Bezpieczeństwo

(nie)Bezpieczna Sieć – jak rozpoznać phishing

Michał Rosiak Michał Rosiak
13 lutego 2025
(nie)Bezpieczna Sieć – jak rozpoznać phishing

"Phishing tu, phishing tam - ale w zasadzie o co w ogóle chodzi z tym phishingiem? Skąd mam wiedzieć, który mail jest dobry, czy który SMS jest zły?". Idę o zakład, że wielu z Was przynajmniej raz zadało sobie takie pytanie. Jestem gotów na nie odpowiedzieć, krótko i zwięźle. Macie wolną minutę?

Co można zmieścić w minutę? Choćby 5 przykładów po czym rozpoznać treści phishingowe. Krótko, bazując na sytuacjach, które faktycznie miały miejsce. Prezentując Wam coś, co każde z Was może kiedyś dostać.

Phishing, czyli socjotechnika

W dzisiejszych czasach - o czym regularnie piszę, tu i na stronach CERT Orange Polska - sieciowy oszust musi być dobrym psychologiem. Twórców złośliwego oprogramowania jest tak wielu, że podaż przewyższa popyt! A kluczem jest przekonanie ofiary, by to w naszego SMS-a kliknął. By to mail od nas przekonał go, że musi błyskawicznie podjąć decyzję. Jak mawiał Król Julian głosem Jarosława Boberka:

Szybko, szybko - zanim do nas dotrze, że to bez sensu!

Czy można tego uniknąć? Jak rozpoznać ryzyko? Obejrzyj poniższy film. A potem przekaż linka do niego każdemu, kto w Twojej opinii mógłby się dać oszukać. To tylko minuta oglądania, a może Cię ustrzec przed niewyobrażalnymi stratami.


Oferta

Walentynkowa zdrapka w aplikacji Mój Orange

Beata Giska Beata Giska
13 lutego 2025
Walentynkowa zdrapka w aplikacji Mój Orange

Zachęcamy Was do zabawy z gwarantowanym bonusem 50 GB. Wystarczy, że dziś lub jutro odkryjecie zdrapkę w aplikacji Mój Orange i prezent będzie Wasz. Z promocji mogą skorzystać klienci indywidualni mający abonament lub usługi na kartę.

Jak zyskać dodatkowe GB

  • należy zalogować się do aplikacji Mój Orange - adresem e-mail i wejść w zdrapkę
  • zdrapać zdrapkę z sercem, a następnie z listy numerów przypisanych do swojego konta, wybrać jeden - do włączenia bonusu 50 GB
  • pakiet GB uruchomimy w ciągu 48 godzin roboczych, a potwierdzenie otrzymacie SMS-em

Szczegóły Walentynkowej zdrapki znajdziecie w apce Mój Orange i regulaminie.

Aplikacja z prezentami

Korzystając z aplikacji macie wszystkie dane, usługi, pakiety i opłaty w jednym miejscu i możecie wszystkim samodzielnie zarządzać. Na użytkowników Mój Orange czeka wiele niespodzianek i promocji. Na przykład co tydzień udostępniamy prezent w ramach akcji Środy z Mój Orange. W tym tygodniu jest nim zniżka na wybrane produkty Philips lub 7 GB internetu. Dodatkowo w aplikacji macie nową funkcjonalność - Centrum Bezpieczeństwa z powiadomieniami w razie wycieku danych czy z najnowszymi informacjami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Więcej o tej bezpłatnej usłudze przeczytacie na tutaj.

Komentarze

XY
XY 19:58 27-02-2025

Ponoć wasza aplikacja nie jest zbytnio bezpieczna skoro przyznaje od niedawna „bonus za zgody” w jakiś dziwny sposób – bez możliwości wyboru numeru jak przy aktywacji smsem dawniej. A sms na wielu kartach nie działa i „błędna komenda” wyświetla

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Niech każdy dzień w Internecie będzie bezpieczny

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
12 lutego 2025
Niech każdy dzień w Internecie będzie bezpieczny

To wielki przywilej od prawie 20 lat być partnerem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce. Przez ten czas wiele zmieniło się i zmienia w sposobie korzystania z sieci. Mody przechodzą i przemijają, do klikania dołączyło także scrollowanie. Ale kwestie związane z bezpieczeństwem są wciąż aktualne - przekonywała Anna Kowalik-Mizgalska, prezeska Fundacji Orange.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzi się na całym świecie. Wczoraj z tej okazji w Warszawie odbyła się konferencja skierowana do przedstawicieli_ek sektora edukacyjnego, specjalistów_ek pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz mediów. Organizatorem było Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Patronatami Honorowymi byli Minister Cyfryzacji, Ministra Edukacji oraz Rzeczniczka Praw Dziecka.

Posłuchajcie głosu ekspertów

Gościem wydarzenia był m.in prof. Bogdan de Barbaro, który opowiedział o zmieniających się pod wpływem smartfonów zależnościach w relacjach rodzinnych. Dr Alicja Długołęcka przedstawiła, jaka jest rola edukacji seksualnej w profilaktyce zagrożeń online. Tomasz Turba pokazał niebezpieczne przykłady wykorzystania technologii deepfake do tworzenia fałszywych treści. Oliwer Nytko mówił o lootboxach i hazardzie w sieci, a Wojciech Kardyś o tym, jakie patotreści śledzą młodzi w social mediach. W swoim wystąpieniu neurolożka dr Alicja Puścian opowiedziała, jak działa ludzki mózg w obliczu przyjemności, jakiej doznaje podczas korzystania z technologii i jak chronić dzieci przed e-uzależnieniami. Jeśli jesteście ciekawi zobaczcie transmisję z gali i wszystkie wystąpienia.

Jak pomóc dzieciom

Łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że skoro młodzi sprawnie obsługują smartfony, aplikacje, korzystają z #AI, to radzą sobie też z zagrożeniami w internecie. Potrzeba im jednak odpowiednich umiejętności i wsparcia świadomych dorosłych. Dzień Bezpiecznego Internetu to okazja do mówienia nie tylko o zagrożeniach, ale przede wszystkim jak chronić przed nimi dzieci. Dla nich internet nie jest osobnym światem, ale codziennością.

I dlatego potrzebują uczyć się nie tylko zasad bezpieczeństwa i cyfrowej higieny, ale nabierać też kompetencji miękkich: empatii, rozumienia emocji, współdziałania, czy krytycznego myślenia. Z badań młodzieży wykonanych w 2023 roku wynika, że dla nich największym zagrożeniem w sieci jest hejt, cyberprzemoc i brak poszanowania ich prywatności - poczucie, że w sieci bez ich zgody mogą pojawić się filmy i zdjęcia z ich udziałem. Częścią przeciwdziałania tym zjawiskom jest wsparcie młodych właśnie w rozwoju kompetencji miękkich.

Zapraszamy na webinary

Przez cały luty można wziąć udział w webinarach DBI, które pomogą we wsparciu dzieci w cyfrowym świecie. Wśród nich kilka z udziałem Fundacji Orange. Już 19 lutego Tosia Bojanowska poprowadzi prezentację pt.: „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować, czy nie?", a 21 lutego przedstawiciele Stowarzyszenia Robisz.to, z którym współtworzymy FabLab powered by Orange i Iga Francuz z naszej Fundacji poprowadzą spotkanie "Internet to Twój warsztat - twórz, projektuj, programuj w sieci". Na webinary obowiązują zapisy. Zobaczcie ich listę tutaj.

Dla szkół dostępna jest też lista lekcji online, które toczyć się będą do końca marca. Warto wybrać temat i zapisać swoją klasę już dziś. Dodatkowo, szkoły, organizacje osoby prywatne do końca marca 2025 mogą zgłosić inicjatywę lokalną w formie np. zajęć, warsztatów, kampanii, happeningów czy konkursów, które dotyczą bezpieczeństwa w internecie. W tym roku zarejestrowano już ponad 3800 inicjatyw - to wielki ruch w całej Polsce, który współtworzy Dzień Bezpiecznego Internetu. Najlepsze z nich będą nagrodzone grantem na zakup pomocy dydaktycznych dla szkoły. Zapraszamy do udziału.

Nie ustajemy w pomaganiu

Fundacja Orange od wielu lat działa dla bezpieczeństwa dzieci w internecie. Nasi wolontariusze i wolontariuszki prowadzą zajęcia w szkołach i innych placówkach. W ramach programu MegaMisja najmłodsze dzieci w szkołach i przedszkolach uczą się zdrowych nawyków cyfrowych. Do tej pory w zajęciach MegaMisji wzięło udział ponad 50 tys. dzieci. Jesteśmy też partnerem wielu kampanii i inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa. Zapraszamy Was do skorzystania z naszych bezpłatnych materiałów, broszur, poradników i scenariuszy zajęć. Wiele z nich powstało we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Razem z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa prowadzimy badania higieny cyfrowej Polek i Polaków. W tym roku wydamy drugi raport. Pod koniec 2024 r. wystartowała nasza kampania pod hasłem „Nie przescrolluj życia”, w której zachęcamy, aby w świecie pełnym ekranów dbać o relacje międzyludzkie. Na stronie kampanii znajdziecie poruszający film i kilka cennych porad o higienie cyfrowej, w tym dbaniu o odpowiedni dobór treści.

Scroll to Top