;

Bezpieczeństwo

Poszerz swoją cyberbezpieczniacką wiedzę! (1)

Michał Rosiak

5 sierpnia 2021

Poszerz swoją cyberbezpieczniacką wiedzę!
1

Nie wiem, jak Wy, ale ja nie narzekam, że w wakacje dzieje się jakoś jakby mniej. Co roku sugeruję, że cyberprzestępcy też chcą czasami odpocząć, a ciężej „pracują” ci, którzy okradają nas np. w wakacyjnych kurortach. Jeśli chcecie poczytać o najpopularniejszej w wakacje witrynach phishingowych, zaproszę Was po sąsiedzku na stronę CERTu. Ja za to spróbuję Was namówić na trochę edukacji. Przy wszystkich minusach, pandemia Covid-19 ma bowiem przynajmniej jedną… zaletę.

Online, czyli (czasami) za darmo!

Jako stały bywalec konferencji poświęconych bezpieczeństwu w internecie staram się co roku nieść Wam kaganek oświaty i opisywać co ciekawego usłyszałem podczas kolejnych edycji. Często po komentarzach i statystykach widzę, że te tematy cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Tej jesieni (to zwyczajowy sezon na konferencje) też oczywiście zamierzam pisać, ale tym razem atmosferę bezpieczniackich konferencji możecie poczuć… sami! Oczywiście nie do końca, bo tylko w formule online, ale ma to swój wielki plus. Znaczna część tych imprez, przed pandemią drogich albo z małą liczbą miejsc dla uczestników, dostępna jest za darmo, bez limitów! To w sumie zrozumiałe, skoro formuła sieciowa generuje znacznie mniejsze koszty! Ciekawe, czy gdy wreszcie pandemia stanie się historią, jakaś część uczestników online zdecyduje się przyjść na fizyczną konferencję? W sieci jest łatwiej – nie jesteśmy „uwiązani” do konkretnego miejsca, a prezentacje możemy oglądać podczas przerwy w pracy, czy przygotowując w domu obiad.

Na jakiej konferencji warto być?

Organizatorzy dopiero informują o swoich imprezach, bądź ogłaszają Call For Papers, ale ja już zapisałem się na dwie konferencje, które odwiedzam od lat. Na Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, która w tym roku będzie już miała 15. edycję, zdarzyło mi się nawet kilka razy występować z prezentacją. Jak można się domyślić, impreza ta poświęcona jest problemom i wychowaniu dzieci i młodzieży w świecie online. Treści podane są w sposób „strawny” dla każdego, a znaczącą większość obecnych w wersji stacjonarnej stanowili zawsze nauczyciele. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych informacji, wyników badań, czy dobrych praktyk, którymi dzielą się doświadczeni edukatorzy. Jeśli sami nie jesteście zainteresowani, przekażcie adres https://konferencja.saferinternet.pl/ nauczycielom Waszych dzieci. Może fakt, że nie muszą nigdzie iść, przekona ich do wzięcia udziału w imprezie. Zaręczam, że dzieci na pewno na tym skorzystają.

Zupełnie inny charakter będą mieć Confidence Legends. To już 20. edycja legendarnej bezpieczniackiej konferencji, w ostatnich latach organizowanej w klimatycznej scenerii krakowskiego muzeum lotnictwa. To dla odmiany impreza, którą można nazwać „hakerską”. Przeplataja treści mocno techniczne, które dla mnie brzmią jak zaklęcia z Harry’ego Pottera,  z tymi bardziej zrozumiałymi. W tym przypadku zarejestrujecie się pod adresem https://confidence-conference.org/, a jeśli łykniecie bakcyla, gorąco zapraszam Was na „prawdziwego” Confidence’a po zakończeniu pandemii. To impreza z absolutnie wyjątkowym klimatem. Zawsze wracam z niej z głową spuchniętą od wiedzy 🙂

A póki co, wypoczywajcie, korzystajcie z wakacji i uważajcie na siebie!

Udostępnij: Poszerz swoją cyberbezpieczniacką wiedzę!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:39 05-08-2021
  Uważamy, wypoczywać lada będziemy, a później wracamy......4 fala przed nami. Obawiam się że może nie bedzie tragedii, ale.....oby się nie sprawdziło.
  Odpowiedz

;

Urządzenia

TCL 20 SE oczami dwunastolatka (1)

Michał Rosiak

4 sierpnia 2021

TCL 20 SE oczami dwunastolatka
1

Na taki telefon jak TCL 20 SE jeszcze kilka lat temu nawet nie rzuciłbym okiem. Pamiętacie pierwsze smartfony z najniższej półki? 10 lat temu(!) testowałem to cudeńko, na którym dopiero po resecie mogłem zainstalować Angry Birds 🙂 W innym przypadku brakowało pamięci! O ile flagowce zawsze były topem jak na swoje czasy, spojrzenie dekadę wstecz pokazuje jak olbrzymiego jakościowego skoku dokonali producenci w urządzeniach z najniższej półki.

Za duży do „nerki”

TCL 20 SE to bowiem typowy reprezentant „budżetowców”,

dostępny w Sklepie Orange (i póki co tylko u nas) zaledwie za 549 PLN,

w komplecie z bezprzewodowymi słuchawkami MoveAudio S150. Wydaje się, że grupą docelową takiego telefonu są dzieci i młodzież. Tak się składa, że testowy egzemplarz dostałem dzień przed wyjazdem z dziećmi na wakacje. TCL 20 SE trafił w ręce najbardziej wymagającego testera – 12-letniego Szymona.

Za duży! Nie mieści mi się do nerki! – pierwsza uwaga Młodego była dość niepokojąca. Nie chodziło rzecz jasna o narząd wewnętrzny, lecz popularną wśród młodzieży biodrową torebkę na pasku. Faktycznie, przekątna 6,82″ w połączeniu z grubszymi niż w standardzie ramkami (ekran zajmuje 83,2% frontu urządzenia) czyni urządzenie dość sporym, z przeszło 17 cm mierzonymi po najdłuższym boku. Ma to swoje plusy, ale o tym później.

TCL 20 SE jak w kinie

Zdjęcie zachodu słońca, wykonane TCL 20 SE.

Gdy okazało się, że do rzeczonej nerki telefon dało się wepchać, Szymon ocenił:

Ten większy wyświetlacz jest zdecydowanie na plus w porównaniu do moich poprzednich telefonów. Faktycznie więcej widać.

O ile bowiem, decydując się na rodzinny wieczorny seans filmowy, używaliśmy 10-calowego tabletu, to swoje własne treści synowie oglądali na telefonach.

Ekran jest duży, widać więcej szczegółów, jest tak bardziej, hmmm, kinowo? – stwierdził Szymon.

Cóż – kłania się autorska technologia NXTVision, choć ja akurat miałem pewną uwagę. Mnie rozdzielczość 1640×720 nieco przeszkadzała – testując flagowce jestem przyzwyczajony do QHD i powrót do 720p bywa męczący dla oczu. Dla Młodego nie było problemem, bardziej podobało mu się, że te proporcje przekładają się na charakterystyczne dla kinowych produkcji właśnie 21:9. A kim ja jestem, by oceniać, jak coś podoba się członkowi grupy docelowej? Co ciekawe, Szymon uznał, że ekran TCL jest minimalnie lepszy od trzyletniego PoCo F1, którego na co dzień używa.

Aparat OK, płynne gry

Choć z tyłu TCL 20 SE widzimy cztery oczka obiektywów, do akceptowalnych fotografii de facto nadaje się główny obiektyw. 16 megapikseli, ze światłem f/1.8, z autofokusem bazującym na detekcji fazy. „Obiekt testowy” 🙂 stwierdził: „Zdjęcia ok”, ale z drugiej strony do porównania miał mojego Xiaomi Mi 11 Ultra i faktycznie do możliwości tego telefonu TCL 20 SE… no sami wiecie.
Pozostałe obiektywy to 5-megapikselowy ultraszeroki (115˚), całkiem niezły w słonecznym świetle i dwa 2Mpix, do makro i pomiaru głębi.

Obawiałem się wydajności urządzenia, na którego znajdziemy zaledwie Snapdragona 460, wspartego 4GB RAMu. Nie ma co się krzywić – po pierwsze to urządzenie budżetowe, na które można uzbierać z tygodniówek i okazjonalnych prezentów od rodziny. A przede wszystkim po drugie – dzisiejsze niskobudżetowe procesory naprawdę zacnie dają radę! Sami zobaczcie:

Gry chodziły płynnie, choć zależało od tego, ile czasu grałem – wyjaśnia Szymon. – Przy dłuższym korzystaniu potrafił mocno się nagrzać. A wtedy faktycznie aplikacje zaczynały się przycinać – dodaje. Znaczy się klasyczny thermal throttling.

Wytrzymała bateria i… etui

Sam telefon jest w miarę lekki, wygodnie się z niego korzysta – ocenia mój wynajęty 😉 tester, choć terminal wedle specyfikacji waży 208 gramów. – Bateria jest chyba najlepsza z moich dotychczasowych telefonów, nie dawałem mu za bardzo wytchnienia, a zdarzało się, że wytrzymała dwa dni!

A skoro mowa o wytrzymałości, przezroczyste „gumowe” etui, które znajdziemy w pudełkach ze wszystkimi telefonami tego producenta, podczas testów się przydało. TCL 20 SE bodaj dwa razy grzmotnął, raz o asfalt, za drugim razem o chodnikowe płyty. Nic mu się nie stało. Nie ma nawet rysy! Co więcej, dzięki wycięciu na aparat chowa obiektywy i znacząco zmniejsza ryzyko, że stanie im się krzywda.

A czy Szymon, mając do dyspozycji 549 złotych, kupiłby TCL 20 SE?

To bardzo fajny telefon, ale jednak poczekałbym trochę i dozbierał na coś innego – przyznaje szczerze 12-latek. – W zasadzie z jednego powodu. Bo choć fajnie się ogląda filmy na takim szerokim ekranie, on jest wielkości dwóch dłoni małego dziecka! Na co dzień to chyba nie byłoby wygodne – podsumowuje dwutygodniowy test.

Od siebie mogę dodać, że chyba ciężko byłoby znaleźć tak zaskakująco sprawnie działający i nowocześnie wyglądający telefon za tak skromne pieniądze. To, jak bardzo przez ostatnią dekadę budżetowe smartfony zmieniły się na lepsze robi na mnie ogromne wrażenie. Jeśli chcielibyście sprawdzić to na własnej skórze – zajrzyjcie do naszego sklepu!

Udostępnij: TCL 20 SE oczami dwunastolatka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:35 05-08-2021
  O proszę. Super test ?
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Raport Zintegrowany Orange Polska 2020 (2)

Monika Kulik

3 sierpnia 2021

Raport Zintegrowany Orange Polska 2020
2

Coraz częściej w ocenie spółek spotykamy się z pytaniami o wskaźniki ESG. Także nasi inwestorzy, szczególnie instytucjonalni, są coraz bardziej zainteresowani tym tematem. O co chodzi?

Wskaźniki zrównoważonego rozwoju

ESG to nic innego jak: E – Środowisko (z ang. environment), S – Społeczna odpowiedzialność (social responsibility) i G – Ład korporacyjny (corporate governance) – czyli części składowe zrównoważonego rozwoju firmy.

Dziś inwestorom nie wystarczają już informacje na temat przychodów czy EBITDA. Chcą wiedzieć, czy firma jest godna zaufania, dba o pracowników, nie zanieczyszcza środowiska i jak wywiązuje się z deklaracji klimatycznych. W dłuższej perspektywie taki podejście bardziej się opłaca.

Pod tym kątem oceniane są także spółki w Indeksie ESG na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co więcej, zagadnienia te pojawiły się w nowym projekcie Dobrych Praktyk Giełdowych GPW, który skierowany jest do wszystkich spółek. To pokazuje, że dziś nie ma już odwrotu od odpowiedzialnego zarządzania i transparentnego raportowania wpływu przedsiębiorstw na otoczenie społeczne i środowisko.

ESG w Orange

Dane na temat ESG znajdziecie także w naszych raportach rocznych – obecnie wydaliśmy już 5. raport zintegrowany, gdzie kompleksowo pokazujemy nasz model biznesowy i sposób zarządzania, nasze cele i ich realizację, opisujemy środowisko pracy oraz nasze programy zaangażowania społecznego czy politykę klimatyczną.

E – Środowisko

W naszym Raporcie Zintegrowanym za 2020 rok znajdziecie obszerny materiał na temat nowo przyjętej polityki klimatycznej, która zawiera wymierne i konkretne cele
w zakresie zmniejszenia zużycia energii oraz emisji CO2. Prezentujemy też informacje o działaniach w zakresie zbiórki zużytego sprzętu i telefonów. Dążymy coraz bardziej w kierunku ekonomii obiegu zamkniętego.

S – Społeczna odpowiedzialność

W obszarze społecznym z jednej strony pokazujemy naszych pracowników i ich warunki pracy – jak dbamy o ich bezpieczeństwo, także w czasie pandemii, prezentujemy naszą kulturę organizacyjną, politykę zarządzania różnorodnością oraz przestrzeń dla rozwoju i zaangażowania – także w wolontariat pracowniczy. Z drugiej strony ten obszar to także zaangażowanie społeczne i wpływ na społeczności. Pokazujemy, jakie programy edukacyjne i społeczne realizuje Fundacja Orange i jak firma angażuje się w ważne kwestie – np. edukację cyfrową seniorów czy wsparcie dla innowacyjności.

G – Ład korporacyjny

W raporcie prezentujemy też naszą strukturę i sposób zarządzania, stosowanie zasad etyki i Compliance, sposób zarządzania ryzykami, także w obszarze społecznym, respektowanie praw udziałowców oraz realizację obowiązków informacyjnych względem wszystkich interesariuszy.

Dzięki uwzględnieniu wskaźników ESG w raportowaniu dajemy dobry materiał do oceny dla analityków giełdowych czy inwestorów. Pokazujemy także, że firma to zaangażowany obywatel, dobry sąsiad oraz wartościowy członek społeczeństwa.

Zapraszamy do lektury Raportu Zintegrowanego Orange Polska 2020.

Okładka Raportu rocznego 2020

Udostępnij: Raport Zintegrowany Orange Polska 2020
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 06:32 04-08-2021
  Kto tego raportu nie stworzy lepiej niż Monika? Wielki szacunek za to ile wkładasz w to serca i swojego czasu, pewnie jeszcze teko poza korporacyjnego. Super lektura.
  Odpowiedz
 • komentarz
  krzysiek 16:25 05-08-2021
  Jedne z najlepszych, o ile nie najlepszy, Raport na rynku.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej