;

Bezpieczeństwo

Krótka historia, dlaczego warto dbać o hasło (i nie tylko) (10)

Piotr Domański

22 lutego 2018

Krótka historia, dlaczego warto dbać o hasło (i nie tylko)
10

Postanowiłem „ukraść” Michałowi czwartkowy tekst o bezpieczeństwie. Powód? Natrafiłem na historię naszego klienta, który (zapewne) zapewnił darmowy transfer całej okolicy…  i zdecydowałem się nią podzielić.

Sprawa trafiła do nas przez przypadek. Ktoś w serwisie Targeo.pl ustawił adres biura prasowego, jako adres do kontaktu dla Orange Polska. Jeden z klientów skorzystał z niego i dostaliśmy jego reklamację. Dotyczyła, niskiej prędkości internetu. Klient nie mógł nawet odpalić strony w przeglądarce, o pobieraniu czegokolwiek nie wspominając.

Nad sprawą się pochyliliśmy i przesłaliśmy do wyjaśnienia przez kolegów zajmujących się obsługą klienta. Wrócili do nas szybko i co się okazało? Że klient korzysta z łącza o prędkości kilkudziesięciu Mb/s, a transfer przebiegał wręcz modelowo w obie strony. Właśnie… modelowo. Tak bardzo, że przez łącze przepływało w pojedynczej sesji nawet 200 GB danych. I tak dzień po dniu. Dlaczego? Ktoś widocznie znalazł WiFi, które było praktycznie niezabezpieczone i postanowił z niego skorzystać. Klient mógł także zostać częścią botnetu lub w inny sposób udostępnić swój komputer. W każdym z tych przypadków dobre hasło i dodatkowe zabezpieczenia załatwiłyby sprawę.

Historia skończyła się dobrze, choć z niewielkimi perypetiami. Na wszelki wypadek klient otrzymał nowy modem, a koledzy z BOK pomogli mu go zabezpieczyć. Po drodze okazało się jednak, że jakiś amator cudzej własności skorzystał z fragmentu sieci (proza życia) biegnącej do klienta, ale to też naprawiliśmy. Nasz klient odzyskał szybkość kilkudziesięciu mega i spokój. Bezcenne 😉

 

Udostępnij: Krótka historia, dlaczego warto dbać o hasło (i nie tylko)
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 09:27 22-02-2018
  Dobry wpis, ale jak zabezpieczyć WiFi na Funbox 2.0??, to podjadę do teściów w domku i dokonam ustawień.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:32 22-02-2018
   Proponuje szybko i skutecznie - aplikacją Mój Funbox. Sam korzystam. https://biuroprasowe.orange.pl/blog/twoj-dom-twoje-wifi-moj-funbox/
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 10:55 22-02-2018
    Rozumiem, ale chyba w ustawieniach Funboxa na IP 192... tez można.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 11:36 22-02-2018
     Można, ale jeżeli są prostsze metody to warto je stosować ;-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      Ron 12:41 22-02-2018
      To prawda, ale nie ukrywam, że dla mnie to przyjemność i praktyczne wykorzystanie wiedzy :) Sprawdzę i jedną i druga metodę w celu specjalizacji :D
      Odpowiedz
 • komentarz
  vdsl2 11:45 22-02-2018
  Jeszcze nie wiadomo czy są bezpieczne dwa urządzenia ? https://cert.orange.pl/aktualnosci/podatnosc-krack-a-urzadzenia-orange-polska?_ga=2.34756131.383527830.1519107759-2001421501.1519107759
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:56 23-02-2018
   Sprawdzam to. Proszę jeszcze o chwilę.
   Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 15:15 22-02-2018
  Będąc zatwardziałym paranoikiem nawet do routera używam "dziwnych" czytaj trudniejszych haseł. Dodatkowo dlaczego ludzie nie używają filtrowania adresów MAC, ustawiania reguł kto i kiedy może się połączyć etc. to dla mnie zagadka. ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 10:00 23-02-2018
   Dokładnie :) Ale...ja zauważyłem ostatnio że każdy może przejąć kontrolę nad moim tv ;p
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 15:09 23-02-2018
    Widać pilota chowasz za słabo. :P
    Odpowiedz

;

Oferta

nju mobile znów rozdaje bonusy (9)

Wojtek Jabczyński

21 lutego 2018

nju mobile znów rozdaje bonusy
9

nju mobile – nasza sieć najbardziej zadowolonych klientów stale rośnie. Jak pamiętacie, niedawno stuknęło nam 500 000 aktywnych (ważne słowo) klientów nju z rachunkiem. Ogółem mogliśmy się pochwalić, że z usług nju korzysta już blisko 800 000 klientów. I co ważne nie były to czcze przechwałki.

Pipik jednak nie zamierza zasypiać gruszek w popiele (nie dopatrujcie się analogii 😉 ). Koleżanki i koledzy z nju przygotowali kolejną promocję, w której premiujemy przeniesienie numeru do nju mobile z rachunkiem. Tym razem jest ona skierowana do wszystkich posiadających numer w sieciach innych operatorów – czyli poza nju na kartę i Orange.

Co można zyskać?

Oczywiście – przede wszystkim super ofertę na tanie usługi. Na przykład – przechodząc do nju z kimś bliskim albo po prostu z dwoma numerami, za rozmowy na komórki i stacjonarne, SMS-y i MMS-y bez limitu, roaming w UE bez dodatkowych opłat i do tego 10 GB (a już po 6 miesiącach 20 GB) zapłacicie na głowę tylko 19 zł miesięcznie. Inne możliwości wyglądają równie atrakcyjnie, a i tak wszystko zaczyna się od przeniesienia pierwszego numeru do planu „Wszystko – Nie więcej niż 29 zł”. Czy Wam się opłaca? Łatwo policzycie za pomocą kalkulatora.

To jednak nie wszystko, bo mówiłem przecież o bonusach za przeniesienie numeru, a tu mamy do wyboru:

gadzety nju

 • Powerbank 4000 mAh
 • Słuchawki  bluetooth SNAKE
 • Mini głośnik bluetooth Eggi XG21016

Zasady – nie kwasy

Zasady są takie jak zwykle – czyli proste. Żeby cieszyć się niższym rachunkiem za telefon i jeszcze dostać za to nagrodę wystarczy skorzystać z formularza na stronie, która dla Was przygotowaliśmy. Przed Wami 4 łatwe kroki, wg wskazówek jakie tam znajdziecie. Nie zabierze Wam to dużo czasu, choć czas ma tu pewne znaczenie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i Wasz numer w nju mobile będzie aktywny przez co najmniej jeden, pełny okres rozliczeniowy – czyli miesiąc, to…

Możecie zaczynać wypatrywać kuriera, który przyniesie Wam wybrany wcześniej gadżet.

I teraz to właściwie wszystko. Promocja trwa do wyczerpania zapasu gadżetów. Jak się dowiedziałem – jest tego trochę ale… Nigdy nie wiadomo na jak długo starczy. Rzućcie więc okiem na kalkulator i nie bójcie się przenieść numeru do nju. Wy też możecie być najbardziej zadowolonymi klientami na rynku.

 

Udostępnij: nju mobile znów rozdaje bonusy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:58 21-02-2018
  Ja tam wolę swojego POPa :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 21:14 21-02-2018
  Nju z rachunkiem jest tak znakomitą ofertą, że nie potrzebne są żadne bonusy aby się na nią zdecydować.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kaczka 02:42 22-02-2018
  Lepiej dodajcie MMSy do pakietów na kartę, bo obecnie każdy Operator ma to w standardzie! Odświeżony Red Bull wygląda kozacko, więc nie zostawajcie w tyle. Chcemy mmsów w pakietach smsowych!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 09:31 22-02-2018
  Chyba sam się skuszę na NJU. Nie chodzi o kwotę tylko umowa na czas nieokreślony i bez limitu:)
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 11:04 22-02-2018
  Tylko nju z rachunkiem, nie trzeba nic innego :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 15:25 22-02-2018
  NJU jest fajne. :) To wiemy. I korzystamy. Ale ten Wasz kalkulator to bym poprawił. Zrobiłem sobie symulację użytkowania "Virginowego" Freemium. Koszt ok 16 czy 17 pln. Kalkulator doradza ofertę za 19 pln. Ba, nawet jeśli ktoś użytkuje telefon jako "stacjonarny" typu 30-50 minut żeby "babcia" mogła zadzwonić do rejestracji do lekarza etc. i wydajemy mniej niż 9 pln to i tak kalkulator twierdzi że oferta za 19 jest właściwa. Nie, nie jest.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kaczka 16:53 22-02-2018
   Hehe czyli kalkulator działa prawidłowo, zawsze pokażę że lepiej wyjdziesz z nju- nawet będąc na Księżycu i nie używając tel
   Odpowiedz
 • komentarz
  mj 11:32 24-02-2018
  podoba mi sie ten dodatkowy bonus w postaci 20 GB po 6 m-cach ;-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  krzysztof 14:53 18-04-2018
  Witam, Niestety nie otrzymałem gadżetu po przenisieniu numeru do NJU, pomimo spełnieniu warunków promocji. Reklamacje składane dwukrotnie na infolinii na nic się zdały. Poziom konsultantów na żenującym poziomie. Może ktoś z blogu się zreflektuje i pomoże w rozwiązaniu problemu? Pozdrawiam
  Odpowiedz

;

Innowacje

Co startupy zrobią z naszymi finansami? (2)

Marta Krajewska

20 lutego 2018

Co startupy zrobią z naszymi finansami?
2

Nowe technologie są już obecne w każdej dziedzinie życia. Nie ominęły też naszych portfeli. Do banków on-line, płatności zbliżeniowych, czy portfela w telefonie już przywykliśmy. Co będzie dalej?

Fintech, czyli bliskie związki finansów i technologii

Ostatnio przez wszystkie przypadki odmienia się ‘blockchain’ i ‘bitcoin’. Chociaż pensja w cyfrowej walucie w powszechnym użyciu to na razie jeszcze odległa wizja, duże firmy nie pozostają obojętne wobec tego trendu. Co jeszcze zmieni się w najbliższej przyszłości? Zapytałam o to Aleksandra Naganowskiego z Mastercard, który był uczestnikiem naszego cyklicznego spotkania ze startupami, Pitch Session, które organizuje Orange Fab.

Banki obserwują i podążają za trendami w branży finansów. Najnowszym z nich jest otwarta bankowość. Co to oznacza i jak skorzystają na tym mali, innowacyjni przedsiębiorcy? Opowiada Paweł Widawski, prezes fundacji Fintech Poland.

Przy dyskusji o finansach nie mogło zabraknąć Orange Finanse. Zapytałam Marcina Chruściela, dyrektora Orange Finanse o plany dotyczące tej usługi i możliwe kierunki współpracy ze startupami z branży fintech, które zaprosiliśmy do udziału w Pitch Session.

Co startupy zrobią z naszymi finansami?

Korporacje podążają za trendami, ale w branży fintech to startupy nadają tempo. Cyfrowa skarbonka na realne monety, sztuczna inteligencja czytająca i rozumiejąca faktury, zakupy z odroczonym terminem płatności, czy cyfrowy „stróż” dla naszych rachunków to tylko niektóre propozycje startupów z obszaru fintech. Zobacz najciekawsze wystąpienia przedsiębiorców w naszym video skrócie.

Mnie przekonał startup Zoo Money i ich elektroniczna skarbonka, do której wrzucamy monety, a one zasilają konto online. Dzięki NFC możemy realizować szybkie płatności zbliżeniowe. To oznacza koniec z noszeniem monet w kieszeniach, torebkach i portfelach. A jakie są Wasze typy?

Udostępnij: Co startupy zrobią z naszymi finansami?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Krzysiek 14:24 21-02-2018
  Przydałaby ie tzw. licytacja. Ja określam ile chce wydać miesięcznie na np. internet mobilny, rachunek za TV a operatorzy sami składają mi propozycje cenowe współpracy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 13:30 29-04-2018
  No dobrze, dobrze ... NFC, płatność zblizeniowa telefonem... Doprawdy nie potrzeba portfela? A jak bateria padnie? Powerbank ? Hmm... Portfel zamieniać na takie ciężary? Czasem cieszę się, że mam przy sobie portfel... Zwlaszcza jak mi bayeria w telefonie padnie :))) Jeszcze wiele nam do doskonałości.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej