Rozrywka

Pierwsze wrażenia z FIFA 23

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
04 października 2022
Pierwsze wrażenia z FIFA 23

To ostatni rok z FIFĄ. Tegoroczna odsłona jest ostatnią częścią spod znaku federacji piłkarskiej, ze względu na kończącą się licencję. Czy nowa część legendarnej serii pozostawi po sobie dobrą spuściznę?

Nie jestem wielkim fanem piłki nożnej, a moja znajomość klubów piłkarskich oraz fanatyzm do FIFA skończył się wraz z odsłoną o numerze 08. Przy kolejnych edycjach gry, sprawdzałem recenzje i wiadomości, ale nigdy nie byłem wystarczająco zachęcony do zakupu. Pogrywałem czasami w FIFA 21 i FIFA 22, które są dostępne w ramach abonamentu Xbox Game Pass Ultimate. Zawsze uważałem, że to prosta gra polegająca na kopaniu piłki, paru szczątkowych animacjach i powtarzalnym komentarzu sportowym. Przecież wiele nie może się zmienić z edycji na edycję? Prawda? Nic bardziej mylnego.

fifa 23 samouczek

FIFA 23 zachwyciła mnie na samym starcie...samouczkiem. Po wyborze "przewodnika", którym może być reprezentant lub reprezentantka klubu PSG, rozpocząłem mecz powitalny. Rozmach wstępu wywołał na mnie niesamowite wrażenie. W trakcie gry po raz pierwszy w moim gamingowym życiu czułem się jakbym oglądał mecz w telewizji, a nie grał w grę wideo. Animacja pokazowa zachwyca ilością detali. Masa fanów zgromadzonych przed stadionem, kamera z helikoptera, ludzie przechodzący przez bramki, czy nawet pracownicy odpowiedzialni za sprzątanie murawy. To wszystko było widoczne w prezentacji startowej. Na większości nie zrobi to wielkiego wrażenia, ale dokładnie takiej FIFY pragnąłem, gdy byłem dzieckiem ogrywającym odsłonę numer 08.

fifa 23 animacje

Wracając do samouczka, warto zaznaczyć, że w trakcie tutoriala gra automatycznie ustawia nam poziom trudności. Okazuje się, że należę do "klasy światowej". Kończąc z przechwałkami to taki odpowiednik średnio/wysokiego poziomu trudności. Mała rzecz, a cieszy. Naprawdę sprawiło mi to radość, że gra dostosowała moje umiejętności do poziomu rozgrywki, bo w końcu mogłem cieszyć się wyzwaniem, jednocześnie nie "lamiąc".

Piłkarze nie są drewienkami

fifa 23 hypermotion 2

Fizyka postaci przechodzi pewnego rodzaju ewolucję. W porównaniu do poprzedniej części, piłkarze oddziałują na siebie z większą dokładnością. Czuć, że mają masę, zachowują pęd i bolą ich wszystkie kości po faulu. To zasługa silnika Hypermotion 2, który został udoskonalony na podstawie nagrań w technologii Motion Capture z prawdziwych meczy, w tym pierwszym w historii serii z udziałem kobiet.

Na pierwszy rzut oka widać z jaką precyzją silnik odwzorowuje ruchy piłkarzy. Czuć to w momencie przejścia z ligi mężczyzn do kobiet. Ich ciała zachowują się zupełnie inaczej a dynamika postaci wpływa na całą rozgrywkę. Domyślam się, że nie jeden mistrz ligi męskiej może czuć wyzwanie po przejściu do trybu gry w lidze kobiet.

Co ciekawe w trakcie trwania prawdziwych rozgrywek piłkarskich wykorzystuje się zaawansowane systemy powtórkowe, które analizują przebieg gry i najciekawsze akcje. Taki sam system znajdziemy w FIFA 23, obrandowany silnikiem Hypermotion 2, który przedstawia wcześniej wyliczone dane takie jak szanse na trafienie czy kąt uderzenia oraz prędkość piłki.

Wszystkie ligi, których potrzebuję

fifa 23 ekstraklasa

Mówiąc o lidze kobiet, warto zaznaczyć, że trybów gry jest naprawdę sporo i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Moimi ulubionymi formami rozgrywki są Champions League i Tryb Menadżerski. Większość z lig i trybów jest rozbudowana i bogata w drobne detale. Wśród nich znajdują się m.in.: reklamy sponsorów, animacje odpowiadające tym z prawdziwych rozgrywek czy customizacja postaci i wyświetlanie Twojego nicka na prerenderowanych filmach w przypadku Trybu Menadżerskiego.

fifa 23 tryb menadzerski

Ze względu na fizykę postaci gra wydaje się trochę wolniejsza. To prawda, ale fani dynamiczniejszej rozgrywki znajdą w tej grze również coś dla siebie. FIFA 23 to kolejna odsłona, w której można uruchomić tryb VOLTA, czyli coś na wzór FIFA Street. W nim zmierzymy się ze znanymi piłkarzami z całego świata na ulicznych boiskach. Tu liczą się tricki, szybkość oraz wola walki, a nie długoterminowa strategia jak w przypadku pełnowymiarowych meczy.

FIFA 23 robi dobre wrażenie

fifa 23 mecz kobiet

Po kilku godzinach zabawy mam pozytywne odczucia, co jest dla mnie szokiem. Spodziewałem się powtarzalności, a otrzymałem zróżnicowaną rozgrywkę. Całość jest spójna i pełno w niej smaczków, które wpływają na odbiór gry. Prawdopodobnie na odkrycie wszystkich potrzebowałbym kilkudziesięciu, a nie kilku godzin. W tej odsłonie widać rozmach. Pierwszy raz poczułem się jak kibic przed telewizorem, a nie gracz. Wpływał na to ma również dobry komentarz Jacka Laskowskiego oraz Tomasza Smokowskiego, którzy nagrali linie dialogowe.

fifa 23 statystyki

Gry nie kupiłem, ale miałem okazję ją przetestować dzięki wersji próbnej dostępnej przez 10 godzin. Może ją pobrać każdy posiadacz Xbox Game Pass Ultimate. Zarówno w grę, jak i abonament możecie zaopatrzyć się w sklepie Microsoft za pomocą usługi "Płać z Orange".

Ps. Czy kupię grę w przyszłości? Na razie wstrzymam się ze względu na wysoką cenę, ale później kto wie. Z chęcią wrócę do wczuwania się w Roberta Lewandowskiego w trybie kariery.


Oferta

Zmiany w Orange Flex. Technologia 5G dla wszystkich

Kasia Barys Kasia Barys
04 października 2022
Zmiany w Orange Flex. Technologia 5G dla wszystkich

Orange Flex to wygodna i elastyczna usługa, która ewoluuje dopasowując się do stylu życia użytkowników. Dlatego wkrótce odświeżona zostanie oferta planów mobilnych, a technologia 5G będzie dostępna w każdym z nich.

Od 8 listopada, nowi użytkownicy Orange Flex będą mogli wybierać spośród 4 planów. Plan 15 GB nie będzie już dostępny, natomiast do planu 30 GB dołożona będzie możliwość skorzystania z technologii 5G.

Z czego wynikają zmiany? Okazuje się, że coraz mniej użytkowników decyduje się na plan 15 GB, a bestsellerem stał się plan 45 GB. To nie dziwi, bo coraz więcej klientów Orange Flex potrzebuje większego pakietu danych oraz dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań.

Jak zaplanowane zmiany w ofercie wpłyną na obecnych użytkowników?

  • Klienci posiadający plan 15 GB nadal będą mogli z niego korzystać. Nowy cennik będzie obowiązywać dopiero w przypadku zmiany planu po 8 listopada lub reaktywacji usług po tym terminie.
  • Klienci z aktywnym Planem 30 GB, aby móc skorzystać z 5G powinni wejść do aplikacji Orange Flex po 8 listopada i zmienić plan na nowy za 30 zł miesięcznie z 5G. Zmiana jest oczywiście bezpłatna, a plan zmieni się od razu.

W każdym planie w Orange Flex, użytkownik otrzymuje nielimitowane rozmowy, SMS-y, MMS-y w Polsce i w roamingu w UE, pakiet gigabajtów oraz Social Pass. Ponadto usługi dodatkowe, dostęp do promocji i ofert specjalnych w Klubie Flex, możliwość skorzystania z technologii eSIM oraz aktywacji kilku dodatkowych kart SIM.

Szczegóły dotyczące zmian w cenniku dostępne są na stronie Orange Flex

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Orange Warsaw Festival z tytułem Lidera Dostępności

Monika Kulik Monika Kulik
04 października 2022
Orange Warsaw Festival z tytułem Lidera Dostępności

Orange Warsaw Festival został uznany za najbardziej dostępne wydarzenie w plebiscycie Lider Dostępności. Organizatorem konkursu jest Fundacja Kultura bez Barier. Plebiscyt ma na celu wyłonienie organizatorów wydarzeń z Warszawy, którzy dbają o to, by najwięcej osób ze szczególnymi potrzebami mogło wziąć w nich udział na równych prawach.

Orange Warsaw Festival, którego organizatorem i promotorem jest Alter Art a sponsorem tytularnym Orange Polska jest dobrą i bezpieczną przestrzenią dla wszystkich fanów muzyki od kilku lat. Dbamy o to z naszymi partnerami – Fundacją Polska bez Barier, Fundacją Katarynka oraz wolontariuszami Fundacji Orange. O tym, jak staliśmy się jednym z najbardziej dostępnych festiwali muzycznych w Polsce rozmawiam z Hanną Jaworską – Orthwein koordynującą kwestie dostępności Orange Warsaw Festival.

Monika Kulik: Dlaczego, jak i kiedy zaczęliśmy pracować nad dostępnością festiwalu?

Hanna Jaworska - Orthwein: W naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu od lat jest dostępność cyfrowa. Staramy się, aby każdy mógł skorzystać z cyfrowego świata niezależnie od wielu, sprawności, miejsca zamieszania czy umiejętności. Zależało nam jednak, aby dostępność traktować szerzej i bardziej kompleksowo.

Z jednej strony jest to dostępność dla klientów o specjalnych potrzebach do naszej oferty, usług i placówek. Z drugiej dostępność wydarzeń, które organizujemy, czy sponsorujemy.  Naturalnym krokiem było więc zadbanie o dostępność na Orange Warsaw Festival. Ponad dziesięć lat temu poszukaliśmy partnerów społecznych, którzy podpowiedzieli nam czym jest dostępność wydarzeń i jak ją zapewnić, a my przekonaliśmy do tego pomysłu organizatora i przystąpiliśmy wszyscy do pracy.

Co oznacza dostępność wydarzenia? O czym trzeba było pomyśleć?

Wydarzenie dostępne to takie, w którym poprzez zapewnienie odpowiednich warunków może wziąć udział, jak największa liczba osób ze szczególnymi potrzebami. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań mających na celu ułatwione poruszanie się po terenie i korzystanie z festiwalowych atrakcji dla fanów z niepełnosprawnościami, także tymi czasowymi.

Praca nad przygotowaniami technicznymi trwa praktycznie cały rok, dostępność jest zawsze ważnym elementem produkcji całego wydarzenia, włączającym partnerów, nawet takich jak serwis ochrony,. Każdego roku towarzyszy nam seria wizji lokalnych, powtarzany też jest audyt architektoniczno-komunikacyjny. Ale w niektórych miejscach np. gastro-strefach nie jesteśmy w stanie zapewnić dostępności i wówczas ważne jest, aby o tym informować.

Jakie zatem oferujemy rozwiązania?

Oj trudno będzie wszystkie wymienić, ale wspomnę o ważniejszych. Zacznę od dedykowanego biletu uprawniającego do wejścia z osobą wspierającą. Ważne jest też położenie utwardzonej powierzchni ułatwiającej poruszanie się po terenie tzw. remopli, zapewnienie lokalnego transportu od wejścia do bram festiwalowych, budowanie najazdów na krawężniki i podwyższenia oraz platform z rampami przy scenach, dzięki którym w komfortowych warunkach można słuchać koncertów.

Instalujemy pętle indukcyjne, przy platformach przy obu scenach oraz w Punkcie Obsługi Priorytetowej (POP). Zapewniamy audiodeskrypcję wszystkich koncertów na głównej scenie i radio festiwalowe, dzięki Fundacji Katarynka.

POP to takie centrum dowodzenia na festiwalu, bo to tu można dowiedzieć się najwięcej praktycznych informacji, wymienić bilet na opaskę, otrzymać pomoc a w gratisie dostać uśmiech. Także tu jest dostępny jest w razie potrzeby tłumacz Polskiego Języka Migowego.

No i bardzo ważny element zapewnienia dostępności to lotne brygady naszych wolontariuszy, którzy oferują wsparcie tym osobom, które dotarły do nas bez opiekunów lub potrzebuję dodatkowego wsparcia. Wolontariusze Fundacji Orange to głównie pracownicy Orange, którzy przeszli specjalne szkolenie pod okiem naszych partnerów społecznych.

Staramy się, aby strona była bardziej dostępna i to jest jedno z wyzwań, które wymagają jeszcze poprawy.

Jak docieramy z informacją o rozwiązaniach?

Komunikacja to bardzo ważny element. Musimy dotrzeć do fanów z precyzyjną informacją, aby świadomie podjęli decyzję o przyjściu na festiwal. Na stronie festiwalu przygotowaliśmy dedykowaną zakładkę z opisem wszystkich udogodnień. Na stronie jest też kontakt, pod którym można się dać nam znak w sprawie szczególnych potrzeb, wówczas my staramy się zadziałać.

W tym roku po raz pierwszy podstawowe informacje o festiwalu zawarliśmy w postaci audio-ulotek oraz przygotowaliśmy teksty o festiwalu łatwe do czytania i rozumienia. Z naszymi rozwiązaniami docieramy również poprzez festiwalowe social media oraz oficjalne komunikaty naszej firmy.

Czy dostępność wymaga ogromnej pracy i współpracy?

Tak, zdecydowanie. To duże przedsięwzięcie, które pomagają nam realizować nasi partnerzy społeczni – na czele z Fundacją Polska bez Barier. To z nimi ustalamy wszystkie koncepcje i budujemy rozwiązania. To także otwartość organizatora Alter Art, który wraz z nami uczył się jak zadbać o dostępność wydarzeń i stara się stosować jej zasady także przy innych wydarzeniach.

Wspólnie od siebie wiele nauczyliśmy się, a najlepszą nagroda są dla nas opinie uczestników festiwalu, którzy czują się zaopiekowani, bezpieczni i do nas wracają. A o to przecież chodzi, aby festiwal był dla wszystkich fanów dobrej muzyki, bez wyjątku.

platforma widokowa dla osób z niepełnosprawnościami z widokiem na scenie

Scroll to Top