;

Oferta

Niedzielna okazja: Sony Xperia 5 V 5G (1)

Beata Giska

14 stycznia 2024

Niedzielna okazja: Sony Xperia 5 V 5G
1

Gorąca promocja na dziś – w ofercie bez abonamentu obniżamy cenę Sony Xperia 5 V 5G 8/128GB aż o 300 zł. Oferta jest limitowana i warto się pośpieszyć.

Sony Xperia 5 V 5G zapewnia fantastyczną rozrywkę, dzięki wyjątkowemu wyświetlaczowi, przednim głośnikom stereofonicznym i zaawansowanym technologiom, wykorzystywanym przy produkcji tych urządzeń.

Pełnowymiarowe głośniki odtwarzają kryształowo czysty dźwięk, wystarczająco głośno by wypełnić pomieszczenie. Ich przemyślane rozmieszczenie pozwala używać telefonu w układzie poziomym lub pionowym. To urządzenie do polecenia dla tych, którzy lubią słuchać muzyki czy oglądać filmy na telefonie.

Udostępnij: Niedzielna okazja: Sony Xperia 5 V 5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:42 19-01-2024
  Kiedyś Sony było dla mnie marką nr 1. Kiedyś rozważałem zakup 5V, fajny smartfon, solidny!
  Odpowiedz

;

Sieć

Podsumowanie ruchu w sieci Orange w 2023 roku (10)

Kinga Gora

11 stycznia 2024

Podsumowanie ruchu w sieci Orange w 2023 roku
10

Jak co roku przedstawiamy podsumowanie ruchu w sieci Orange. Dzięki niemu poznajemy krajowe trendy i zwyczaje użytkowników naszej sieci.  

Zacznę od tego, że nie ma wielkich zaskoczeń. Dalej rośnie ruch w sieci mobilnej i stacjonarnej, coraz szerzej korzystamy z nowych technologii, jak 5G czy VoLTE, a światłowód króluje w sieci stacjonarnej. Użytkownicy wysłali więcej SMS-ów niż w poprzednim roku, za to przeprowadzili mniej rozmów w technologii mobilnej. Tak to wygląda z lotu ptaka. No to zaglądamy głębiej.

Kolejny rekord terabajtów

Łącznie użytkownicy sieci mobilnej Orange przesłali w 2023 roku 2 268 345 TB. Porównując do poprzedniego roku daje to 11% wzrostu. Sporo, choć dynamika wzrostu jest wyraźnie mniejsza niż w ubiegłych latach (2022 vs. 2021 – 20%).

Przeważająca większość danych, bo aż 96% była przesłana w technologii LTE. Na popularności powoli zyskuje technologia 5G – osiągając 1,5-procentowy udział w mobilnej transmisji danych. Porównując do ubiegłego roku, w którym udział 5G był na poziomie promili, notujemy kilkukrotny wzrost. Za pozostałą część odpowiada transmisja w 2G i 3G, z których z roku na rok korzystacie coraz mniej. 

Przez cały rok rozmawialiście w technologii mobilnej przez 1,2 miliarda godzin. To o kilka procent mniej niż w ubiegłym roku. Czy to oznacza, że rozmawiamy mniej? Niekoniecznie. Być może część rozmów przeniosła się na komunikatory, wykorzystujące mobilną transmisję danych. 65% rozmów odbyło się technologii VoLTE lub WiFi Calling. To prawie 10% więcej niż w poprzednim roku. W 2023 chętniej pisaliście SMS-y. Wysłaliście ich 17% więcej niż w rok temu, osiągając zawrotną liczbę prawie 12,5 miliarda.

Światłowód znowu na prowadzeniu

Tak jak wspominałam nie ma zaskoczeń. Łącznie w sieci stacjonarnej użytkownicy przesłali 6 788 906 TB danych, co daje 25-procentowy wzrost względem 2022 roku. Za największą część, bo prawie 3/4 odpowiada światłowód. Jest on także coraz chętniej wykorzystywany – wzrost względem 2022 roku wyniósł prawie 45%. Najpopularniejszą prędkością jest 300 Mb/s – wybiera ją blisko połowa klientów sieci stacjonarnej. Taki wynik nie dziwi. Orange Światłowód już trzeci rok z rzędu jest liderem i najszybszym światłowodem w rankingu SpeedTest.pl za 2023 rok.

Starsze technologie – zarówno ADSL, jak i VDSL – odnotowały po raz kolejny spadki w ilości przesyłanych danych.

Gorąca końcówka roku

Miesiącem, w którym wykorzystujecie najwięcej danych jest grudzień. W okresie świąt i końca roku całościowy ruch w sieci mobilnej wzrósł o kilka procent porównując do poprzedniego roku.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku rozmawialiście nieco mniej niż w 2023. Przynajmniej w technologii rozmów mobilnych. Pik rozmów przypada oczywiście na północ w Sylwestra, za to najwięcej SMS-ów przesłaliście 24 grudnia. Łącznie wysłaliście ponad 100 mln świąteczno-noworocznych wiadomości tekstowych. Zaznaczę, że niewliczone są wiadomości przesyłane w technologii RCS.

Udostępnij: Podsumowanie ruchu w sieci Orange w 2023 roku
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 15:27 11-01-2024
  SMSy mnie zaskoczyły, ale przyznaje że korzystam więcej z SMSów niż kiedykolwiek. Co do rozmów, dalej wole w sieci mobilnej. Jakoś jest lepsza.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 10:56 12-01-2024
   Mnie również najbardziej zaskoczyły SMS-y. Zwłaszcza, że ja akurat korzystam z nich niewiele. Ciekawe ile wśród nich wiadomości marketingowych, od kurierów, przypomnień o wizytach itp.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Mariusz 15:10 17-01-2024
    A to można akurat sprawdzić w OPL usługa HurtSMS odpowiada za ruch tych wszystkich Banków, Integratorów, i innych przychodni które pykają smsy przy wszelakich potwierdzeniach
    Odpowiedz
 • komentarz
  Max 13:05 12-01-2024
  A macie już harmonogram wyłączenie 3g w Polsce?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:42 13-01-2024
  Imponujący wynik. 15 lat temu chyba nikt nie śnił o takich danych 💪💪💪
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 09:09 15-01-2024
   To czego się spodziewać za kolejne 15 lat!
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tom 22:24 16-01-2024
  Czym tu się chwalić? Gdy wszyscy inni oferują 5G za darmo tutaj nadal zachwyty nad LTE, szkoda nawet komentowac...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 06:40 18-01-2024
  Mam prośbę... Na stronie Orange mamy wszystkie regulaminy i cenniki. Natomiast na stronie NJU jakaś katastrofa, bałagan totalny. Nie wiem kto za to odpowiada. Nie można wszystkiego otworzyć, a do tego nie ma większości dokumentów. Proszę o reakcję. 😐
  Odpowiedz
 • komentarz
  Damian 20:19 18-01-2024
  1,5% w sieci 5G słabo, albo mały zasięg albo mało userów z urządzeniami 5G...
  Odpowiedz
  • komentarz
   mmmm 12:01 01-02-2024
   Sieć 5G w DSS (od 2-3 lat) to proteza prawdziwego 5G. Które wystartowało w styczniu (band c)
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Paczka? Uważaj od kogo (1)

Michał Rosiak

11 stycznia 2024

Paczka? Uważaj od kogo
1

W ostatnich dniach w CERT Orange Polska obserwujemy znaczący wzrost wiadomości SMS z fałszywymi informacjami, jakoby na adresata czekała paczka. Szczególnie warto uważać, na podszywające się pod kuriera DHL.

Motyw na „błędny adres”, „brak numeru ulicy”, czy po prostu nieskonkretyzowany problem z dostarczeniem przesyłki to jeden z najpopularniejszych modus operandi sieciowych przestępców od wielu lat. W ostatnich dniach wpadli oni na nowy ciekawy i groźny dla potencjalnych ofiar pomysł.

Paczka od… DHI

DHL: Przesyłka PL258626323BD podlega opłatom celnym (2,99 zł), przejdź do hxxps://oplaty-dhI.pl/, aby wznowić dostawę

DHL: Przesyłka PL258626323BD podlega opłatom celnym (2,99 zł), przejdź do hxxps://expressdhI24.pl/

Dwa SMS-y. Niby nie podejrzane. Jest DHL, jest numer paczki. Opłaty celne – cóż, to się zdarza. No i adres w domenie .pl, ma DHL.

Pierwszym trzem przyjrzymy się później, spójrzmy póki co na adresy:

hxxps://oplaty-dhI.pl/
hxxps://expressdhI24.pl/

Dla ułatwienia powiększyłem, a jeśli ktoś nie zauważył, to sprecyzuję jeszcze dokładniej:

l I

Pierwsze – to małe „el”. Drugie – wielkie „i”. Na małym ekraniku mogą faktycznie wyglądać podobnie. Jak widać po powiększeniu – są inne. Co ciekawe, po kliknięciu w linku, już w przeglądarce, wielkie I będzie już małe. Ale kto na takie „drobnostki” zwraca uwagę?

Ciekawostka – jeśli zerkniecie na rekord WhoIs obu witryn, okaże się, że zostały zarejestrowane na istniejące firmy. To rzadkość, bo zazwyczaj przestępcy wykupują domeny anonimowo, jako osoby prywatne, dzięki czemu nie w rejestrach nie znajdują się dane właściciela. To niestety dowód na to, że odpowiedzialne za to firmy potrafią nie zwracać uwagi na dokumenty przy rejestracji domeny. Cierpią na tym zarówno firmy, których marki są nadużywane, jak i przede wszystkim oszukiwani internauci.

Co dzieje się dalej

Tutaj nie ma co się rozpisywać, motyw jest klasyczny. Klikamy w link, oglądamy stronę bliźniaczo przypominającą witrynę kuriera, a tam podajemy dane osobowe, by następnie wpisać pełne dane karty płatniczej lub – jeszcze gorzej – podać dane logowania do banku w fałszywej bramce płatniczej.

Na co jeszcze warto było zwrócić uwagę, w cytowanych SMS-ach?

Numer listu przewozowego. To najprostszy sposób, by sprawdzić, czy przesyłka faktycznie istnieje. Co ciekawe, raz trafiłem na taką, która istniała, jednak została dostarczona kilka miesięcy wcześniej i w zupełnie innej części Polski. W tym przypadku, gdy wpiszemy ciąg z SMS-a na stronie trackingowej dostawcy, widzimy coś takiego:

Ta paczka jest fałszywa!

Trzecia kwestia to rzekome opłaty. Po pierwsze – 2,99 to socjotechniczna sztuczka. Kwota „tak mała” ma nas uspokoić, że nie ma w tym nic podejrzanego), po drugie – nie spotkałem się z płaceniem należności celnych w ten sposób. Kiedyś mi się zdarzyło cło, ale wtedy regulowałem przy odbiorze.

Nie tylko DHL

W ostatnich dniach oszuści podszywają się nie tylko pod DHL. Poniżej kilka przypadków wiadomości, które wyłapały nasze systemy, bądź trafiły do nas od internautów:

 • Twoja paczka zostala wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysylce: posatlkeew[.]tech/iEyqoL
 • Twoj adres wysylki jest bledny i nie moze zostac dostarczony. Prosze natychmiast zmienic: hxxps://inports-ixu[.]top/i
 • Twoj adres wysylki jest bledny i nie moze zostac dostarczony. Prosze natychmiast zmienic: hxxps://inpos7[.]monster/yO2q3X
 • Twoj przedmiot zostal zwrocony, poniewaz brakuje wprowadzonego numeru domu. Zaktualizuj swoje dane: inpostulrs[.]top/a
 • Twoj przedmiot zostal zwrocony, poniewaz brakuje wprowadzonego numeru domu. Zaktualizuj swoje dane: shabeell[.]com
 • Twoje zamowienie o numerze AS847439558 oczekuje na wysylke. Potwierdz, ze wprowadzony adres jest poprawny: inpost-pl[.]org/XBXFOd
 • Drogi uzytkowniku,zakupiony produkt zostal wstrzymany z powodu nieprawidlowego adresu.Prosimy o terminowe aktualizowanie aktualnych informacji.  binpoost[.]top/pl
 • Proba dostarczenia 2/2: nieudana. Potwierdz szczegoly dostawy, w przeciwnym razie Twoj przedmiot zostanie zwrocony: inpost-pl[.]org/XBXFOd
Udostępnij: Paczka? Uważaj od kogo
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:44 13-01-2024
  Ostatnio jest jakiś prawdziwy atak tego typu wiadomości. Fajnie że CERT działa jak należy i z automatu blokuje takie wiadomości.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej