W ostatnich latach Orange Polska inwestował miliardy złotych w rozwój sieci światłowodowej. W zasięgu naszych usług mamy ponad 5 mln gospodarstw domowych, a 20 proc. z nich jest dostępnych dzięki współpracy z ponad 40 operatorami posiadającymi sieci FTTH. Zarówno lokalnymi, jak i dużymi np. INEA. Korzystamy z ich łączy, dostarczając klientom naszą ofertę. Z drugiej strony, wybudowane przez Orange światłowody też udostępniamy na rynku hurtowym, czego przykładem umowa z T-Mobile.
Kolejne inwestycje Orange
Taka współpraca opłaca się obu stronom i zależy nam na jej rozwoju. Niedługo ruszymy z projektem pod roboczą nazwą FiberCo, którego celem jest kontynuacja inwestycji i jeszcze efektywniejsza współpraca w budowie światłowodowej Polski. Z głównym akcentem na współpracę hurtową i pokrycie siecią miejsc, do których światłowody jeszcze nie dotarły i nie obejmują ich także inwestycje w ramach kolejnych konkursów POPC, do których dokłada się Unia Europejska. Ważne będzie tutaj zsynchronizowanie inwestycji komercyjnych i projektów z pomocą publiczną, bo to pozwoli szybciej dotrzeć ze światłowodami do jak największej liczby gospodarstw domowych i firm.
Coraz więcej operatorów - partnerów
Przypomnę, że kiedy zaczęliśmy budować światłowody, jako pierwsi na rynku zdecydowaliśmy się mocniej wejść we współpracę z mniejszymi operatorami. Pierwszą umowę z lokalnym dostawcą podpisaliśmy w 2015 roku. „Dodała” nam do zasięgu ponad 4 tys. gospodarstw domowych. W następnym roku było to 15 tys. Potem poszło już szybko i obecnie mamy ponad milion gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu Orange na sieciach tzw. operatorów trzecich.
Budujemy światłowodową Polskę
Staramy się kierować zasadą, że jeśli gdzieś są już wybudowane sieci światłowodowe - w standardzie zapewniającym świadczenie usług z jakością gwarantowaną przez Orange - to chcemy z nich skorzystać. Unikamy w ten sposób nieekonomicznego dublowania się. Klienci mają też możliwość wyboru dostawcy usług, jeśli tylko operator udostępniający łącze, świadczy też usługi detaliczne. Biorąc pod uwagę rosnące potrzeby klientów - zwłaszcza teraz w czasach pandemii - takie podejście jest najrozsądniejsze. Warto współpracować i wspólnie budować światłowodową Polskę.
Komentarze
Panie Wojtku, w takim razie serdecznie zapraszam do mnie na dokończenie Państwa własnej inwestycji.
OdpowiedzTrudno się odnieść nie znając żądnych szczegółów. Chętnie sprawdzę. Proszę o email: wojciech.jabczynski@orange.com
OdpowiedzWracam i niestety nie mam dobrych wieści. Na dziś nie mamy w planach inwestycji w przekazanej na e-mail lokalizacji, ale nie wykluczamy jej jednak w przyszłości. Pozdrawiam
OdpowiedzA co z dostępem do stabilnych usług z realną prędkością w miejscowościach Uniemyśl i Okrzeszyn w powiecie kamiennogórskim na Dolnym Śląsku?
OdpowiedzMam nadzieję, że uda się Orange porozumieć z lokalnym operatorem ITV Media, który w mojej okolicy już w 2018 roku wybudował sieć z POPC, a na tej sieci do dziś nie ma żadnego innego operatora do wyboru.
OdpowiedzTrzymam kciuki za owocną współpracę z innymi podmiotami, żeby nie było tylko tak że „gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść” ?
OdpowiedzOd Orange mam telefon stacjonarny, komórkowy, tv-sat i Neostradę o zawrotnej prędkości 10 Mb/s i szybszej nie mogę mieć. Za oknem mam światłowód biegnący po słupach energetycznych położony przez prywatną firmę. Mynet bodajże się nazywają. Czy z nimi też współpracujecie?
OdpowiedzKiedy w końcu doczekamy się światłowodu Opole EINSTEINA, serdecznie zapraszamy Orange
Odpowiedzno i przy okazji cicha podwyżka o 5pl/mc dla domków jednorodzinnych 🙁
OdpowiedzDzień dobry Panie Wojtku,
Pozwoliłem sobie w Wielkanoc napisać maila na Pański podany adres, ale jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi.
Mieszkam w Toruniu, gdzie korzystam już w dwóch lokalizacjach z Państwa pakietów Orange Love ze światłowodem, ale przymierzam się do przeprowadzki.
W tym roku planuję dokończyć budowę domu w miejscowości pod Toruniem.
Powstaję tu osiedle około 30-40 domów jednorodzinnych i niewątpliwie przydałby się dobry internet z prędkością światłowodu.
Uprzejmie proszę o sprawdzenie możliwości inwestycji z Państwa strony instalacje światłowodu we wspomnianej miejscowości, ewentualnie wskazanie drogi administracyjnej jaką musiałby przebyć, żeby ubiegać się o taką inwestycję.
Gdybym zebrał podpisy wszystkich zainteresowanych, to mogłoby to być uśredniając 30 abonamentów miesięcznie x ~ 150 PLN = 4500 PLN * 12 = 54.000 PLN rocznych wpływów, a może więcej biorąc pod uwagę powstające nowe domy, sąsiedztwo lub wyższe abonamenty.
Odpowiedz