;

Urządzenia

Jeździłam trzema elektrykami | Przyszłość jest dziś #11 (10)

Marta Krajewska

23 lipca 2019

Jeździłam trzema elektrykami | Przyszłość jest dziś #11
10

Hulajnoga, deskorolka i rower – to chyba najpopularniejsze ostatnio środki transportu na krótkich odcinkach. Zwłaszcza hulajnogi zdobyły zawrotną popularność i serca mieszkańców dużych miast. W samej Warszawie, w popularnych systemach wypożyczania w maju tego roku było ich 4000.  Wielu z nas korzysta z pojazdów elektrycznych dojeżdżając do pracy.

Sprawdziłam, jak w miejskiej dżungli radzą sobie hulajnoga, deskorolka i rower. Które urządzenie wygrało test na najlepszy miejski środek transportu? Zobaczcie video.

Aktualną ofertę pojazdów elektrycznych, także na raty, znajdziecie w sklepie Orange: pojazdy elektryczne w ofercie Orange.

Teraz wszystkie urządzenia w ofercie Orange są dostępne także na raty i to dla każdego, także dla osób, niebędących klientami Orange. Więcej informacji: Smartfony, zegarki i… elektryczna hulajnoga od Orange w ratach 0 proc. dla wszystkich

Bardzo ważne: w filmie jestem bez kasku, ale na co dzień, koniecznie pamiętajcie o bezpieczeństwie i do jazdy hulajnogą i rowerem zakładajcie kask, w przypadku deskorolki – także ochraniacze na kolana i łokcie.

Hulajnogą, ale z głową

W teście używałam elektrycznej hulajnogi Xiaomi MiJia. Przyznaję, jeździć nauczyłam się niedawno, ale moje niewielkie umiejętności wystarczyły do obsługi tego urządzenia. Hulajnoga jest stabilna, można ją złożyć i schować do bagażnika samochodu lub zabrać do metra, czy autobusu. Xiaomi MiJia przejeżdża do 30 km na jednym ładowaniu, a czas ładowania to 5 godz.

Ostatnio sporo słyszy się o wypadkach na hulajnogach, dlatego pamiętajcie, że w świetle prawa hulajnoga jest traktowana, jak pieszy. Może poruszać się po chodniku, ale już nie po ścieżce rowerowej, ani jezdni. Sprawdźcie

Deskorolka dla aktywnych

Drugim urządzeniem była elektryczna deskorolka, Kawasaki Balance Scooter KX-PRO 10.0D. Jazda tym urządzeniem wymaga nieco więcej wprawy, choć zasady działania są dosyć proste: aby ruszyć należy pochylić się w przód, tak samo przy przyspieszaniu; zwalnia się pochylając do tyłu. Aby skręcić trzeba przenieść środek ciężkości w stronę, w którą chcecie skręcić (jak na nartach). Maksymalna prędkość, jaką osiąga deskorolka Kawasaki to 20 km/h. Na jednym ładowaniu przejeżdża do 20 km. Pamiętajcie, że deskorolka najlepiej działa na równej, płaskiej powierzchni – najlepsza zabawa jest na placu, bulwarze, a nawet w biurowym open space, czyli tam, gdzie nie ma ryzyka wjechania kołem w dziurę.

Rowerem, ze wspomaganiem

Trzecim urządzeniem był elektryczny rower Kawasaki MTB klasy Premium. Na pierwszy rzut oka niewiele różni się od tradycyjnych jednosladów. Jednak ten górski rower posiada jednak zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi modelami – siła mięśni jest tutaj wspomagana napędem elektrycznym. To pozwala na  szybsze pokonywanie o wiele większych odległości i jest nieocenione przy podjazdach w trudnych, górskich terenach. Jeśli macie pod górkę do pracy, lub szkoły, to ten elektryczny rower ułatwi wam życie 😉 Posiada on także tryb WALK, który pozwala na samodzielne poruszanie się z prędkością pieszego, do 6 km/h. Garść informacji technicznych: rozmiar ramy to 53 cm, napięcie akumulatora: 36V, moc silnika: 250W. Rowery elektryczne Kawaski występują w trzech wersjach: damskiej, męskiej i MTB (górskiej).

Jestem ciekawa, co sądzicie o elektrycznych pojazdach – korzystacie? A może wolicie tradycyjne środkach transportu?

Udostępnij: Jeździłam trzema elektrykami | Przyszłość jest dziś #11
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:10 23-07-2019
  Ja marzę o hulajnodze, latem mógłbym zostawić auto pod domem i pokonywać trasę do pracy hulajnogą, tym bardziej że odległość 3 km nie jest duża.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 09:52 24-07-2019
   Mam podobnie może nie 3 a 7 km ale zawsze to cos nowego niz autem.
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 13:03 24-07-2019
    Ja bym kupił hulajnogę do dojazdów do pracy gdyby nie rozmiar - mimo wszystko w mieszkaniu taki grat, nawet po złożeniu, zabiera sporo miejsca oraz waga, która zniechęca do codziennego znoszenia/wnoszenia na 3 piętro m.in. w celu naładowania. Jak ktoś ma w bloku windę albo mieszka w domku parterowym to sobie może nie myśleć o takim szczególe jak waga, dla mnie to cecha dyskwalifikująca.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Marta Cieślak-Krajewska 14:47 24-07-2019
     MAURYCY, hulajnoga z filmiku, czyli Xiaomi MiJia waży ok 12 kg, ale to nadal niewiele w porównaniu do wielu modeli dostępnych na rynku.
     Odpowiedz
     • komentarz
      MAURYCY 15:36 24-07-2019
      Wiem ile waży ta ("mało" bo mały akumulator czyli mniejszy zasięg) i inne hulajnogi elektryczne - dla mnie to po prostu nie do zaakceptowania bez windy ;-) Wystarczy wziąć zgrzewkę dużych wód mineralnych (i doliczyć jeszcze trochę) i wnosić ją kilka razy dziennie po piętrach wąską klatką schodową i doliczyć niewygodny kształt złożonej hulajnogi z odstającymi elementami (przede wszystkim kierownica) - po prostu nie i tyle :D
      Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 12:49 24-07-2019
   pablo, w Twoim mieście działają systemy wypożyczania hulajnóg?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 15:16 24-07-2019
    Tak Marto, mamy wypożyczalnię, ale możemy poruszać się nimi po wyznaczonej strefie - po centrum. Do mnie na osiedle już nie mogę nią dojechać bo jest ono poza wyznaczoną strefą. Do tego cena - jak na kieleckie warunki dość sporo sobie życzą (http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,24858994,elektryczne-hulajnogi-juz-w-kielcach-sprawdzilismy-jak-sie.html).
    Odpowiedz
 • komentarz
  ziemowy 12:59 24-07-2019
  Też myślę o hulajnodze. Do pracy mam ok. 4 km więc w sam raz dla hulajnogi. Co prawda w Łodzi są hulajnogi na minuty ale ja na razie tylko w ścisłym centrum.
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 16:55 24-07-2019
  Trochę mnie to wszystko dziwi - pierw ekologia, zdrowie... a teraz elektryczne hulajnogi... A gdzie rower dla dobrej kondycji?!...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 10:22 25-07-2019
   emitelek, hulajnoga elektryczna jest nadal bardziej ekologiczna niż samochód, ale fakt, mniej niż rower. Jeśli ktoś ma wybór - dojeżdzać do pracy autem, lub np. komunikacją miejską i hulajnogą, to ta druga opcja jest bardziej eko. Dlatego prezentuję trzy urządzenia, każde o trochę innym zastosowaniu - rower też tu jest, fakt, że z możliwością elektrycznego wspomagania, ale nie trzeba z niego korzystać.
   Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Inwestycje infrastrukturalne i społeczne (1)

Monika Kulik

23 lipca 2019

Inwestycje infrastrukturalne i społeczne
1

Ranking Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) z 2019 r. wskazuje, że Polska zajmuje 25 miejsce na 28 państw członkowskich UE. Kraj czyni stałe postępy, jednak są one zbyt małe.
Pod względem łączności zajmujemy  24. miejsce. Największy postęp został odnotowany w stosunku do rozwoju mobilnych usług szerokopasmowych, w przypadku którego wyniki Polski były lepsze niż średnia w UE. Kluczem do poprawy sytuacji są inwestycje.

Inwestycjami w sieć mobilną Polska dogania średnią unijną

Nasza ojczyzna jest na poziomie bliskim lub równym unijnej średniej pod względem zasięgu 4G (93%), rozwoju szybkich łączy szerokopasmowych (36%) i wskaźnika cen łączy szerokopasmowych (86) ale odbiega od tej wartości pod względem zasięgu (66% vs. średnia dla UE 83%). Bardzo dobry wynik Polska uzyskała również w odniesieniu do liczby abonentów usług mobilnych znacznie przekraczając średnią UE (Polska 163, średnia UE 96).

Światłowód inwestycyjnym priorytetem

Infografika - inwestycje społeczne i gospodarcze Orange Polska

kliknij by pobrać pełną wersję infografiki

Dlatego inwestycje i rozbudowa sieci światłowodowej to jeden z priorytetów Orange Polska na najbliższe lata. W sumie na trwający program rozbudowy sieci światłowodowej operator planuje wydać około 4 mld zł. Według planu w zasięgu superszybkiego światłowodowego internetu znajdzie się na koniec 2020 roku ok. 5 mln gospodarstw domowych.

W tej chwili ze światłowodu Orange korzysta już ponad 400 tys. klientów a w zasięgu naszej sieci światłowodowej mieszka obecnie 3,5 mln. rodzin.  To jedna czwarta wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Inwestycje Orange w edukacje

Inwestujemy nie tylko w technologię, ale też w edukację. Poprzez Fundację Orange aktywnie działamy na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. Nawet 900 tysięcy osób może korzystać z multimedialnych Pracowni Orange, których już 100 znajduje się w małych miasteczkach i wsiach całej Polski.

W ramach programu MegaMisja 20 tysięcy dzieci w 800 szkołach może uczyć się bezpiecznego i twórczego korzystania z internetu i nowych technologii. 7 180 dzieci z 340 szkół poznało podstawy kodowania dzięki programowi SuperKoderzy. Dodatkowo , w ramach programu Zaprogramuj Przyszłość, współfinansowanego z POPC w latach 2017-18, Fundacja Orange objęła szkoleniami 18 000 dzieci. Dodatkowo 1200 nauczycieli przygotowała do prowadzenia zajęć z programowania dla najmłodszych.

W najbliższych 4 latach w ramach projektu Lekcja: Enter , finansowanego ze środków POPC, ponad 75 000 nauczycieli zostanie przygotowanych do wykorzystywania technologii podczas swoich zajęć szkolnych.

Więcej faktów na temat naszych inwestycji w sieć infrastrukturalną i społeczną znajdziecie w Raporcie Zintegrowanym 2018.

Udostępnij: Inwestycje infrastrukturalne i społeczne
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:22 24-07-2019
  Inwestycje Orange w edukacje oceniam na 6+ :) Pod tym względem jesteście chyba numer 1 na świecie :)
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Telefon na wakacje: Huawei Mate 20 lite (4) (5)

Marta Krajewska

23 lipca 2019

Telefon na wakacje: Huawei Mate 20 lite (4)
5

W wakacyjnym cyklu na blogu polecam Wam telefony (i nie tylko), które sprawdzą się podczas urlopu. Tym, którzy lubią spędzać czas aktywnie polecałam Samsunga Galaxy Watch LTE eSIM, tym, którzy robią wiele zdjęć i zależy im na ich świetnej jakości – Motorolę Moto G7 Power, a tym, którzy chcą mieć kilka aparatów, świetną jakość dźwięku, a to wszystko w wytrzymałej obudowie, LG V40 ThinQ. Dzisiaj mam propozycję dla tych, którzy szukają smartfona na rozrywkowy urlop ze znajomymi – Huawei Mate 20 lite.

Cztery aparaty i slow motion w Huawei Mate 20 lite

Mate 20 lite ma cztery aparaty, przedni 24 megapikselowy i tylny 20 megapikselowy, oba wspierane przez dodatkowe, 2 megapikselowe obiektywy. W kamerze wykorzystano sztuczną inteligencję, która rozpoznaje 22 scenerie i dopasowuje ustawienia. Dodatkowo mamy tutaj technologię HDR, która świetnie sprawdza się podczas robienia zdjęć w pełnym słońcu. Co jeszcze potrafi kamera w Mate 20 lite? 16-krotny tryb slow motion pomoże uchwycić najfajniejsze chwile podczas wakacji, które urozmaicą letni album. Młodsi użytkownicy (no dobrze, starsi też, ja się tym nieźle bawiłam) docenią  Qmojis 3D AI, czyli możliwość stworzenia animowanego emotikona. Interaktywne emotki bazują na mimice twarzy, mogą też naśladować gesty oraz głos animowanej osoby. Co ciekawe, można je wysłać do znajomych.

NFC, czyli pieniądze i muzyka

Moduł NFC nie jest rzadkością, ale w Mate 20 lite został wykorzystany w nietypowy sposób. Pozwala on na zsynchronizowanie wielu telefonów marki Huawei. Po co? Ano po to, aby jednocześnie odtwarzały muzykę, tworząc efekt dźwięku przestrzennego. Ta funkcja to „tryb impreza”. NFC obsługuje także płatności zbliżeniowe – bardzo przydatne, kiedy wybieracie się na plażę i nie chcecie zabierać ze sobą portfela.

Sztuczna inteligencja pomoże w zakupach

Znacie to uczucie, kiedy widzicie przedmiot, o jakim od dawna marzyliście, ale nie macie pojęcia, gdzie go kupić? Słuchawki, okulary słoneczne, torebka i wszystko, co wzbudzi wasze zainteresowanie wystarczy teraz uwiecznić na zdjęciu, a aplikacja zaszyta w aparacie rozpozna produkt i pokieruje do popularnej platformy zakupowej.

Bateria, ekran, obudowa i cena

Mate 20 lite zbiera w sieci niemal same pozytywne recenzje. Użytkownicy wskazują jego zalety: duże ekran (6,3 cala), praktyczne proporcje 19,5:9, długi czas działania na jednym ładowaniu (bateria 3750 mAh), funkcja szybkiego ładowania. Przede wszystkim jednak użytkownicy wskazują na stosunek jakości do ceny. Tak, Huawei Mate 20 lite to nadal telefon ze średniej półki cenowej. W Orange możecie mieć go za 37,99 zł/mies w Planie Mobilnym 55 (płatność w 24 ratach). Jeśli zdecydujecie się na zakup urządzenia odnowionego, cena spada do 30 zł/mies w tym samym planie. Sprawdźcie na stronie.

Huawei Mate 20 lite Dual SIM

Huawei Mate 20 lite Dual SIM odnowiony

A jeśli nadal nie jesteście przekonani, zobaczcie moją video recenzję.

Polecam także pozostałe wpisy z cyklu „telefon na wakacje”:

Telefon na wakacje: Samsung Galaxy Watch LTE eSIM (3)

Telefon na wakacje: Motorola Moto G7 Power (2)

Telefon na wakacje: LG V40 ThinQ (1)

Udostępnij: Telefon na wakacje: Huawei Mate 20 lite (4)
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:39 23-07-2019
  Telefonik jak najbardziej fajny - ale czy wersje lite jest wystarczająca? Tutaj zawsze mam ogromny dylemat - wolę osobiście dołożyć kilkadziesiąt złotówek i mieć wersję standard :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Mateusz 11:07 24-07-2019
   Chyba kilkaset złotówek :D Np. Mate 20 Lite - 1099 zł, Mate 20 - 2 549 zł
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 15:19 24-07-2019
    Niech będzie że i kilkaset ;p Nie wiem ile w tym prawdy, ale swojego czasu słyszałem opinie że wersie lite bardzo szybko "zamulają". Ale może to tylko błędna opinia, której nie należy brać pod uwagę.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 16:57 24-07-2019
     Jak najbardziej trzeba brać pod uwagę!... ;)
     Odpowiedz
    • komentarz
     Mateusz 17:48 24-07-2019
     Również spotkałem się z taką opinią :/
     Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej