Odpowiedzialny biznes

Nowy rok szkolny z Fundacją Orange

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
28 sierpnia 2024
Nowy rok szkolny z Fundacją Orange

Wrzesień to ważny czas dla szkół i przedszkoli, nowe otwarcie po wakacjach. Jaki będzie rok szkolny 2024/2025 – to pytanie zadają sobie osoby związane z edukacją, a także rodzice i dzieci. Fundacja Orange startuje pełna energii i pomysłów. Zobaczcie, co przygotowaliśmy na ten powrót do szkoły i przedszkoli.

Krok po ważne kompetencje

Już od września startują zajęcia MegaMisji w 140 wybranych szkołach z całej Polski i 10 świetlicach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To już dziewiąta edycja inicjatywy, w której uczennice i uczniowie klas 1-3 będą zdobywać niezbędne kompetencje do tego, aby dbać o higienę cyfrową, bezpieczeństwo i ochronę przed szkodliwymi zjawiskami w sieci. A wszystko to w zabawie, w ruchu i współpracy w grupie. Nauczycielki i nauczyciele otrzymują od nas gotowe scenariusze zajęć i inspiracje do tego, aby wspierać dzieci i rozwijać swoją wiedzę. Do tej pory z zajęć skorzystało już 40 850 dzieci z 1560 szkół w Polsce i 30 świetlic TPD.

MegaMisja na stałe zagościła w szkołach podstawowych i w ostatnim czasie pracowaliśmy nad tym, aby zaktualizować bazę scenariuszy, dzięki czemu nauczycielki i nauczyciele będą pracować na nowej wersji materiału. Działamy dalej! A nabór zgłoszeń do nowej edycji już na wiosnę.

Szansę na udział w MegaMisji będą miały też przedszkola. Tak tak, odpowiadając na wiele zapytań, przygotowaliśmy także wersję programu dla młodszych dzieci. Wiemy, że sięgają po cyfrowe narzędzia, a dorośli poszukują pomysłów na zadbanie o ich bezpieczeństwo i dobrostan. Właśnie kończymy pilotaż projektu i już w październiku rozpoczniemy nabór do MegaMisji dla Przedszkoli. To w niej dzieci w wieku 5-6 lat będą wzmacniać kompetencje społeczne i emocjonalne, które pomogą im zmierzyć się z wyznaniami, jakie mogą spotkać w świecie pełnym technologii. Będzie o uważności, o rozpoznawaniu emocji, o zaufaniu, empatii, współpracy – o wszystkim, co ważne zarówno kiedy jest się online, jak i offline. Nasze scenariusze stworzone są z myślą o przedszkolakach i dostosowane do ich potrzeb rozwojowych (m.in. zabawy i ruchu), a także z myślą o wychowawcach poszukujących pomysłów na ciekawe projekty.

Takich nie brakuje co roku w zgłoszeniach do naszej inicjatywy Nauczyciel Jutr@, którą prowadzimy razem z Głosem Nauczycielskim. Jeszcze do 8 września trwa nabór do 4. edycji konkursu. Szukamy edukatorek i edukatorów, którzy mają odwagę uczyć inaczej i wsłuchują się w potrzeby młodych wychowywanych w świecie pełnym technologii. Tegorocznego laureata lub laureatkę poznamy już 8 października na uroczystej Gali Nauczyciel Roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Rok temu wyróżnienie to zdobyła Aleksandra Janicka z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Strzyżowicach.

Nowości w Pracowniach Orange i FabLabie

W Pracowniach Orange będzie się działo! Te multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach to więcej niż miejsca. Liderki i liderzy w Pracowniach działają niezwykle aktywnie. Wśród wielu lokalnych inicjatyw mieszkanki i mieszkańcy biorą udział m.in. w takich projektach, których celem jest zwiększenie świadomości w zakresie ekologii i wykorzystanie wiedzy w działaniach praktycznych. Przykładem mogą być Pracownie w Porębie, Łańcucie czy Dębowej Kłodzie, które pomagają mieszkankom i mieszkańcom zrozumieć podstawowe zagadnienia z dziedziny ekologii i ochrony środowiska. Organizowane są tam warsztaty z budowy karmników, eko-kąciki z materiałami edukacyjnymi czy tworzone łąki kwietne. W Pracowniach młodzieżowi liderzy i liderki podejmują ciekawe inicjatywy społeczne na rzecz lokalnej społeczności. Odbywa się także cykl warsztatów dot. empatii i sprawczości.

W warszawskim FabLab powered by Orange, który prowadzimy razem ze Stowarzyszeniem Robisz.To, nie zwalniamy tempa! Od września kontynuować będziemy m.in. Rodzinne Soboty, Otwarte Pracownie oraz znany i lubiany projekt Maker Woman dla kobiet, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje.

Od listopada nowość! Projekt dla osób 16-25 lat, aby przygotować je do zawodów przyszłości i pomóc im rozwijać kompetencje zespołowe. Warto śledzić stronę FabLabu. Projekt jest częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center. 

Forum Fundacji Orange: w kierunku sprawczości

Już pod koniec października organizujemy wydarzenie, na które zapraszamy uczestniczki i uczestników naszych inicjatyw, by wymieniać się doświadczeniami, poszerzać wiedzę i rozwijać nowe kompetencje. To Forum Fundacji Orange. Tym razem temat przewodni to sprawczość, która według ekspertek i ekspertów będzie kluczową kompetencją dzieci i młodzieży kończących edukację szkolną w 2030 roku. Sprawczość w kontekście edukacji stanowi fundament całego procesu uczenia się i jest bardzo ważna w coraz to mniej przewidywalnym świecie, który podlega nieustannym zmianom. Podczas wydarzenia wspólnie zastanowimy się nad tym, co my, dorośli, możemy zrobić, aby dzieci i młodzież mogły rozwijać i kształtować swoją sprawczość. Te będą niezwykle inspirujące dwa dni pełne wystąpień cenionych ekspertów i ekspertek, a także seria warsztatów praktycznych w mniejszych grupach – Małgorzata Kowalewska, Członkini Zarządu ds. programowych naszej Fundacji.

Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny

Już 16 września uroczyście rozpoczniemy nowy rok akademicki w Wirtualnym Uniwersytecie Pedagogicznym, którego jesteśmy partnerem. Dotychczasowych i nowych odbiorców powita prof. Roman Leppert, pedagog, twórca tej inicjatywy i cośrodowych spotkań w #AkademickimZaciszu dla osób zainteresowanych edukacją i pedagogiką od strony praktycznej i naukowej. Nowy rok to 38 spotkań online, których zwieńczenie zaplanowane jest w formie stacjonarnej konferencji „Kompas Edukacji” w Bydgoszczy. Tematem przewodnim będą wyzwania w edukacji.

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

24-27 września odbędzie się 18. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie”, której jesteśmy partnerem. To największe w Polsce wydarzenie na ten temat, skierowane do przedstawicielek i przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej. Jego organizatorami są: Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nasza Fundacja jest głównym partnerem konferencji. W tym roku mowa będzie o tym, jak wspierać rodziców i osoby pracujące z młodzieżą w działaniach na rzecz bezpieczeństwa online i jak w pełni respektować prawa dziecka w środowisku cyfrowym. Dwa pierwsze dni to wydarzenie plenarne z udziałem ekspertek i ekspertów z Polski i z zagranicy - weźmiemy udział w jednej z dyskusji eksperckich, a dwa kolejne to seria webinarów. Jeden z nich poprowadzi Maja Gruszczyńska z naszej Fundacji oraz Marcelina Metera, z którą współpracujemy na co dzień. Zapraszamy do rejestracji na udział online w wydarzeniu i osobno na webinary. Zobaczcie program, tutaj.

Będziemy też na:

  • Konferencji CYBER2024 DAY (rozmawiać o tym, jak uczyć dzieci o cyberbezpieczeństwie),
  • XV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej dla Nauczycieli „Edukacja w świecie nadmiaru i niedoboru” organizowanej przez Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy,
  •  VI Kongresie Edukacji Medialnej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej,
  • VIII Forum Fundacji Korporacyjnych organizowanym przez Forum Darczyńców w Polsce,
  • Dniu Bezpiecznego Internetu w lutym.

Toczy się też druga edycja badania higieny cyfrowej Polek i Polaków (w tym młodzieży), którą realizujemy u boku Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

Prawa dziecka w internecie - poradnik, inspiracje

Kontynuujemy nasze działania na rzecz wzmocnienia świadomości społecznej o ryzykach publikowania wizerunków dzieci w internecie. Wspólnie z Urzędem Ochrony Danych Osobowych wydaliśmy poradnik pt. „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”. Staramy się, aby trafił do przedszkoli, szkół, organizacji społecznych, klubów sportowych i wspierał dorosłych w dbaniu o poszanowanie praw dziecka do prywatności. Na bazie poradnika powstały już dodatkowe materiały do organizowania spotkań na ten temat w różnego rodzaju instytucjach – przygotowała je Aleksandra Rodzewicz - pedagożka, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, wieloletnia dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej, twórczyni kanału #FacetkazPoradni. Osobno pracujemy też nad scenariuszami zajęć dla szkół i na spotkania z rodzicami na ten temat. Już wkrótce będziemy je publikować.    

Trwają też prace nad drugim monitoringiem praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym, a po wakacjach nabiorą jeszcze większego tempa.

Specjalnie dla Was przebudowaliśmy też sekcję scenariuszy na naszej stronie internetowej. Podzielona została na konkretne tematy tak, abyście mogli znaleźć dla siebie najbardziej odpowiednie materiały. Wśród nich wiele dotyczących bezpieczeństwa dzieci w internecie i zdrowych nawyków ekranowych, ale także te o ekologii cyfrowej, nauce programowania i wiele innych propozycji na ciekawe, rozwijające zajęcia dla dzieci i młodzieży – w szkole, przedszkolu i innej placówce. Możecie z nich korzystać za darmo, w dogodnym dla siebie czasie. Pod koniec roku dorzucimy tam scenariusze MegaMisji dla Przedszkoli, które po wnioskach z pilotażu będą już dopracowane na „tip-top”. :)

Serca pełne empatii

Początek roku szkolnego oznacza także nowe wyzwania dla wolontariuszek i wolontariuszy naszej Fundacji. Część z nich wyruszy do szkół i innych placówek uczyć o zasadach bezpieczeństwa w internecie, higienie cyfrowej. Część realizować będzie akcje pomocowe według własnych pomysłów w różnych częściach kraju, a przed świętami ruszą do akcji „Gwiazdka z Fundacją Orange”, aby dotrzeć do tych miejsc, do których Mikołajowi bywa trudno. Wszystkie te działania tworzą niezwykli ludzie, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie i serca pełne empatii.

Jesteśmy z Wami

Żeby być na bieżąco z tym, co u nas słychać, nie zapomnijcie śledzić nas na naszych kanałach social media: Facebook, Instagram, X. Tu też publikujemy wiele materiałów poradnikowych o wyzwaniach powodowanych rozwojem cyfrowym.

Całym naszym zespołem Fundacji Orange życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym - jesteśmy z Wami!


Oferta

Okiem mamy – dzieci wracają do szkoły

Kasia Barys Kasia Barys
28 sierpnia 2024
Okiem mamy – dzieci wracają do szkoły

Nowy rok szkolny już za kilka dni. Podręczniki, zeszyty i plecaki już pewnie kupione. Teraz podpowiem Wam, jakie usługi i aplikacje pomogą Wam w łatwiejszym powrocie dzieci do szkoły od września. Nie będę namawiać na nowego laptopa czy smartfona - jeśli w minionym roku dobrze działały to na pewno jeszcze trochę posłużą.

Koniec sierpnia to u mnie czas wzmożonej aktywności zakupowej i dodatkowych nerwów w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Gdzie jest dziecko, ochrona smartfona czy bezpieczeństwo w sieci - to trzy ważne aplikacje, dzięki którym nowy rok szkolny może okazać się dla Was spokojniejszy.

Gdzie jest dziecko

To aplikacja dla rodziców, którzy troszczą się o bezpieczeństwo dzieci np. w drodze do szkoły czy na dodatkowe zajęcia. Na pewno znacie takie rozwiązanie. Dzięki niemu można namierzyć każdy telefon komórkowy, otrzymać powiadomienia o opuszczeniu ustalonego miejsca np. szkoły czy hali sportowej. Ważną funkcją jest lokalizacja dziecka za pomocą SMS, aplikacji mobilnej lub www. Wersja standard kosztuje za miesiąc 9,99 zł (rezygnujesz kiedy chcesz). Pierwszy miesiąc jest za darmo. W tej cenie Orange oferuje opcję lokalizacji 2 osób, ustawienie 1 strefy dla bliskich a historię lokalizacji można zobaczyć do 2 dni wstecz. Jest też wersja premium dla 5 osób. Aby aktywować usługę wystarczy wysłać SMS-a o treści  START GJD na 60504 (0zł)

W Orange można też skorzystać z lokalizatora.

Można zdefiniować strefy, w których ma przebywać dziecko, dyskretnie sprawdzać gdzie jest a nawet otrzymywać specjalny SMS SOS, kiedy dziecko potrzebuje pomocy. Koszt lokalizacji dla 1 osoby to 12 zł miesięcznie. Aktywować usługę można przez stronę www, aplikację lub sms: bezpłatny SMS o treści LS* pod numer 318 – dla wariantu Standard, lub bezpłatny SMS o treści LP* 318 – dla wariantu Premium

Ochrona smartfona

Jeśli dziecko korzysta już z telefonu warto wykupić usługę ochrona smartfona w Orange. Polecam włączyć usługę na dowolnym smartfonie kupionym w Orange lub na tym, z którego już korzystasz, jeśli posiadasz abonament komórkowy bez urządzenia. Usługą można też objąć np. laptopa, tablet, smartwatch lub inne urządzenie kupione w Orange w ofercie z abonamentem lub bez abonamentu.

Ochrona smartfona z umową na 24 miesiące kosztuje 17,00 zł miesięcznie. To ubezpieczenie daje możliwość naprawy smartfona w razie stłuczenia wyświetlacza lub np. zalania. Z doświadczenia wiem, że dzieci często tłuką szybki. W takiej sytuacji pomoże właśnie wykupiona Ochrona smartfona. Uszkodzony wyświetlacz oraz elementy uszkodzone razem z wyświetlaczem, lub wszystkie mechaniczne uszkodzenia w przypadku urządzeń nieposiadających wyświetlacza zostaną naprawione. Naprawa dotyczy także osuszenia urządzenia lub wymiany płyty głównej w razie zalania wodą. Limit kosztów napraw to 1200 zł rocznie.

Chroń Dzieci w Sieci

Na blogu mówimy o tym cały czas. I jestem pewna, że dbacie o bezpieczeństwo waszych dzieci w sieci. Bezpieczne przeglądanie stron internetowych jest bardzo ważne. Wiemy, że dzieci sporo czasu spędzają online. Mając włączoną usługę Chroń Dzieci w Sieci dostęp do określonych treści dostosowany jest do wieku dziecka. Ważną funkcjonalnością jest blokowanie dostępu do dowolnej strony w Internecie - niezależnie od tego, czy jej treści mieszczą się w kategorii dozwolonej dla grupy wiekowej dziecka.

Można też ustawić czas surfowania w sieci dla każdego dnia tygodnia oraz całkowity czas spędzony na zabawie z urządzeniem w ciągu dnia. Rodzice na pewno skorzystają z opcji raportów i powiadomień.

Usługa daje także możliwość zarządzania dostępem do aplikacji – można decydować, które aplikacje mogą być uruchamiane na urządzeniu dziecka a które warto zablokować. W celu aktywacji tej usługi wystarczy wysłać SMS-a o treści SZ na numer  80203. Usługę można wypróbować przez miesiąc za darmo (kolejne miesiące w cenie 9,99 zł miesięcznie). Link: https://chrondzieciwsieci.pl/

Komentarze


Rozrywka

4 sposoby na mobilne granie z Orange

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
26 sierpnia 2024
4 sposoby na mobilne granie z Orange

Mobilne granie to mój ulubiony sposób na relaks - w trakcie podróży, na kanapie, czy w łóżku. Końcówka wakacji to dobra okazja, aby przedstawić Wam jak czerpać radość z grania, gdziekolwiek jesteście.

Kiedyś pojęcie "granie" oznaczało siedzenie w domu. Potem przez lata dominującym gamingowym medium w domu był monitor komputera stacjonarnego, by kilka lat temu znów ustąpić miejsca telewizorowi. Tym razem z podłączoną konsolą. No ale czasy się zmieniły i pojęcie "granie" nie kojarzy się jednoznacznie z mieszkaniem. Jak zatem można jeszcze bawić się w gry?

1. Mobilna konsola

Od zarania gamingowych dziejów gracze pragnęli zabierać swoją pasję w podróżne małe i duże. Dowodów na tę tezę nie trzeba długo szukać: Gameboy czy PSP są tego doskonałym przykładem. Za czasów mojego dzieciństwa mobilne granie odstawało jednak mocno od tego stacjonarnego. Czy to ze względu na uproszczone sterowanie, czy ubogą grafikę. Dzisiaj nie ma miejsca na odstępstwa. Konsola przenośna ROG Ally to mały, ale mocny komputer, który daje ci możliwość zagrania w ulubione produkcje z PC, gdziekolwiek chcesz.

rog ally granie mobilne

Cyberpunk? Wukong? Tomb Rider? To nie problem, bo konsola działa na systemie Windows 11, a na jej pokładzie znajduje się procesor AMD Ryzen Z1 Extreme oraz 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. To pozwala na odpalanie wymagających gier, a szybki dysk zapewnia krótki czas ich ładowania. Możecie zabrać swoje ulubione gry wszędzie, nawet bez internetu. Dodatkowo ergonomiczny design konsoli zapewnia pewny chwyt, a jej mały rozmiar i niska waga pozwalają na bezproblemowe włożenie do plecaka, czy dla odważnych - nawet do kieszeni.

Konsolę ROG Ally możesz kupić w naszym sklepie internetowym, również w formie wygodnych rat 20x0%.

2. Gra w chmurze

Nie posiadacie konsoli przenośnej, która odpaliłaby wymagające tytuły? Na wakacjach pogoda pokrzyżowała plany i nudzicie się w hotelu? To nie problem. Jeżeli posiadacie dostęp do stabilnego łącza internetowego lub znajdujesz się w zasięgu sieci 5G, możecie skorzystać z usługi Boosteroid. Nie musicie niczego pobierać. Wystarczy wejść na stronę, a potem zalogować się i połączyć konto z platformami takimi jak Epic Games czy Steam. W krótką chwilę macie dostęp z dowolnego urządzenia do bazy swoich ulubionych tytułów dostępnych teoretycznie tylko na komputery osobiste. To może być laptop, tablet, a nawet telefon. Jak wygląda gra w takie produkcje na smartfonie? Boosteroid udostępnia możliwość sterowania grą przez specjalnie przygotowany HUD, dzięki czemu możecie grać za pomocą samego ekranu dotykowego.

Jeżeli jesteście zainteresowani platformą Boosteroid koniecznie sprawdźcie ofertę Orange Światłowód z prędkością pobierania nawet do 8 Gb/s. Przy wyborze usługi otrzymacie kod -50% na 6 miesięcy korzystania z Boosteroid.

3. Pad do smartfonów

nacon mg-x granie mobilne pad

To akcesorium jest niezwykle przydatne. Niezależnie czy korzystacie z usługi gry w chmurze, czy jedynie gracie w gry mobilne. Pad ułatwia sterowanie, a co za tym idzie zapewnia lepsze wyniki - szczególnie w grach multiplayer np: Call of Duty Mobile. W przypadku grania zdalnego jest to bardzo ważne akcesorium, ponieważ mamy możliwość sterowania postaciami na ekranie w taki sposób, jak było to zaprojektowane. Polecam pad Nacon MG-X, którego test miałem okazję opublikować na naszym blogu. To urządzenie jest niezwykle wygodne, łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetooth, a układ przycisków jest znany chociażby z pada od Xbox'a. Pad Nacon MG-X możesz kupić w sklepie internetowym Orange z dostawą do domu lub do salonu.

4. Mocny smartfon do gier

Akcesoria i abonamenty to jednak kwestiach dodatkowych - czy to kosztów, czy zajętego miejsca w plecaku. Niektórzy wolą po prostu mieć wszystko w jednym miejscu. W swojej kieszeni. Z pomocą przychodzą flagowe smartfony od producentów takich jak Samsung, Xiaomi czy Apple. W przypadku tego ostatniego, najnowszy iPhone 15 Pro pozwala na uruchomienie gier znanych z konsol np: Assassin's Creed: Mirage, Death Stranding czy nawet najnowszy Resident Evil. Po drugiej stronie mobilnego świata - Samsung Galaxy S24 szczyci się możliwością płynnego zastosowania technologii raytracingu, co zapewnia realistyczne odbicia świetlne generowane w grach w czasie rzeczywistym.

Jak widzicie sposobów na mobilne granie jest wiele. W naszych dłoniach znajdują się już nie tylko urządzenia do dzwonienia czy przeglądania social mediów, ale potężne machiny, które potrafią wygenerować realistyczny obraz. Który sposób na granie wybieracie?

Scroll to Top