Skrót „ESG”, z którym spotykacie się coraz częściej oznacza: środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ang. Environment, Social, Governance). Czym jest ESG i jak wpływa na zarządzanie firmą? Jak w Orange przygotowujemy się do obowiązków wynikających z nowych regulacji UE? Zapraszam na krótką, ale przydatną lekcję.
Dziś zamiast o CSR mówimy o ESG - przechodząc na język wymiernych wskaźników i nowych standardów. W Orange Polska działania CSR raportujemy od kilkunastu lat. Co roku publikujemy tzw. raport zintegrowany, w którym informujemy o realizacji strategicznych celów ESG, popartych wskaźnikami, a także prezentujemy kwestie ładu korporacyjnego czy ryzyk klimatycznych oraz sposobu zarządzania nimi. Brzmi skomplikowanie, a tu jeszcze stoimy przed kolejnym wyzwaniem.
Nowe regulacje, rosnące wymagania…
Przyjęta w końcówce ubiegłego roku dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmie nie tylko tak duże firmy jak nasza już zobowiązane do raportowania danych niefinansowych, ale też mniejsze podmioty. Szacuje się, że raportować będzie musiało w Polsce ok. 3500-4000 firm. Obecnie jest ich ok. 150 podmiotów.
Ważną częścią raportowania jest też odniesienie do realizacji celów klimatycznych i ujawnienie informacji związanych z klimatem zgodnie z zaleceniami Grupy Zadaniowej ds. Ujawniania Informacji Finansowych Związanych z Klimatem TCFD (ang. Task Force on Climate-Related Financial Disclocures).
Rekomendacje TCFD to zestaw dobrowolnych, spójnych zaleceń dotyczących ujawniania informacji. Służą przedsiębiorstwom do przekazywania inwestorom, pożyczkodawcom i ubezpieczycielom wiarygodnych informacji o ryzykach finansowych związanych z oddziaływaniem na klimat. W Orange Polska od 2 lat ujawniamy szereg informacji w zakresie realizacji celów klimatycznych oraz w jaki sposób zarządzamy wpływem na klimat. Co dokładnie pisałam tutaj.
Od dwóch lat raportujemy też zgodnie z Taksonomią UE, która ma na celu stworzenie przejrzystego i szczegółowego systemu klasyfikacji działalności zrównoważonych. W ubiegłych latach dokonywaliśmy kwalifikacji i oceny zgodności w stosunku do dwóch pierwszych celów - mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Za 2023 rok dojdą kolejne cztery cele: zasoby morskie i wodne, gospodarka w obiegu zamkniętym, zanieczyszczenie powietrza oraz ochrona bioróżnorodności i ekosystemów.
Obecnie Taksonomia obejmuje sektory działalności odpowiedzialne za największą emisję gazów cieplarnianych oraz o największym potencjale realizacji celów środowiskowych. Większość działalności Orange Polska, polegającej na świadczeniu usług telekomunikacyjnych na dziś nie jest objęta jej zakresem. Co nie zwalnia nas z obowiązku analizy taksonomicznej w naszej działalności.
… i nowe wyzwania
Taksonomia i nowa dyrektywa CSRD mają doprowadzić do zwiększenia przejrzystości oraz zagwarantowania porównywalności spółek dla instytucji finansowych i inwestorów. Ale przygotowanie do spełniania wymogów regulacji unijnych wymaga od firm wysiłku w zakresie procesów, pracowników i technologii. To duża zmiana nawet dla takiej firmy, jak nasza, która ma ogromne doświadczenie w raportowaniu. Dlatego powołaliśmy zespoły projektowe zajmujące się przygotowaniem organizacji do nowego raportowania. Patrząc na dotychczasowe dane w ramach tzw. analizy luk oraz w ramach oceny podwójnej istotności (oddziaływania, ryzyka i możliwości) - będziemy dostosować się do większych wymagań określonych w ramach tzw. ESRS.
ESRS, czyli rozszerzenie raportowania zrównoważonego rozwoju
Co to oznacza dla świata biznesu? Przede wszystkim sporo dodatkowej pracy, ponieważ zaczyna obowiązywać konkretna struktura prezentowanych informacji, zgodnie obowiązkowymi standardami. Znika dowolność wyboru ujawnianych tematów istotnych i kluczowa staje się ocena istotności oraz narzucona metodologia oceny. Firmy mają przygotować raporty o konkretnej metodologii skupione na strategii i priorytetach, inwestycjach oraz wartości spółki, wsparte procesami kontroli w korelacji ze sprawozdaniem finansowym.
Dotychczas firmy mogły też koncentrować się na bezpośrednim wpływie przedsiębiorstwa na otoczenie bez uwzględnienia łańcucha wartości. To również się zmienia. Wpływ firmy na otoczenie i odwrotnie wpływy zewnętrzne na organizację stają się priorytetowe. To wymaga m.in. pozyskania informacji od naszych dostawców i ich partnerów biznesowych o działaniach oraz produktach.
W nowej rzeczywistości kluczowa jest rola oceny ryzyk i możliwości, a także usytuowania kwestii ESG w modelu biznesowym oraz strategii organizacji. Do tego potrzebna będzie też atestacja danych zawartych w raporcie.
Wiem, że to wszystko brzmi mega skomplikowanie i gratuluję, że dotarliście do tego miejsca. Jednym zdaniem - przed nami spore wzywanie, ale jako firma odpowiedzialna społecznie i środowiskowo postaramy się mu sprostać jak najlepiej potrafimy.