Sieć

Podłączyliśmy ponad 10 000 gospodarstw domowych do światłowodu w Małopolsce w ramach POPC2

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
13 maja 2021
Podłączyliśmy ponad 10 000 gospodarstw domowych do światłowodu w Małopolsce w ramach POPC2

Szybki dostęp do internetu jest produktem pierwszej potrzeby, jak woda i prąd. Daje równe szanse w dostępie do edukacji, wykonywania zdalnej pracy, prowadzenia biznesu czy załatwiania codziennych spraw online. Dlatego tak istotne są inwestycje na terenach tzw. białych plam internetowych.

Właśnie po to powstał Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC) wykorzystujący środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach którego Orange Polska prowadzi inwestycje w tysiącach miejscowości. Realizujemy projekty w ramach: POPC1 (zakończone), POPC2 i POPC4 (w realizacji). Wybudowana sieć jest dostępna dla wszystkich operatorów, chcących świadczyć klientom usługi detaliczne.

Pierwszy projekt zakończony

Przypominam o tym, bo na blogu dawno nie pisałem o POPC a nadarzyła się dobra okazja. Właśnie zakończyliśmy realizację projektu POPC2 „Obszar Nowosądecki B” w województwie małopolskim. Dzięki tej inwestycji dostęp do szybkiego internetu zyskali mieszkańcy 60 miejscowości w 9 małopolskich gminach: Biecz, Bobowa, Gorlice, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Zasięgiem światłowodu objęliśmy 10 253 gospodarstwa domowe oraz podłączyliśmy 87 szkół. Powstało ponad 865 km nowej sieci światłowodowej i 25 węzłów dostępowych.

Wykorzystana kwota dofinansowania to ponad 31,7 mln zł, a wkład własny Orange Polska ponad 6 mln zł. Potrzeby na tym terenie są wciąż duże, dlatego realizujemy tam kolejne inwestycje.

Zakończony projekt w Małopolsce jest pierwszym z 18 projektów, które realizujemy w ramach POPC2. Po ukończeniu wszystkich inwestycji POPC2 w zasięgu Orange Światłowodu znajdzie się ponad 360 tys. gospodarstw domowych. Do dziś objęliśmy zasięgiem ponad 210 tys. gospodarstw domowych.

Trudniejszy czas dla inwestycji

Inwestycje na terenach białych plam - obszarów słabo zaludnionych, oddalonych od miast - nie należą do prostych i nie zawsze ich realizacja przebiega tak sprawnie jak byśmy chcieli. Wciąż mamy do czynienia z wieloma barierami inwestycyjnymi, wynikającymi np. z braku pełnej cyfryzacji zasobów geodezyjno-kartograficznych czy niemożności pozyskania zgód od właścicieli nieruchomości, co wielokrotnie wymaga całkowitej zmiany zaplanowanego przebiegu trasy infrastruktury.

Dodatkowo od pierwszego kwartału 2020 mamy pandemię Covid-19, która nie pomaga w terminowym realizacji  inwestycji. Tym bardziej cieszymy się, że zakończyliśmy w całości pierwszy projekt. Mamy jednak świadomość, że jeszcze dużo pracy przed nami.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 17:25 13-05-2021

To trzymamy kciuki za kolejne projekty. Tak trzymać 🙂

Odpowiedz
Pablo_KRK
Pablo_KRK 17:07 19-05-2021

Przydało by się więcej inwestycji w okolicach Krakowa. Tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia. No chyba, że OPL planuje podpisywanie umów o dostępie do infrastruktury FTTH z mniejszymi operatorami. Oni jednak sporo więcej budują w mniejszych miejscowościach niż wiodący operatorzy.

Odpowiedz
Cezar
Cezar 20:21 20-05-2021

Jak tylko sytuacja techniczna i możliwości sieci pozwolą – podłączam się niezwłocznie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Oferta

Tańsze Samsungi i gogle VR HTC

Beata Giska Beata Giska
13 maja 2021
Tańsze Samsungi i gogle VR HTC

Czwartek to czas na ofertę tygodnia – tym razem jest nią zniżka na dwa modele marki Samsung: Galaxy A72 oraz Galaxy S21 5G 128 GB. Dziś też rusza promocja na okulary –  HTC VIVE Cosmos - idealny sprzęt dla graczy i miłośników wirtualnej rzeczywistości.

Nowoczesne smartfony w obniżonej cenie

SAMSUNG GALAXY S21 5G 128 GB ma wydajny 8-rdzeniowy procesor, 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, która przyda się na zdjęcia, wideo i inne dane. Aparat posiada Matrycę 64 Mpix i przybliżenie nawet 30-krotne, a możliwość nagrywania video w rozdzielczości 8K, ze wsparciem stabilizacji obrazu Super Steady, to kolejny atut. Do tego dochodzi najwyższy standard odporności na pył i wodę oraz pojemna bateria co sprawi, że smartfon sprawdzi się do pracy w każdych warunkach.

SAMSUNG GALAXY A72 urzeka natomiast wysmakowanym designem. Wyświetlacz jest niemal pozbawiony ramek, dzięki czemu oglądanie filmów czy korzystanie z multimediów to przyjemność. Tym bardziej, że jakość ekranu jest na wysokim poziomie. Technologia Super AMOLED zapewni realistyczne odwzorowanie barw, a rozdzielczość FHD+ 2400 x 1080 pikseli – wyraźny i szczegółowy obraz. Są też duże możliwości fotografowania, za sprawą poczwórnego aparatu, wspieranego przez sztuczną inteligencję, czy obiektywu ultraszerokokątnego i teleobiektywu. Dochodzi jeszcze funkcja szybkiego ładowania Adaptive Fast Charging 25 W i wytrzymała bateria. Same plusy.

Promocyjna cena na oba te modele, obniżona o 200 złotych, obowiązująca do 19 maja – do końca dnia, dotyczy telefonów w ofercie bez abonamentu. Inne wersje dostępne są też na stronie.

 HTC VIVE Cosmos - Gogle VR – okulary przenoszące w inny wymiar

Gogle VR HTC Vive Cosmos mają sześć kamer umieszczonych na przodzie obudowy. Śledzenie ruchów użytkownika jest niezwykle precyzyjne, a nowoczesny interfejs imponujący. W wirtualną rzeczywistość wprowadzają nas dwa najnowszej generacji panele LCD o przekątnej 3,4 cala . Rozdzielczość 2880 x 1700 pikseli jest o 88% większa niż w pierwszej generacji HTC Vive. Ekscytujące wrażenia potęgują nauszne słuchawki stereo, wbudowane w okulary, a modułowa konstrukcja umożliwia rozbudowę o dodatkowe elementy. Urządzenie jest intuicyjne, łatwe w obsłudze (nie wymaga też gry z minimalną powierzchnią czy odpowiednią pozą) i kompatybilne z gamą akcesoriów. W opakowaniu znajduje się cyfrowy kod, zapewniający darmowy, 2-miesięczny dostęp do platformy z VIVEPORT.

Do 26 maja można kupić ten sprzęt za 2699 złotych, gdzie cena regularna to 3699 złotych. Te konkretne gogle VR testował i polecał już nasz specjalista od gier – Bartosz Graczyk, a jego recenzję można przeczytać na blogu.

gogle VR

Obie promocje skierowane są do użytkowników Sim-Free, czyli nie trzeba korzystać z usług abonamentowych Orange, by móc kupić sprzęt w tańszej cenie. Szczegóły każdej z ofert znajdują się na: orange.pl.

 

Komentarze

Doktor
Doktor 15:38 23-08-2024

Proszę o informacje kiedy dowiesicie się do masztu P4 RZE7013 w miejscowości Nowy Borek, gmina Błażowa, woj. Podkarpackie. Już nawet Plus wziął tam pozwolenie a jest tam starsza dziura zasięgowa, jedynie Play ma zasięg

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 05:57 29-08-2024

O jeszcze chwila i będziecie u mnie. Dobrze że 2G zostaje z nami i niektóre telekomunikacyjne perełki jak Samsung X660 będą działać. Kalendarz w telefonie się skończył, bateria już słabiutka, ale telefon działa mi ok 20 lat.

Odpowiedz
Paweł
Paweł 19:28 02-09-2024

Szkoda że miejscowości Wolanów powiat Radomski od dawna dawna istnieje zasięg 2G albo brak zasięgu.

Nawet jak się pojawi LTE to na po graniczu.

Jakoś sieć Orange nie jest tym zainteresowana żeby poprawić w tym rejonie zasięg

A konkurencja posiada nadajnik i się śmieje z Orange że przejął wszystkich klientów.😂
Nawet w sklepach nie istnieją startery Waszej firmy

Odpowiedz
Jakub D
Jakub D 16:45 04-09-2024

Ale bywa też odwrotnie. Jestem w takim miejscu, że pomarańczowi i różowi wymiatają (LTE/5G), a fioletowi i zieloni praktycznie nieobecni. Nawet 2G nie odbiera w budynkach, a na zewnątrz tylko czasem. 🙂

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Phishingi na PGE – uważaj, co akceptujesz!

Michał Rosiak Michał Rosiak
13 maja 2021
Phishingi na PGE – uważaj, co akceptujesz!

Choć do tupetu i bezczelności sieciowych przestępców przez lata zdążyłem się już przyzwyczaić, zdarzają się sytuacje, gdy nóż po raz kolejny sam otwiera mi się w kieszeni. Co ciekawe, phishingowy schemat, który za chwilę opiszę, nie jest nowy. Jednak ewentualna niefrasobliwość ofiary pozwoli przestępcy zabrać jej wszystkie (i jeszcze więcej) pieniądze.

Znowu "drobne" do dopłacenia

Zaczyna się od SMSa, w naszym przypadku podszywającego się pod zaległość w fakturze za energię dla PGE.

Energetyczna spółka w ostatnim czasie jest jednym z ulubionych celów oszustów. Jeśli damy się przekonać, że nie dopłaciliśmy kilku złotych i klikniemy w link w wiadomości, „skracacz” rozwinie się na pełny adres.

Tu wprawne oko dojrzy nie tylko nie mający nic wspólnego z PGE ani jakimikolwiek płatnościami adres (hxxps://thepostowanie[.]xyz). Zobaczycie także to, przed czym od miesięcy ostrzegamy – drobną kwotę do zapłaty. To prostacka socjotechniczna sztuczka, mająca uspokoić nasz mózg. „To przecież drobna kwota, na takie kwoty się nie okrada!”. To prawda – chcą Was okraść na znacznie większą. Ale o tym zaraz. Jeśli przejdziemy do „płatności”, pojawi się kolejna czerwona flaga. Spójrzcie:

Co to jest to „48”? Można się domyślić, że chodzi o numer telefonu, ale z treści stron nic nie wynika. Spodziewałbym się jednak, że to też niedługo ulegnie zmianie. Przestępcy postarają się, żeby wyglądało jeszcze naturalniej. Kolejny krok to już znany standard:

z informacją „dane nabywcy” tam gdzie – jak zakładam – oszuści chcieliby dostać numer telefonu ofiary.

Co mnie zatem tak wyjątkowo zdenerwowało?

Instalują mobilną aplikację banku!

Zazwyczaj przestępcy w kolejnym kroku podstawiają na swojej stronie formularz logowania do banku, wykradając nasz login i hasło. Tu jednak jest inaczej:

Od kiedy do mTransferu potrzebny jest PESEL i nazwisko panieńskie matki? Ano od nigdy – to dane potrzebne, by aktywować aplikację mobilną banku (i dać jej pełne uprawnienia do naszego konta)! Kolejne kroki mogą się udać tylko w przypadku osób, które nigdy nie korzystały z aplikacji mobilnej, dlatego to bardzo ważne, byście w tym aspekcie uświadomili mniej świadome osoby, np. seniorów, którzy nie korzystają z aplikacji na smartfony.

Przestępcy proszą bowiem o podanie dwóch kluczowych kodów. Najpierw PINu, „uwalniającego” blokadę drugiego ciągu cyfr, a po jego wpisaniu - finalnego kodu, aktywującego aplikację mobilną. Po drodze automatyczny konsultant WIELOKROTNIE komunikuje (do znudzenia wręcz), że kody te służą on do aktywacji aplikacji i by nie podawać ich NIKOMU, wpisując na klawiaturze telefonu (!) i w aplikacji! To miało ukrócić praktyki przestępców, ale skoro wciąż atakują m.in. klientów mBanku należałoby założyć, że nawet takie ostrzeżenie nie zawsze działa!

Uważajcie i ostrzeżcie mniej technicznych członków rodziny/znajomych. Ja wiem, że słuchanie IVRów potrafi być ekstremalnie nudne, ale gdy idzie o transakcje finansowe

słuchamy dokładnie i szczegółowo, co do nas mówi automat!

Taka ostrożność wystarczy, by nie zostać oszukanym w opisywanym przeze mnie schemacie.

Kto za tym stoi?

Wiele wskazuje na to, że ataki „na faktury” to kolejny odłam wschodni grup cyberprzestępczych, które wydają się celować w dominację na polskim rynku. Starając się co najmniej iść krok w krok z nimi (czasami udaje się nawet wyprzedzać kryminalistów) sporo widzimy, choćby nie tylko zbieżność modus operandi z atakami „na Allegro”, czy „na OLX”, ale także zbyt bliskie podobieństwa w zakresie używanej infrastruktury. Na poprawę skuteczności może wpłynąć też fakt, iż oszuści zaczęli wysyłać phishingowe SMSy z polskich numerów (wcześniej przychodziły m.in. z niemieckiej numeracji +49).

Utrudnieniem dla zespołów bezpieczeństwa może być też fakt, iż do kradzieży używana jest niestandardowa infrastruktura. Nie mamy do czynienia z klasycznym botnetem, kierowym przez oszusta sprzed peceta. Analiza ruchu sieciowego wskazuje, iż strony przestępców komunikują się z nimi za pośrednictwem protokołu aplikacji Telegram. To rozwiązanie, używane często w społeczeństwach totalitarnych. Utrudnia ono służbom specjalnym dotarcie do nadawców wiadomości, ale także zespołom bezpieczeństwa wyśledzenie cyfrowych napastników. Na szczęście mamy też inne sposoby. Również te, które całkiem niedawno opisywałem.

No i bloga, za pośrednictwem którego możemy ostrzec Was i poprosić, byście przekazali tę wiedzę wszystkim, co do których obawiacie się, że mogliby dać się oszukać. I oczywiście nie sugerujcie się tym, że aktualna kampania jest na PGE - przestępcy mogą za kolejnym razem wybrać zupełnie inną firmę. Chodzi o schemat działania, który naprawdę warto zapamiętać.

 

Komentarze

mike278
mike278 10:01 14-11-2024

Bonus ok i faktycznie gratis. Natomiast start promocji fatalny że względu na problemy w aplikacji.

Odpowiedz
Maniu
Maniu 12:25 14-11-2024

A kiedy będzie rozstrzygnięty konkurs wakacje z Orange?

Odpowiedz
fajera
fajera 14:38 15-11-2024

co to są mobilne usługi głosowe?

Odpowiedz
Wake Up
Wake Up 12:19 16-11-2024

już był

Odpowiedz
mst
mst 14:34 22-11-2024

Katastrofa. Nie da się tego uruchomić w aplikacji. Klikam dołącz i brak reakcji….

Odpowiedz
Scroll to Top