Dziś będzie krótko i zwięźle. Wpadła mi chwilę temu w oko informacja o "największej w historii karze w USA dla producenta, związanej z naruszeniem prywatności dzieci". Przyciągnięty clickbaitowym tytułem kliknąłem rzecz jasna od razu. Jakiż był mój smutek, gdy okazało się, że właściciel aplikacji TikTok (a w zasadzie jej części, noszącej przed przejęciem nazwę Musical.ly) musi zapłacić po wyroku Federalnej Komisji Handlu... 5.7 mln dolarów za umożliwianie publikacji krótkich filmików nieletnim (tj. w wieku poniżej 13 lat) użytkownikom. Dodatkowo w TikTok muszą zostać wdrożone mechanizmy kontrolujące dzielenie się treścią przez nieletnich.
Kara jest żałośnie niska. Znając USA, spodziewałem co najmniej dziewięciocyfrowej "rekordowej" kwoty. Jednak fakt, iż w ogóle zdarzenie miało miejsce, powinien nas (w sensie: rodziców) zdopingować do zastanowienia się nad tym, co robią w sieci nasze dzieci. Gdy dowiedziałem się, że mój dziesięciolatek w ubiegłym roku wrzucił właśnie do TikTok dwa filmy, najpierw włosy stanęły mi dęba, ale po chwili... uśmiechnąłem się i poprosiłem, żeby mi je pokazał. A potem? Cóż, potem po prostu porozmawialiśmy na temat tego, co można umieszczać w sieci, a czego za nic się nie powinno.
Nie bójmy się internetu, nie reagujmy na każdą taką sytuację, jak powyższa, negatywnymi emocjami, stresem, czy blokowaniem dziecku dostępu do wszystkiego, co się da. Przecież jak będzie chciało, to i tak wrzuci. A tak to pokaże, pochwali się, usłyszy od nas dobre słowo. A przede wszystkim nauczy się, czego nie powinno robić w sieci. I samo będzie dbać o swoją prywatność. Wszędzie korzyści :)
Komentarze
Ach te dzieci, mój syn ma 1,5 roku i już potrafi odblokować ekran i wybrać numer do taty 🙂 Wystarczyło że kilka razy siedząc obok podpatrzył jak to robi tata czy mama. Pora na zmianę smartfona na taki z czytnikiem linii papilarnych – ale z drugiej strony mhm….czy to bezpieczne. A jak dany producent przechwyci mój układ linii papilarnych i gdzieś kiedyś go wykorzysta? Dobre „zdjęcie” linii papilarnych, drukarka 3D i mają mój palec. Czuję również że czeka mnie też spora „przeprawa edukacyjna” i „filtracja” tego jak będzie się za jakiś czas zachowywał mając dostęp do sieci – myślę za za jakieś 7 lat już sieci 5G i sztucznej inteligencji.
OdpowiedzAch te dzieci, mój syn ma 1,5 roku i już potrafi odblokować ekran i wybrać numer do taty 🙂 Wystarczyło że kilka razy siedząc obok podpatrzył jak to robi tata czy mama. Pora na zmianę smartfona na taki z czytnikiem linii papilarnych – ale z drugiej strony mhm….czy to bezpieczne. A jak dany producent przechwyci mój układ linii papilarnych i gdzieś kiedyś go wykorzysta? Dobre „zdjęcie” linii papilarnych, drukarka 3D i mają mój palec. Czuję również że czeka mnie też spora „przeprawa edukacyjna” i „filtracja” tego jak będzie się za jakiś czas zachowywał mając dostęp do sieci – myślę za za jakieś 7 lat już sieci 5G i sztucznej inteligencji.
OdpowiedzNiestety trzeba by zakazać młodym używania internetu/smartphonów przed 13 rokiem życia. Aktualnie niewykonalne…
Odpowiedzto chyba nienormalne i staro-świeckie.prosze zabrac dziecku tel i ro
Odpowiedzbic jeszcze za niego zadania na on line bo nw w jakim wieku pani żyje
Niestety trzeba by zakazać młodym używania internetu/smartphonów przed 13 rokiem życia. Aktualnie niewykonalne…
Odpowiedzto chyba nienormalne i staro-świeckie.prosze zabrac dziecku tel i ro
Odpowiedzbic jeszcze za niego zadania na on line bo nw w jakim wieku pani żyje