;

Oferta

Nowość: rowery elektryczne w Orange (4)

Marta Krajewska

31 lipca 2019

Nowość: rowery elektryczne w Orange
4

Do sklepu Orange wjechały rowery elektryczne marki Kawasaki. Do wyboru są trzy modele: damski, męski i górski (MTB). Rowery są dostępne w ratach 0 proc., dla wszystkich: zarówno klientów Orange, jak i osób, które nie mają u nas usług.

Dla klientów Orange wysokość raty modelu MTB, przy wyborze Planu Mobilnego 55 na 24 miesiące, wynosi 269 zł/mc plus 199 zł na start. Dla pozostałych wysokość raty to 349,95 zł/mc, a płatność rozłożona jest na 20 rat.

Szczegóły oferty: rowery elektryczne w sklepie Orange

Na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tradycyjnych jednośladów. Jednak te rowery posiadają zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi modelami – siła mięśni jest tutaj wspomagana napędem elektrycznym. To pozwala na szybsze pokonywanie o wiele większych odległości i jest nieocenione przy podjazdach w trudnych, górskich terenach. Jeśli macie pod górkę do pracy, lub szkoły, to elektryczny rower ułatwi wam życie :-). A jeśli lubicie czasem odpocząć podczas jazdy, to na pewno polubicie tryb WALK, który pozwala na samodzielne poruszanie się z prędkością pieszego, do 6 km/h.

A jeśli jeszcze nie widzieliście mojego testu trzech elektryków: hulajnogi, deskorolki i roweru, to koniecznie zobaczcie poniżej i przeczytajcie wpis na blogu: Jeździłam trzema elektrykami.

Udostępnij: Nowość: rowery elektryczne w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:52 31-07-2019
  To poproszę o jeden egzemplarz ;p Muszę schudnąć bo ciateczka robią swoje. Obecnie jest tak, że najpierw wchodzi brzuch, a dopiero poźniej pablo_ck ;p ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:36 01-08-2019
   To dla Ciebie zwykły rower, a nie elektryczny!! :D
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 19:55 01-08-2019
    Siłę elektryczną zostawiłbym na koniec dnia - tzn. koniec dyżuru - po 12 godzinach na OIOMie czasem człowiek opada z sił ;p
    Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 17:56 04-08-2019
   To nie jedz tyle ciasteczek ;) co do roweru no ładne cacko ;)
   Odpowiedz

;

Sieć

Lepsza sieć Orange na Pol’and’Rock Festival 2019 (7)

Piotr Domański

31 lipca 2019

Lepsza sieć Orange na Pol’and’Rock Festival 2019
7

Pol’and’Rock Festival to świetne koncerty i muzyka. Na imprezę przyjeżdża masa fanów rockowej muzyki. Dlatego – podobnie jak na Orange Warsaw Festival i  Open’er Festival Powered by Orange – również tam „dopalamy” naszą sieć komórkową. Wszak żaden festiwal bez smartfonów i netu odbyć się nie może 😉

W tym tygodniu zakończyliśmy pracę nad ostatnią stacją, którą dopaliliśmy w Kostrzynie nad Odrą przed festiwalem. W sumie refarming i wykorzystanie dodatkowej częstotliwości w sieci 4G – 2100 MHz, objęło 4 nasze stacje w mieście, żeby możliwie najlepiej przygotowane na zwiększony ruch.  Jak pewnie wiecie teren festiwalu jest bardzo duży. Dlatego obok jednej stacji stałej, dostawiliśmy 3 mobilne, z których dwie także obsługują pasmo 2100 MHz.

Stacje w trakcie dużych imprez masowych są także przestawiane, żeby mogły obsłużyć więcej klientów niż normalnie. Kosztem lekkiego ograniczenia szybkości transferu danych zwiększamy liczbę urządzeń, z którymi mogą się jednorazowo kontaktować. Takie miejsca są także dodatkowo monitorowane, przez nasze zespoły zajmujące się jakością sieci.

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda stawianie mobilnej stacji bazowej podobnej do tych, które stoją na Pol’and’Rock Festival 2019 polecam to wideo:

Wszystkie prace związane z „dozbrojeniem” terenu Pol’and’Rock Festival 2019 prowadzimy w taki sam sposób jak robiliśmy to nad morzem czy w górach. Dzięki temu klienci Orange, którzy jadą na wakacje mogą mieć dobry dostęp do mobilnego internetu. W sumie, dzięki trwającemu procesowi refarmingu, już ponad 8 tys. z 11 tys. stacji bazowych wykorzystuje agregację pasma. To oznacza większe prędkości i komfort korzystania ze smartfonów.

Udostępnij: Lepsza sieć Orange na Pol’and’Rock Festival 2019
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:43 31-07-2019
  Super, to teraz zostaje "spławić" Playa i zrobić Orange Pol’and’Rock Festival ;p ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:02 05-08-2019
   Chciałbym, by każdy wspierał ten festiwal, który chce ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Nick 17:45 31-07-2019
  To wzmocnienie pasma chyba nie dotyczy GSM? Znajomy tam jest i ma stary telefon na pasmo 2G i tylko jedna kreska lub sama antena zasięgu i co drugie słowo da się zrozumieć.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:45 01-08-2019
   Oczywiście, że stacje bazowe mają także systemy GSM. Jednak trzeba pamiętać, że starsze telefony po prostu gorzej radzą sobie z przekazywaniem dźwięku, bo nie obsługują chociażby HD Voice, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Chrisxx 18:35 31-07-2019
  Super:) dobre podejście do klienta:) jeszcze tylko proszę o dodatkową stację w Wadowicach (małopolskie) bo ul. Niwy i al. Wolności często spada do 3G, bo Mobilna stacja na ul. Polnej jest za niska. Przerosły ją drzewa i zasłania osiedle. A ulice Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Karmelicka Boczna + miejscowość Zawadka - w domach nawet 2G często siada, bo to jest za górą... zgłaszałem już problem szczególnie ulicy Jaśminowej i Karmelickiej bocznej do BoA ale niestety nie ma informacji o planach na nową stację. Wystarczy wysłać techników i niech wejdą do jakiegokolwiek domu...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:03 05-08-2019
   Mi to wygląda na konieczność sporej modernizacji, a wysokość pewnie wynika z miejscowych obostrzeń, które ją ograniczają.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pulawianin 07:03 17-08-2019
  24-100 Puławy prędkość waszego lte to dno już lepiej wychodzi plus. 1Mb/s. W nocy dochodzi do 5Mb/s...
  Odpowiedz

;

Sieć

Co łączy byka i światłowód? Jak to działa #19 (23)

Piotr Domański

30 lipca 2019

Co łączy byka i światłowód? Jak to działa #19
23

W zasięgu światłowodu  od Orange jest już 3,8 mln polskich gospodarstw domowych. Za podłączeniem wielu z nich kryją się anegdoty, które rozruszają nawet najnudniejsze rodzinne spotkanie. Oczywiście nie chodzi tu o dziesiątki niezbędnych  zgód i pozwoleń. Mówię o sytuacji, w której ekipa naszych techników przychodzi podłączać światłowód na krakowskim Starym Rynku i okazuje się, że… na studzience, którą trzeba w tym celu otworzyć stoi „ogródek piwny”.  Jego podłogę trzeba zatem rozebrać na czas trwania prac i złożyć, gdy pojawiają się goście. I tak kilka dni pod rząd.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zajrzyjcie do tego wideo.

Byk, zaspa, światłowód

Historia z bykiem jest autentyczna, podobnie jak fragment z raportu, który jej dotyczy: „gdyby to była krowa to bym się odważył, ale nie w przypadku byka…” . Sądzę, że równie duży stres przeżyli panowie, którzy pewnej wyjątkowo obfitej górskiej zimy koparką przedzierając się przez zaspy w poszukiwaniu studzienki służącej do podłączenia światłowodu zdali sobie sprawę… że jedną z zasp jest samochód. Na całe szczęście poszukiwania prowadzili z właściwą spawaczom światłowodu delikatnością i subtelnością, więc żaden samochód nie został uszkodzony.

To tylko trzy historie opowiedziane przez Marcina, który podzielił się swoimi doświadczeniami w tym odcinku serii. Podobnych w skali kraju są setki. Są także tysiące innych – zablokowane peszle w budynkach, trudności z dostępem do pasa drogowego, budynków spółdzielni czy kanalizacji technicznej innych operatorów. Wszystkie one oznaczają wolniejsze podłączanie kolejnych budynków. Wielokrotnie pisaliśmy już o tym na blogu choćby w tekstach „Prezesie spółdzielni, proszę pozwól mieszkańcom mieć światłowód” oraz tekście towarzyszącym 10 odcinkowi serii, gdzie odpowiadałem na Wasze pytania w ramach Q&A, dlatego jeżeli chcecie wiedzieć więcej – zajrzyjcie do nich.

Czas na kolejny Q&A. Jesteście gotowi?

Skoro już przy Q&A jesteśmy – czas na kolejny. Jeżeli widzieliście już wideo pewnie o tym wiecie. Po raz kolejny, w 20 odcinku serii chciałbym odpowiedzieć na Wasze pytania dotyczące działania naszej sieci.

Możecie je zadawać w komentarzach poniżej i na YouTube (a także gdziekolwiek indziej chcecie, ale wtedy nie daję gwarancji, że je odnajdę 😉 ). Na wszystkie nie dam rady odpowiedzieć, dlatego będę musiał przeprowadzić selekcję. Do zobaczenia już za miesiąc!

Ile tych światłowodów i gdzie one są?

Na samym początku tekstu napisałem o 3,8 mln gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu, to dane na koniec czerwca 2019 r. Jednak tę cyfrę już znacie z naszych wyników finansowych za pierwsze półrocze 2019 roku. Jednak mam dla Was kilka innych, równie ciekawych, a może nawet bardziej. W końcu wiecie już jak niesamowite historie mogą się kryć za statystyką, do której tak bardzo lubimy się odwoływać.

Intensywnie inwestujemy w światłowód, już w 130 polskich miastach, w 66 z nich w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się już ponad połowa gospodarstw domowych. Są nawet takie, jak Słupsk, Bydgoszcz, Olsztyn czy Lublin, gdzie w zasięgu usługi jest już ponad 75% z nich. Co bardzo ważne, dla Was jak sądzę też, w drugim kwartale 2019 roku aż 20% wszystkich gospodarstw domowych podłączaliśmy w miejscowościach w których mieszka mniej niż 10 tys. osób.

Światłowód Orange w Krakowie - grafika ilustracyjna

Często słyszę, że nasza sieć światłowodowa jest „pusta” co ma dowodzić wielu różnych błędów, które popełniliśmy w trakcie jej budowy. Nie będę się kłócił, pokażę dane. W połowie 2017 roku, dokładnie 2 lata temu  z naszego światłowodu korzystało 7,4% z 1,953 mln gospodarstw domowych w zasięgu, co było poważnym wzrostem z nieco ponad 3% w połowie 2016 roku. Na koniec czerwca 2019 roku w zasięgu Orange Światłowodu było ponad dwa razy więcej gospodarstw domowych – 3,8 mln, a z naszej sieci korzystało już 12,4%. Jednak to nie wszystko w Podkowie Leśnej ze światłowodu korzysta ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w zasięgu. Są też takie miasta jak Zakopane czy Grodzisk Mazowiecki, gdzie ze światłowodu korzysta 25% z nich.

Światłowód jest… energooszczędny 😉

A skoro już przy liczbach jesteśmy, czy wiecie, że światłowód jest energooszczędny? Otóż zużycie prądu na klienta światłowodu jest 8-krotnie mniejsze niż w przypadku klienta korzystającego z łącza miedzianego i 5-krotnie niższe niż w przypadku klienta korzystającego z łącza mobilnego. Pewnie ma to związek z tym jak światłowód działa.

Obejrzyjcie także inne materiały wideo o światłowodzie, które powstały w ramach serii „Jak to działa?”, znajdziecie je poniżej.

P.S. jeżeli chcecie więcej telekomunikacyjnych anegdotek polecam Wam tekst Jak się kradnie kable?

 

Udostępnij: Co łączy byka i światłowód? Jak to działa #19
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Yanek 16:49 30-07-2019
  Mam uwagę do poprowadzonego światłowodu w Opolu. Stosujecie technikę napowietrzną. Wiadomo tak jest taniej :) a może inaczej się nie dało. Ale montowane przyłącza do domów są byle jak wykonane. Światłowody zwisają tak, że można je złapać ręką. W dodatku mufy na słupach są niewłaściwe rozlokowane. Jeszcze jedna sytuacja mi się przypomina. Na chodniku studzienka Orange w której lecą światłowody. \Natomiast budynek przy które stoi połączacie łączem napowietrznym które się ciągnie przez całą szerokość ulicy i duży podjazd. Gdzie inndziej na tej samej ulicy podłączacie klienta ze słupa po drugiej stronie drogi, keidy klient ma słup na swojej posesji (razem ze studzienką). Gdzie tu logika? Mogę podać konkretną taką lokalizację. Jako coś to mail: yanek@1poczta.pl
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:14 30-07-2019
   Dzięki za sygnał, w razie potrzeby będę się odzywał.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Yanek 18:27 30-07-2019
    Oczywiście czekam na kontakt. Ale kiedy już ktoś zerwie światłowód nie będzie to przyjemne ani dla was ani dla klienta.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Nobody1313 17:06 30-07-2019
  Os. Europejskie w Gorzowie Wlkp. - tylko jeden słuszny operator wpuszczony na osiedle do budynków od jednego z największych deweloperów (kilka tysięcy lokali). Hmmm ciekawe dlaczego nie ma Orange Światłowód?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:14 30-07-2019
   Choć każda taka historia jest inna, może być w tym przypadku, jak tutaj: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/prezesie-spoldzielni-prosze-pozwol-mieszkancom-miec-swiatlowod/
   Odpowiedz
 • komentarz
  marko25 17:43 30-07-2019
  U mnie dla przykładu wybudowaliście całą kanalizację kablową, rurki są na posesjach (zabudowa szeregowa) prace były wykonywane w czerwcu 2018 roku (byliśmy informowani że podłączacie światłowód) i od tamtej pory nikt się nie pojawił, a zainteresowana cała ulica. Lwia cześć prac wykonana, a finału nie widać. Wnioskując z filmu pozostało (tylko lub aż) wykonać podejścia do budynku na terenie prywatnym i wdmuchać światłowód. Jedyne co mogą powiedzieć to to, że w opinii mieszkańców Wasza firma straciła wiarygodność. Piotrze opisywałem Tobie tą sytuację w korespondencji mailowej, ale do tej pory nie uzyskałem żadnej konkretnej odpowiedzi.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kżybo 19:05 30-07-2019
   O to zupełnie jak u mnie. Infrastruktura pod światłowód czeka już chyba półtora roku, jak nie więcej. Do tego w zeszłym roku połowa osiedla (domy jednorodzinne) w końcu sie doczekała światłowodu. Dopytywalem się wówczas bardzo intensywnie ekip kiedy moja cześć. Dostałem niby dość pewne info, że w przyszłym roku idą ze światłem dalej. Mamy sierpień i ani żadna z ekip się nie pojawiła, ani na żadnych mapach czy infoliniach nikt nic nie wie... :/ Piotrze, jakaś opcja na dowiedzenie się o aktualne plany lub ewentualne przyspieszenie realizacji? Poznań, północna część Os. Kwiatowe go. Od lat czekam z utęsknieniem na możliwość techniczne, żeby zamówić usługę
   Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:27 31-07-2019
   Będę to sprawdzać.
   Odpowiedz
   • komentarz
    marko25 19:19 31-07-2019
    Jeśli jest taka potrzeba to mogę ponowić tego maila, którego wysyłałem?
    Odpowiedz
 • komentarz
  mariusz 18:54 30-07-2019
  Panie Piotrze właśnie tym przykładem udowadnia Pan, że sieć budujecie jedynie pod statystyki i tabelki dla inwestorów. Wynik 12,4% po tylu latach to wg mnie słabizna. A dlaczego się poprawiło? Nie napisał Pan a przypuszczam, że część inwestycji z bloków przenieśliście na domki i mniejsze miasta, to i poszybowała sprzedaż. Gdybyście od początku inwestowali w sieć tam gdzie jej nie ma albo jest słabej jakości, dzisiaj byłoby się czym naprawdę pochwalić. Nie byłoby tych wirtualnych 3,8 mln pustych gniazdek ale 1 mln klientów na światłowodzie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:31 30-07-2019
  Bardzo fajne video :) Dobre wyjaśnienie - byk przy słupie. Co do Orange światłowodu - cały czas rozważam montaż światłowodu od Orange. Jedyne co mnie zniechęca to rozprowadzanie kabli po mieszkaniu. Jestem pod tym względem bardzo wyczulony, tym bardziej mój dwuletni synek i jego małe rączki które wszystko "wydłubią" ;p Pożyjemy zobaczymy :) Czekamy na kolejne video :) Ja chętnie obejrzałbym video z zakresu kart sim gsm - najstarsza karta sim ile ma lat (abonament/prepaid), najdłużej zalogowana karta do sieci, największy ruch na karcie, najstarsza taryfa - kto ile lat korzysta bez migracji np z oferty POP, etc, etc....takie perełki Orange.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 11:08 31-07-2019
  Piotrze,czy może ruszyło się coś w Mojej sprawie odnośnie światłowodu? W salonie system podał informację,że planowana dostępność jest na Luty 2020. Zauważyłem że w innych rejonach miasta Orange przeprowadził kabel światłowodowy przez słup Tauronu ale nie montował na nim białej puszki. W Moim przypadku chodzi tylko właśnie o jeden słup który stoi pomiędzy waszymi dwoma.Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:24 31-07-2019
   Cześć, tak jak pisałem mailem - słup, który pozwoliłby doprowadzić do Ciebie światłowód nie należy do nas, na razie nie mamy możliwości by to zmieniać. Nie chcę nic obiecywać, bo sytuacja nie zależy do końca od nas.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek87 18:22 01-08-2019
    Piotrze doskonale rozumie,że nie jest to Wasz słup ale w takim razie jak wytłumaczyć to,że w innej części miasta klientowi został podpięty Wasz światłowód właśnie po słupie Tauronu. Pozdrawiam
    Odpowiedz
 • komentarz
  Mac 11:23 31-07-2019
  U mnie światłowód znajduje się dosłownie na ulicy obok, dzieli mnie od niego jakieś 300 metrów. Mimo to póki co nikt nie jest w stanie podać nawet orientacyjnej daty, kiedy ze światłem planowane jest pójść dalej. Szkoda bo walczyłem o to długo przed tym jak pojawił się na tamtej ulicy i mimo to póki co jestem tylko skazany na czekanie. Infolinia nic nie wie, czat nic nie wie, trudno powiedzieć do kogo się odezwać, żeby uzyskać choćby jakieś widełki kiedy można by się było spodziewać podłączenia.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Miblue 12:21 31-07-2019
  Ja mam trochę inne pytanie, średnio ile podpisów musi być na stronie Orange żeby zaczęli rozważać inwestycje w danej lokalizacji? Na jakie lata Orange planuje rozbudowę infrastruktury w wioskach?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Margo 16:25 31-07-2019
  Mam pytanie jak wygląda standardowo kontakt wykonawcy z wlascicielem nieruchomosci na ktorej jest "urzadzenie telekomunikacyjne" gdzie ma byc światłowod ? Czy pracownicy firm podwykonwczych Orange powinny legitymowac sie tytulem prawnym do prowadzenia takich prac? Czy wlasciel nie powinien byc powiadomiony wczesniej o planach zleceniodawcy Orange ? Chyba sa na to odpowiednie przepisy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  posener 18:02 31-07-2019
  Piła. Wg mapy zasięgu Orange codziennie dodawane są nowe lokalizacje światłowodu. Ale tylko w blokowiskach. Orange jak ognia unika inwestycji np na Os. Górnym w domkch jednorodzinnych mimo ze oplata za utrzymanie linii jest niemała. W salonach zaś pracownicy od roku jak mantre powtarzają ze juz niedługo i domy jednorodzinne skorzystają ze światłowodu. I co pan na to panie Domański? Wzrosła Wam sprzedaż tam gdzie jest od lat ASTA i VECTRA? Watpie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adam 20:48 31-07-2019
  Janowiec Wielkopolski doczeka sie swlatlwodow?
  Odpowiedz
 • komentarz
  ... 11:13 02-08-2019
  Skoro tak Orange inwestuje to dlaczego w Warszawie Wesolej nadal nie ma światłowodu. Dostepne lącze to 1mb....
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:56 05-08-2019
   Ponieważ mimo najszczerszych chęci nie możemy inwestować wszędzie i jednocześnie. W Polsce jest kilkanaście milionów gospodarstw domowych, trudno podłączyć wszystkie w kilka lat. Zresztą podobnie jak z drogami - nie można w kilka lat wyremontować nawierzchni na wszystkich drogach gminnych i powiatowych w Polsce.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Jary 18:36 02-08-2019
  Teraz z innej "beczki" Zielona Góra Aleja Konstytucji 3 Maja 5 w styczniu doprowadzono światłowód. Niestety Pan projektant totalnie "skopał" numerację mieszkań. wspólne podwórko z jednym wejściem i 3 klatki, numeracja od 1 do 8. Według Pana projektanta jest:Aleja Konstytucji 3 Maja 5/1 m.1,2, Aleja konstytucji 3 Maja 5/2 m.1,2, Aleja Konstytucji 3 Maja 5/3 m.1,2,3. A i tak zgubił jeden numer. Zainstalowano mi światłowód pod nieprawdziwym adresem Aleja Konstytucji 3 Maja 5/3 m.3. Pod prawidłowym adresem 5/8 mam zainstalowaną Neostradę z której chcę zrezygnować, niestety pod prawidłowym adresem nie można zainstalować światłowodu takie zdanie ma konsultant Orange. Brak przesłanek do wcześniejszej rezygnacji z Neostrady. Kwadratura koła. Proszę o interwencję i o prawidłową numerację mieszkań.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Sebo39 16:05 06-09-2019
  Mam pytanie. Dla czego, mimo posiadanych przez Państwa wszystkich potrzebnych zgód, w centrum 200 tyś miasta, jakim jest Bielsko-Biała, podłączenie ostatnich 50 m światłowodu, od studzienki, w której jest główną magistrala, do kamienicy, przesuwane jest już od 2 lat. Co roku słyszę " do końca Sierpnia", a jak kończy się Sierpień, to słyszę " do końca Marca". I tak od dwóch lat...
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej