Już po raz drugi w konkursie „Dobroczyńca Roku”, wspólnie z Akademią Rozwoju Filantropii, przyznaliśmy nagrodę za wykorzystanie nowych technologii w społecznym zaangażowaniu biznesu.
Laureatem tegorocznej edycji jest firma Transition Technologies SA, którą nagrodziliśmy za stworzenie pakietu aplikacji mobilnych pozwalających osobom z dysfunkcjami wzroku przezwyciężać problemy świata zewnętrznego.
Spółka działa na rynku IT, tworzy oprogramowanie dla przemysłu, realizuje usługi outsourcingowe, a także projektuje oprogramowania mobilne. Jednym z nich jest rodzina aplikacji Seeing Assistant dla osób niewidomych i słabowidzących.
Dzięki wirtualnym asystentom osoby niewidome i słabowidzące mogą między innymi: samodzielnie nawigować i poznawać otaczającą przestrzeń dzięki zaawansowanej aplikacji do nawigacji z wykorzystaniem GPS, użyć smartfona jako lupy elektronicznej, rozpoznać kolory np. ubrań, sprawdzić czy nie zapomnieli wyłączyć światła; rozpoznawać różne przedmioty, na opakowaniach których znajduje się kod kreskowy i wiele innych bardzo potrzebnych funkcji. Do tej pory tą bezpłatną aplikację pobrało ponad 13 tys. osób niewidomych i słabowidzących na całym świecie. Więcej o aplikacji można przeczytać na stronie http://seeingassistant.tt.com.pl/pl/.
Konkurs Dobroczyńca Roku organizowany jest już pod raz XVIII, nagradzając firmy zaangażowane społecznie w kilku kategoriach – zaangażowanie lokalne, projekt społeczny, strategia społecznego zaangażowania, wolontariat pracowniczy.
Jako wielokrotny laureat nagrody zdecydowaliśmy się wycofać z konkursu, ale wspierać jego ideę zostając partnerem merytorycznym. Zaproponowaliśmy Akademii Rozwoju Filantropii stworzenie kategorii – nowe technologie w zaangażowaniu społecznym, w której pokazujemy dobre przykłady działań społecznych wykorzystujących internet, aplikacje mobilne czy innowacyjne technologie w skutecznym pomaganiu, angażowaniu i promowaniu dobra.
fot. Bartłomiej Sawka. Cinefoto