Bezpieczeństwo

Profil Zaufany wysłał do Ciebie SMS-a? Jest prawdziwy

Michał Rosiak Michał Rosiak
19 października 2023
Profil Zaufany wysłał do Ciebie SMS-a? Jest prawdziwy

Stawiam dolary przeciw orzechom, że przynajmniej do 50% czytelników bloga trafił - czy to bezpośrednio, czy zobaczyliście go gdzieś w sieci - SMS o tym, że wygasa Wam Profil Zaufany. Choć tym razem to prawda, warto i tak przyjrzeć się temu przypadkowi.

W sumie to nie dziwię się, że przy ogromie wiadomości phishingowych, edukacji w tym kierunku, mnóstwu ostrzeżeń, które sam co i raz publikuję, coś takiego może przynajmniej zaskoczyć.

Prawdziwy SMS dot. profilu zaufanego

Jak się domyślacie po tytule, ten SMS jest prawdziwy. Mam jednak przeczucie, że w sytuacji, gdy można już o tych wiadomościach przeczytać w wielu - również mainstreamowych - mediach, niebawem pojawią się te nieprawdziwe. Przyjrzyjmy się więc na co uważać.

Co powoduje, że SMS jest podejrzany

Tzw. długi numer (tj. zwykły numer cyfrowy), bądź dziwny/podejrzany nadpis. Ten na obrazku wydaje się rzetelny - Profil Zaufany ePUAP.

Klikalne linki. Tutaj takiego nie ma, jedyny obecny ma wstawioną spację, zaś po przeklejeniu i usunięciu spacji - prowadzi do faktycznego serwisu GOV. Dodatkowo, sugestia przedłużenia ważności nie zawiera linku, a jedynie sugestię zalogowania się do serwisu.

W opisywanym przypadku nie ma się do czego przyczepić. Zwięzła informacja, bez elementów, które można kliknąć.

Jeśli przestępcy wpadną na pomysł podszywania się pod tę treść, można się spodziewać linku prowadzącego do witryny łudząco podobnej do strony Profil Zaufany, zawierającej jej pełny adres, ale kończącej się dziwną domeną (np. pz.govpl.site), bądź linku rzekomo do witryny prawdziwej, w którym zaszyty będzie fałszywy.

Czy naprawdę muszę przedłużyć Profil Zaufany

To akurat łatwo sprawdzić. Najpierw wchodzimy na witrynę https://pz.gov.pl, gdzie logujemy się do Profilu Zaufanego. W prawym górnym rogu rozwijamy strzałką podmenu, wybieramy Profil Zaufany. Po wybraniu opcji "Szczegóły profilu" przewijamy na dół:

Profil zaufany - terminy ważności

To akurat screen z mojego PZ. Profil Zaufany przedłużałem wcześniej, zaś kampania SMS dotyczy osób, którym przedłużono go automatycznie podczas pandemii. Jeśli w pozycji "Data wygaśnięcia" widzisz 31-10-2023 i adnotację o pandemii - faktycznie musisz przedłużyć.

Wtedy wystarczy przewinąć na górę:

Profil Zaufany - informacje

i wybrać Przedłuż ważność lub zmień dane

Co można wykraść przy takim wektorze ataku

Przede wszystkim dane logowania do banku. Większość z nas - to mój strzał, nie mam pewności - używa do bieżąco logowania serwisów e-bankowości. Ja np. nie musząc nosić ze sobą dowodu osobistego loguję się e-Dowodem tylko będąc w domu, bowiem tam go trzymam. Wpisanie danych logowania na fałszywej stronie da taki sam efekt, jak w przypadku wszystkich opisywanych tutaj przez lata przekrętów "bankowych"/"przelewowych".

A w ogóle to czemu przy okazji nie moglibyście wejść na stronę CyberTarczy? Kiedy ostatnio sprawdzaliście, czy u Was w sieci wszystko jest bezpiecznie?


Sieć

Lepszy zasięg w pociągach

Kinga Gora Kinga Gora
19 października 2023
Lepszy zasięg w pociągach

Podróż pociągiem to idealny moment na oglądanie filmów czy pracę. Kilka godzin, które można spędzić w miły lub efektywny sposób. Oczywiście o ile mamy zasięg sieci komórkowej. Każdy kto jeździ pociągami wie, że z tym zasięgiem bywa różnie. Ale widać światełko w tunelu i to nie tym kolejowym. Niedawno w 300 wagonach pociągów PKP Intercity pojawiły się wzmacniacze sygnału. To efekt współpracy przewoźnika i operatorów sieci komórkowych: Orange, Play, Plus i T-Mobile.

Zapewnienie zasięgu w pociągu to nie lada wyzwanie techniczne. Metalowa konstrukcja i metalizowane szyby, które chronią pasażerów przed oślepiającymi promieniami słońca to skuteczna przeszkoda dla fal radiowych próbujących przenikać do wnętrza. Wagon przypomina tzw. klatkę Faradaya wykorzystywaną w laboratoriach do odizolowania się od zewnętrznych pól elektromagnetycznych. Dodam, że pociąg zwykle przemieszcza się z prędkością 100-160 km/h czy nawet 200 km/h. Houston? Mamy problem.

Rozwiązanie: wzmacniacze sygnału

Na pomoc przychodzą nam wzmacniacze sygnału sieci komórkowej tzw. repeatery. Pośredniczą one w przesyłaniu sygnałów radiowych między stacjami bazowymi, a smartfonami lub innymi urządzeniami, które wykorzystują sieć mobilną. To rozwiązanie jest stosowane, żeby wzmocnić sygnał i poprawić zasięg usług wewnątrz budynków, hal produkcyjnych i magazynowych, galerii handlowych czy w długich tunelach.  

Repeatery współpracują z dwoma systemami antenowymi. W przypadku budynków jedną z anten (tzw. antenę donorową) instaluje się na zewnątrz np. na dachu budynku, a wewnątrz – tzw. antenę serwisową (lub kilka takich anten). Antena donorowa odbiera sygnały ze stacji bazowej. Następnie kablem koncentrycznym są one doprowadzane do repeatera i po wzmocnieniu docierają do anteny serwisowej. Ta wysyła sygnały dalej, do telefonów i innych urządzeń abonenckich. Z kolei sygnały wysyłane z telefonów wędrują tą samą drogą, ale w odwrotnym kierunku.

W przypadku pociągów specjalne anteny donorowe mocowane są na dachach wagonów. Zamiast anten serwisowych korzysta się z rozciągniętych wzdłuż wagonów tzw. cieknących kabli koncentrycznych (ang. Leaky Feeder). Taki kabel umożliwia „wyciek” sygnału radiowego wzdłuż swojej długości i stąd jego nazwa.     

Wzmocniony zasięg w wagonach

W październiku PKP Intercity uruchomiło wzmacniacze w 300 wagonach pociągów. W planach jest kolejnych 254 do końca tego roku. Co do zasady, repeatery wzmacniają sygnał LTE, UMTS i GSM, ale jednocześnie mogą zakłócać działanie sieci komórkowej. To z kolei mogłoby na przykład obniżyć jakość i komfort korzystania z sieci w miejscowościach położonych niedaleko przejeżdżającego pociągu. Dlatego przed włączeniem zainstalowanych w wagonach repeaterów, razem z innymi operatorami uczestniczyliśmy w testach. Pozwoliły one sprawdzić, czy i w jakim stopniu urządzenia mogą oddziaływać na sieci mobilne poszczególnych operatorów.   

Wzmacniacze w pociągach realizują szereg specyficznych funkcji i wymagają znacznie bardziej skomplikowanej konfiguracji niż te stacjonarne - w tunelach i budynkach. Przykładem jest sytuacja, gdy pociąg wyjeżdża poza granicę Polski i wtedy repeater musi zostać wyłączony. Dlatego właśnie wzmacniacze kolejowe wyposaża się w odbiorniki GPS. Konieczne jest także zapewnienie możliwość ich zdalnego nadzorowania i konfigurowania. Parametry takich urządzeń mogą zmieniać się dynamicznie, w sposób automatyczny, w zależności od ich lokalizacji. W przypadku stacjonarnych repeaterów, wielu takich opcji nie trzeba brać pod uwagę. Uruchomienie wzmacniaczy w wagonach to, po instalacji routerów Wi-Fi, kolejny krok w kierunku polepszenia dostępności usług mobilnych w pociągach. W wagonach, w których je zamontowano z pewnością poprawi się siła sygnałów komórkowych i będzie można bardziej komfortowo korzystać z internetu oraz połączeń głosowych. A jeśli jeszcze ich nie ma, pozostaje nam pobrać multimedia wcześniej i korzystać w trybie offline lub opcja bardziej tradycyjna - niezawodna książka.


Oferta

Smartfony w zestawach w promocji

Beata Giska Beata Giska
19 października 2023
Smartfony w zestawach w promocji

Okazje na ten tydzień to: nowy zestaw HONOR ze smartwatchem za złotówkę i obniżka cen zestawów Samsung Galaxy A14 i S22 5G 256 GB ze słuchawkami Buds FE.

Od dziś w naszej ofercie pojawił się nowy zestaw produktów marki HONOR. Do smartfonu HONOR 90 Lite 5G 256 GB dołączyliśmy wysokiej jakości zegarek HONOR Watch GS3 za 1 zł na start. Nowość jest dostępna przy zakupie Planów M i L oraz pakietów Orange Love.

Przy zakupie Planu M koszt zestawu to 1 zł na start oraz 59 zł x 24 miesięcy. Natomiast przy zakupie Planu L klient będzie musiał zapłacić 1 zł na start oraz 56 zł x 24 miesięcy,

Obniżyliśmy także ceny zestawów Samsung Galaxy A14 z Buds FE oraz Samsung Galaxy S22 5G 256 GB z Buds FE. Największe przeceny kierowane są do klientów przedłużających umowy. Sięgają aż 288 zł przy utrzymaniu z Planem L i Love Extra. Nowi klienci kupią natomiast zestaw o 144 zł taniej z wybranymi planami abonamentowymi.

Zestaw Samsung Galaxy S22 5G 256 GB z Buds FE jest dostępny taniej nawet o 324 zł przy zakupie Planu M i Love Standard, zarówno dla klientów nowych jak i przedłużających umowę.

Takie duety sprawdzą się na prezenty. Można już o nich pomyśleć w kontekście nadchodzących świąt. Można też planując po prostu zakup telefonu załapać się na bonusowy produkt. W pakiecie jest taniej i lepiej. Parametry każdego z tych urządzeń, jak i opcje abonamentowe znajdziecie na orange.pl.

PS. W promocji solo znajdziecie też różne warianty nowego Xiaomi 13.
Z wybranym planem abonamentowym można kupić taniej nawet o 396 złotych takie modele jak: Xiaomi 13 5G 8/256 GB, czy wcześniejsze Xiaomi Redmi Note 12 4/128 GB, Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G  6/128 GB, Xiaomi Redmi 9A 2/32 GB i Xiaomi Redmi 12C 4/128 GB. Więcej o Halloweenowej akcji zniżkowej z Xiaomi przeczytacie tutaj.

Komentarze

Scroll to Top