Odpowiedzialny biznes

Pierwsza #BurzaMózgów

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
12 lipca 2023
Pierwsza #BurzaMózgów

Sztuczna inteligencja jest częścią naszych codziennych aktywności. Warto zatem wiedzieć dokładnie, gdzie i jak działa, jakie niesie korzyści, a jakie zagrożenia. I to kluczowe, żeby o tym wszystkim wiedzieli też dorośli, pracujący z dziećmi i młodzieżą. W Fundacji Orange zakończyliśmy pierwszą edycję projektu #BurzaMózgów, który wspiera nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych w rozumieniu, czym jest AI, w refleksji i w krytycznym podejściu do technologii. Czas na podsumowanie.

Coraz więcej otaczających nas zjawisk to algorytmy i niesterowane przez człowieka mechanizmy. Przypadek? Nie sądzę…

Sztuczna inteligencja (AI – ang. artificial intelligence) odgrywa dzisiaj ważną rolę. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest obok nas. Uczy się tego, co nas interesuje. Czasami podsyła też inne treści, aby sprawdzić naszą reakcję. Tworzy nowe rozwiązania. Przez media przetacza się (słuszna i potrzebna) dyskusja o tym, czy to wymyka się już spod kontroli i co zrobić, żeby tak nie było. Nad szeregiem rozwiązań kontrolnych pracuje Unia Europejska.

Szczególnie w takim czasie ważna jest edukacja, krytyczne podejście, umiejętność rozróżnienia pozytywnych aspektów związanych z Al, ale i konsekwencji, które niesie za sobą. Wszystko po to, abyśmy mogli w pełni świadomie podejmować decyzje o wielu naszych cyfrowych aktywnościach i znali wpływ AI na nasze życie.

Dodatkowo, to ważne, żeby nowoczesne zjawiska świata cyfrowego poznawali nauczycielki i nauczyciele. Dzięki temu mogą też lepiej rozumieć, w jakim świecie wychowują się ich uczniowie i uczennice i móc ich po prostu lepiej wspierać w budowaniu krytycznej postawy wobec technologii i refleksji nad tym, jak ich używają. Zwłaszcza patrząc w przyszłość, poznawanie AI nabiera szczególnego znaczenia. Mówi o tym raport „Uczenie ustawiczne w zakresie sztucznej inteligencji”, którego współautorami są także eksperci i ekspertki Orange Polska. Odsyłam Was do wpisu Wojtka na ten temat.

Jak ona to robi?

Wykrywanie twarzy w telefonie, asystent głosowy, generowanie tekstu, czy podpowiedzi aplikacji i propozycje konkretnych wyników wyszukiwania…to nie są przypadkowe działania. Czasem nie potrafimy rozróżnić, czy to przejaw ludzkiego umysłu, czy ingerencja technologii, ponieważ Al upodabnia swoje działania do...naszych własnych.

Aby pomagać i zachęcać do refleksji w temacie Al oraz do krytycznego podejścia do technologii, nasza fundacja w ubiegłym roku ruszyła ze specjalnym wsparciem. Wspólnie z firmą Lofi Robot stworzyliśmy projekt #BurzaMózgów. To kurs e-learningowy dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich przedmiotów szkół podstawowych, uczący tego, jak działa sztuczna inteligencja i jak może wpływać na ludzi. Pokazuje zastosowania AI, tłumaczy zjawiska i mechanizmy, w których uczestniczymy, kiedy korzystamy z różnych narzędzi cyfrowych. Chętnych do projektu rekrutowaliśmy od listopada 2022. Zgłosiło się aż 1380 osób, co kompletnie przerosło nasze oczekiwania.

Kilka tygodni po inauguracji naszej #BurzyMózgów, ChatGPT zaczął bić rekordy popularności. Więc odczuliśmy ulgę, że zdążyliśmy dać nauczycielom i nauczycielkom odpowiednie wsparcie w chwili, kiedy ta rewolucyjna aplikacja wkraczała także do świata edukacji. Pierwsze zajęcia tej edycji #BurzyMózgów wystartowały w styczniu 2023 r., a zakończyły się wraz z końcem tego roku szkolnego.

Tuż po tym jak wystartowała pierwsza edycja #BurzyMózgów wydarzyła się też ogromna rewolucja związana z pojawieniem się ChatuGPT. Nagle futurystyczne dotąd wyobrażenia o inteligentnych robotach, z którymi możemy porozmawiać, zaczęły się materializować, a temat sztucznej inteligencji przeniósł się z poziomu technologicznej ciekawostki do poziomu rodzinnych rozmów przy świątecznym stole. 

W sytuacji tak szybkich zmian tym bardziej cieszę się, że główne założenie naszego kursu jest coraz bardziej aktualne, nie skupiamy się na technicznych umiejętnościach, które z dnia na dzień się dezaktualizują, próbujemy raczej ruszyć wyobraźnię i pofantazjować o tym, jak będzie wyglądał świat już za kilka lat. - tłumaczy Maciej Wojnicki, projektant, konstruktor oraz programista z LOFI Robot, autor kursu.

Ostatecznie z kursu skorzystało 940 osób, a jeden webinar śledziło średnio 250 nauczycieli i nauczycielek. Jak na pierwszą edycję, to jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni i dziękujemy wszystkim za udział w tej inicjatywie. To dla nas bardzo ważne, że nauczycielki i nauczyciele korzystają z udostępnianych przez nas materiałów, a zdobytą wiedzę przekazują później swoim uczniom i uczennicom. - dodaje Monika Wrońska, koordynatorka programu #BurzaMózgów w Fundacji Orange.

Zróbmy #BurzęMózgów

To nie jest tylko bezpłatny e-learning o kwestiach technicznych, ale o zjawisku, jakim jest sztuczna inteligencja w sensie społecznym i etycznym.

Zawiera też materiały do pracy z dziećmi i młodzieżą na temat AI. To pomysły na ćwiczenia, aby rozmawiać z uczniami i uczennicami o zjawisku sztucznej inteligencji. Dzięki nim nauczyciele i nauczycielki, biorący udział w projekcie, mają okazję stać się przewodnikami i przewodniczkami w temacie sztucznej inteligencji w swoim środowisku szkolnym i tłumaczyć uczniom i uczennicom zjawiska, których urodzeni w cyfrowym świecie często nie poddają refleksji.

Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję, musimy pamiętać, że ona nie funkcjonuje obok nas. To integralna część naszego życia. Dlatego ważne, abyśmy mogli wejść w dialog z uczniami, którzy mają do czynienia z technologią już w coraz młodszych klasach. Niejednokrotnie to właśnie oni zaskakują nas swoją wiedzą, a w relacji z technologiami często nie mają żadnych barier. Zadaniem nauczycieli jest więc nie tylko edukacja dzieci i młodzieży, ale też ciągłe poszerzanie własnej wiedzy. Myślę, że to szkolenie przyniesie bardzo pozytywne zmiany – mówi nauczycielka Ewa, która wzięła udział w kursie.

Poszerzanie wiedzy w tym zakresie to dziś ważny element edukacji, a nawet higieny cyfrowej. Szkoła od zawsze była miejscem rozmów o ważnych zjawiskach w danym czasie. Nie inaczej jest teraz.

O Al w prosty sposób

Nasz e-learning ma przyjazną i przystępną formułę, zagadnienia prezentowane są w krótkich filmach, pogrupowanych w 7 bloków tematycznych. Nie trzeba być grekiem ani pasjonatem czy pasjonatką technologii, wystarczy otwartość na zdobywanie wiedzy, ciekawość świata i chęć rozumienia zjawisk, które dotykają każdego z nas. Kurs budowaliśmy z myślą o nauczycielach i nauczycielkach wszystkich przedmiotów, także humanistycznych.

W tym projekcie współpracujemy też z Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl., który zdobyte kompetencje potwierdza certyfikatem.

Śledźcie kanały Fundacji Orange i stronę projektu, żeby dowiedzieć się, kiedy ruszymy z zapisami do kolejnej edycji kursu. Będziemy wracać do Was z informacjami też tutaj na blogu. Serdecznie zapraszamy.


Oferta

50 tysięcy do wygrania w konkursie Wakacje z Orange

Beata Giska Beata Giska
11 lipca 2023
50 tysięcy do wygrania w konkursie Wakacje z Orange

Doładujcie swój telefon i wygrajcie fundusze na wakacje marzeń. Użytkownicy Orange na kartę mają szansę zdobyć 326 atrakcyjnych, letnich nagród, a wśród nich główną - 50 000 złotych. Sprawdźcie, co zrobić.

Od lipca do końca sierpnia ruszyliśmy z konkursem dla klientów prepaid. Aby wziąć udział w akcji Wakacje z Orange należy doładować telefon online (w serwisie bankowym, w aplikacji Mój Orange lub na doladowania.orange.pl), następnie na stronie www.wakacjezorange.pl wypełnić formularz zgłoszeniowy, udzielając odpowiedzi na pytanie konkursowe.

Na zwycięzców mamy nagrody: 50 000 złotych oraz telefony (najnowsze iPhone’y) i doładowania. Pieniądze można przeznaczyć na spełnienie marzeń, podróż dookoła świata lub co tylko się zapragnie. A nowy smartfon, czy bonusowe środki na koncie z pewnością przydadzą się podczas urlopu i zawsze.

Regulamin konkursu dostępny jest pod linkiem. To już 10 edycja tego wydarzenia. Zachęcamy do wzięcia udziału i liczymy na Waszą kreatywność.

Polecamy doładowanie telefonu przez internet lub aplikację, jako stałą funkcjonalność, bo jest to szybki oraz wygodny sposób. W aplikacji Mój Orange też na bieżąco możecie monitorować swoje środki, opłacać rachunki i być w stałym kontakcie, w razie potrzeby, ze wsparciem klienta. A jeśli zastanawiacie się nad przejściem do Orange na kartę – o korzyściach i warunkach przeczytacie tutaj. Teraz w promocji można tam zgarnąć nawet 2500 GB na cały rok!


Oferta

Roaming Orange – jak taniej rozmawiać za granicą?

Beata Giska Beata Giska
10 lipca 2023
Roaming Orange – jak taniej rozmawiać za granicą?

Jeśli wybieracie się na wakacje za granicę, przed wyjazdem jest zawsze dużo spraw do załatwienia. Dlatego podpowiadamy, by nie zapomnieć o roamingu i co warto uruchomić, by ograniczyć zbędne wydatki na urlopie i mieć komfort dostępu do internetu oraz swobodną możliwość rozmów z bliskimi.

Przed każdym zagranicznym wyjazdem należy uruchomić roaming, by móc w pełni korzystać z usług telekomunikacyjnych i wszelkich dobroci swojego smartfona. Jest to bezpłatne, z natychmiastowym startem.

Jak włączyć roaming w Orange?

SMS-em aktywującym: o treści AKT ROAMING na numer 80179;
wyłączenie usługi – wysyłka SMS o treści REZ ROAMING na numer 80179;

Można też zadzwonić pod numery:

  • Klient indywidualny: 510100100
  • Klient biznesowy: 510600600

Aby usługa działała poprawnie, po przekroczeniu granicy należy wyłączyć i włączyć telefon.

Roaming – jak cenowo?

Jeśli jedziecie do krajów Unii Europejskiej nic się nie zmienia. W Orange panuje zasada, że w UE jak w domu, czyli płacicie normalne taryfowe, tak jak to w Waszym abonamencie/pakiecie. Warto jednak sprawdzić dokładnie, jak wygląda kwestia państw członkowskich i opłat, by uniknąć pułapek. I tak np. część Cypru jest europejska, ale druga część należy już do obszaru tureckiego więc ceny połączeń będą już inne. Więcej o terytoriach UE można przeczytać tutaj, natomiast o cennikach połączeń na całym świecie – tutaj.

Dodatkowo Orange wyróżnia 5 stref roamingowych – dla różnych destynacji. Przykładowo Albania, Czarnogóra, San Marino, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Andora znajdują się w strefie "Więcej Europy". Te kraje są już poza UE więc ceny nie będą jak w Polsce, ale chcemy dać klientom możliwość tańszych usług i z tamtych rejonów. Dlatego też stworzyliśmy specjalne pakiety roamingowe (na połączenia, wiadomości i internet), dzięki którym możliwe jest obniżenie mobilnej transmisji danych. Nie chcąc ryzykować i przepłacać, warto wcześniej wykupić odpowiedni pakiet - w zależności od naszych potrzeb, a także lokalizacji. Można wybierać np. miesięczny pakiet GO 1GB za 59 złotych (ze stawką 1,5 zł za minutę czy SMS-a) lub zdecydować się na pakiet na rozmowy międzynarodowe. Wszystkie możliwe opcje i konfiguracje dostępne są pod linkiem.

Za granicą na kartę lub we Flex-ie

W zależności o tego, z jakich usług Orange korzystacie – oto vademecum wyjazdowo-roamingowej wiedzy ofertowej:

  • dla użytkowników na kartę -> przeczytacie tutaj;
  • dla abonamentowych -> polecamy lekturę;
  • dla Orange Flex -> wyjaśniamy w linku.

Powyżej zostały zebrane w jednym miejscu różne artykułu, cenniki, tabelki i pakiety, tak by móc szerzej poznać zagadnienie, które nas dotyczy i odpowiednio naszykować się na wakacje. Ceny w krajach poza UE bywają niestety spore, dlatego polecamy przygotować się i w tym zakresie, by móc obniżyć koszty z Orange.         

Na naszej stronie jest też ciekawa wyszukiwarka, gdzie można wpisać miejsce, do którego jedziemy i zaznaczyć lokalizację, z którą chcemy się kontaktować i otrzymamy wyliczenie cen. Polecamy też specjalny poradnik roamingowo-wyjazdowy, gdzie wszystko jest rozpisane.

Tanie rozmowy na wakacjach

Będąc w hotelu warto też pamiętać, by poprosić o hasło do wi-fi, które często jest bezpłatne, i w ten sposób zaoszczędzimy swój internet. Gdy gdzieś wychodzimy dalej – można odłączyć w telefonie transmisję danych lub ustawić limity ich zużycia. Szybko wykona się to z poziomu aplikacji Mój Orange, która też będzie przydatna przy każdym wyjeździe (sprawdzić można czy jest włączony roaming, ustawiać limity, przekierowania, łatwo płacić rachunki lub kontaktować się z Orange w razie pytań). To kilka takich prostych kroków, plus odpowiedni pakiet roamingowy i w kieszenie zawsze więcej pozostanie.

A jeśli pozostajecie na wakacje w Polsce – sprawdźcie letnią ofertę Orange i wybierzcie coś dla siebie. Przypominamy też, że w wielu nadmorskich i wakacyjnych lokalizacjach Orange postawiło nowe stacje, wszystko po to by zwiększyć zasięg, ułatwić kontakt i umilić wypoczynek.

 Życzymy udanych wyjazdów, pomarańczowych zachodów słońca i morza internetu do bezkońca!

Aktualizacja - nowy pakiet:

Nielimitowane połączenia do UE, USA i Kanady – nowa usługa dodatkowa

Klient, który włączy u siebie tę usługę może wykonywać nielimitowane połączenia międzynarodowe z Polski na numery zagraniczne do UE, Wielkiej Brytanii, USA oraz Kanady. Abonament miesięczny to 35 zł + VAT. Usługa jest dostępna we wszystkich Planach Firmowych (S, M, L, XL).

Scroll to Top