Klienci Orange mogą korzystać z agregacji 4 pasm 4G LTE, czyli maksymalnej dostępnej sieci Orange Polska konfiguracji, już na 2000 stacji bazowych rozlokowanych w całym kraju. To nie tylko szybszy internet, lecz przede wszystkim większy komfort w korzystaniu ze smartfona, tabletu czy modemu gdy w około jest wiele urządzeń. To szczególnie ważne, gdyż stacje te obsługują w większości przypadków właśnie takie miejsca – zatłoczone centra miast, miejsca wypoczynku, dworce, czy węzły komunikacyjne.
Agregacja pasm to większa pojemność sieci
„Pojemność sieci” to, przyznaję bez bicia, abstrakcja. Wszyscy widzimy zasięg (w postaci kreseczek) i prędkość ( w postaci wyników testu łącza), lecz trudno zobaczyć pojemność. Czym ona zatem jest? Sposobem liczenia jej jest wzrost liczby herców (Hz), do których mają dostęp klienci.
Opowiem o tym na przykładzie. Hipotetyczna stacja bazowa ma trzy sektory i możecie korzystać na niej z sieci 4G LTE na dwóch częstotliwościach – 800 MHz i 1800 MHz. Orange dysponuje na tych pasmach łącznie 20 MHz na przesyłanie danych. Gdy odpalimy tam dwie kolejne częstotliwości – 2600 MHz i 2100 MHz nasi klienci będą mogli łącznie korzystać z 45 MHz, co da wzrost o 125%. Na to nakładają się inne czynniki – wykorzystanie modulacji 256 QAM czy MIMO 4x4, co dodatkowo zwiększa pojemność.
Dla Was pojemność to liczba Gb wszystkich użytkowników które w jednej sekundzie mogą przejść przez sieć. Jej zwiększenie oznacza, że może być ich więcej w trakcie największego ruchu. Tutaj oczywiście także są dziesiątki zmiennych, choćby odległość od użytkowników od stacji bazowej.
Skoro już wiecie, że co oznacza pojemność, to dodam, że od początku roku wzrosła ona o 23%.
CAT i agregacja pasma
Więcej pasm i „miejsca” do ruchu pozwala bardziej rozpędzić się najlepszym smartfonom, a tym nieco wolniejszym daje więcej przestrzeni. To czy telefon jest szybszy czy wolniejszy ocenicie sprawdzając pozycję „CAT” w specyfikacji. Im wyższa wartość tym lepiej. Oznacza ona bowiem, że smartfon potrafi zagregować więcej pasm sieci 4G LTE.
Jednak agregacja to nie wszystko, bo trzeba też sprawdzić, czy smartfon obsługuje MIMO 4x4, a jeżeli tak to w jakimś układzie. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których telefon wspiera agregację 4 pasm lecz bez MIMO 4x4, lub na przykład 3 pasm lecz z MIMO 4x4. Dlatego warto czytać specyfikację. Pisałem już o tym przy okazji tekstu „Który smartfon pobierze dane najszybciej?”. Co prawda to już ubiegły rok, jednak telefony, które tam opisałem nadal są mocne, a zasady którymi wiąże się agregacja nadal działają.
Ponad 8000 stacji bazowych z agregacją pasma
Rozbudowujemy wiele więcej stacji bazowych. Już ponad 8000 stacji bazowych obsługuje agreguje co najmniej dwa pasma, a łącznie już ponad 11 tys. stacji bazowych z 4G LTE. W dużym stopniu to zasługa refarmingu, którym obejmujemy kolejne regiony kraju. Refarming przeprowadziliśmy chociażby na stacji bazowej na dachu stacji przesiadkowej kolejki na Kasprowy Wierch. Zabrałem Was tam w całkiem niedawno w ramach w wideo.
Sam jestem ciekaw co będzie się działo teraz, gdy wakacje się skończyły ;-) Bądźcie czujni!
Komentarze
Kiedy obsługa Visual Voicemail dla iPhonów?
OdpowiedzNie słyszałem, byśmy prowadzili prace w tym zakresie.
OdpowiedzAle słabo, przechodzę z Play i ta usługa była lata temu, myślałem że u was też jest ?
OdpowiedzKiedy synchronizacja fazy?
OdpowiedzCały czas rozwijamy naszą sieć mobilną. Jeżeli będziemy wdrażać tę funkcję na pewno o tym powiemy.
OdpowiedzPlay też rozwija i już ma synchronizację fazy.
OdpowiedzCzy w Kętrzynie był już refarming? Czy w Barcianach będzie refarming? i czy w Mołtajnach nowa stacja uruchomiona będzie już po refarmingu?
OdpowiedzUwielbiam czytać niektóre pytania. To może i ja zadam od siebie 🙂 Piotrze kiedy wygram w lotto? A teraz na poważnie, fajnie ze się rozwijacie, czekam na pozytywne zmiany w moim mieście, w Kielcach 🙂
OdpowiedzFajnie byłoby zobaczyć taki wykaz, które stacje obsługują konkretne pasma.
OdpowiedzA kiedy poprawicie mapke zaiegu ?? obecna nic nie mowi 🙁 3 kolory 100% niedzisiejsze 2g 3g 4g. kiedys chociazby uruchomione stacje pokazywaliscie. przydał by sie podzial na pasma w LTE albo rozroznienie zasiegu na otwartym terenie i w budynkach, obszary gdzie modernizujecie, wiele ciekawsze/realniejsze niz 100% pokrycia . dane napewno macie…. pozdrawiam
OdpowiedzCzy docelowo wszystkie BTSy mają zapewnić agregację?
OdpowiedzNasz cel jest taki, by zapewnić dobre parametry łącza tam gdzie to potrzebne. Są stacje, które obsługują niewielki ruch i bardzo dobrze sobie z nim radzą, więc nie ma sensu ich wzmacniać, jeżeli w innych miejscach są takie, które mają dużo więcej pracy. Rozbudowujemy sieć tak by była możliwie efektywna, a nie by zrealizować jakiś cel liczbowy (5000 stacji na 5-lecie, czy coś podobnego). Wiem, że nie odpowiadam wprost, ale nie lubię „gdybania”.
OdpowiedzRedmi Note 7 pro obsługuje wszystkie możliwe pasma a 30 km od centrum Warszawy rozmowy telefoniczne wewnątrz budynku jest praktycznie niemożliwe internet tym bardziej na zewnątrz nie wiele lepiej wiele osób ma ten sam problem. Ta sytuacja jest od lat. Nie wypisujcie bzdur !
OdpowiedzMirku, trzy sprawy. Pierwsza jest taka, że to telefon, który nie obsługuje na ten moment, ale pracujemy by się to zmieniło technologii VoLTE, co oznacza że rozmowy nie są łączone po sieci LTE o której pisze w tekście lecz 2G lub 3G. Ilość obsługiwanych pasm sieci LTE nie ma więc tutaj większego znaczenia. Drugą sprawą jest to, że okolice Warszawy są bardzo trudne do rozbudowy sieci, gdyż mieszkańcy nie życzą sobie budowy nowych stacji bazowych koło swoich domów, co na obrzeżach stolicy oznacza „praktycznie wszędzie”. Oznacza to, że albo budujemy z dużymi opóźnieniami z powodu przeciągających się procedur albo w miejscach które nie są optymalne. Piszesz, że sytuacja jest od lat – zgadza się, budowa stacji bazowych w Polsce ciągnie się latami. Kolejną sprawą jest to, że przy obecnych normach PEM, ponad stukrotnie bardziej restrykcyjnych niż w innych krajach Europy Zachodniej, zapewnienie zasięgu w budynkach jest bardzo trudne, bo fale radiowe nie dają sobie rady ze ścianami. Pozdrawiam
OdpowiedzNowelizacja ustawy telekomunikacyjnej jest już w Senacie. Lada moment wejdzie w życie. Wszystkie przeszkody administracyjne przy budowie stacji mają być ograniczone do minimum. Ponadto, rozporządzeniem ma być podniesiona dopuszczalna moc pola z obecnych 0,1 W/m2 na 10 W/m2. Wtedy będzie pole do popisu, by w Polsce nie było ani jednej białej plamy w zasięgu sieci.
OdpowiedzA co z wyłączonym voLTE dla telefonów Xiaomi? Działało wyśmienicie , komuś to przeszkadzało i wyłączył wsparcie …?
OdpowiedzWątek został już dokładnie omówiony w komentarzach pod tym wpisem: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/juz-200-tys-klientow-orange-korzysta-miesiecznie-z-wifi-calling-aktualna-lista-telefonow/. Ale postaram się streścić: trudności się pojawiały, usługa nie działała stabilnie. To że wielu działało, nie oznacza, że wszystkim. Dlatego zdecydowaliśmy ją wyłączyć. Teraz pracujemy razem z producentem nad nowym rozwiązaniem, już w pełni kompatybilne.
OdpowiedzPiotrze udało się może coś ustalić w Mojej sprawie? Jest szansa na przedłużenie światłowodu o tego jednego słupa?
OdpowiedzMieszkam 2km od Leszna, nie duże, nie małe miasto – zasięg LTE 1-2 kreski, prędkość pobierania max 4mbps według speedtestu, trochę żenada że tak blisko miasta (w którym swoją drogą zasięg i prędkość internetu tez nie jest oszalamiająca) nie można osiągnąć chociaż głupich 10mbps. PS. Konkurencja osiąga w tym samym miejscu po 15-20 a wieczorem po 40 😉
OdpowiedzEVS – kiedy, konkretnie poproszę.
OdpowiedzGdy będziemy mieli informację na ten temat na pewno się podzielimy.
OdpowiedzCzyli póki co ktoś kto chce mieć najwyższą jakość połączeń musi wybierać między Play a TMobile. Cóż, szkoda. Orange powinno też walczyć o takich klientów, którzy oczekują więcej niż inni
OdpowiedzDlaczego wyłączyliście agregacje pasm w czasie pandemii? Internet obecnie muli -wyciąga 1/3 swej zwykłej prędkości. W Plusie z kolei wzrost prędkości i to bez agregacji.
OdpowiedzPrzestańcie sobie robić żarty z klientów -tak szybko odchodzą.