Bezpieczeństwo

Phishingowy SMS przychodzi we wtorek

Michał Rosiak Michał Rosiak
04 kwietnia 2019
Phishingowy SMS przychodzi we wtorek

Coraz częściej rozbudowywane nie tylko przez nas systemy sztucznej inteligencji, przy wsparciu nieocenionych klientów nie tylko naszych usług, którzy kontaktują się z CERT Orange Polska, pomagają zapobiec skierowanej w Was aktywności cyber-przestępców. W ostatnim miesiącu nie tylko udało się zapobiec sporej liczbie SMSowych kampanii phishingowych. Mogliśmy też przyjrzeć się sposobom działania ich autorów.

Uwaga na SMS z "informacjami"

Informacja – to nadawca SMS w największej liczbie analizowanych przez nas kampanii. Specyfika tego typu wiadomości powoduje, że wysyłając możemy ustawić dowolną nazwę. Począwszy od spoofowania konkretnego numeru, skończywszy zaś właśnie na tego typu tzw. „nadpisie”, mającym wywołać w nas poczucie zaufania i jednocześnie bezpieczeństwa. Bardzo popularni byli też nadawcy, mający dla odmiany wzbudzić w ofierze poczucie obowiązku, stresu, czy braku czasu. Tak bowiem zazwyczaj reagujemy, gdy przeczytamy informację o tytule „spłata”, „opłaty”, „ostrzeżenie”, czy „blokady”.

(nie) Dopłać dwa złote

Schemat kampanii phishingu SMS od początku 2019 jest niemal bliźniaczy w każdym przypadku, wielokrotnie opisywany w mediach, nie tylko bezpieczniackich. To nie są przypadkowe ataki. Przestępcy coraz częściej analizują aktywności w serwisach takich, jak Allegro, Otomoto, OLX, Gratka itp. Ten sprytny pomysł powoduje, że ofiara, widząc SMSa o konieczności dopłaty drobnej kwoty, w sytuacji, gdy kilka/naście minut wcześniej wstawiła swoją ofertę, może faktycznie złapać się na lep przestępców. A ci w kolejnym kroku podstawią jej łudząco podobny do prawdziwego panel płatności, a ta, nie martwiąc się, bo „przecież to mała kwota” wpisze swoje dane, nie zwracając uwagi na adres. A przestępcy, mając login i hasło, a niekiedy również autoryzacyjny SMS do serwisu bankowego, wyczyszczą konto do cna.

Niekoniecznie w weekend

Przestępcom zdarza się czasami spać, ale naszym systemom nie. CyberTarcza wyłapuje ruch sieciowych do podejrzanych adresów, udających serwisy płatności, blokując je dla użytkowników usług dostępu do internetu Orange Polska. Z tego typu analiz wynika, że o ile miesięczna liczba phishingowych SMSów może sięgać kilkunastu tysięcy.

O ile w przypadku klasycznego ataku phishingowego przestępcy wybierają głównie piątek po południu (tuż przed wyjściem z pracy, w weekendowej atmosferze łatwo coś przegapić lub niefrasobliwie kliknąć), w przypadku kampanii SMS najpopularniejsze są wtorek i poniedziałek. Można założyć, iż dzieje się tak dlatego, by przestępcy zdążyli jak najszybciej wykonać operacje bankowe przy użyciu wykradzionych danych i „wyprać” ukradzione pieniądze. Dlatego nieprzerwanie robimy wszystko, by zatrzymać te ataki zanim dotrą do Waszych telefonów.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:07 04-04-2019

Michale ale straszysz ostatnio ;p Napisz coś już przyjemniejszego – o jakiś gadżetach np. 🙂

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 22:07 04-04-2019

Michale ale straszysz ostatnio ;p Napisz coś już przyjemniejszego – o jakiś gadżetach np. 🙂

Odpowiedz
Łukasz
Łukasz 15:43 05-04-2019

Co raz więcej jest takich ataków i trzeba być czujnym…

Odpowiedz
Łukasz
Łukasz 17:43 05-04-2019

Co raz więcej jest takich ataków i trzeba być czujnym…

Odpowiedz

Rozrywka

„Aquaman” w jakości 4K w Orange TV w kwietniu

Kasia Barys Kasia Barys
03 kwietnia 2019
„Aquaman” w jakości 4K w Orange TV w kwietniu

Megaprodukcja w jakości 4K oraz fantastyczne hity w niższych, wiosennych cenach już w kwietniu w Orange VOD, usłudze dostępnej na dekoderze telewizyjnym Orange TV i w aplikacji Orange TV Go. Zobaczcie zwiastuny tych filmów w krótkim materiale.

Komedie

Od 3 kwietnia dostępny jest już thriller pt.: „Wdowy”, w którym wystąpili m.in.: Viola Davis, Robert Duvall, Liam Neeson i Colin Farrell. To historia czterech kobiet, które po śmierci mężów, uwikłanych w działalność przestępczą, zostają z ogromnymi długami. Wkrótce wdowy opracowują plan, który ma im dać szansę na przetrwanie.

Od 5 kwietnia polecam doskonałą komedię „Teraz albo nigdy”, w której główną rolę zagrała Jennifer Lopez. To opowieść o pracownicy supermarketu, która dostaje propozycję objęcia wymarzonego przez siebie stanowiska - kierownika w dużej korporacji. Sęk w tym, że została zatrudniona tylko dlatego, że jej CV zostało sfałszowane. Co zrobi przebojowa bohaterka, kiedy prawda wyjdzie na jaw?

Animacje dla dzieci

Od 4 kwietnia zapraszam na animację „Grinch” o zielonym, zrzędliwym stworku, który nienawidzi wszystkiego, a w szczególności świąt Bożego Narodzenia i nie potrafi znieść myśli o tym, że mieszkańcy pobliskiego Ktosiowa są szczęśliwi. Aby popsuć sąsiadom nastrój, Grinch postanawia… ukraść święta. Czy jego diaboliczny plan się uda?

Od 12 kwietnia nadciągnie globalne rozśmieszenie w drugiej części przebojowej animacji o niesfornym Miśku polarnym, który wybrał się do Ameryki, a potem został królem Arktyki. Tym razem, w hicie „Miśków 2-óch w Nowym Jorku” zobaczysz, jak Misiek powraca do Nowego Jorku i z celebryty zmienia się w… bandytę.

Efekty specjalne

Już 8 kwietnia dostępna będzie megaprodukcja z filmowego uniwersum DC - „Aquaman”. W hicie nie zabraknie mistrzowskich efektów specjalnych, wciągającej historii oraz doskonałej gry aktorskiej Jasona Momoa i Nicole Kidman. Zobacz, jak legendarny Król Siedmiu Mórz rozprawia się z wrogami. A jeśli jesteś klientem Orange TV i posiadasz dekoder Samsung ICU 100, to tę produkcję możesz obejrzeć także w jakości 4K.

Od 11 kwietnia polecamy naszpikowany efektami specjalnymi, fantastyczny film pt.: „Zabójcze maszyny”. Kiedy świat został niemal całkowicie zniszczony przez wojnę, ludzie zaczęli przystosowywać się do nowych warunków. Miasta zamieniły się w wielkie maszyny, które odżywiają się zasobami mniejszych miast. Wkrótce młody chłopak, wraz z uciekinierką z małego miasta, odkrywają tajemnicę, która może zakłócić światowy porządek.

Dramaty

12 kwietnia obejrzyj doskonałą, polską produkcję „Fuga”, w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Scenariusz filmu napisała Gabriela Muskała, która została nagrodzona w kategorii „Odkrycie roku” na gali „Orły 2019”. „Fuga” to historia o kobiecie, która w tajemniczych okoliczności traci pamięć. Z czasem do bohaterki wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy - tego co zdarzyło się w przeszłości.

Przywitaj wiosnę z Orange VOD

Przygotowaliśmy również ofertę promocyjną „Przywitaj wiosnę z Orange VOD", a w niej dziewięć filmów w obniżonych cenach. Do 24 kwietnia obejrzyj m.in. takie produkcje, jak: „Ugotowany” z Bradleyem Cooperem w roli głównej, „Gra tajemnic”, w której mistrzowsko zagrał Benedict Cumberbatch, „Mc Imperium”, gdzie wystąpił Michael Keaton czy „Riddick”, w którym świeci triumfy Vin Diesel.

Komentarze


Sieć

Jak podłączamy bloki do światłowodów? Jak to działa #15

Piotr Domański Piotr Domański
01 kwietnia 2019
Jak podłączamy bloki do światłowodów? Jak to działa #15

Gdy zaczynałem cykl „Jak to działa” pokazałem Wam jak podłącza się światłowody do domków jednorodzinnych. Wtedy powiedziałem, że w bloku jest to dużo łatwiejsze. Teraz postanowiłem na własnej skórze sprawdzić czy się myliłem. Pod najdłuższym budynkiem w Warszawie - „Jamnikiem” oraz jednym z najwyższych, przy Złotej 44.

Sprawdźcie sami jaki był rezultat.

Nie obyło się bez poruszonego niedawno przez Wojtka tematu, czyli różnic miedzy światłowodem, a „internetem światłowodowym”, oferowanym przez niektóre kablówki. Ten drugi, zakłada rozwiązanie hybrydowe, w ramach którego światłowód doprowadzony jest do budynku, a do mieszkań biegnie kabel koncentryczny.

Światłowód to bez wątpienia technologia przyszłości. Odpowiadając na pytania - tak, słyszałem o DOCSIS 3.1 i znam jego możliwości. Dla tych którzy nie słyszeli - to najnowszy standard przesyłania danych w sieciach kablowych pozwalający wyciągnąć w warunkach laboratoryjnych nawet kilka Gb/s transferu. Jednak nie słyszałem, by ktoś w Polsce go stosował. Widziałem za to XGSPON i to na własne oczy. Jego możliwość to łącze symetryczne 10/10 Gb/s.

Nie znaleziono jeszcze szybszego łącza niż światłowód

Widziałem także sprzęt, który pozwolił rozpędzić 3 lata temu dane w światłowodzie do 1,5 Tb/s. To właśnie te urządzenia pokazuje w filmie. Ale prawda jest taka, że korzystając z tych samych technologii, które wtedy przetestowaliśmy można wyciągnąć prędkość 17,6 Gb/s.

Więcej o tamtych testach dowiecie się z tego wideo:

Nie słyszałem o jakikolwiek kablu miedzianym, który osiągały takie prędkości. To jednak nie wszystko - poziom komplikacji stosowanej przez nas technologii GPON jest dużo mniejszy niż rozwiązań kablówek - to ułatwia dostarczanie i utrzymanie usług, a przez co poprawia ich niezawodność.

Zdarzają się wyjątkowe przypadki gdy sami stosujemy rozwiązania hybrydowe, jednak to niewielki procent wszystkich podłączonych gospodarstw domowych i zawsze robimy to na bardzo wyraźne życzenie klienta. Wiemy, że światłowód w mieszkaniu klienta to po prostu lepsze rozwiązanie.

Jeżeli nie mieszkacie w bloku lecz w domu jednorodzinnym zajrzyjcie do tekstu "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?" - krótkiego poradnika dotyczącego instalacji, a właściwie tego jak się na nią przygotować.

Komentarze

Scroll to Top