„Michał, zobacz co dostałem! Co mam z tym zrobić? Skontaktowałbyś się?” – Wojtek Jabczyński całkiem nieźle udawał emocje, podsyłając mi screen z maila, który chwilę wcześniej do niego trafił. Jakby nie patrzeć – propozycja jest kusząca. Nagroda pieniężna 700 tysięcy dolarów, wymarzony dom w dowolnym miejscu świata, 15 tys. dolarów tygodniowo (!) na koncie. No i członkostwo w legendarnym tajnym stowarzyszeniu, istniejącym od XVIII wieku.
No właśnie. Tajnym. Od kiedy Illuminati zaczęli wysyłać maile, szukając nowych członków?
Damy Ci wszystko, chcemy... właśnie, czego chcemy?
Mail, który trafił do Wojtka (to nie pierwszy przypadek, który opisuję :) ), to tzw. nigeryjski scam - nieco „stuningowany” - znany też w wersji oszustwa „na celebrytę”. Jestem się w stanie założyć o każde pieniądze, że co najmniej 95% z Was słyszało, bądź osobiście spotkało się z „wyjątkową propozycją udziału w inwestycji”. Ewentualnie też od spadkiem nieznanego Wam do tej pory... nigeryjskiego krewnego. Sam dostałem kiedyś DM na Twitterze od dżentelmena. Informował mnie o rzekomej śmierci pana o nazwisku Rosiak i skomplikowanym, potrójnym bodaj, nigeryjskim imieniu. Miliony dolarów, czekające na mnie? Niewidziany wujek z Czarnego Lądu? Cóż – nie sądzę...
Gdzie jest oszustwo? Phishing wysłany do Wojtka jest z grupy tych subtelnych, wyrafinowanych. Tu nikt nie prosi o pieniądze na początku, zarzuca jedynie socjotechniczną wędkę, licząc, że rybka złapie się na haczyk. Wchodząc w interakcję z Peterem ofiara prędzej, czy później dowiedziałaby się, że owszem, oferowane jest jej członkostwo w stowarzyszeniu, ale... Cóż, ale najpierw musi zapłacić wpisowe, później pewnie składkę, potem jeszcze jakieś pieniądze. Gdy zorientuje się, że coś zaczyna być nie tak – „sekretarz Illuminatów” przestanie odpowiadać na maile.
Tzw. nigeryjski scam jest bardziej toporny, a sprawcy szybko zmierzają „do brzegu”. Zazwyczaj już w pierwszym mailu warunkują odbiór spadku wsparciem w opłatach bankowych, czy innych tego typu aktywnościach. Jeśli dobrze prowadzona „wkrętka” padnie na podatny grunt, ofiara może się zorientować, że coś jest nie tak, gdy z jej konta znikną dziesiątki tysięcy złotych.
Nigeryjski scam na podryw albo celebrytę
A jak się oszukuje „na celebrytę”? Kilkanaście dni temu nawet mainstreamowe media (m.in. Onet) pisały o mieszkance Piaseczna, która dała się okraść na bardzo duże pieniądze, będąc pewna, że płaci na... operację Clinta Eastwooda. Umiejętnie prowadzona przez osobę podającą się za syna aktora zorientowała się, że coś jest nie tak, gdy stan jej konta zmalał o... 600 tysięcy złotych!
Idealnym źródłem dla oszustów są oczywiście wszelkie serwisy randkowe. To miejsca, w których socjotechnika wyjątkowo się sprawdza. Mam tam do czynienia z osobami sprofilowanymi na konkretne aktywności – poszukujących miłości lub seksu. W obu przypadkach mamy do czynienia z jednym z podstawowych potrzeb wg. piramidy Maslowa. Takie osoby, widzące swój cel w zasięgu wzroku, bardzo łatwo oszukać i wyciągnąć naprawdę duże pieniądze. Kilka lat temu na konferencji Confidence słyszałem historię o zakochanym Polaku, który wpłacił kilkadziesiąt tysięcy dolarów... okupu za rzekomo porwaną ukochaną!
Co ciekawe, ofiarami oszustów nie są tylko kobiety. Miałem całkiem niedawno w swoim życiu taki okres, gdy korzystałem z tego rodzaju witryn. Dziwnym trafem zakochała się we mnie stacjonująca w Polsce żołnierka US Army. Uwierzyłem podobnie jak Wojtek w Illuminati :)
Komentarze
Michał Ty….serwisy randkowe ;p ;p Kolejny fajny wpis, dzięki 🙂
OdpowiedzPaweł, moim zdaniem Michał nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przypadki, któe wpadają do CERT Orange Polska zdumiewają, ale też przerażają.
OdpowiedzA co jeśli Wojtek stracił możliwość bycia w tajnym stowarzyszeniu a Ty szanse na miłość życia 😀
OdpowiedzJakoś to rozchodzę 🙂
OdpowiedzWczoraj też dostałam propozycję od Ilumintatów
Odpowiedz