;

Bezpieczeństwo

Radzimy co zrobić z podejrzanym SMS-em (1)

Michał Rosiak

21 marca 2024

Radzimy co zrobić z podejrzanym SMS-em
1

Żyjemy w czasach, gdzie podejrzany SMS jest na naszych telefonach częstszym zdarzeniem niż prawdziwy. Statystyki wskazują, że wciąż mamy z takimi wiadomościami problemy. Jak je rozpoznać, co z nimi zrobić i jakie ryzyko nam grozi, gdy okażemy się niefrasobliwi.

Jeśli uważasz, że wszystko wiesz o dziwnych wiadomościach i żaden podejrzany SMS nie ma przed Tobą tajemnic – ten tekst nie jest dla Ciebie. Po części żartuję, nie zmienia to jednak faktu, że pewne kwestie trzeba regularnie opisywać, nawet po wiele razy, żeby wszystko jak najmocniej wbiło się nam w głowy.

Czy widzisz zagrożenie

To pierwsze pytanie, gdy analizujemy wiadomość tekstową lub e-mail, która wydaje się nam dziwna. Co chce uzyskać oszust, wysyłając nam phishing? Jedną z dwóch aktywności:

 • wejście na podaną przezeń stronę i docelowo wpisanie tam naszych danych logowania,
 • kliknięcie w załącznik i zainstalowanie bez naszej wiedzy złośliwego kodu.

Co zatem, jeśli w wiadomości nie ma linków w SMS-ie w ogóle, a w mailu – do podejrzanych stron? Co jeśli pocztą dostaliśmy przekaz, nie zawierający załączników?

Spoglądając praktycznie na każdy podejrzany SMS, który wpada na naszą zgłaszarkę 508 700 900 widzę, że często wysyłacie nam wiadomości marketingowe. Faktycznie jest to marketing chwilami przesadnie agresywny, nierzadko nachalny, ale wciąż – nie stanowi zagrożenia. Dlaczego trafia do Was? Ja np. kiedyś wziąłem kredyt konsumpcyjny w jednym z banków i do tej pory nie wiem, jak wypisać się z SMS-ów, na które zgodę wtedy wyraziłem.

Drugi najpopularniejszy przypadek to wiadomość sugerująca co prawda kliknięcie, ale… nie bezpośrednio. Przykładem są wiadomości tekstowe proszące adresata o zalogowanie się w aplikacji dostawcy usług. Jeśli zawierają link – kliknij i upewnij się, czy na pewno jest poprawny. A najlepiej po prostu samemu wpisać „z ręki” link i zalogować się.

Ale ja nie mam u nich usług!

Na to też często zwracacie uwagę, przesyłając nam w Waszej opinii podejrzany SMS. A może mieliście kiedyś (pozdrawiam bank, który mnie męczy wiadomościami)? A może po prostu komuś pomylił się numer. Albo temu, kto korzysta z usług dostawcy, albo pracownikowi, wpisującemu jego numer do bazy.

Co może mi zrobić podejrzany SMS

Sam SMS oczywiście nic, a potencjalne ryzyka zależne są od interakcji. Jeśli tylko klikniesz – nie stanie się nic. Aczkolwiek i tak odradzam, jeśli masz pewność, że to „lewizna”. W zasadzie nawet przeklikiwanie się przez „ścieżkę klienta” nic Ci nie zrobi. Kluczowe momenty w przypadku interakcji na telefonie to:

 • zainstalowanie aplikacji spoza oficjalnego sklepu np. z podanego linku,
 • wpisanie poświadczeń logowania (login/hasło) na podanej stronie,
 • podanie danych karty płatniczej.

W przypadku wiadomości e-mail zrobić sobie krzywdę jest łatwiej, może się zdarzyć sytuacja, gdy – zależnie od podatności – wystarczy otworzyć plik, a nawet podgląd pliku pakietu Office.

Ryzyk jest sporo. Aplikacja może uzyskać dostęp do naszego telefonu, odbierać i wykonywać telefony, wysyłać wiadomości – generalnie sporo aktywności generujących koszty. Co może się dziać, gdy podamy loginu i hasła obcej osobie? Tego chyba nie muszę tłumaczyć, a gdy trafiły doń Wasze poświadczenia logowania z banku? No to robi się źle.

Kliknąłem, zainstalowałam, wpisałem dane – co teraz

Przede wszystkim – nie panikuj! Tak, mogło stać się coś złego, ale przesadne nerwy tylko pogorszą sprawę.

 • Jeśli złodzieje weszli w posiadanie Twojego loginu i hasła:
  • do banku: zadzwoń natychmiast do banku i opowiedz co się stało, w międzyczasie spróbuj się zalogować – a nuż się uda
  • do maila/serwisów społecznościowych: nie masz gdzie dzwonić – po prostu loguj się, a jeśli się nie uda, zgłaszaj się czym prędzej do obsługi serwisu, który został przejęty przez złodziei.
 • Jeśli wpisałeś/aś gdzieś dane karty płatniczej:
  • czym prędzej ją zablokuj
   • jeśli to efekt oszustwa „mamy dla Ciebie iPhone’a, zapłać tylko za przesyłkę” – znajdź w historii stronę, gdzie wpisywałaś/eś dane i skontaktuj się z obsługą klienta, by usunąć obciążenie karty
   • inny przypadek – cóż, czeka Cię wyrobienie nowej karty
 • A może oszust przekonał Cię do zainstalowania aplikacji? Jeśli:
  • na komputerze: jeśli to aplikacja zdalnego dostępu i podałaś/eś oszustowi dane wymagane do połączenia – odinstaluj ją, przeskanuj komputer antywirusem, sprawdź podejrzaną aktywność na koncie bankowym, pozmieniaj hasła do wszystkich serwisów, z których korzystasz na zainfekowanym komputerze
  • na telefonie: usuń aplikację i ew. inne aplikacje, których wcześniej nie widziałaś/eś na swoim urządzeniu

Wyślij podejrzany SMS do nas

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy uwagi; jeśli się wahasz, potrzebujesz pomocy, czy wyjaśnień – skontaktuj się z CERT Orange Polska. Moi koledzy i ja chętnie Ci pomożemy. Podejrzany SMS? Prześlij go dalej na 508 700 900. Masz szersze pytanie? Wyślij ja na cert.opl@orange.com.

Bądźcie bezpieczni!

Udostępnij: Radzimy co zrobić z podejrzanym SMS-em
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:35 25-03-2024
  💪💪💪
  Odpowiedz

;

Oferta

Przeceny na powitanie wiosny (0)

Beata Giska

21 marca 2024

Przeceny na powitanie wiosny
0

Na rozpoczęcie nowej pory roku w Orange rozkwitają okazje. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy i przeceniliśmy. Kupujcie taniej m.in. smartfony, sprzęty z recyklingu czy telewizory.

Wiosenna akcja to zniżki na następujące urządzenia: Samsung Galaxy A15, Samsung Galaxy S23 5G 256 GB, Xiaomi Redmi Note 13, Xiaomi 13T 5G 256 GB, Xiaomi 13T Pro 5G 512 GB, Infinix Note 30 5G, Honor Magic 6 Lite, tablet Huawei MatePad SE, HP 250 G9. Można zaoszczędzić nawet 480 zł. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Od dziś także przeceniliśmy OPPO A38 4/128 GB. W wybranych planach można zyskać teraz nawet 144 zł. Nadal w promocyjnych cenach są produkty tej marki, takie jak OPPO Reno10 Pro 5G, OPPO Reno 10 5G, OPPO A57s.

Dodatkowo spadnie cena wybranych modeli odnowionych smartfonów, takich jak: iPhone Xs 256 GB, Samsung Galaxy S20 128 GB, Samsung Galaxy S21 128 GB.

Zniżki dotyczą również większych sprzętów, np. smartTV. Przeceniliśmy wybrane modele QLED-owych telewizorów marki Samsung. W przypadku Samsung 65” Q77C QLED 4K – w portfelu zostanie nam nawet 480 zł. Spadki cen Samsung 65″ QLED 4K Q67C wyniosą nawet 456 zł, a 55-calowego Samsung 55″ QLED 4K Q67C – 360 zł – przy wybranych opcjach.

Okazje potrwają od 21 marca do 3 kwietnia. W przypadku ofert promocyjnych jednak warto się pospieszyć, bo mamy ograniczoną pulę produktów – do wyczerpania zapasów. Szczegóły akcji i dane techniczne sprzętów znajdziecie na naszej stronie.

Udostępnij: Przeceny na powitanie wiosny
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Subskrypcja roczna, mniej Planów, ale więcej 5G (11)

Kasia Barys

20 marca 2024

Subskrypcja roczna, mniej Planów, ale więcej 5G
11

W Orange Flex czas na nowe i zdecydowaliśmy się nieco przebudować ofertę. Zmniejszamy liczbę Planów z 4 do 3. Zniknie Plan 30 GB, a w to miejsce pojawi się nowość – subskrypcja roczna, dzięki której zyskacie 12 miesięcy usługi w cenie 10. Będzie też więcej 5G.

Roczna subskrypcja to opcja znana np. użytkownikom platform Disney+, Microsoft 365 czy Deezer. Na polskim rynku telekomunikacyjnym Orange Flex jest pierwszym wśród głównych operatorów, który proponuje takie rozwiązanie.

Witamy subskrypcję roczną

Dla tych z Was, którzy lubią na stałe korzystać z jednego wybranego Planu, wprowadzamy nowość – ofertę subskrypcji rocznej. Na razie włączymy ją w Planie 45 GB, żeby sprawdzić, jak spodoba Wam się taka opcja. Możecie ją kupować już od 22 kwietnia.

Jak skorzystać? Wybieracie Plan 45 GB na najbliższy rok, płacicie jednorazowo 350 zł i zyskujecie 12 miesięcy usługi w cenie 10. Efektywnie miesiąc korzystania z Flexa kosztuje Was 29,17 zł, czyli jeszcze mniej niż we właśnie wycofywanym Planie 30 GB, a za to z większą paczką gigabajtów.  

Żegnamy Plan 30 GB

Od 22 kwietnia nie kupicie już Planu 30 GB za 30 zł. W ofercie Orange Flex pozostaną 3 Plany:

 • 45 GB za 35 zł,
 • 80 GB za 50 zł,
 • 150 GB za 80 zł.

Co z użytkownikami, którzy obecnie korzystają z Planu 30 GB lub aktywują go w najbliższym miesiącu? Takie osoby otrzymają od nas maile z propozycją przejścia na Plan 45 GB, w którym za 5 zł więcej zyskają aż 15 GB. Żeby nikt nie czuł się zaskoczony, poprosimy wszystkich użytkowników o wyrażenie na to zgody – wtedy zmiana odbędzie się automatycznie w dniu odnowienia Planu klienta następującym po 22 kwietnia.

Użytkownicy, którzy zgodzą się na zmianę Planu 30 GB na 45 GB, w pierwszym miesiącu zapłacą 30 zł tak jak dotychczas, a dodatkowe 15 GB dostaną w prezencie. Dopiero od kolejnego miesiąca pobierzemy nową opłatę 35 zł.

W razie niewyrażenia zgody na proponowaną zmianę Plan 30 GB zostanie zawieszony, natomiast co istotne – użytkownik nie traci swojego numeru. Przez kolejne 6 miesięcy będzie można wybrać dowolny  Plan z oferty i ponownie aktywować Orange Flex.

Teraz 5G dla dodatkowych numerów

Przy okazji wiosennych zmian ulepszamy ofertę Orange Flex w innym punkcie. Od teraz Plan 0 GB za 15 zł, który można kupić dla dodatkowych numerów w ramach Strefy kart SIM, tak jak wszystkie pozostałe Plany Flex, będzie działał z 5G. Jak skorzystać z internetu w tym Planie? Wystarczy, że inny użytkownik prześle na taki numer kilka GB w ramach naszej usługi Transfer GB.

Udostępnij: Subskrypcja roczna, mniej Planów, ale więcej 5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Xen 10:52 20-03-2024
  Czy przypadkiem Fonia nie jest 1 która stworzyła subskrypcję długoterminową?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Hmm 15:02 20-03-2024
  A jak po kilku miesiącach nie będę chciał kontynuować rocznej subskrybcji to dostanę zwrot za niewykorzystane miesiące ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   nick 19:24 04-04-2024
   tak i talon na ... i balon
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 08:22 21-03-2024
  Modyfikacja planow czy likwidacja właśnie jednego tańszego nie jest dobrym pomysłem no ale to juz jest wasza decyzja zeby sie później nie okazało ze to wystrzał w kolano.W dzisiejszych czasach ludzie patrza aby zaoszczędzić no niestety inflacja dobija każdego ze wszystkich stron.Dzis abonament jest dobry dla firm nie dla normalnego Kowalskiego chyba ze nie ma gdzie przeznaczyć pieniądze to zapewne oferta bylaby ok.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kuba 18:03 24-03-2024
   Przecież w nowym planie rocznym wychodzi taniej niż obecna najtańsza subskrybcja i masz więcej gb,więc w czym problem?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 12:44 25-03-2024
    Jak Cie stać odrazu zapłacić na rok to masz dobrze ale nie wszystkich na to stać...
    Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 20:38 25-03-2024
   No cóż, nic nowego jak reszta też stara się w PrePaid ustawiać minimum 35 zł. Trochę ostro z tym odłączeniem numeru... Nowa władza odmraża VAT i ceny prądu... 🙂 Ale ludzie zadowoleniii.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 15:07 21-03-2024
  Dziękuję za anulowanie mojego planu, który miałem, ułatwiło mi to wybór innego dostawcy telefonii.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 15:17 21-03-2024
  Dzięki za modyfikacji. Będę szukać coś innego, bardziej godny zaufania =)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Setry 05:49 24-03-2024
  A kiedy będzie 5 G dla wszystkich, a nie tylko dla posiadaczy telefonów sprzedawanych w Orange i określanych jako "wspierane"? Tak samo opłacam subskrypcję jak inni klienci, nie mam dostępu do 5G, bo nie kupiłem telefonu w Orange, a w sklepie. To jakaś dyskryminacja i zmuszanie klientów do korzystania z określonych modeli oraz marek. Na czacie Flex otrzymuję jakieś śmieszne tłumaczenie, że telefon pewnie nie posiada odpowiednich zabezpieczeń; nie przeszedł testów w Orange, bo producent nie przysłał do testów; że pewnie nie obsługuje wcale 5G; ale jak kiedyś trafi na listę, to będzie działał w 5G. Coś tui chyba nie tak, prawda? Gdy trafi na magiczną listę, nagle zacznie działać w 5G. A od kiedy producenci telefonów mają obowiązek wysyłać swoje produkty do testów u operatorów komórkowych? Jesteście śmieszni! Plus i T-Mobile nie mają magicznej listy i w tych sieciach telefon pracuje w 5G. Telefon kupiony z oficjalnej polskiej dystrybucji, sprzedawany w marketach i sklepach z elektroniką, ale według Orange nie spełnia jakichś tam wymogów, a mianowicie jednego. Nie jest sprzedawany w Orange, więc nie jest telefonem tak zwanym "wspieranym". Stosujecie dawne PRL-owskie zagrywki. Nic dziwnego, przecież Orange to dawna komunistyczna TP.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Yelloweq 09:58 08-05-2024
   Mam telefon kupiony poza Orange i 5G działa, więc zdecydowanie nie ma żadnej blokady o jakiej piszesz.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej