Jesteśmy po dwudniowej konferencji PERSPEKTYWY Women in Tech Summit. Były to dni pełne inspirujących wystąpień, warsztatów, sesji mentoringowych i poznawania ciekawych osób. Wydarzenie przyciągnęło rekordową liczbę 11 200 uczestniczek i uczestników z 88 krajów, z czego 9 500 odwiedziło warszawską halę EXPO osobiście! Liczby robią wrażenie. Jako Orange Polska już po raz czwarty z dumą byliśmy Partnerem oraz Głównym Partnerem Klimatycznym konferencji.
Konferencja Women in Tech Summit skupia firmy technologiczne i osoby zainteresowane nauką i technologiami. Jest to największa w Europie konferencja dla kobiet w dyscyplinach STEM (to akronim od angielskich słów: nauka, technologia, inżynieria i matematyka) Wydarzenie stawia sobie za cel także edukację i wspieranie działań na rzecz klimatu – poprzednia edycja konferencji była pierwszym w Polsce wydarzeniem pozytywnym klimatycznie. Wartości te – wsparcie kobiet w rozwoju zawodowym, zwiększenie udziału dziewcząt i kobiet w obszarach STEM oraz ekologia są bardzo bliskie strategii Orange. Dlatego partnerstwo w konferencji Women in Tech to właściwie naturalna konsekwencja tego, co już jako firma robimy.
Jesteśmy (z) kobietami
Na Women in Tech pojawiliśmy się w tym roku wyjątkowo mocną reprezentacją. Na scenie głównej wystąpiła Mari-Noëlle Jégo-Laveissière, wiceprezeska Grupy Orange odpowiedzialna za Europę. Zainspirowała swoją historią i zachęciła do rozwoju w technologiach, bo to właśnie one wpływają na kształt naszego świata. Wystąpienie zakończyła polsko-francuskim akcentem – cytatem Mari Skłodowskiej-Curie o tym, że „niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Jak widać Polak – Francuz dwa bratanki, Polka i Francuzka również. Na pewno w Orange.
Podczas konferencji opowiadaliśmy także o AI, naszym wirtualnym asystencie Maxie i czatbocie Lucy, o ciemnych i jasnych stronach technologii i jej wpływu na klimat, o pracy w Orange i naszych programach rozwoju dla kobiet. Poprowadziliśmy też warsztaty o robotyzacji i o liczeniu personalnego śladu węglowego. Po raz kolejny wspieraliśmy organizatorów wiedzą z obszaru ekologii i klimatu i wspólnie zasadziliśmy las. Pomoże on skompensować ślad węglowy wydarzenia. Nie mogłabym nie wspomnieć, że ogłoszone też zostały wyniki rankingu TOP 10 Women in Cloud Computing in Poland. To wyróżnienie dla 10. kobiet, które zmieniają oblicze chmury i wdrażają innowacje. Wśród nich znalazła się nasza koleżanka Marta Skrzynecka, która na co dzień zajmuje się transformacją cyfrową w Orange.
Podczas konferencji wystąpiły osoby znane w świecie technologii i zaangażowane w kwestie społeczne, jak Francesca Cavallo, włoska pisarka, autorka bestsellerów i aktywistka społeczna, prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji i futurolożka czy Janina Bąk, statystyczka i autorka bestsellerowej książki o statystyce. Janina w charakterystycznym dla siebie stylu przeplatała badania naukowe o feminatywach z żartami, z których śmiać mogą się ludzie tylko na konferencji o TAKIEJ tematyce. Jesteście ciekawi? Proszę bardzo. Wchodzi całka oznaczona do pociągu, a to nie jej przedział. Niby sucho, ale cichy śmiech na sali można było usłyszeć.
Czy technologia jest kobietą?
Technologia i nauka to dziedziny, obszary wiedzy na styku teorii i praktyki. Trudno byłoby zawłaszczać je tylko dla jednej płci. Przyniosłoby to zresztą więcej szkód niż pożytku, społecznie i biznesowo. Roczne straty spowodowane nierównym zatrudnieniem kobiet i mężczyzn w obszarze ICT (information and communication technologies) w UE wynoszą 9 miliardów euro[1]. Na całym rynku pracy UE jest straty te wynoszą 370 miliardów euro rocznie[2]. Kluczem więc jest zapewnienie różnorodności pod względem płci, a nie przejęcie jej przez jedną stronę. Zresztą w Women in Tech biorą udział oczywiście także mężczyźni. Zarówno jako uczestnicy, jak i występujący na scenie.
Obecnie kobiety stanowią 38% osób zatrudnionych w Orange, na stanowiskach związanych z technologią udział ten wynosi 11%. Firma dąży do tego, aby w 2025 roku liczba kobiet w technologiach wyniosła 25%. Wzmocnienie reprezentacji kobiet wśród pracowników to także 40% kobiet managerów (teraz jest to 37%), równe płace i dbałość o sprawiedliwą rekrutację, np. poprzez różnorodną płciową komisję rekrutacyjną[3]. W Orange prowadzimy także liczne inicjatywy w ramach programu .Razem, które wspierają rozwój kobiet. To między innymi projekt liderki rozwijający umiejętności zarządzania, program „WłączOne”, motywujący kobiety do pracy w technologiach, społeczność „Kobiety w technice”, która stwarza przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Mamy też program Hi-Tech Girls skierowany do studentek.
Tego typu pracownicze inicjatywy, jak i konferencja Women in Tech sprawiają, że rola kobiet w technologii wzrasta. To cieszy i motywuje do dalszego działania tak, aby każdy, bez względu na to czy jest mężczyzną czy kobietą, mógł znaleźć swoje miejsce w świecie technologii.
[1] Report „Women in the Digital Age”, European Commission , UE 2018
[2] Eurofound: The gender employment gap: Challenges and solutions, Luxembourg 2016, Publications Office of the European Union
[3] Dane na styczeń 2023