;

Bezpieczeństwo

Kupujesz przez OLX? Uważaj na oszustwa! (2)

Michał Rosiak

12 listopada 2020

Kupujesz przez OLX? Uważaj na oszustwa!
2

Przestępcy nie są idiotami. Powtarzam to na tych łamach regularnie, ale to naprawdę ważne. Pamiętajcie, że nie możemy pozwolić sobie na lekceważenie ludzi, którzy chcą nas okraść. Lepiej być gotowym i zakładać, że wiedzą co robią. Lepiej, niż obudzić się z ręką w… smartfonie, pełnym powiadomień o znikających z naszego konta pieniądzach. Tym bardziej, że – czego dowiodę za chwilę – źli ludzie potrafią się dostosować do zmieniających się płynnie realiów.

Zamiast SMSa

Phishing to tak naprawdę drugi etap ataku. Przestępcy chcą nas przekonać do wejścia na spreparowaną przez nich witrynę, czy też do otwarcia załączonego przez nich pliku. Najpierw muszą nam jednak link, czy załącznik dostarczyć. A w tym celu używają wiadomości mailowych. One w tej sytuacji pełnią rolę tego, co w bezpieczeństwie określamy mianem wektora ataku.

Co jednak, gdy z SMSami nie wychodzi tak, jak byśmy chcieli? Gdy narzędzia analityczne wskazują, że do Orange Polska chyba mało co dochodzi, bo konwersja z naszych ataków jest bliska zeru? My z phishingowymi SMSami od jakiegoś czasu radzimy sobie całkiem nieźle, nierzadko zatrzymując kampanie, zanim zdążą się rozkręcić (i blokując strony docelowe rzecz jasna). Więc trzeba wymyślić alternatywę. No to wymyślili.

Na początku chciałem powiedzieć, że to całkiem sprytny pomysł, ale w sumie nie mam pewności. Po pierwsze dlatego, że w SMSie oszust może wykorzystać tzw. nadpis (nazwa, pokazująca się jako nadawca wiadomości), by informacje od niego pojawiały się w tym samym wątku, co prawdziwe. Przy komunikatorze nie dość, że po prostu pojawia się obcy numer, to na dodatek przy pierwszej wiadomości od „obcego” pojawia się wyraźna informacja, że to numer, którego nie mamy w książce, dając możliwość zablokowania, bądź zgłoszenia podejrzanego nadawcy.

Taki OLX, tylko nieprawdziwy

Groźny wydaje się być jednak schemat ataku. Informacja ze screenshotami trafiła do nas od jednego z internautów i wydaje się, iż wymazane na obrazku personalia to dane właśnie tego internauty.

Schemat mógłby wskazywać na to, że przestępca wypatruje w serwisie OLX osób, sprzedających przedmioty o opłacalnej do oszustwa wartości, kontaktując się z nimi jako domniemany kupiec, dołączając link do rzekomej strony OLX. Gdy potwierdzimy chęć odbioru pieniędzy…

…okazuje się, że „Bank Polski” (przestępca pewnie chciał przekazać, że chodzi o skorzystanie z usług polskich banków) nie jest obsługiwany. Pozostaje nam zatem tylko podanie numeru karty, i…

I wiadomo co. Błyskawiczne wyczerpanie jej limitu.

Co zrobić?

Na Waszym miejscu spodziewałbym się, że tego typu ataków może być w nadchodzącym czasie sporo. W ostatnich tygodniu liczba zarejestrowanych domen, podszywających się od OLX, które wyłapaliśmy, o ile dobrze pamiętam, przekroczyła 100. Przede wszystkim więc uważajcie na adresy stron, do których się logujecie. No i pamiętajcie o zasadzie ograniczonego zaufania przy jakichkolwiek transakcjach, związanych z finansami. Nie bez przyczyn serwisu aukcyjne/ogłoszeniowe mają swoje systemy wiadomości. Jeśli rozmawiacie z kupcem wewnątrz serwisu/aplikacji, wszystko jest zapisywane i możecie wyciągnąć konsekwencje albo od nieuczciwego kupca, albo od serwisu.

Nie dajcie się oszukać.

Udostępnij: Kupujesz przez OLX? Uważaj na oszustwa!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 11:54 12-11-2020
  Ale kombinują by tylko nas oszukać dzięki za notkę o tym ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 20:31 12-11-2020
   Dokładnie, takich wpisów nigdy nie za wiele.
   Odpowiedz

;

Oferta

2 GB za gole Polaków (4)

Kasia Barys

12 listopada 2020

2 GB za gole Polaków
4

Nasza reprezentacja w piłce nożnej pokonała wczoraj Ukrainę w meczu towarzyskim, zdobywając 2 bramki.  Z tej okazji można odebrać GB internetu. Wystarczy wysłać SMS-a o treści WIWAT pod numer 233 (opłata za SMS-a zgodna z cennikiem planu taryfowego, max 0,20zł). Jeśli jesteś użytkownikiem Flexa, zgarnij te dodatkowe GB, wpisując WIWAT w apce, w zakładce „Kody promocyjne”. Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać tylko dzisiaj do ok godz 22:55. Promocyjne GB ważne 3 dni od daty aktywacji, obowiązują tylko w kraju.

Regulamin promocji

 

Udostępnij: 2 GB za gole Polaków
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 11:52 12-11-2020
  Dzięki skorzystałem ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  orangutan 12:24 12-11-2020
  Jakby nie było tej opłaty 20gr to by chętniej aktywowało więcej ludzi, a tak se odpuszczę. To trochę tak jakby dać prezent na święta i powiedzieć "Wiesz tylko VAT se musisz opłacić" albo "Wiesz tylko za wysyłkę mi zwróć"
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:30 12-11-2020
  Po raz kolejny dziękuję :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  jakub ornge 21:07 14-11-2020
  Nie działa kod ILE na 233 podaje zwrotny komunikat, że treść jest błędna. Czyli wygląda na to, że trzeba ostrożnie używać
  Odpowiedz

;

Oferta

„Bez limitu + 15 GB” za 15 zł w nowych starterach Orange Free (21)

Beata Giska

10 listopada 2020

„Bez limitu + 15 GB” za 15 zł w nowych starterach Orange Free
21

Od 10 listopada Orange wprowadza do sprzedaży nowe startery. Jest to limitowana seria. Czym się wyróżnia i co otrzymają klienci?

-50% na w pierwszym miesiącu w Orange na kartę

Nowy starter w taryfie Orange Free na kartę daje użytkownikom 50% zniżki w pierwszym miesiącu użytkowania. Na czym dokładnie to polega?

W taryfie Orange Free na kartę, po każdym doładowaniu, automatycznie otrzymuje się pakiet darmowych GB. Sumują się one z GB z usługi bez limitu. Tzn. za 30 zł miesięcznie, po włączeniu usługi bez limitu, można bez ograniczeń rozmawiać, sms-ować, mms-ować. Dostaje się też 30 GB na internet: 15 GB po zasileniu i 15 GB z usługi bez limitu.

Z nowym starterem pierwszy miesiąc będzie kosztował tylko połowę regularnej ceny, o której zostało wspomniane wyżej, czyli 15 zł. A jak uruchomić dodatkową promocję – 50%? Wystarczy wysyłać SMS o treści CYKL pod numer 816. Po upływie czasu usługa odnowi się automatycznie za 30 zł na 31 dni.

Usługa „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + 15GB” za 15 zł jest to obecnie jedyna taka oferta na rynku wśród największych operatorów sieci komórkowych. Szczegóły promocji dostępne są tutaj. Sam starter można kupić za 5 zł, a w bonusie po aktywacji otrzymuje się 6 GB na start (ważne 14 dni).

Użytkownicy mogą też zwiększać bonusy GB i dopasowywać ich wielkość do swoich potrzeb, przedłużając czas ważności karty i stale ciesząc się darmowym internetem po każdym doładowaniu.

Do dyspozycji klientów pozostają nadal popularne usługi i promocje dostępne w Orange Free na kartę, m.in. bonus 6GB na start, darmowe rozmowy i sms-y ze wszystkimi w Orange (Za darmo w Orange), pakiety internetowe czy „Konto Ważne Rok”.
Więcej ofert dla Orange na kartę znajduje się pod linkiem: orange.pl/view/oferta-na-karte.

limitowany starter orange

W trosce o środowisko

Czym jeszcze wyróżnia się limitowany starter? W nowej karcie SIM zmniejszona została obudowa (blister), o połowę redukując w ten sposób zużycie plastiku. Do produkcji opakowania użyto surowca pochodzącego ze zrównoważonych upraw leśnych, co potwierdza certyfikat FSC oraz farb na bazie olejów roślinnych.

Orange dba o środowisko – dajemy drugie życie telefonom, korzystamy też z odnawialnych źródeł energii, staramy się minimalizować wpływ swoich produktów na środowisko (można przeczytać o akcji #OrangeGoesGreen lub o odkupie starych telefonów w salonach).

 

Jak Wam się podoba nasza nowa promocja?

 

 

Udostępnij: „Bez limitu + 15 GB” za 15 zł w nowych starterach Orange Free
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 15:31 11-11-2020
  Ta "nowa" promocja już kiedyś była... Jeśli chodzi o sam pakiet za 30zł z MMS-ami, to niestety dla mnie lepszy jest ten bez MMS-ów z kumulacją GB za 25zł... I nie zamierzam z niego zrezygnować ;P
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 07:15 12-11-2020
   Dlaczego niestety skoro dla Ciebie lepszy??
   Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia 23:22 14-12-2020
   Wszystko byłoby super, gdyby była kumulacja niewykorzystanych danych internetowych a tak nie jest podobno więc lipa.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Kristofores 20:21 30-01-2021
   Faktycznie lipa, człowiek patrzy w reklamę w telewizji i myśli sobie OOO!!! otwiera stronę, a tu że tylko pierwszy miesiąc, nawet jakby to było pół roku to bym się nie skusił. a w ogóle ktoś używa MMSów? Mam od 4 lat usługę tą za 25zł bez limitu z sumującym się internetem, mam do dyspozycji około 2 TB danych, nie udało mi się wykorzystać więcej 50 GB miesięcznie
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 15:46 11-11-2020
  Promocja dla nowych fajna :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adam 13:01 12-11-2020
  Czy ta promocja jest też dla dotychczasowych użytkowników?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Tomasz Grenda 14:48 12-11-2020
   Wszystkie szczegóły promocji, które rozwieją wszelkie wątpliwości, znajdują się w regulaminie. :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:29 12-11-2020
  Fajna promocja dla nowych :) Brawo Orange.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Potencjalny użytkownik 04:29 07-02-2021
  Żadna to promocja: 30zł/miesiąc za usługę, która u konkurencji kosztuje 20 ... Plus cały przekaz marketingowy oparty jest o "za jedyne 15zł", podcza gdy dotyczy to jedynie pierwszego miesiąca, a później cena o połowę droższa niż u konkurencji bez promocji. I jest to, de facto, wprowadzanie klienta w błąd - nie kojarzę, by w reklamie tv padała jakaś wzmianka o wspomnianym tu zaledwie pierwszym miesiącu - jedynie w/w "za jedyne 15zł"bez adnotacji, gdyż dotyczy to jedynie pierwszego miesiąca. To wygląda na traktowanie potencjalnych klientów jak głupków, którzy się nie zorientują ... Jest to tandetna nieuczciwość, która wychodzi bokiem, bo tak np ja, który zajrzałem tu szukając informacji o tej ofercie, widząc taki zakantowany przekaz: nadal trzymać się od orange z daleka - i nie tylko telefonii komórkowej, co wszelakiej oferty, bo skoro tak kantują już na wstępie przy marketingowaniu jednego ze swoich produktów, to na jakiej podstawie miałbym twierdzić, że nie robią tego samego przy innych swoich ofertach A do tego oprawa marketingowa zniechęca do skorzystania poprzez przesyt ilości tekstu nas treścią. Można by to ująć jednym przejrzystym wynikowym zdaniem. A zamiast tego jest kilka akapitów tekstu z powtórzeniami jednym za drugim i gdy przychodzi do sformułowania warunków, które są proste jak drut i również można by i należało by sformułować ich opis prostymi wynikowymi zdaniami, to pojawia się "pseudo marketingowy korpo bełkot" - to zniechęca, no jest zbytecznym mieszaniem. Przyszedłem zainteresowany, odchodzę zniechęcony.
  Odpowiedz
  • komentarz
   junuss 17:30 19-02-2021
   zgadzam się z Tobą jak najbardziej 3 dychy za drogo
   Odpowiedz
 • komentarz
  Jakub 09:27 07-03-2021
  Ja także zostałem wprowadzony w błąd przez reklamę w telewizji i też tu zajrzałem. Czemu oni tak bezczelnie kłamią?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adrian 14:39 16-03-2021
  Bzdury gadacie. Usługa jest w każdym nowym miesiącu o 50% taniej, wystarczy jej nie przedłużać cyklicznie, tylko jak usługa się skończy, odnowić ją za 2-3 dni, wtedy pobiera nam jedynie 15 zł, nie 30. I tak każdego miesiąca.
  Odpowiedz
  • komentarz
   gamivo 09:42 01-04-2021
   Się doucz Adrianek regulamin - Z Usługi w każdym wariancie Abonent może skorzystać tylko jeden raz dla danego numeru telefonu w okresie obowiązywania Promocji (jeden raz wariant jednorazowy i jeden raz wariant cykliczny). Ponowna próba aktywacji Usługi za 15 zł w danym wariancie nie będzie skuteczna.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Orange To zlo 21:24 04-04-2021
  Pakiet to pułapka pozdrawiam Ciocie
  Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 13:12 17-04-2021
  Wszedłem na tę stronę bo reklama brzmi zachęcająco 15zł - ful opcja. Po zapoznaniu się z bliższymi szczegółami oferty odnoszę wrażenie, że Orange podobnie jak w innych sprawach politycy ludzi uważają za niedorozwiniętych.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Użytkownik Orange 16:42 18-04-2021
  Są jeszcze do zdobycia startery za 30 zł w opcji Rozmowy i SMS-y bez limitu do wszystkich + 30 GB” w cenie 25 zł ważne 31 dni
  Odpowiedz
  • komentarz
   Nikos 13:00 19-04-2021
   Jak zarejestrujesz ten stary starter np. dzisiaj , to już nie będzie 25 zł miesięcznie tylko 30 zł.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Użytkownik Orange 15:40 19-04-2021
    I tu kolego nie masz racji. Kupując starter zawierasz umowę jak w ofercie 25zł + o 1G więcej co miesiąc . Rejestrowałem to wiem?
    Odpowiedz
 • komentarz
  Janina 18:15 14-05-2021
  To jest porażka z tym orange free! Jak z tego zrezygnować?! Na starym numerze płaciłem 25 złotych, a teraz 30!!! Jak to zmienić na orange one?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Użytkownik Orange 11:34 16-05-2021
   Nie ma już taryfy Orange . Powróć do starej karty Orange free za 25 zł ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Adam 17:19 06-06-2021
  W virgin mobile za 14 zł na miesiąc można dzwonić i smsować do woli :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej