Zielony Operator

Poznajcie wyjątkową kobietę – „Wszechmocną dla planety”

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
27 października 2023
Poznajcie wyjątkową kobietę – „Wszechmocną dla planety”

Za nami druga edycja plebiscytu #Wszechmocne, organizowanego przez Wirtualną Polskę. W kategorii #Wszechmocne dla planety, której  byliśmy partnerem, zwyciężyła Sylwia Panek. To propagatorka eko-sprzątania, autorka bloga „W zdrowym domu”, doradzająca jak dokonywać lepszych dla planety wyborów.

Sylwia Panek przygodę z ekologią rozpoczęła od… strachu o zdrowie syna, kiedy zdała sobie sprawę, ile ma w domu potencjalnie niebezpiecznych produktów. A ponieważ z wykształcenia jest chemiczką postanowiła podzielić się wiedzą z innymi i nauczyć m.in. jak czytać etykiety środków czystości, czym zastąpić sklepową chemię i dlaczego wbrew obiegowej opinii nie należy łączyć octu z sodą.

Zajrzyjcie na blog Sylwii

Dzięki jej poradom dowiemy się, w jaki sposób zaoszczędzić na środkach do sprzątania, ratując nie tylko domowy budżet, lecz także środowisko. Wpisy ekodziałaczki tłumaczą: zasady segregacji odpadów; czy ekologiczne opakowania są dla nas ok, a bawełna bezpieczna dla nas i środowiska; czym jest freeganizm, jak unikać mikro-plastiku, a także jakie są korzyści z drugiego obiegu. Autorka uświadamia swoim obserwatorom, że dziś koniecznością jest być świadomym konsumentem, a zrównoważone wybory są lepsze dla naszej planety.

Zwyciężczyni nagrodę wręczyła Monika Tenerowicz - doradczyni ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Relację z gali możecie zobaczyć tutaj.

This image has an empty alt attribute; its file name is Monika-Tenerowicz.jpg

Silne, mądre kobiety

Na gali #Wszechmocne wyróżnionych zostało dziesięć wyjątkowych kobiet w różnych kategoriach: sport, macierzyństwo, popkultura, nauka, biznes, w sieci, dla planety, dziennikarstwo, sztuka oraz #wszechmocne wśród kobiet. Kategoria  #Wszechmocne dla planety pojawiła się po raz pierwszy, a jej obecność świadczy o tym, że w ważnych dla naszego wspólnego domu sprawach kobiety zabierają swój głos i biorą sprawy w swoje ręce. Pełnią rolę edukatorek społecznych o klimacie i środowisku i udowadniają, że  nawet drobna zmiana ma znaczenie. O  wszystkich nominowanych kobietach w tej kategorii pisałam tu.

Podczas wydarzenia padło też wiele ważnych słów o sile i sprawczości kobiet, o tym w jak wielu dziedzinach osiągają sukcesy, ale także to, że mówi się o nich zbyt cicho. Zgadzam się z tym, dlatego powstanie plebiscytu doceniającego zaangażowanie i osiągnięcia kobiet uważam za świetny pomysł. Mocno zachęcam Was do zaobserwowania konta w mediach społecznościowych zarówno Sylwii, jak i wszystkich nominowanych kobiet.


Oferta

Tańsze smartfony, zwrot gotówki i duety

Beata Giska Beata Giska
26 października 2023
Tańsze smartfony, zwrot gotówki i duety

Jak grzyby po deszczu pojawiają się nasze jesienne promocje. W tym tygodniu kupicie przecenione telefony, możecie liczyć na zwrot gotówki oraz ciekawe sprzęty i zestawy.

Zaczynamy od przeceny na dwa modele HONORA 70 5G. Wersję z pamięcią128 GB kupicie taniej nawet o 432 zł - przy zakupie Planu L. Natomiast cenę HONORA 70 5G 256 GB obniżyliśmy o 252 zł w wybranych planach.

Niedawno rozpoczęła się też promocja, dzięki której otrzymacie zwrot gotówki przy zakupie smartfonów Xiaomi 13T. Od 20 października do 5 listopada, po zarejestrowaniu zakupu na stronie producenta, możecie odebrać 300 lub 500 zł. W akcji liczy się kolejność zgłoszeń.

This image has an empty alt attribute; its file name is baner-zwrot-xiaomi.jpg

Jeśli chodzi o duety, czyli tanie zestawy urządzeń, warto wziąć pod uwagę nowości: smartfon TCL 40 Nxtpaper 5G i tablet Nxtpaper 11 Wi-Fi - oba w wersji komfortowej dla wzroku. Premierę miał też smartfon Sony Xperia 5 z bezprzewodowymi słuchawkami za złotówkę. To słuchawki nauszne, co jest rzadkością w takich pakietach. Wygodne, nie wypadną, nie zgubią się, a jesienią i zimą mogą dodatkowo pełnić funkcję ochronno - ocieplającą jako nauszniki

Przypomnę, że na naszej stronie w internecie i w salonach trwa jesienna wyprzedaż sprzętów i akcesoriów. Znajdziecie m.in. ładowarki, powerbanki, słuchawki czy elektronikę w atrakcyjnych cenach. Polecam Wam kompaktowy dron DJI Mini 3 Pro DJI RC czy projektor Samsung The Freestyle Gen 2 z eleganckim etui.


Sieć

Podsumowujemy testy sieci 5G w Lublinie

Kinga Gora Kinga Gora
26 października 2023
Podsumowujemy testy sieci 5G w Lublinie

W ubiegłym tygodniu zakończyła się długo wyczekiwana aukcja na docelowe częstotliwości dla sieci 5G w zakresie 3,4-3,8 GHz. Pasmo podzielone na 4 bloki po 100 MHz trafiło do czterech operatorów. Orange korzystać będzie z bloku 3600 - 3700 MHz. Co dalej? Czekamy na decyzję rezerwacyjną, która uprawnia do korzystania z nowych częstotliwości. Przed nami duże inwestycje, rozwój sieci 5G, ale przede wszystkim znacząca poprawa jakości sieci i nieosiągalne do tej pory prędkości. Namiastkę tych możliwości mamy po testach sieci 5G w Lublinie. Czas je podsumować.

Przypomnę, że testy trwały od 1 września przez 6 tygodni. W tym czasie przeanalizowaliśmy ponad 100 parametrów sieciowych na 9 stacjach bazowych, z czego 7 umiejscowionych było na wspólnym obszarze. Głównym celem testów było rozciągnięcie zasięgu sieci 5G przy zachowaniu wysokiej jakości usług. Dzięki temu sieć 5G miała objąć zasięgiem możliwie dużą liczbę użytkowników. 

Trochę techniki: nowe funkcje sieci 5G

Nowością w parametryzacji sieci 5G podczas lubelskich testów było optymalizowanie dupleksu przeznaczonego dla pasma C - TDD (Time Division Duplex). To funkcjonalność, która odpowiada za to w jaki sposób wykorzystuje się zakres częstotliwości do odbierania i nadawania sygnału radiowego. Dla innych częstotliwości wykorzystywanych przez Orange przeznaczony jest dupleks FDD (Frequency Division Duplex). W FDD dzieli się dostępny zakres częstotliwości na dwa równe pasma. Jedno wykorzystuje się do wysyłania sygnału radiowego ze stacji bazowej do urządzeń mobilnych, drugie – w przeciwnym kierunku – służy odbieraniu sygnałów wysyłanych np. z telefonów do stacji bazowej. Zazwyczaj to pasmo wykorzystujemy w mniejszym stopniu.

W przypadku TDD jest inaczej. Korzystamy z pełnego zakresu częstotliwości dla ruchu w obie strony. Nie ma więc podziału częstotliwości na odbieranie i pobieranie. Dzielimy za to czas: sygnał jest kolejno nadawany i odbierany przez stację bazową w pełnym zakresie częstotliwości, ale w innym momencie czasowym. Możemy więc w pełni wykorzystać zasoby na downlink i uplink, uwzględniając to, że znacznie więcej danych pobieramy niż wysyłamy. Poprawia to efektywność wykorzystania zasobów radiowych i przepływność, a więc końcową prędkość transmisji danych.

Sieć 5G, którą testowaliśmy w Lublinie, działa w architekturze NSA (non-stand alone). To jeden z dwóch głównych modeli wdrożenia i działania sieci 5G. NSA wykorzystuje istniejącą infrastrukturę sieci core’owej 4G LTE. Możemy powiedzieć, że sieć 5G NSA jest zintegrowana i współdziała z siecią 4G. Pozwala to na szybkie wdrożenie 5G przy wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury 4G.

90-procentowy wzrost prędkości po optymalizacji

Testy posłużyły nam do zweryfikowania możliwości optymalizacji sieci w rzeczywistych, miejskich warunkach. Wspomniane 100 parametrów sieciowych sprawdzaliśmy w różnych konfiguracjach tak, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Średnia prędkość transmisji danych dla pobierania wyniosła na początku testów 164 Mb/s. W wyniku optymalizacji odnotowaliśmy wzrost o 90%, osiągając stabilne 313 Mb/s i to przy rosnącej licznie użytkowników i zwiększającym się ruchu data. Podkreślę, że mowa o średniej prędkości. Maksymalna prędkość, którą uzyskaliśmy wyniosła ponad 1 Gb/s. Dla wysyłania danych, średnia prędkość po parametryzacji wzrosła o 35%. Mniejszy wzrost, porównując do pobierania, wynika z ograniczonych możliwości parametryzacji sieci przy uplinku danych. Maksymalna zmierzona prędkość wysyłania wyniosła ponad 140 Mb/s.

Sprawdzaliśmy także parametry CQI (Channel Quality Information) i CSSR (Call Setup Success Rate). CQI mówi o tym, jaka jest jakość sieci. Parametr ten mierzony jest przez urządzenia mobilne użytkowników. Im wyższy, tym lepiej. I tutaj również przetestowana parametryzacja pozwoliła na znaczącą poprawę CQI, a więc użytkownicy mieli lepsze warunki radiowe. Z kolei parametr CSSR, który informuje o skuteczności zestawiania połączeń wzrósł z początkowych 94-95% do 99%.

Pamiętajmy, że powyższe wyniki uzyskaliśmy w ograniczonym testowym wykorzystaniu, ale i tak dobitnie pokazują możliwości, jakie niesie ze sobą sieć 5G na nowych częstotliwościach.

Scroll to Top