Zaczniemy od truizmu: pracownicy korzystają ze służbowych komórek i smartfonów. Pewnie nieco mniej z Was wie, że z sieci komórkowej korzystają także kamery przemysłowe, terminale płatnicze, kasy fiskalne, czy samochody służbowe. A teraz zagadka: ile z tych urządzeń jest zabezpieczona?
Za mało. I hakerzy o tym wiedzą.
Jak pokazują dane cytowane przez World Economic Forum w Europie 25% ataków hakerskich celuje w urządzenia mobilne. Ilu z Was ma na telefonach numery klientów, partnerów biznesowych, kolegów z pracy? Dane tajne i wrażliwe przesyłane na maile z których na co dzień korzystacie? Ile samochodów służbowych posiada ważne dane o lokalizacji Waszych klientów (jeździcie tam przecież)? Czy kiedyś zastanawialiście się, co by się stało, gdyby te dane wyciekły, bo padlibyście ofiarą dobrze przeprowadzonego phishingu lub innego rodzaju ataku?
Firmowe urządzenia mobilne trzeba zabezpieczyć, na przykład dzięki usłudze Prywatny APN od Orange
Sporo pytań, których zwykle sobie nie zadajemy. Jednak gdy już zostały zadane warto zastanowić się nad rozwiązaniem. Na przykład Prywatnym APN w Orange. Umożliwia on szybką i bezpieczną komunikację różnych urządzeń mobilnych, korzystających z sieci komórkowej ze środowiskiem danych i aplikacji firmowych. Z usługi najczęściej korzystają klienci usług M2M (ang. Machine to Machine), IoT (ang. Internet of Things) oraz firmy potrzebujące mobilnego i bezpiecznego dostępu do sieci firmowej ze smartfonów, tabletów, czy laptopów.
Jak to działa? Dobrze pokazuje to ten schemat.
Prywatny APN to część przepisu, na ową „prywatną” sieć komórkową z tytułu. Jest odseparowany od internetu, a Wasz smartfon czy inne urządzenie komunikujące się poprzez sieć komórkową otrzymuje stały, prywatny adres IP co ułatwia identyfikację i upraszcza zdalne zarządzanie. Taki prywatny APN można podłączyć do centrum danych firmy szybkim łączem . Całość można dostosować zarówno dla firmy, która ma 30 telefonów i takiej, która ma ich 5000. O całej „armii” kamer przemysłowych i flocie samochodów nie wspominając.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Internetu Rzeczy, które dostarcza Orange przeczytajcie artykuł "Platforma „Live Objects” od Orange Polska – co to jest?"
Zabezpiecz swoje wyjście na świat dzięki Orange Network Security
Czasem w internecie trzeba pobuszować. Od tego jest usługa Orange Network Security, która chroni urządzenia i użytkowników mobilnych podczas połączeń do internetu. W podstawowej wersji to przede wszystkim firewall, możliwość kontroli aplikacji oraz kontrola dostępu do stron www. Wersja standardowa wykorzystuje wzmocnioną ochronę przed atakami, antywirus i oprogramowanie, które sprawi, że Wasze urządzenie mobilne nie stanie się częścią botnetu.
Brzmi jak fantastyka naukowa? Czy jednak słyszeliście, że największy atak DDoS w historii został przeprowadzony właśnie przez rozproszone po całym świecie kamery przemysłowe „zombie”. Ich właściciele nie zadbali o zabezpieczenia swoich urządzeń, takich samych jak zapewne wy wykorzystujecie w swojej firmie. Czy chcecie, być częścią takiego botnetu?
Czemu warto wybrać Prywatny APN w Orange i Orange Network Security
Podsumowując, dlaczego warto zwrócić uwagę na Prywatny APN w Orange i Orange Network Security? Możecie przy wsparciu Orange w scentralizować zarządzanie polityką bezpieczeństwa w firmie, a także mając wiele usług w jednym pakiecie zoptymalizować koszty. Nie bez znaczenia jest pewność, że pracownicy wykorzystują w godzinach pracy internet we właściwych celach.
Kto i do czego wykorzystuje takie rozwiązania? Chociażby jedna z firm logistycznych, dzięki tym rozwiązaniom mają dostęp do sieci korporacyjnej oraz wybranych aplikacji – map i komunikatorów. Z kolei dostawca kas fiskalnych on-line stosuje prywatny APN, dzięki któremu mają dostęp do właściwych usług w chmurze publicznej, lecz nie do reszty internetu. Mówiąc szerzej – te usługi sprawdzają się w firmach, gdzie funkcjonuje dużo urządzeń mobilnych, czy czujników, które nie muszą mieć dostępu do pełnych zasobów internetu.
Prywatnie mam tylko jeden problem z usługami bezpieczeństwa. Gdy dobrze działają to ich nie widać. Zupełnie odwrotnie, niż w przypadku większości usług. Dlatego korzystając z tych usług co miesiąc dostaniecie raport. Pozwoli zrozumieć ile zagrożeń Was ominęło, a może nawet skłonić do zastanowienia nad ostatnim z pytań tego wpisu: co by się stało, gdyby Was one nie ominęły?
Komentarze
Bardzo fajne rozwiązanie dla firm. Myslę że wiele przedsiębiorstw sięgnie po takie rozwiązanie.
OdpowiedzMam nadzieję że panujący teraz koronawirus nie opóźni prac nad POPC2.
Odpowiedz