
Ostatni miesiąc upłynął nam po hasłem różnorodności, bo chcemy, by w naszej firmie każdy czuł się tak samo ważny i potrzebny. Zebrałam dla Was kilka inicjatyw, w których wzięliśmy udział i którymi warto się pochwalić.
Karta Różnorodności
W tym roku zostaliśmy partnerem wydarzeń organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Karty Różnorodności. Z Kartą jesteśmy od początku - jako jej sygnatariusz i opiekun w Polsce.
Podczas tegorocznego Miesiąca Różnorodności skupiliśmy się na budowaniu mostów pomiędzy pokoleniami. Zaczęliśmy 11 maja w Sopocie, gdzie podjęliśmy tematy związane ze starzeniem się społeczeństwa i współpracą międzypokoleniową. Szukaliśmy rozwiązań, które łączą ludzi o różnym życiowym doświadczeniu.
W kolejnym tygodniu zajęliśmy się włączaniem osób z niepełnosprawnościami i budowaniu inkluzyjnej kultury w firmach. Ostatnie spotkanie poświęciliśmy mówieniu o różnorodności - tym bardziej literackim i dziennikarskim językiem, jak takim związanym z raportowaniem w firmach.
Diversity in Check
Co roku poddajemy się audytowi z zakresu zarządzania różnorodnością i bierzemy udział w badaniu Diversity in Check, powadzonym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z agencją badawczą PBS i partnerami merytorycznymi.
To narzędzie umożliwiające diagnozę stopnia dojrzałości pracodawców w zarządzaniu różnorodnością i budowaniu włączających organizacji. Wartością tego programu jest to, że każda firma biorąca w nim udział dostaje indywidualny raport, który pozwala zidentyfikować mocne i słabe strony w zarządzaniu różnorodnością oraz na tej podstawie przygotować plan działań. Cieszę się, że kolejny raz znaleźliśmy się w czołówce pracodawców w Polsce, którzy są najbardziej zaawansowani w procesie wspierania różnorodności i inkluzywności.
Deklaracja wsparcia
Deklaracja wsparcia dla środowiska osób LGBTQ+ została zainicjowana przez grupę sieci pracowniczych, która wraz z Forbes Women opublikowała list otwarty poparcia dla tej społeczności przez środowisko biznesowe. W naszym imieniu list podpisał prezes Julien Ducarroz.
Orientacja seksualna i tożsamość płciowa to jedne z kwestii, które uwzględnia nasza polityka zarządzania różnorodnością. Aspekt niezwykle ważny, ale też wrażliwy dla wielu z nas, dlatego nasze wysiłki nakierowane są na budowanie kultury szacunku i wrażliwości wobec każdego. Nie akceptujemy w firmie zachowań dyskryminacyjnych i naruszających godność.
Włączająca kultura organizacyjna
Temat różnorodności pojawił się w naszej komunikacji do pracowników. Ruszyły podcasty Kingi Zacharjasz „Liderka of the record. Powered by Orange”. Wiele uwagi poświęciliśmy w nich tematom zarządzania w kontekście różnorodności. Do tej pory ukazały się odcinki:
- O kobiecych inicjatywach w organizacjach, męskiej perspektywie i zmianie kursu.
- Męskie spojrzenie na kobiecą perspektywę.
- O tematach tabu w organizacjach.
- O włączającym przywództwie.
Wszystkie odcinki dostępne są na Spotify.
Pracowników zaprosiliśmy też do Żywej Biblioteki, organizowanej w ramach klubu Leaders of Change, którego jesteśmy sygnatariuszem. To wydarzenie dające unikatową szansę wysłuchania historii oraz indywidualnej rozmowy z „żywymi książkami”, czyli osobami, które spotkały się z uprzedzeniami wynikającymi z przynależności do grup etnicznych, mniejszości seksualnych, mierzą się z niepełnosprawnością lub chorobą psychiczną. Książkami byli pracownicy firm zrzeszonych w klubie, a rozmowy dotyczyły m.in. ich drogi zawodowej, wyzwań, które napotkali oraz sukcesów, jakie osiągnęli.

Komentarze