Innowacje

Miasto jak z Cyberpunka i inteligentne kosze na śmieci

Kasia Barys Kasia Barys
06 marca 2021
Miasto jak z Cyberpunka i inteligentne kosze na śmieci

Technologia VR – dzieci i dorośli nie są zgodni

Znajomość narzędzi VR w Polsce jest niska, szczególnie osoby starsze mają małą wiedzę na temat nowych technologii. Większość nigdy nie miała kontaktu z wirtualną rzeczywistością. Moja pierwsza przygoda z VR to 4 lata temu chodzenie po drapaczu chmur podczas Orange Warsaw Festival. Nie byłam w stanie zeskoczyć z wirtualnej deski w dół, choć dobrze wiedziałam, że jestem w festiwalowym namiocie. Naukowcy wykazali, że korzystający z technologii VR oceniają ją bardzo dobrze. Jednak zaobserwowano różnicę pomiędzy dziećmi a dorosłymi. Dla osób niepełnoletnich liczy się w podobnym stopniu zarówno doświadczenie wirtualne, jak i rzeczywiste. VR uzupełnia otaczający ich świat. Dzieciom podoba się również to, że w wirtualnej rzeczywistości nie ma nadzoru rodziców. Dorośli natomiast uważają, że doświadczenia przeżyte w świecie realnym są dla nich cenniejsze. Ale co ciekawe dla zdecydowanej większości symulacja była bardzo sugestywna. Ludzie głównie opowiadali o tym, co przeżyli, a nie o tym, co zobaczyli. Wiele osób, szczególnie z najstarszej grupy 50-55 lat, nie chciało wracać do realnego świata. Woleli dłużej zostać w wirtualnej rzeczywistości.

Źródło: interaktywnie.pl

Dostaniemy prąd z kosmosu

W niedalekiej przyszłości satelity znajdujące się na orbicie okołoziemskiej za pomocą potężnych zwierciadeł zbiorą promieniowanie słoneczne. Potem odbiją je w kierunku paneli słonecznych, gdzie energia zostanie przekształcona na promieniowanie elektromagnetyczne. Na koniec za pomocą lasera lub mikrofali przekazane zostaną na Ziemię. Już na Ziemi anteny przechwycą promieniowanie z laserów i przekształcą je na prąd elektryczny. Ten będzie mógł być wprowadzany do większej sieci energetycznej. Wiele firm z sektora energetycznego już rozważa zainwestowanie w ten nieistniejący jeszcze sektor rynku. 

Źródło: spidersweb.pl

Inteligentna segregacja śmieci

Jeśli jeszcze nie opanowaliście segregacji śmieci, to najwyższy czas. Dla bardziej opornych z pomocą przychodzi automat do segregowania plastikowych odpadów. Póki co maszyny stoją na razie tylko w dwóch największych chińskich miastach: Hangzhou oraz Szanghaju. Rozpoznawaniem i segregowaniem śmieci zajmuje się sztuczna inteligencja. Jedynym zadaniem użytkownika jest jedynie włożenie śmieci i zeskanowanie kodu QR. W ten sposób segregacja śmieci jest poprawna a dodatkowo zbiera się punkty w programie lojalnościowym.

W Polsce istnieje inteligentny śmietnik, który sam segreguje śmieci. Jak działa? Wrzuca się odpad do komory głównej, sprzęt rozpoznaje jego typ, a następnie przerzuca do odpowiedniego pojemnika. Sam ustali, co trafi do śmieci "suchych", a co do organicznych czy szkła. Do tego zgniecie odpady, pozwalając zaoszczędzić firmom na objętości, za którą też płacą. Orange także oferuje inteligentne kosze na śmieci. Sygnalizują one poziom napełnienia i w ten sposób optymalizują trasę śmieciarek.

Źródło: https://gadzetomania.pl/62336,producent-domestosa-i-chinski-sklep-alibaba-stworzyli-maszyne-do-segregacji-smieci

Miasta przyszłości rodem z Cyberpunka

Jeff Berns, założyciel firmy Blockchains LLC, zamierza zbudować pierwsze miasto podstaw zbudowane na technologiach przyszłości. Z niezależnymi sądami i nowym prawem. Wszystkie dane gromadzone na temat mieszkańców i życia miasta były zapisywane w technologii Blockchain, która jest w pełni bezpieczna i nie można jej zhakować. Niezależne miasto ma powstać na pustyni w stanie Nevada. Na dobry początek wybudowanych zostanie 3,5 tysiąca domów, a później nawet 15 tysięcy, kampus, arena sportowa i centra handlowe.

Źródło: geekweek.pl

 

 

 

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:31 06-03-2021

SmartCity – fajna sprawa, małymi kroczkami przekonuję się do rozwiązań dotyczących inteligentnego domu. Fajna sprawa. Zacząłem od inteligentnej zarówki, a mam już kolejne rozwiązania, które usprawniają moje codzienne życie – czy wiecie że dioda w TV pobiera ok 5 Watt gdy TV jest wyłaczany – teraz mój TV ma harmonogram, w nocy wyłacza się całkowicie i w ten sposób przez 10 godzin w nocy nie pobiera nic prądu ;p

Odpowiedz
rozbawiony
rozbawiony 00:26 07-03-2021

A do czasu ściągania prądu z kosmosu zrobicie w Polsce prawdziwe 5G czy zostaniecie przy tym fejkowym które jest teraz? 🙂

Odpowiedz

Oferta

Co w gadżetach piszczy (35)

Michał Rosiak Michał Rosiak
06 marca 2021
Co w gadżetach piszczy (35)

Rok. Dwa dni temu, w czwartek minął rok od pierwszego przypadku Covid-19 w Polsce, a za parę dni minie rok mojej pracy na home office. Nic więc dziwnego, że mój gadżetowy nieregularnik znów zdominują sprzęty przydające się przede wszystkim podczas pracy w domu. Jeden okazał się niespodziewanie wyjątkowo przydatny, inny uratował mi atmosferę w domu, a jeszcze jeden to – cóż, coś, czego regularnie używamy, ale w nieco innej wersji. No i dziś wyjątkowo opisuję cztery gadżety.

Poly Sync 20+ – Do telco, czy do muzyki?

Telco, czy też telekonferencja. Gdyby nie wyjątkowa duża konkurencja, mogłoby to być słowo roku 2020. W naszych nieprzystosowanych do home office domach, zazwyczaj z dzieckiem/dziećmi na zdalnej szkole – znalezienie sposobu na wzięcie udziału w firmowych spotkaniu bywało dużym wyzwaniem. Gdy trafił do mnie Poly Sync 20+, najmniejsza wersja zestawu głośnomówiącego z Poly, byłem pewien, że w tych warunkach absolutnie mi się nie przyda. Cóż – lubię być tak zaskakiwany.

Zacznę od końca. Byłem pewien, że moja partnerka wyrzuci maleństwo od Poly przez okno, gdy odpalę je w drugim pokoju podczas jej konferencji, ale... nie miałem innego wyjścia. Jedne słuchawki się rozładowały, drugie miały problem z połączeniem, a akurat zaczynało się blogowe kolegium redakcyjne. No to nie ma wyjścia – wyciągam zgrabnie ukryty pod spodem kabelek, podpinam pod USB i... działa. Po prostu działa, po krótkiej chwili przeznaczonej na samoinstalację.

[KGVID]https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2021/03/blog/20210125_174843.mp4[/KGVID]

I to jak działa! Wiem, że filmu powyżej nie nagrałem akurat podczas telko, ale:

  • musiałbym pytać każdego ze współuczestników o zgodę
  • (to chyba ciekawsze) chciałem Wam pokazać, ze Sync 20+ sprawdza się też jako domowy głośnik!

W tym drugim przypadku oczywiście trzeba go podłączyć przez bluetooth (w telefonach „dużego” USB nie uświadczymy), ale bez problemu nagłośniłby imprezkę w moim dość sporym salonie. Głos brzmi idealnie, soczyście, a co do basów, najlepiej postawić zestaw np. na blacie, by dolny głośnik, taki niby-subwoofer mógł zrobić robotę.

Dobra, ale wracając do blogowego kolegium. Spodziewałem się, że Poly zrobi konkurencję drugiemu telko, a tymczasem po wszystkim dowiedziałem się, że na drugim krańcu mieszkania... niczego nie było słychać. Za to u mnie w salonie, gdy testując działanie Poly 20+ chodziłem z maluchem na rękach po całym salonie, albo bawiliśmy się na kanapie, chowając się za poduchami – nikt nie miał zastrzeżeń, co do jakości mojego głosu.

Świetny i niedrogi jak na możliwości sprzęt. Skoro najmniejsza wersja bez problemu nagłośniła 20 m2, ciekaw jestem, jakie wyzwania musiałbym postawić przed największą?

Jabra Elite 45h – Słuchawki, jak żaba z dowcipu

Od razu spalę clou tej części. Pamiętacie ten dowcip o żabie, co to po jednej stronie lew kazał ustawić się zwierzętom mądrym, a po drugiej pięknym? A biedny skonfundowany płaz wydarł się: „No przecież się nie rozerwę!”. Takie właśnie są Jabra Elite 45h. Niby mądre, niby ładne – ale jednak żaba.

Nie zrozumcie mnie źle, nie ukrywam, że jestem fanbojem Jabry, a wychodząc z domu prędzej zapomnę kluczyków od samochodu, niż moich ukochanych Elite Active 75t. W domu, gdy chcę coś obejrzeć, odcinając się od odgłosów zewnętrznych, nie ma lepszych niż 85h. A do czego pasują 45h?

Zacznę od minusów – na pewno nie do mojej głowy. Nigdy nie miałem przekonania do słuchawek nausznych, używając dokanałowych albo wokółusznych. Ostatnią rzeczą, którą potrzebuję w takim sprzęcie jest spinanie się, czy za chwilę nie spadną mi z uszu. Nie zrozumcie mnie źle – Jabry 45h dobrze przylegają do małżowin, dźwięk nie „ucieka”, ale nie mogłem przestać skupiać się na mikroruchach pałąka, że świadomością, że muszli tak naprawdę nic nie trzyma.

Poza tym te słuchawki to po prostu lista plusów: bardzo dobra jakość dźwięku i rozmów, Asystent Google, intuicyjne rozmieszczenie przycisków sterujących, świetna (50 godzin bez ładowania jest realne), szybko ładująca się bateria, wreszcie bardzo dużo dodatkowych możliwości dzięki aplikacji Sound+. Bez problemów można je wziąć ze sobą na deszcz, bowiem są odporne na zachlapanie nie tylko fizycznie, ale również „gwarancyjnie”. Robią wrażenie dość trwałych, choć nie testowałem ich na upadki (ani na 9-miesięcznego berbecia, ale w jego przypadku głównie dlatego, że wpycha do buzi wszystko, co stanie mu na drodze :) ).

Jeśli chodzi o dźwięk i możliwości, jest świetnie, Jabra jak zwykle nie zawodzi. Bez wątpliwości uwierzę, że są najlepsze w swojej klasie. Tylko... no rozumiecie, żaba.

Brother  MFC-B7715DW – Jedna strona za... 5 groszy

„Ratunku! Moja drukarka pokazuje: ‘awaria, skontaktuj się z serwisem’! Poratuj czymś małym do domu, najlepiej 4w1. Przecież home office i domowa szkoła!”. Błagalny, desperacki mail do marketingowej opiekunki marki Brother przyniósł efekt i już następnego dnia przed południem do moich drzwi zapukał uśmiech... No dobra, może nie taki uśmiechnięty, bo Brother MFC-B7715DW to dość spory, 15-kilogramowy karton.

Model, który uratował mi skórę to urządzenie wielofunkcyjne do małych biur (czyli w czasach pandemii do większości mieszkań). Na początku robi wrażenie dość sporego, jednak 41 centymetrów w największym wymiarze nie okazało się być przeszkodą w znalezieniu miejsca w skromnej wielkości szafie na styku przedpokoju i salonu. Komputer widział nową drukarkę od razu po podłączeniu, zdecydowanie jednak warto zainstalować firmowy „kombajn”, aplikację Brother iPrint&Scan, od razu do spółki ze wszystkimi niezbędnymi sterownikami.

Korzystanie na co dzień z MFC-B7715DW jest jak wystrzeliwanie pocisku Hellfire. Drukowanie – ctrl-p i jazda. Skanowanie – do podajnika albo na szkło, klik w aplikacji (można też skonfigurować wysyłanie od razu na maila) – i zrobione. Da się nawet drukować bezprzewodowo, aczkolwiek akurat skonfigurowanie tego wymaga nieco czasu i wsparcia ze strony instrukcji. Pomaga w tym duży wyświetlacz i intuicyjna, nie wymagająca kombinowania struktura menu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że toner, wystarczający na wydrukowanie nawet 2000 stron, to koszt... 99 złotych! Dla osób przyzwyczajonych do atrakcyjnych cen urządzeń i zbijających z nóg kosztów materiałów eksploatacyjnych to wyjątkowo miła odmiana.

iPhone 12 Mini – świetny, ale...

Musiałem go sprawdzić. Trochę poczekałem, ale wiedziałem, że iPhone w wersji malutkiej musi trafić w moje ręce. I o ile na początku iPhone 12 Mini mnie oczarował, to ostatecznie... Ale o tym za chwilę.

Nie chciałem innego iPhone’a, tylko właśnie tego, by sprawdzić, jak w czasach niemal siedmiocalowych kolosów pracuje się z urządzeniem o przekątnej 5,4”. Zaskoczyłem się bardzo pozytywnie, bo (na początku) nie zobaczyłem żadnych minusów. Mimo mniejszego ekranu wszystko się na nim mieści, interfejs jest intuicyjny, nawet widżety, mimo że zgromadzoną tylko na skrajnym lewym ekranie, okazały się bardziej funkcjonalne, niż oczekiwałem. Do tego e-SIM, dzięki czemu nie musiałem kombinować z przekładaniem karty z mojego podstawowego smartfonu.

Przez chwilę się zastanawiałem, jakby tu w moim domowym biurze podłączyć kabel do ładowania 12 Mini. Problem tkwi bowiem w tym, że od strony ładowarki ma on wtyczkę USB-C, a w jedynym takim gnieździe w mojej ładowarce tkwi kabel do ładowania laptopa. Kłopot rozwiązał się sam, gdy zastanawiając się odłożyłem iPhone’a na ładowarkę indukcyjną, na co on radośnie się rozjarzył, informując mnie, że właśnie się ładuje. Inna sprawa, że ładowarka, mimo mikroskopijnej baterii 2227 mAh wcale nie jest potrzebna zanim nadejdzie wieczór.

Problemy zaczęły się jednak z czasem. Mam już 45 lat, wzrok niegdyś sokoli zaczyna jednak dawać mi znaki, że natury się nie da oszukać. Po kilku dniach, gdy zaczęła mnie w trakcie dnia boleć głowa, zorientowałem się, że z bliska litery są jednak mało ostre, a po oddaleniu na odpowiednią odległość robią się po prostu... małe :(

Nie sądziłbym, że kiedyś coś takiego przejdzie mi przez palce, ale iPhone 12 Mini to świetny telefon. Szybki, bardzo wydajny, ze świetnym (jak widać powyżej) aparatem. To nie jest duża wersja, z której wycięto to, co wpływa na jej cenę – to po prostu duża wersja z mniejszym ekranem. Ciężko mi jednak znaleźć dla niego grupę docelową. Młodsi prychną, że za mały, a dla wielu z tych, którzy dorośli do urządzeń na powrót kieszonkowych za małe okażą się literki właśnie.

A szkoda. Już zapomniałem jak to jest móc schować telefon do kieszeni dżinsów i zapomnieć, że tam jest. Jeśli Wy chcielibyście sprawdzić, jak radzi sobie Mini – albo inne iPhone’y, nie tylko z serii 12 – zajrzyjcie do naszego sklepu. Jakby co, to szeptem Wam powiem, że Mini 64GB jest w wyjątkowo dobrej cenie!

 

Komentarze


Oferta

Co obejrzeć w marcu? Filmy na Dzień Kobiet i premiery na VOD

Beata Giska Beata Giska
05 marca 2021
Co obejrzeć w marcu? Filmy na Dzień Kobiet i premiery na VOD

Marzec zapowiada się ekscytująco! W Orange to nie tylko czas wiosennych promocji, ale i rozwkitu nowości. Premiery na VOD to gratka dla kinomanów, a do tego przygotowaliśmy też specjalne produkcje na Dzień Kobiet - niższe ceny, a także obrazy, które z pewnością trafią w gusta naszych pań. Tym razem ciężko mi było wybrać jeden tytuł do obejrzenia w weekend, więc podsyłam Wam całą paletę filmowych barw oraz emocji. Jesteście gotowi na filmowy maraton?

 

Dzień Kobiet w Orange VOD

Z okazji Dnia Kobiet od 1 do 15 marca w Orange VOD, na dekoderach Telewizji Orange, znajdziecie aż 50 hitów w niższych cenach. W ofercie promocyjnej dostępne są takie produkcje z mocnymi kobiecymi charakterami i kreacjami, takie jak: „Wonder Woman”, „Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie”, „Alita: Battle Angel”, czy „X-Men: Mroczna Phoenix”.

A jeśli wolicie bardziej te bajkowe damskie wcielenia - do obejrzenia w gronie rodziny lub z Waszymi małymi księżniczkami, to polecamy m. in. następujące tytuły: „Mulan”, „Merida Waleczna”, czy „Vaiana: Skarb oceanu”. Idealne na familijny seans.

W Orange VOD w promocji kobiecej jest też sporo dobrego, polskiego kina. Przejmująca "Fuga", zabawna "Córka trenera", "Słodki koniec dnia" z wielką rolą Krystyny Jandy, czy coś iście rozrywkowego i wybuchowego, trochę z przymrużeniem oka, czyli "Kobiety mafii 2" to tylko nieliczne propozycje!

Nie zabraknie też inspirujących biografii kobiet wyjątkowych. Zobaczycie nagradzane filmy i dokumenty o prawdziwych ikonach, np. "Grace. Księżna Monako", "Whitney", "Diana". Niezwykłe bohaterki i historie pojawią się również w hollywoodzkich produkcjach z gwiazdorską obsadą - "Tully" - pokaże, co to naprawdę znaczy być matką, a  "Proxima" opowie o astronautce, która sięgnęła gwiazd.

W naszej ofercie mamy dla Was najlepsze filmy fantastyczne, dramaty, komedie oraz mnóstwo animacji. Każda z Pań - i ta mała i ta duża - znajdzie coś dla siebie. To co, robimy babski wieczór? Który z tych filmów na Dzień Kobiet spodobał Wam się najbardziej?

filmy na dzień kobiet

Filmowe premiery w Telewizji Orange

Od 2 marca w naszej ofercie znajdziecie thriller psychologiczny „Niezapomniana”, w którym wystąpiła Hilary Swank.  A od 6 marca polecamy fantastyczny film akcji pt.: „Poziom mistrza”. W produkcji wystąpili Frank Grillo, Mel Gibson i Naomi Watts. Były agent sił specjalnych codziennie przeżywa ten sam dzień - dzień swojej śmierci. Uwięziony w pętli czasu mężczyzna okrywa, że brał udział w tajnym rządowym eksperymencie, na czele którego stał demoniczny pułkownik. Dlaczego bohater wziął udział w badaniach i czy zdoła przerwać ten koszmar?

Jeśli lubicie się bać, to 9 marca obejrzyjcie przerażający horror pt.: „The Empty Man”. Emerytowany policjant wpada na trop sekretnej grupy, która próbuje przywołać na ten świat mityczną, przerażającą istotę. Bohater jeszcze nie wie, że wkrótce czeka go prawdziwe piekło.

Od 11 marca polecamy przewrotną, czarną komedię pt.: „Skandal w hrabstwie Yuba”, w której wystąpiła plejada gwiazd kina. W produkcji zobaczycie Allison Janney, Milę Kunis, Awkwafinę oraz Ellen Barkin. Spokojna gospodyni domowa zgłasza policji zaginięcie męża. Zaczynają się poszukiwania, a media robią z kobiety… lokalną celebrytkę. Wkrótce okazuje się, że bohaterka ma więcej tajemnic, niż się wydawało.

premiery vod orange marzec

12 marca obejrzyjcie oparty na faktach dramat wojenny pt.: „Córki Rzeszy”, w którym zagrała laureatka Oscara Judi Dench. Akcja dzieje się kilkanaście dni przed wybuchem II wojny światowej. W elitarnej szkole dla córek najważniejszych urzędników III Rzeszy, w tajemniczych okolicznościach znika nauczyciel angielskiego. Oficer brytyjskiego wywiadu musi wyjaśnić tę zagadkę.

Od 25 marca polecamy nominowany do tegorocznych Złotych Globów, doskonały thriller pt.: „Mauretańczyk”. W produkcji wystąpili Tahar Rahim, Jodie Foster, Bendecit Cumberbatch oraz Shailene Woodley. Oskarżony o terroryzm, osadzony w więzieniu w Guantanamo bez wyroku i procesu, poddawany fizycznym i psychicznym torturom. Poznajcie historię mężczyzny, który przez lata - wspólnie z wybitną adwokat - walczył o swoje dobre imię i wolność.

Od 26 marca obejrzyjcie komedię pt.: „Seks to nie grzech”, w której główną rolę zagrała Natalia Wheeler, znana z serialu Netflixa „Stranger Things”. To zwariowana i nieprzewidywalna opowieść o problemach okresu dojrzewania oraz odkrywaniu własnej seksualności.

Z kolei 29 marca w naszej ofercie znajdziecie oryginalny, klimatyczny i przerażający film grozy pt.: „Saint Maud”. Głęboko wierząca pielęgniarka Maud musi zaopiekować się umierającą, korzystającą do tej pory z życia pełnymi garściami, byłą tancerką. Opiekunka stawia sobie za punkt honoru „nawrócenie grzesznicy”, a chęć pomocy zamienia się w prawdziwą obsesję.

Więcej filmów i informacji o nich znajdziecie tutaj. Miłego oglądania!

[KGVID]https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2021/02/marzec-VOD.mp4[/KGVID]

Komentarze

Scroll to Top