarz w telefonie się skończył, bateria już słabiutka, ale telefon działa mi ok 20 lat.

Odpowiedz
Paweł
Paweł 19:28 02-09-2024

Szkoda że miejscowości Wolanów powiat Radomski od dawna dawna istnieje zasięg 2G albo brak zasięgu.

Nawet jak się pojawi LTE to na po graniczu.

Jakoś sieć Orange nie jest tym zainteresowana żeby poprawić w tym rejonie zasięg

A konkurencja posiada nadajnik i się śmieje z Orange że przejął wszystkich klientów.😂
Nawet w sklepach nie istnieją startery Waszej firmy

Odpowiedz
Jakub D
Jakub D 16:45 04-09-2024

Ale bywa też odwrotnie. Jestem w takim miejscu, że pomarańczowi i różowi wymiatają (LTE/5G), a fioletowi i zieloni praktycznie nieobecni. Nawet 2G nie odbiera w budynkach, a na zewnątrz tylko czasem. 🙂

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Live chat z Przemkiem Pająkiem z Spidersweb.pl – pierwszy smartfon dziecka

Kasia Barys Kasia Barys
04 grudnia 2019
Live chat z Przemkiem Pająkiem z Spidersweb.pl – pierwszy smartfon dziecka

Coraz bliżej święta. Pod choinką wiele osób znajdzie smartfony i tablety. To jeden z ulubionych prezentów. Jak wynika z naszych badań, 25% osób z tzw. pokolenia Z, czyli urodzone go po 1997 roku, chętnie dostałoby jako prezent właśnie nowy smartfon. Święta to także okazja dla rodziców do wręczenia dziecku pierwszego smartfona. Według 53 proc. młodych ludzi smartfon byłby wymarzonym prezentem dla ich rówieśników. Więc jeśli myślicie  o takim prezencie dla swojego dziecka, ale nie wiecie jaki wybrać pierwszy telefon posłuchajcie kogoś, kto na nowych technologiach i sprzęcie zna się jak mało kto.

Zapraszam na live chat z Przemkiem Pająkiem, redaktorem portalu spidersweb o tym, jakie funkcje czy aplikacje powinien mieć pierwszy smartfon naszego dziecka. 

Live chat we czwartek, 5 grudnia o godzinie 13:30

Zachęcam do zadawania pytań. Link do live chat poniżej.

Komentarze

Scroll to Top