Odpowiedzialny biznes

Fundacja Orange w trosce o prawa dziecka

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
08 marca 2023
Fundacja Orange w trosce o prawa dziecka

Prawa dziecka przysługują najmłodszym bez względu na płeć, pochodzenie, rasę czy wyznanie. Powinniśmy zadbać o ich poszanowanie również w środowisku cyfrowym, które jest dziś ważną częścią świata dzieci i młodzieży. O tym, jak to robić, rozmawialiśmy na debacie pt. „Dziecko. Prawa. Podmiotowość”. A już od września ruszymy z programem edukacyjnym dla przedszkoli, aby przygotować najmłodszych do życia w społeczeństwie informacyjnym.  

Żyjemy w środowisku cyfrowym. Granice między światem online i offline już dawno przestały istnieć. Nie ulega wątpliwości, że innowacyjne rozwiązania dzisiejszych czasów dają nam szereg możliwości i życiowych szans. Jednak równocześnie niosą wiele zagrożeń, których doświadczają lub mogą doświadczać najmłodsi…

Dzieci i młodzież w sieci

Dezinformacja, stres informacyjny, działanie botów i wiele innych…To przykłady niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w sieci. Za takimi działaniami idzie także szereg niewłaściwie nawiązywanych relacji w środowisku internetowym – przemoc rówieśnicza (cyberbullying), mowa nienawiści, manipulacja, patostreaming i inne.

Jesteśmy przekonani, że nie da się wspierać najmłodszych w tych trudnych wyzwaniach bez bardzo poważanego potraktowania podmiotowości i praw dziecka – w każdym miejscu i w każdym środowisku. Z praw dziecka wynikają także powinności i obowiązki dla dorosłych – państwa i jego instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, rodzin i wszystkich nas, społeczeństwa.

Zadaniem dorosłych jest zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa polegającego choćby na ograniczeniu treści, które nie są dostosowane do wieku oraz wyposażenie w wiedzę i odpowiednie kompetencje, które umożliwią im bycie świadomymi członkami społeczeństwa informacyjnego – mówi Małgorzata Kowalewska, liderka programowa Fundacji Orange.

Edukacja w imię ochrony praw dziecka

Jakie są w tym przypadku najważniejsze obowiązki i powinności dorosłych wobec dzieci - biorąc pod uwagę rozwój technologii, wpływ mediów cyfrowych na młodych oraz ogółem wszystkie szanse i zagrożenia? 

Dyskutowaliśmy o tym 28 lutego, podczas debaty eksperckiej „Dziecko. Prawa. Podmiotowość”. Naszymi gośćmi byli: dr Marek Michalak - były Rzecznik Praw Dziecka, założyciel Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, dr Grzegorz Stunża - Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Marta Skierkowska – psycholożka, członkini Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Magdalena Bigaj - Prezeska Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

Wynieśliśmy z debaty wiele ciekawych wniosków. Spotkanie podsumował m.in. dr Marek Michalak:

„Godność nie jest prawem, jest wartością ponad prawną, trzeba ją stawiać wyżej niż same prawa. Konwencja o prawach dziecka to obowiązek nas dorosłych wobec dzieci. Jeśli mamy upominać się o prawa dziecka, zacznijmy od edukacji”.

Eksperci, biorący udział w debacie, stworzyli także katalog postulatów, który podsumowuje wszystkie ważne wnioski z tego spotkania. Chętnie przedstawię więc największe wyzwania i rekomendacje w zakresie podmiotowości i praw dziecka:

  • Włączenie dzieci do cyfrowej rzeczywistości. Siła partycypacji polega na kompetencjach dzieci w podejmowaniu decyzji i wyborach.
  • Obowiązkowe standardy ochrony dzieci, ich bezpieczeństwa i dobrostanu.
  • Regulaminy serwisów społecznościowych pisane językiem prostym i zrozumiałym dla dzieci.
  • Objęcie edukacją tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci, czyli dorosłych.
  • Edukacja dziecka oparta na partnerskiej relacji, zrozumieniu i podmiotowości.
  • Edukacja rodziców - kompetencje wychowawcze są kluczowe.

Kluczowa rola edukacji...dla przedszkoli

Bardzo zależy nam na tym, aby nawet najmłodsze dzieci były świadome tego, co przynosi cyfrowy świat. Dlatego od września ruszymy z programem MegaMisja dla Przedszkoli, aby przygotować najmłodszych do życia w społeczeństwie informacyjnym w sposób bardziej świadomy i uważny. Aby potrafili zadawać sobie ważne pytania i świadomie podchodzić do tego, co w sieci, a także znać umiar w korzystaniu z technologii.

Mamy nadzieję, że nasz program wesprze nie tylko dzieci, ale także nauczycieli wychowania przedszkolnego i rodziców. Otrzymają oni informacje, jak wprowadzić domowe zasady ekranowe. Natomiast scenariusze zajęć pozwolą nauczycielkom i nauczycielom porozmawiać z dziećmi na lekcjach, m.in. na temat zasad bezpieczeństwa, ochrony prywatności, zdrowia, dbania o równowagę w codziennych aktywnościach, a także chociażby weryfikowania informacji.

Partnerami projektu są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej.

Pamiętajmy, że edukacja ma kluczową rolę w ochronie praw dziecka!

https://www.youtube.com/watch?v=hrpC8kocyjY

 

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:55 08-03-2023

Jest moc

Odpowiedz
mike278
mike278 15:26 14-03-2023

Panie Ewo czy prawidłowy mail do Pani to imie.nazwiskoATdomena.com (imie i nazwisko takie jak w tytule artykułu?) Sprawdzam po prostu czy otrzymała Pani maila ode mnie 🙂

Odpowiedz

Oferta

Kupuj na żywo z Orange

Marta Krajewska Marta Krajewska
07 marca 2023
Kupuj na żywo z Orange

Dzisiaj o 19:30 startujemy z kolejnym odcinkiem "Kupuj na żywo z Orange". Tym razem gwiazdą będzie premierowy OPPO Find N2 Flip 5G.

Oglądaj nas na żywo: Kupuj na żywo z Orange

W naszym studio będziemy gościć eksperta z OPPO. Jędrzej Ciborowski odpowie na wasze pytania dotyczące najnowszego, składanego modelu OPPO. Podczas transmisji poznacie historię powstania modelu Find N2 Flip i zobaczycie go na żywo w pełnej krasie.

Będą też kody rabatowe, które obniżą cenę smartfona o aż 500 zł. Kod otrzymacie po wysłaniu hasła na numer telefony - szczegóły podczas transmisji. Oczywiście będą żarciki i dużo energii, mimo późnej pory.

Jesteście ciekawi, co sądzi o OPPO Find N2 Flip 5G nasz redakcyjny kolega, Michał Rosiak? Zerknijcie na jego świeżutki test: Oppo Find N2 Flip – rzut okiem w formie wideo

Wydarzenie poprowadzimy wspólnie z Mateuszem Ożyńskim. Do zobaczenia o 19:30 :-)

https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2023/03/OPPO-N2-Flip-live-shopping.mp4

Oferta

OPPO Find N2 Flip – rzut okiem w formie wideo

Michał Rosiak Michał Rosiak
07 marca 2023
OPPO Find N2 Flip – rzut okiem w formie wideo

OPPO Find N2 Flip to trzeci na polskim rynku składany smartfon popularnej marki. Miałem okazję przyjrzeć mu się przez kilka dni, co zaowocowało krótkim wideo. Ciężko nazwać je testem - bardziej "rzut okiem".

Każdy z trójki "składaków", które można kupić w Polsce jest na swój sposób inny. To dobrze, bo i oczekiwania kupujących - szczególnie, że mówimy o urządzeniach cenowo z naprawdę wysokiej półki - mogą być różne. OPPO Find N2 Flip cechuje przede wszystkim największy przedni wyświetlacz, zajmujący "połowę połowy" bryły. Faktycznie sporo na nim widać, jednak - przynajmniej póki co - jego potencjalnie duże możliwości są software'owo ograniczone.

Najmocniejsza bateria

Inny element, wyróżniający składak od OPPO to bateria 4300 mAh, wyraźnie większa od konkurencji. W trakcie kilku dni, gdy z niego korzystałem, sporo jeździłem po mieście i nie mogłem sobie pozwolić na brak telefonu (choćby z racji aplikacji z biletem na komunikację miejską), więc doładowywałem go w trakcie dnia. Myślę jednak, że dałby radę - choć ostatkiem sił - wytrzymać cały dzień.

Producent chwali się też autorskim procesorem, odpowiedzialnym za przetwarzanie obrazu. Nie jestem "foto-filem" i drobnych różnic między fotografiami na pewno nie znajdę, jednak zdjęcia - czy to we mgle, czy w nocy - ze składanego OPPO wyglądają bardzo ładnie.

Co ja Wam zresztą będę pisał - zobaczcie sami!

Komentarze

Scroll to Top