Odpowiedzialny biznes

Okrutna, zła, głupia bajka dla złodziei marzeń

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
27 czerwca 2010
Okrutna, zła, głupia bajka dla złodziei marzeń

Rok 2010. Słoneczny dzień. Pod budynek FIFA w Zurichu podjeżdża duża ciężarówka. Wychodzi z niej czterech młodzieńców. Spokojnie machając do kamer idą do restauracji na drugim końcu ulicy. Zamawiają kawę, rozmawiają, ... najmłodszy słodząc gorący napój naciska czerwony guzik. Ciężarówka wraz z budynkiem za 150 milionów euro i 120 znajdujących się w budynku osób przestaje istnieć.

Pół roku później świat czeka na wyrok międzynarodowego trybunału sprawiedliwości. Wszystko jest jasne. Cztery osoby widziane były przez setki świadków, zdjęcia z kamer przemysłowych widziały setki milionów ludzi na całym świecie. W dodatku oskarżeni z uśmiechem przyznają się do winy. Nikt nie pyta o winę, każdy pyta o rodzaj kary.

Przewodniczący składu czyta wyrok. "Oskarżeni są niewinni zarzucanym czynom" i następnie wypuszcza ich na wolność. Przez świat przechodzi fala oburzenia, nagłówki w mediach krzyczą, zwykli ludzie nie rozumieją czym jest sprawiedliwość. Sędzia broni się: "Takie jest prawo: zeznania świadków, przyznanie się winnych, widok z kamer to za mało."

Nieprawdopodobne? Niesprawiedliwe? Głupie? Okrutne? Obrzydliwe? Perfidne? Jak najbardziej. Tak głupie, niesprawiedliwe, obrzydliwe, ....,  jak przepis, który pozwala nie uznać prawidłowo strzelonej bramki, choć cały świat to widział.

Czy jest coś jeszcze głupszego? Tak jest. To tłumaczenie  Seppa Blattera, (największego przeciwnika zmian, które pozwoliłoby na zmianę decyzji sędziego po obejrzeniu powtórki). Szef FIFA mówi, że po wprowadzeniu takiej zmiany hamowana byłaby płynność gry a piłka nożna. "straciłaby swoją twarz". Póki co futbol twarzy nie stracił, ale na pewno stracił ją Sepp Blatter, który jak spojrzy w lustro po meczu Niemcy-Anglia zobaczy bezkształtną magmę.

Długo mógłbym walić w magmę, podobnie jak każde dziecko na świecie, które widziało gola i pytało swojego tatę dlaczego nie ma gola skoro był i to zdobyty prawidłowo.  I co my mamy ojcowie odpowiedzieć? Ale nie będę walił, tylko pozwolę sobie na dygresję historyczną.

Zawsze byli ludzi, którzy niszczyli, hamowali postęp. Była święta inkwizycja, która twierdziła, że ziemia jest płaska i męczyła Galileusza twierdzącego że jest okrągła. Byli przeciwnicy maszyn w Anglii, którzy niszczyli maszyny, parowozy, etc. twierdząc, że postęp jest zły. Byli tyrani, którzy cofali swoje kraje do średniowiecza (Kampucza/Kambodża, Korea Północna, Kuba, etc - oczywiście zrzeszone w FIFA, jako kraje demokratyczne). Jest też, a wkrótce był też Sepp Blatter, który tolerował to co niesprawiedliwe, który dawał przyzwolenie na kłamstwo i kradzież nie tylko goli, ale i marzeń, który wreszcie choć był sternikiem światowej piłki nożnej nie rozumiał o co w tej dyscyplinie chodzi (chodzi o uczciwą walkę, sportową rywalizację fair play).

Pociesza mnie, że Sepp Blatter, tak jak wielu innych, kiedy ich czas przeminął, i na to zasłużyli, trafili do historii, a dokładnie na  śmietnik historii.


Oferta

Zapraszam do konkursu typerów i loterii BMW

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
27 czerwca 2010
Zapraszam do konkursu typerów i loterii BMW

Ruszyła trzecia edycja loterii Orange. Pewnie się powtarzam, ale do wylosowania znów mamy BMW. Tym razem w czterech wariantach. Zasady zabawy podobne, jak w poprzednich dwóch loteriach. Regulamin znajdziecie na http://www.bmw.orange.pl/ Zachęcam też do wzięcia udziału w konkursie typerów na naszym blogu sportowym. Jarek & Marek fundują fajne nagrody. Lubię sportową rywalizację, dlatego dla najlepszego znawcy futbolu dołożę jeszcze coś ekstra z magicznej szafy rzecznika. I podtrzymuje mój typ na zwycięzcę Mundialu - Hiszpania. A już niedługo Niemcy wyślą do domu Anglików po rzutach karnych :-)


Sieć

Wakacyjna pigułko-przypominajka

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
26 czerwca 2010
Wakacyjna pigułko-przypominajka

Dziś zaczęły się wakacje, dlatego przyszedł mi do głowy pomysł przypomnienia paru informacji, które mogą się wam przydać. Pamiętajcie, że na molo w Sopocie i zakopiańskich Krupówkach będą wieczorne pokazy filmowe. Przez całe lato kursuje specjalny pociąg filmowy Sopot-Zakopane i będą weekendy sportów ekstremalnych. Szczegóły wydarzeń tutaj. Jak jestem przy kinie to zachęcam do korzystania z akcji "Środy z Orange", która nie ma przerwy wakacyjnej. Wreszcie hit na ostatni weekend sierpnia, czyli Orange Warsaw Festival, na który można już kupować bilety. Pamiętajcie też, aby zadbać o ubezpieczenie mieszkania, czy podróży. Zawsze możecie to zrobić z Orange np. przez SMS, WAP lub Internet.

Scroll to Top