;

Bezpieczeństwo

Oszuści nie dali rady Wojtkowi! (1)

Michał Rosiak

2 czerwca 2021

Oszuści nie dali rady Wojtkowi!
1

Oszuści znowu zaatakowali Wojtka! Znaczy próbowali, ale nasz rzecznik ma… mnie? Trochę żartuję, przede wszystkim ma budowaną przez lata wiedzę, ale nie zmienia to faktu, że z każdą wątpliwością może „uderzać” do mnie. Tak było i teraz.

Michał, sprzedajemy łóżko na OLX i ktoś właśnie do nas napisał, chwilę po wystawieniu ogłoszenia – zaczął Wojtek. A ja, gdy usłyszałem „OLX” wiedziałem, że może być ciekawie. – Mam mu wysłać łóżko do Sopotu, a on zapłaci. Wysłał już link, ale prosi o numer karty płatniczej, śmierdzi troszeczkę?
Karty, powiadasz? A jak napisał: wiadomością na OLX, czy WhatsAppem?
WhatsAppem, a co?

Ano właśnie. Jeśli na początku gdzieś tam delikatnie zza krzaków wychylił się główka pana z czerwoną flagą to teraz już wszystko zaświeciło mi piękną, soczystą czerwienią! Toż o oszustach, piszących przez WhatsApp do sprzedających w OLX piszemy już przynajmniej od kilku miesięcy! Ale jako, iż pokazanie czyjegoś przykładu (a rzecznika to już w ogóle 🙂 ) zdecydowanie bardziej wpływa na wyobraźnię, niż jakiś abstrakcyjny opis, przyjrzyjmy się jak oszuści (nieskutecznie) zaatakowali Wojtka.

Oszuści napiszą WhatsAppem

Zaczęło się od wystawienia przedmiotu i automatycznego potwierdzenia od OLX. Ta informacja zwrotna to jedyna oficjalna korespondencja w całej opisywanej sytuacji. Co ciekawe, w mailu można przeczytać m.in.:

Nie klikaj w żadne linki wysyłane przez nieznajomych poza OLX w SMS-ach czy komunikatorach, np. WhatsApp.

Po czym na telefon, wymieniony w opisie oferty, trafia zapytanie. Przez – jakże! – WhatsApp.

oszuści kontaktują się przez komunikator WhatsApp oszuści kontaktują się przez komunikator WhatsApp

To był moment, dosłownie kilka minut od publikacji ogłoszenia odezwała się zainteresowana kupnem osoba – opowiada Wojtek. – Bez żadnego dopytywania, od razu chciała rozmawiać o wysyłce – dodaje.

Szajki oszukujące na OLX to wyspecjalizowane przestępcze przedsiębiorstwa. Nie zajmują się „drobnicą”, szukając przedmiotów wystarczająco (ale też nieprzesadnie) drogich, ale też takich, które nie zmieszczą się do paczkomatu. Ja – nawet nie znając schematu tego oszustwa – nie dałbym się przekonać na jakieś kombinacje, gdy po prostu wystarczy włożyć towar do paczkomatu. Pod tym kątem monitorują na bieżąco serwis, robiąc to – na co wskazują statystyki i nasza korespondencja z wieloma ofiarami – z szokująco wysoką skutecznością.

Dodatkowo oszust wymyślił sobie „legendę” – nieco naciąganą – dlaczego nie może ze mną porozmawiać

– zaznacza Wojtek. Spójrzcie na sam dół lewego screenshota. Rzekomy „problem” ze słuchem nie istnieje. OLX-owe szajki atakują nas zza wschodniej granicy, bazując albo na dość podstawowej znajomości języka polskiego, bądź też czasami na gotowych skryptach! Poza tym, żeby przeprowadzić dobrą socjotechniczną manipulację, gdy ofiara nas słyszy, trzeba być naprawdę wyjątkowym fachowcem.

Skąd wiadomo, że to przestępcy ze Wschodu? Często z adresacji ich infrastruktury (z którą się zazwyczaj nie kryją). Zdarza się też, że niedoszłe ofiary, domyślając się oszustwa, w mniej lub bardziej wybredny sposób piszą rozmówcom co o nich myślą. W odpowiedzi dostają pozdrowienia napisane cyrylicą.

Dziwny SMS, czyli „rzuf”

Wróćmy jednak do opisywanego przypadku. Na końcu konwersacji rozmówca napisał o „SMS potwierdzającym”. Faktycznie, przyszedł:

Jeśli komuś do tej pory nie mieniło się czerwienią przed oczami, to teraz już musi. Ale najpierw krótka niby-dygresja (bo tak naprawdę na temat). W jakim słowie w języku polskim można zrobić błąd przy każdej literze? Mnie kojarzy się żółw, z którego (dzieci bywają mocno kreatywne) może nagle wyłonić się „rzuf”.

I właśnie powyższy SMS skojarzył mi się z takim „rzufem”:

 • Zamówienie uformowany.
  • Jakie zamówienie, skoro to Wojtek sprzedawał?
  • „Uformowany” nie brzmi dobrze
 • Zapraszamy do odebrania kwoty
  • To jakaś totalnie oderwana od polszczyzny forma
 • Link oooc.in
  • Nie ma w nazwie ani OLX ani żadnej bramki płatności

No „rzuf”, no…

Prawie jak OLX

Tym bardziej, że po kliknięciu w link (Wojtek lubi chyba żyć na krawędzi 😉 ) w przeglądarce otworzyła się strona olx.pl-otrzymac.work. To też znany numer – na początku coś, co wygląda jak faktyczna domena firmy, a potem – cóż, potem cokolwiek. Nasz mózg, wspomagając się heurystykami, bardzo często podświadomie „odetnie” to, co potem.

W tym momencie niemal każdego by już oświeciło – wyjaśnia Wojtek. – Po co numer karty? Przecież osoba prywatna nie będzie mi wpłacać pieniędzy na kartę, tylko na konto!

Dokładnie. W tym przypadku akurat nikt nie chce nam niczego wpłacać. Oszuści chcą nam tylko zabrać. W kolejnym kroku padnie pytanie o datę ważności i kod CVV. A potem? Potem pozostanie już tylko spłacać to, co przestępcy wydadzą.

Bądźcie jak Wojtek, nie dajcie się oszukać. Może znacie kogoś, kto ma potencjał, by paść ofiarą takiego oszustwa? Wyślijcie mu wtedy linka do tekstu. Warto też zaglądać regularnie na stronę CERT Orange Polska i CERTowego Twittera, gdzie o bezpieczeństwie w sieci piszemy i ostrzegamy regularnie.

Udostępnij: Oszuści nie dali rady Wojtkowi!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:39 03-06-2021
  Brawo Wojtek ;p Fajny wpis. W dzisiejszym "pędzie" życia łatwo można dać się złapać na wędkę oszustom. Ale....czujności nigdy nie za wiele. Dobrze że człowiek nic nie sprzedaje, a kupuje tylko u "Gruszki" ;p
  Odpowiedz

;

Innowacje

Wirtualny klucz czyli szlabanie, otwórz się! (16)

Daria Drabik

2 czerwca 2021

Wirtualny klucz czyli szlabanie, otwórz się!
16

Zamknięte szlabany, bramy, domofony to często przeszkoda dla ekip ratowniczych i służb miejskich niosących pomoc. Gdy liczą się sekundy, najmniejsze opóźnienie może mieć nieodwracalne konsekwencje. Z odsieczą przychodzą nowoczesne technologie – Internet Rzeczy (IoT) i blockchain.

Dzięki nowemu rozwiązaniu, nad którym pracujemy razem ze start-upem technologicznym  SmartKey, szereg utrudnień związanych z kontrolą i autoryzacją dostępu może zniknąć z wielu polskich miast. Specjalny „wirtualny klucz” zainstalowany w aplikacji na telefonie np. ratownika medycznego lub strażaka zdalnie otworzy bramę czy szlaban. Działa tak, jak magiczne hasło z „Księgi tysiąca i jednej nocy” otwierało bramy Sezamu.

Ratunek bez barier i blockchain

Technologia ta znalazła zastosowanie m.in. w pilotażowym programie Ratunek Bez Barier w Olsztynie koordynowanym przez Fundację Kezo. Szpitalne szlabany i bramy w Olsztynie otwierają się, gdy podjeżdża karetka, której zespół korzysta z rozwiązania SmartKey. To jeden z wielu przykładów zastosowań funkcji kontroli dostępu opartej o blockchain i łączność w ramach tzw. licencjonowanego pasma operatorskiego.

Nowa funkcjonalność Live Objects

To kolejne rozwiązanie, które tworzymy pod kątem inteligentnych miast, ale pierwsze z wykorzystaniem blockchain. Będzie mogło z niego skorzystać kilkadziesiąt miast w Polsce, które we współpracy z Orange Polska wdrożyły rozwiązania IoT zintegrowane z platformą Live Objects IoT. Tutaj znajdziecie nasz blogowy wpis o platformie. Dziś Live Objects służy do zarządzania różnymi usługami miejskimi np. umożliwia zdalny odczyt wodomierzy, czy sterowanie oświetleniem ulicznym. Technologia SmartKey, łącząca świat blockchain ze światem fizycznym sprawiła, że Live Objects zyskała nową funkcjonalność. Dzięki integracji możliwe jest rejestrowanie urządzeń z kartą SIM Orange w sieci blockchain oraz generowanie i dystrybucja kluczy dostępowych Smart NFT w publicznie dostępnej sieci blockchain SmartKey.

– Inteligentne urządzenia nie są nowym pomysłem. Już ponad 2 miliony kart M2M od Orange działa między innymi w takich właśnie urządzeniach w całej Polsce. Jednak nawet szeroka gama takich urządzeń nie tworzy sieci, tak jak zbiór domów nie tworzy miasta. Potrzeba jeszcze infrastruktury łączącej technologię IoT z użytkownikiem końcowym, a to właśnie zapewnia blockchain – wyjaśnia Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i zaawansowanych technologii w Orange Polska.

Bezpieczeństwo dostępu

Specyfika technologii blockchain (na bazie tzw. decentralized applications dApps) oraz standardy bezpieczeństwa naszej sieci uniemożliwiają nieautoryzowane użycie „wirtualnego klucza”. Natomiast elastyczność technologii SmartKey sprawia, że może znaleźć zastosowanie w najróżniejszych usługach miejskich i komercyjnych. Na parkingach, w transporcie i komunikacji miejskiej, ładowaniu i tankowaniu pojazdów, monitoringu czy wreszcie w tzw. rozproszonej energetyce. Wszędzie tam, gdzie niezbędne są funkcje kontroli dostępu.

Aby umożliwić urządzeniom Blockchain of Things działanie w ramach inteligentnego miasta przyszłości, tworzymy uniwersalny standard komunikacyjny SmartKey integrujący urządzenia na małe odległości – mówi Szymon Fiedorowicz, CEO i współzałożyciel SmartKey. – Współpraca z Orange, liderem miejskich usług IoT w Polsce, pomoże naszemu rozwiązaniu stać się tkanką łączną dla inteligentnych miast i otworzy nowe możliwości zastosowania Internetu Rzeczy.

Udostępnij: Wirtualny klucz czyli szlabanie, otwórz się!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Maciek 12:09 02-06-2021
  Wow, co za super pomysł. Gdzie można kupić?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Janusz 12:51 02-06-2021
   Wszystkim zainteresowanym polecam zapoznać się z projektem który napędza tę kartę SIM - Smart Key - https://smartkeyplatform.io/
   Odpowiedz
   • komentarz
    gd 14:58 02-06-2021
    Moja inwestycja zaczyna się zwracać:)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Mur 15:45 25-06-2021
     Ja w 1/3 zrealizowałem zyski na poziomie x40 resztę Skey trzymam do poziomu 1 USD żadne crypto w tak szybkim czasie nie dało mi tyle zarobić :)
     Odpowiedz
 • komentarz
  PatGrab 12:31 02-06-2021
  Orange wyprzedza konkurencję tym ruchem, brawo! Miło mi, że jestem Waszym klientem :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Orange 13:11 02-06-2021
  Można zamówić karte na stronie ? W jakich salonach dostanę ta karte ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Daria Drabik 13:19 02-06-2021
   Prosimy o maila na adres iot@orange.com
   Odpowiedz
 • komentarz
  Mario 13:18 02-06-2021
  Iot zaczyna wchodzić do realnego świata, nieźle. Brawo SmartKey!
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 14:45 02-06-2021
  A ja poprosze o wymienie zalet tego rozwiazania w stosunku do zwyklego automatycznego pilota.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Daria Drabik 15:06 02-06-2021
   Na przykład jednym pilotem nie da się otworzyć każdego szlabanu, utrudniającego karetce wjazd na teren osiedla w danym mieście. Dzięki temu rozwiązaniu ratownik może otworzyć każdy zintegrowany szlaban z poziomu aplikacji.
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 15:54 02-06-2021
    Da sie. Wystarczy pilot wielokanalowy.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Daria Drabik 16:21 02-06-2021
     Część funkcji się pokrywa - i pilot wielokanałowy i nasze rozwiązanie może otworzyć wiele bram. Ale różnica to na przykład łatwość zarządzania. Prawa dostępu do bramy / szlabanu zapisuje się w sieci blockchain (i tym samym można zarządzać nimi zdalnie). Dzięki temu bramę mogą otwierać użytkownicy z wykorzystaniem aplikacji, która pełni rolę „blockchain wallet”. Czyli nie ma elementu kodowania „fizycznych” pilotów, tylko zarządzanie prawami dostępu zapisanymi w blockchain, zdalne i ze skutkiem natychmiastowym. Poza skalowalnością (nie ma ograniczeń liczby punktów dostępu, jak w przypadku pilotów wielokanałowych) dochodzi elastyczność. Można danemu użytkownikowi nadać dostęp na określony czas – godzinę, miesiąc, rok, co byłoby znacznie trudniejsze w przypadku pilota. No i kwestie związane z bezpieczeństwem – tu blockchain nie ma sobie równych.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Wojtek 21:46 02-06-2021
  Słyszałem kiedyś w telewizji o programie Ratunek bez barier, byłem ciekaw, czy jest szansa na zastosowanie tej technologii komercyjnie na osiedlu strzeżonym, na którym mieszkam. Zastanawia mnie, czy przy użyciu urządzeń wyposażonych w Wasze karty sim, można np. otworzyć szlaban kurierowi będąc daleko od domu, albo udzielić dostępu koledze do drzwi, by podlał kwiaty lub nakarmił zwierzaka. Zajmuję się zdalnym wynajmem mieszkań, czy byłaby możliwość użycia takiej technologii, która zastąpi zwykły zamek na kod, a pokaże godziny otwarcia i zamknięcia zamka - rozpoczęcie i zakończenie najmu - ustawienie zamka czasowo? Czy istnieje możliwość zdalnego pobrania opłaty? Czy zajmują się Państwo dostarczaniem kart sim do danych urządzeń, czy również wdrażaniem rozwiązań smartcity i internetu rzeczy kompleksowo? Fajnie widzieć, że polskie miasta idą w stronę nowoczesności, sam na pewno skorzystam z takich rozwiązań, bo z samej sieci od początku jestem zadowolony. Kiedy będzie można bliżej zapoznać się z rozwiązaniami i gdzie będzie dostępny wgląd do nich? Dziękuję z góry za odpowiedź, pozdrawiam.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kuba 21:48 02-06-2021
  Dobra robota Orange i Smartkey ! Muszę przyznać,że Orange było moja pierwszą siecią telekomunikacyjną, ale niestety technologicznie w pewnym momencie miałem wrażenie,że sobie odpuścili na rzecz konkurencji. Widzę jednak,że zachodzi duża zmiana i Orange dzięki temu będzie niezaprzeczalnym liderem na rynku i przyczyni się do rozwoju zarówno SmartCIties jak i wykona technologicznie jakościowy krok w świetlaną przyszłość blockchainu. Chciałbym być waszym użytkownikiem i mieć jakiś ułamek wkładu w rozwój tych projektów. Trzymam kciuki i poprosze o namiary jak mogę kupić tą kartę :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 23:00 02-06-2021
  Bardzo dobra współpraca. To jest kierunek, w którym zmierza świat. 5G i IoT (Internet of Things) to rozwiązania z inteligentnych miast jutra! Tak trzymać!
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 15:28 03-06-2021
  O proszę, ile pozytywnych komentarzy. To może ja teraz napisze coś niedobrego ;p Przez prawie 10 lat jazdy w Pogotowiu Ratunkowym nie raz miałem ochotę wyjść z karetki i urwać szlaban. Najgorsze było gdy o 3 w nocy, na dużym osiedlu trzeba było "wyć" pełną mocą by szlaban wjazdowy na osiedle się otworzył - przy okazji wybudzić pół osiedla w tym małe dzieci. Rozwiązanie super i chętnie chciałbym zobaczyć jak wygląda to w praktyce. Orange is the best! Super!
  Odpowiedz

;

Oferta

I znów zbliżają nas piłkarskie emocje (5)

Kasia Barys

1 czerwca 2021

I znów zbliżają nas piłkarskie emocje
5

Za nami pierwszy mecz treningowy przed Euro. Przed chwilą Biało-Czerwoni zremisowali 1:1 z Rosją w meczu towarzyskim we Wrocławiu. Z tej okazji można dostać tyle gigabajtów internetu ile padło bramek czyli 2 GB. Wystarczy wysłać SMS-a o treści ROZGRZEWKA pod numer 233 (opłata za SMS-a zgodna z cennikiem planu taryfowego, max 0,20zł). GB mogą zgarnąć także użytkownicy Flexa. Wystarczy  wpisać ROZGRZEWKA w aplikacji, w zakładce „Kody promocyjne”. Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać w ciągu 24 godz. do jutra do godziny ok. 22:45.  Promocyjne GB ważne są 3 dni od daty aktywacji i obowiązują tylko w kraju.

Link do regulaminu dostępny jest tutaj

Udostępnij: I znów zbliżają nas piłkarskie emocje
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 23:34 01-06-2021
  Zwyczajowo fajnie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 23:46 01-06-2021
  Hmm. Czy macie jakiś problem z logowaniem na stronie? Czy zglaszane jakies problemy z kontami abonenckimi?Moj orange aplikacja chodzi, natomiast na strone zalogowac sie nie moge. Ani z telefonu ani z komputera. Z kontem w nju mam identycznie. Nie dziala mi strona. Chetnie doladowal bym jakiegos lezaka na lato, ale wole z kompa niz z telefonu z aplikacji.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 01:23 02-06-2021
  To zaczynamy. Dziękuję. Fajnie ze z regulaminu wynika że pakiet ten "schodzi" jako pierwszy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Alicja 07:18 02-06-2021
  A nie jest tak, że od czerwca sms już 25gr jest?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Katani1 09:37 02-06-2021
  Zgadza się, już 25 groszy...
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej