Bezpieczeństwo

Jak Wojtek (nie) został Illuminatą

Michał Rosiak Michał Rosiak
18 lutego 2021
Jak Wojtek (nie) został Illuminatą

„Michał, zobacz co dostałem! Co mam z tym zrobić? Skontaktowałbyś się?” – Wojtek Jabczyński całkiem nieźle udawał emocje, podsyłając mi screen z maila, który chwilę wcześniej do niego trafił. Jakby nie patrzeć – propozycja jest kusząca. Nagroda pieniężna 700 tysięcy dolarów, wymarzony dom w dowolnym miejscu świata, 15 tys. dolarów tygodniowo (!) na koncie. No i członkostwo w legendarnym tajnym stowarzyszeniu, istniejącym od XVIII wieku.

No właśnie. Tajnym. Od kiedy Illuminati zaczęli wysyłać maile, szukając nowych członków?

Damy Ci wszystko, chcemy... właśnie, czego chcemy?

Mail, który trafił do Wojtka (to nie pierwszy przypadek, który opisuję :) ), to tzw. nigeryjski scam - nieco „stuningowany” - znany też w wersji oszustwa „na celebrytę”. Jestem się w stanie założyć o każde pieniądze, że co najmniej 95% z Was słyszało, bądź osobiście spotkało się z „wyjątkową propozycją udziału w inwestycji”. Ewentualnie też od spadkiem nieznanego Wam do tej pory... nigeryjskiego krewnego. Sam dostałem kiedyś DM na Twitterze od dżentelmena. Informował mnie o rzekomej śmierci pana o nazwisku Rosiak i skomplikowanym, potrójnym bodaj, nigeryjskim imieniu. Miliony dolarów, czekające na mnie? Niewidziany wujek z Czarnego Lądu? Cóż – nie sądzę...

Gdzie jest oszustwo? Phishing wysłany do Wojtka jest z grupy tych subtelnych, wyrafinowanych. Tu nikt nie prosi o pieniądze na początku, zarzuca jedynie socjotechniczną wędkę, licząc, że rybka złapie się na haczyk. Wchodząc w interakcję z Peterem ofiara prędzej, czy później dowiedziałaby się, że owszem, oferowane jest jej członkostwo w stowarzyszeniu, ale... Cóż, ale najpierw musi zapłacić wpisowe, później pewnie składkę, potem jeszcze jakieś pieniądze. Gdy zorientuje się, że coś zaczyna być nie tak – „sekretarz Illuminatów” przestanie odpowiadać na maile.

Tzw. nigeryjski scam jest bardziej toporny, a sprawcy szybko zmierzają „do brzegu”. Zazwyczaj już w pierwszym mailu warunkują odbiór spadku wsparciem w opłatach bankowych, czy innych tego typu aktywnościach. Jeśli dobrze prowadzona „wkrętka” padnie na podatny grunt, ofiara może się zorientować, że coś jest nie tak, gdy z jej konta znikną dziesiątki tysięcy złotych.

Nigeryjski scam na podryw albo celebrytę

A jak się oszukuje „na celebrytę”? Kilkanaście dni temu nawet mainstreamowe media (m.in. Onet) pisały o mieszkance Piaseczna, która dała się okraść na bardzo duże pieniądze, będąc pewna, że płaci na... operację Clinta Eastwooda. Umiejętnie prowadzona przez osobę podającą się za syna aktora zorientowała się, że coś jest nie tak, gdy stan jej konta zmalał o... 600 tysięcy złotych!

Idealnym źródłem dla oszustów są oczywiście wszelkie serwisy randkowe. To miejsca, w których socjotechnika wyjątkowo się sprawdza. Mam tam do czynienia z osobami sprofilowanymi na konkretne aktywności – poszukujących miłości lub seksu. W obu przypadkach mamy do czynienia z jednym z podstawowych potrzeb wg. piramidy Maslowa. Takie osoby, widzące swój cel w zasięgu wzroku, bardzo łatwo oszukać i wyciągnąć naprawdę duże pieniądze. Kilka lat temu na konferencji Confidence słyszałem historię o zakochanym Polaku, który wpłacił kilkadziesiąt tysięcy dolarów... okupu za rzekomo porwaną ukochaną!

Co ciekawe, ofiarami oszustów nie są tylko kobiety. Miałem całkiem niedawno w swoim życiu taki okres, gdy korzystałem z tego rodzaju witryn. Dziwnym trafem zakochała się we mnie stacjonująca w Polsce żołnierka US Army. Uwierzyłem podobnie jak Wojtek w Illuminati :)

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 14:11 18-02-2021

Michał Ty….serwisy randkowe ;p ;p Kolejny fajny wpis, dzięki 🙂

Odpowiedz
  Wojciech Jabczyński
  Wojciech Jabczyński 12:00 19-02-2021

  Paweł, moim zdaniem Michał nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przypadki, któe wpadają do CERT Orange Polska zdumiewają, ale też przerażają.

  Odpowiedz
potter28
potter28 09:45 19-02-2021

A co jeśli Wojtek stracił możliwość bycia w tajnym stowarzyszeniu a Ty szanse na miłość życia 😀

Odpowiedz
  Wojciech Jabczyński
  Wojciech Jabczyński 11:59 19-02-2021

  Jakoś to rozchodzę 🙂

  Odpowiedz
Marry
Marry 13:13 01-03-2022

Wczoraj też dostałam propozycję od Ilumintatów

Odpowiedz

Oferta

Oppo A53 i Xiaomi Note 9 Pro 64GB w promocyjnej cenie!

Beata Giska Beata Giska
18 lutego 2021
Oppo A53 i Xiaomi Note 9 Pro 64GB w promocyjnej cenie!

W najbliższym czasie polecamy promocję na dwa różne smartfony - Oppo A53 i Xiaomi Note 9 Pro 64GB. Każdy z tych modeli można kupić taniej nawet o ponad 300 złotych, a wszystko zależy od pakietu, na jaki się zdecydujemy.

 

Tanie telefony w Orange

Oferta tygodnia obejmuje większość Planów Mobilnych (oprócz 35), a także każdą opcję w Orange Love. Szczególnie rekomendujemy je w Planie 55, a także w Love Standard, ze względu na najlepsze dopasowanie i możliwości danego smartfonu, do którego dedykowane są właśnie te pakiety.

Promocja na Oppo A53 i Xiaomi Note 9 Pro 64GB przewidziana jest zarówno dla nowych, jak i obecnych użytkowników, jednak tym razem chcemy dodatkowo docenić naszych stałych klientów. Osoby mające już umowy w Orange i przedłużające je – mają szansę na największe rabaty. Dokładne ceny można poznać na stronie: orange.pl .

Przecenione smartfony w ofercie tygodnia

Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6/64GBtelefon ten sprawdzi się szczególnie u osób, które lubią filmować oraz fotografować i robią to profesjonalnie albo hobbystycznie. Matryca o rozdzielczości 64 Mpix sprawi, że każdy szczegół, nawet najdrobniejszy detal, będzie uchwycony na zdjęciu. Do tego, dzięki funkcji 4 K, można nagrywać wideo najwyższej jakości. Miłośnicy gadżetów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych docenią także stylowy design, możliwość szybkiego ładowania czy wielofunkcyjne NFC, wejście słuchawkowe jack 3,5 mm, uniwersalny pilot na podczerwień.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6/64GB

OPPO A53 4/64 GB to bardzo wydajny smartfon, który może działać nawet przez 2 dni. Szybko się ładuje. Sprawdzi się też przy graniu, słuchania muzyki (smartfon ten może jednocześnie stać się głośnikiem bluetooth) i do wszelkiej rozrywki. Potrójny aparat umożliwia fotografowanie w najlepszej jakości, a matryca makro i bokeh pomogą w uzyskaniu wymarzonych efektów zdjęciowych. Sporych rozmiarów ekran LCD o przekątnej 6,5’’ uprzyjemni i ułatwi oglądanie filmów.

OPPO A53 4/64 GB

Więcej parametrów każdego z tych telefonów znajduje się na stronie internetowej. Promocja obowiązuje do końca dnia 24 lutego.

 

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Czy już czas na edukację o sztucznej inteligencji?

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
17 lutego 2021
Czy już czas na edukację o sztucznej inteligencji?

Co widzisz, kiedy myślisz „Sztuczna Inteligencja”? Robota, który podaje ci kawę i sprząta w domu? Odpowiedzi z chatbota? Inteligentnego asystenta? Autonomiczny samochód? A może odwiedziłeś/aś Pinacoteca de Sau Paulo, gdzie jest możliwość wchodzenia w interakcje z dziełami sztuki?

Sztuczna Inteligencja + inteligencja młodych

Myśląc o AI, my w Fundacji Orange widzimy…wiadomo…: konieczność edukacji w tym zakresie. Od lat uczymy dzieci i młodzież zasad bezpieczeństwa w internecie, programowania i twórczego korzystania z technologii. Czas na AI. Tym bardziej, że nie jest to już sfera zarezerwowana tylko dla naukowców, a zastosowania AI są coraz bardziej powszechne. Młode pokolenie w naszej części świata dorasta w epoce smartfonów, nieograniczonego dostępu do internetu i technologii open source w zakresie AI.

Za kilka lat to oni projektować będą świat, a zatem warto, żeby wiedzieli, czym jest sztuczna inteligencja, jakie ma zastosowania i już dziś inspirowali się tym, w jaki sposób może pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych.

AI For Youth

I takie są w sumie cele projektu AI For Youth, którego od jakiegoś czasu jesteśmy partnerem (a który to realizuje Intel). Ta (jeszcze w fazie pilotażowej) inicjatywa pozwala młodym ludziom poznawać sztuczną inteligencję w teorii i w praktyce.

Jak to działa? W listopadzie zakończył się siedmiotygodniowy kurs dla nauczycieli, który prowadzili specjaliści z Intela i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). Nauczyciele po ukończonym cyklu szkoleń na coacha programu realizują zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych (także bez doświadczenia technicznego), korzystając ze scenariuszy lekcji i pomocy dydaktycznych. Uczniowie poznają możliwości sztucznej inteligencji, potencjalne pułapki, rozwijają świadomość etycznych i społecznych konsekwencji stosowania AI. Nabywają przy tym obycia z gromadzeniem i opracowaniem danych statystycznych, rozpoznawaniem obrazów czy przetwarzaniem języków, a także trenowaniem modeli czy modyfikacją kodu. Rozwijają umiejętności konieczne do realizacji własnego projektu AI.

Youth For AI

Co dalej? Na bazie tych zajęć i zgromadzonej na nich wiedzy uczniowie opracują projekty społeczne, w których zastosują pomysły na wykorzystanie sztucznej inteligencji w wybranym temacie. Będą też uczestniczyć w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” w tym roku.

Projekt Intel® AI For Youth działa też w 7 innych krajach europejskich. Zobaczcie już kilka przykładów projektów:

- z Singapuru: automatyczna pielęgniarka przypominająca starszym osobom o zażyciu leków, recykling usprawniony dzięki funkcji rozpoznawania obrazów;

- z Polski: program umożliwiający obsługę komputera za pomocą wzroku bez używania klawiatury i myszki, aplikacja pozwalająca ocenić poziom stresu maturzystów bazując m.in. na czasie poświęconym na sen, na naukę oraz ilości spożywanych płynów.

Trzymajcie kciuki za uczestników i mądre, dobre projekty. Będziemy dawać znać „z frontu”.

Partnerami tej edycji Intel® AI For Youth oprócz naszej Fundacji Orange jest Fundacja Zwolnieni z Teorii. W organizację szkoleń włączyli się m.in. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Komentarze

Scroll to Top