Aż 78% z 13 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia nie korzysta z Internetu, to jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej – wynika z "Raportu Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu". W ramach Koalicji staramy się tę sytuację zmienić.
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim nagrodziliśmy projekty społeczne obejmujące cyfrową edukację osób po 50 roku życia. Kursy z obsługi komputera, fotografii cyfrowej, telekonferencji, skanowania, itd. – które od razu przekładają się na praktykę. Seniorzy pomagają digitalizować zbiory wrocławskiej biblioteki, organizują wirtualną sieć kontaktów między podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy z powodu wieku i stanu zdrowia nie mogą opuszczać swoich domów, prowadzą kronikę w Internecie, a na spotkania zapraszają się SMSami. Jak widać po tych projektach, jeśli okaże się, że Interent może się przydać – motywacja do oswojenia komputera, skanera czy aparatu cyfrowego jest o wiele lepsza. Największą barierą (55,7 proc) w korzystaniu z Internetu przez seniorów jest bowiem brak uzasadnienia dla korzyści z sieci, a tylko 17,8 proc. osób uważa, że to nazbyt skomplikowane.
Ja zapamiętałam „Latające Babcie” z Łodzi – które w 2010 roku spotkałam na Gali Wolontariatu. Babcie idą z duchem czasu – teraz spotkać je można w Internecie na portalu www.kobiety.lodz.pl.
Mamy Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. To dobra okazja, aby promować Internet, jako narzędzie do łączenia pokoleń w sieci.