;

Odpowiedzialny biznes

Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat – konkurs (23)

Monika Kulik

25 października 2018

Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat – konkurs
23

Dziś kilka słów o ekonomii społecznej. To bardzo szerokie pojęcie. Za przedsiębiorstwo społeczne uznaje się działalność o celach społecznych, w której zyski są reinwestowane w te cele lub we wspólnotę i nie służą tylko maksymalizacji zysku lub zwiększeniu dochodu udziałowców czy właścicieli. Może to być firma, spółdzielnia społeczna, fundacja czy inna instytucja.

Idea ekonomii społecznej, not–only-for-profit, jest bliska naszemu myśleniu o społecznej odpowiedzialności biznesu, który nie powinien działać only-for-profit, ale być aktywnym i twórczym uczestnikiem życia społecznego. Zależy nam, aby maksymalizować nasz pozytywny wpływ społeczny.

Kontakt z przedsiębiorcami społecznymi to dla nas źródło inspiracji i rozwoju, poszerzenie naszych horyzontów. Ekonomia społeczna, łącząca podejście biznesowe z wartościami społecznymi, pozwala na poszukiwanie innowacji społecznych, a pracownikom daje szansę zaangażować się w projekt, który jest wartościowy i „ma sens”.
Dlatego w tym roku zostaliśmy partnerem konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia, prowadzonego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. W ramach tego przedsięwzięcia nagradzane są przedsiębiorstwa społeczne, które dbają o wysoką jakość produktów i usług, a przy tym z sukcesem łączą działalność ekonomiczną z realizacją ważnych celów społecznych.

Podjęliśmy też współpracę z Kozmiński Business Hub, w ramach projektu Startup Pozytywnego Wpływu, aby wspierać rozwój przedsiębiorstw prowadzących innowacyjną działalność w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju.

Jeśli idea ekonomii społecznej i innowacji społecznych jest Wam bliska – napiszcie o Waszych ulubionych przykładach tego typu działalności. Najlepszych 5 wypowiedzi nagrodzimy książką „Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat” M. Dardaillon, J.Guyot, w których znajdziecie przykłady innowacyjnych projektów społecznych z całego świata. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 31.10.

Cele Zrównoważonego Rozwoju - ikony 17 celów

Udostępnij: Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat – konkurs
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:23 25-10-2018
  Takich przykładów jest wiele, zaczynając od Waszej Fundacji Orange której działalność jest nam wszystkim znana, przez Fundacje dużych stacji TV - Fundacja TVN, Fundacja Polsat czy Fundacja dużej sieci fast-foodów Fundacja McDonalda. Wszystkie te fundacje działają non profit. W moim uznaniu przynoszą one wiele korzyści społecznych i wspomagają często społeczeństwo w trudnych chwilach w życiu - chorobie dziecka. Dzieci to skarb naszego narodu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 13:38 26-10-2018
   Żadna z tych organizacji nie jest podmiotem ekonomii społecznej. Mówimy tu o spółkach no-profit, spółdzielniach socjalnych, organizacjach pozarządowych, które prowadzą działalność gospodarczą. To pasjonujący temat, tylko bardzo mało widoczny. Stąd potrzeba takich konkursów ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 17:03 26-10-2018
    Później zagłębiłem się dokładniej w temat i wiem że udzieliłem złej odpowiedzi. Pośpiech często nie popłaca, czasem trzeba się głębiej zastanowić niż pisać na szybkiego.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 22:52 27-10-2018
     To ja podam przykład fundacji ze swojego podwórka - http://wyprzedzicswojczas.pl/o-fundacji/ Podziwiam ludzi, którzy pracują że dziećmi które są nieuleczalne. Śmierć dziecka to największa trauma. I tutaj chce oddać szacunek wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, etc.....które do ostatniego oddechu dziecka pracują przy łóżku takiego małego, niewinnego pacjenta. Dla mnie społeczeństwo powinno takich ludzi szanować.
     Odpowiedz
     • komentarz
      Monika Kulik 09:56 29-10-2018
      pablo_ck - a jaki jest model biznesowy w działalności tej organizacji? W ekonomii społecznej jest element zarabiania, zysku oprócz kluczowego elementu biznesowego. Nie chodzi o charytatywność.
      Odpowiedz
      • komentarz
       pablo_ck 13:42 30-10-2018
       To może z mojego miasta taki przykład: Spółdzielnia Socjalna AGRO-BUD - firma która aktywizuje/zatrudnia bezrobotnych. Praca polega na pracach budowlanych związanych z wykańczaniem wnętrz. Jeśli to zły przykład to się poddaję :)
       Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 20:30 26-10-2018
  Dla Mnie idealnym takim przedsiębiorstwem jest Barka. Zamiast pisać swoimi słowami postanowiłem skopiować z ich strony. Ich słowa naprawdę oddają to co oni robią. ,,Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” powstała w odpowiedzi na rosnące problemy społeczne okresu transformacji. Barbara i Tomasz Sadowscy pragnęli stworzyć środowiska, struktury społeczne, w których „zapomniani oraz niechciani” członkowie społeczeństwa polskiego mieliby szansę rozwoju osobistego i społecznego. Ta misja „Barki” zaowocowała utworzeniem alternatywnego systemu pomocy, który skupia ludzi z grup zaniedbanych społecznie, umożliwiając im odbudowanie własnej tożsamości, szeroko pojęte kształcenie i odnalezienie się w nowej rzeczywistości społeczno - ekonomicznej. W 1989 tych dwoje psychologów założyło pierwszy dom Barki w opuszczonym budynku szkoły we Władysławowie (na zachód od Poznania, zamieszkując początkowo z 25 „rozbitkami życiowymi”. Pierwsza Wspólnota we Władysławowie stała się odskocznią do rozwoju ruchu pomocy wzajemnej obejmującego nie tylko potrzebujących ale także nieformalne grupy obywateli oraz organizacje pozarządowe z kraju i z zagranicy. Fundacja Barka jest organizacją pozarządową; jej celem jest rozwój społeczny grup marginalizowanych, zapewnienie im szansy odbudowy życia przez stworzenie programu pomocy wzajemnej, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości w społeczeństwie obywatelskim. Celem Fundacji jest tworzenie systemu wsparcia dla procesu integracji grup społecznie marginalizowanych, na który składają się programy obejmujące ok. 5 000 osób rocznie (w tym osoby w kryzysach życiowych, nieformalne grupy obywateli, organizacje pozarządowe, przedstawiciele samorządu a także administracji rządowej. Głównym zadaniem Fundacji Barka jest stworzenie programu rozwoju systemu w Polsce, ale i w krajach tzw. transformacji oraz w krajach rozwijających się."
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 10:00 29-10-2018
   Krzysiek. Fajny przykład. Znam bardzo dobrze Barkę. Nawet kiedyś współpracowaliśmy, jak pracowałam jeszcze w jednej z organizacji pozarządowych i zajmowaliśmy się dziećmi ulicy. Napisz jeszcze coś o tym, w jaki sposób "zarabiają" - jak wygląda element ekonomiczny.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 17:12 29-10-2018
    Swego czasu platnie wykonywali uslugi na rzecz chetnych podmiotow typu uslugi remontowe, prace porzadkowe itd. Ale teraz maja klopoty finansowe-kilka lat temu dostali nawet wypowiedzenie umowy najmu pomieszpczen- klopoty z platnoscia.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Roksana 17:44 27-10-2018
  W Warszawie np. Kuchnia konfliktu i Klubokawiarnia życie jest fajne.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 10:01 29-10-2018
   Roksana - dobre przykłady. Napisz proszę, dlaczego akurat te organizacje wybrałaś?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Roksana 22:28 29-10-2018
    Klubokawiarnia Życie jest fajne, bo zatrudnia dorosłych autystyków, czyli osoby, którym niestety trudno jest znaleźć pracę. Na Żoliborzu, ul. Grójeckiej 68 można zjeść ciasto, wypić kawę, wpaść na jakieś wydarzenie - np. książkowy klub dyskusyjny, koncert, przełamać swoje stereotypy. Btw. sama chętnie nosiłabym koszulkę z napisem ,,patrzenie w oczy jest przereklamowane". Warto ich wspierać, miło spędzając czas w kafejce, czy dorzucając się na Patronite albo zamawiając u nich catering na różne okazje (bardzo dobry i profesjonalnie zaserwowany). Klubokawiarnię prowadzi Fundacja Ergo Sum. Kuchnia Konfliktu na Wilczej 60 to kolejna inicjatywa związana z jedzeniem. Daje pracę uchodźcom i migrantom. Ci zaś przybliżają swoją ojczystą kuchnię warszawiakom, ale i siebie. Do każdego zamówienia dołączona jest osobista historia osoby, która przygotowała posiłek, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy też fakty związane z kulturą, sztuką i życiem społecznym. Na miejscu można też wziąć udział w spotkaniach, warsztatach kulinarnych. Taki niecodzienny warsztat może też być zorganizowany poza restauracją. Myślę, że to fajny i mądry pomysł na prezent czy imprezę firmową. A, tu też można zamówić pyszny catering. Może wybrałam akurat takie przedsiębiorstwa społeczne, bo są szczególnie bliskie mojemu sercu, czy tez żołądkowi. ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Justyna 21:45 28-10-2018
  Mogłabym wymienić wiele takich przedsiębiorców, ale myślę że na szczególne wyróżnienie zasługuje agencja marketingowa "Leżę i pracuję" i jej założycielka Majka Lipiak. Firma aktywizuje na rynku pracy osoby z paraliżem czterech kończyn. Oby jak najmniej nierówności i wykluczeń, oby więcej takich inicjatyw!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 10:02 29-10-2018
   Justyna - fajny przykład. Napisz coś więcej, aby inni mogli się dowiedzieć o tej organizacji ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Justyna 15:48 29-10-2018
    Polecam wywiad z Majką, która opowiada o swoim pomyślę i o tym jak można zmieniać świat na lepsze :) https://marketerplus.pl/teksty/cykle/trudno-zmienic-swiat-bez-marketingu/
    Odpowiedz
 • komentarz
  Szatyneczka 15:44 29-10-2018
  Myślę, że dobrym przykładem może być Fundacja CultureLab. Fundacja działa na poziomie makro, wprowadzając zmiany w ogólnym systemie kształcenia najmłodszych dzieci, a także na poziomie mikro, prowadząc liczne warsztaty dla dzieci w Warszawie i innych miastach Polski. Fundacja uczy dzieci poprzez zabawę. Najmłodsi zapoznają się z takimi tematami, jak zmiany klimatu, energia odnawialna, prawo do życia w rodzinie czy miasta przyjazne dziecku.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Monika Kulik 14:33 05-11-2018
  Dziękuję za Wasze wypowiedzi. Fajne i różnorodne przykłady połączenia zysku z działaniami społecznymi. Proszę o kontakt Justynę, Roksanę, Szatyneczkę, Krzyśka i Pablo_ck - prześlijcie na mi Wasze adresy do wysłania książki - monika.kulik@orange.com.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Krzysiek 14:56 05-11-2018
   dziękuję, @ poszedł.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:29 05-11-2018
    Dziękuję :) ;p
    Odpowiedz
  • komentarz
   Justyna 00:06 06-11-2018
   Dzięki! Mail wysłany ;)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Roksana 23:24 18-11-2018
   Dziękuję!
   Odpowiedz
 • komentarz
  Szatyneczka 22:24 05-11-2018
  Dziękuję ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 17:03 24-04-2019
  Gratulacje dla zwycięzców :-)
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Mądre korzystanie z sieci to w szkołach temat tabu (8)

Bartosz Rymkiewicz

25 października 2018

Mądre korzystanie z sieci to w szkołach temat tabu
8

Niedawno jeden z naszych blogerów opisał Offline Challenge – czyli wyzwanie naszej zaprzyjaźnionej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, polegające na odcięciu się na 48 godzin od nowych technologii. Kampania trwa i zbiera znakomity odzew. To znakomity pretekst, aby pójść krok dalej i rozpocząć debatę o tym, jak dzieci i nastolatki korzystają z komputera, internetu i telefonów komórkowych.

Jako Fundacja Orange jesteśmy partnerem badań EU Kids Online 2018. Znamy wstępne wnioski z raportu, który bierze pod lupę cyfrowe zwyczaje polskich nastolatków. Co z nich wynika?

 1. Młodzi korzystają z internetu głównie za pośrednictwem smartfonów (9 na 10 nastolatków)
 2. Komputery stacjonarne są w mocnej defensywie – ledwie 40 proc. nastolatków w ogóle z nich korzysta.
 3. Tylko 1 na 10 nastolatków, mimo olbrzymich możliwości (co też promujemy naszymi programami dla szkół), tworzy i kreuje swoje własne treści w sieci.
 4. Last but not least: wszyscy uczniowie mają lekcję informatyki, ale aż 40 proc. z nich nie ma w szkole ustalonych zasad korzystania z internetu a jeszcze więcej, bo 45 proc. nigdy nie rozmawiało z nauczycielem o dobrych zasadach postępowania w sieci.

Cyberbulling, dzielenie się wrażliwymi danymi, pornografia – to tylko kilka z rozprzestrzeniających się jak szarańcza zjawisk, które grożą nastolatkom nienauczonym jak poruszać i zachowywać się w internecie.

Walczymy o to, aby poziom świadomości (uczniów, nauczycieli, rodziców) wzrastał. Trzymajcie kciuki, naprawdę się przydadzą.

Pełen raport EU Kids Online 2018 zaprezentujemy w grudniu.

Udostępnij: Mądre korzystanie z sieci to w szkołach temat tabu
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:13 25-10-2018
  Dokładnie. Uważam że cześć takich zajęć jak muzyka, religia, można by zastąpić przedmiotem Bezpieczeństwo. I tam powinno się wałkować jak bezpiecznie korzystać z sieci, jak poruszać się po ulicy a nie ze smartfonem wklejonym przed nos wchodzić 30 m przed pasami, etc.....
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 18:55 26-10-2018
   Zastąpić Religię bezpieką??? Trochę pojechałeś po bandzie!... Dla mnie akurat WIARA czyni z człowieka to najwyższe DOBRO, którego nie da się niczym innym "zabezpieczyć"... :/
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 22:46 27-10-2018
    Ja do przedmiotu "Religia" osobiście nic nie mam - ksiądz/katecheta również powinien być człowiekiem wyedukowanym i mówić o niebezpieczeństwie w sieci. Ja osobiście jestem zrażony do kleru - w podstawówce ksiądz który uczył mnie moralności i wałkował z modlitw które trzeba odprawić by zostać dopuszczonym do bierzmowania popołudniami kręcił się po cywilu z blondyną po sklepie z bielizną - owszem brzydki nie był, więc może i "wzięcie" i kobiet miał, w Liceum to samo - ksiądz spłodził dziecko pani od Geografii. Były biskup z mojego miasta woził się jednym z najdroższych samochodów na rynku. Kler to również naród grzeszny. Osobiście uważam że Religia powinna być przedmiotem dobrowolnym, a nie przymusowym i nie powinno być z tego przedmiotu ocen. Wiara i miłość do Boga ma być w naszych sercach i czynach - bo często jest tak że ton co klęczy pod figurą diabła ma za skórą.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 14:40 29-10-2018
     Zgadzam się, może nie ze wszystkim, ale... masz rację. Mi jednak chodziło o coś innego... ;) Przeczytaj mój poprzedni wpis ze zrozumieniem :)
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 13:47 30-10-2018
      Ale ja z Tobą też się zgadzam w 101% :)
      Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 17:06 24-04-2019
    Kończąc 18 lat powinieneś dopiero mieć możliwość wyboru czy chcesz być wierzący czy nie. Przymus jaki mamy w PL, narzucony przez kler, to nieporozumienie.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ziemowy 15:41 26-10-2018
  Myślę że nie tylko dzieciakom przydaje się taka wiedza. Wielu dorosłych nie potrafi korzystać odpowiedzialnie z internetu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 13:38 06-11-2018
  Trzymam kciuki ! Ja jako jeden z tych co w szkole opowiedzialem o zagrożeniach w internecie. Wszystkie dzieci i młodzież była zdziwiona... a padało wiele pytań, które mnie bardzo zaskoczyły. Ukazały mi ich niewiedzę i swoją dziecięcą ufność. . . . A w internecie należy mieć również ograniczone zaufanie :/
  Odpowiedz

;

Oferta

Zaczynamy przedsprzedaż iPhone XR (Aktualizacja) (11)

Marta Krajewska

24 października 2018

Zaczynamy przedsprzedaż iPhone XR (Aktualizacja)
11

Po głośnej premierze iPhonów XS i XS Max, przyszła pora na kolejny model z rodziny X, czyli iPhone XR. Ten smartfon trafił właśnie do przedsprzedaży w Orange.

Jeśli chodzi o przekątną ekranu, to ze swoimi 6,1 cala iPhone XR plasuje się między modelami XS a XS Max i dorównuje większości flagowców innych marek. Mamy więc spory wyświetlacz w technologii LCD (Liquid Retina), cienkie ramki i typowy dla Apple notch.

Wśród zalet nowego iPhone XR można wymienić aparat z parą 12 megapikselowych obiektywów i bardzo sprawnie działające Face ID. Ten smartfon możecie mieć w jednym z sześciu kolorów: czerwonym, koralowym, żółtym, niebieskim, białym i czarnym.

Zainteresowani? iPhone XR kupicie na naszej stronie: Przedsprzedaż iPhone XR

Tutaj ceny iPhone XR w poszczególnych planach taryfowych, dla nowych oraz przedłużających umowę klientów.

Nowa umowa Plan
Podstawowy
Plan Standardowy Plan
Optymalny
Plan
Wzbogacony
Orange
Love
Telefon na raty dla klientów Orange Polska
iPhone XR 64GB, przedsprzedaż 3729 zł
na start
1699 zł na start
84 zł/mc
799 zł na start
112 zł/mc
399 zł na start 123 zł/mc 149 zł na start 139 zł/mc 184, 95 x 20 rat
iPhone XR 128GB, przedsprzedaż 3999 zł
na start
1699 zł na start
96 zł/mc
799 zł na start 122 zł/mc 399 zł na start 132 zł/mc 149 zł na start 149 zł/mc 197,45 x 20 rat
iPhone XR 256GB, przedsprzedaż 4479 zł
na start
1699 zł na start
116 zł/mc
799 zł na start 142 zł/mc 399 zł na start 152 zł/mc 149 zł na start 169 zł/mc 222,45 x 20 rat
Przedłużenie umowy Plan
Podstawowy
Plan
Standardowy
Plan
Optymalny
Plan
Wzbogacony
Orange
Love
iPhone XR 64GB, przedsprzedaż 3729 zł
na start
1699 zł na start 84 zł/mc 0 zł na start
145 zł/mc
0 zł na start
140 zł/mc
149 zł na start 139 zł/mc
iPhone XR 128GB, przedsprzedaż 3999 zł
na start
1699 zł na start
96 zł/mc
0 zł na start
155 zł/mc
0 zł na start
149 zł/mc
149 zł na start 149 zł/mc
iPhone XR 256GB, przedsprzedaż 4479 zł
na start
1699 zł na start 116 zł/mc 0 zł na start
175 zł/mc
0 zł na start

169 zł/mc

149 zł na start 169 zł/mc

Jesteście ciekawi, jak spisuje się iPhone XS? Zobaczcie moją video recenzję.

P.S. Telefon jest już także dostępny w ofercie dla biznesu. Tutaj znajdziecie link do iPhone Xr dla małych firm.

Udostępnij: Zaczynamy przedsprzedaż iPhone XR (Aktualizacja)
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  wit3k 18:14 24-10-2018
  Jak widać wszystkie 3 iphony już mamy w sieci, co z esim? Jakieś wieści? Główna zaleta nad poprzednimi modelami to właśnie dual sim, z którego w chwili obecnej nie możemy skorzystać:/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:17 24-10-2018
   Biorąc pod uwagę, że nawet Apple nie udostępnia tej funkcji, trudno by zrobili to operatorzy ;-) Tak jak już wielokrotnie pisaliśmy - planujemy wdrożyć tę usługę do końca roku.
   Odpowiedz
   • komentarz
    wit3k 18:34 24-10-2018
    Dziękuję za odpowiedź. IOS 12.1 już na finale, więc lada chwila i dualSIM będzie dostępne na wszystkich nowych maszynach. Obecnie tylko testerzy wersji beta mogą się nią pobawić. Interesuje mnie jedno. Czy będzie można zmigrować z jednej fizycznej karty w abonamencie do wersji esim?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 18:54 24-10-2018
     Wszystkie szczegóły podamy w momencie wdrożenia usługi.
     Odpowiedz
   • komentarz
    nemo 11:16 25-10-2018
    Zaraz, zaraz. E-sim to nie jest technologia firmy Apple. Na świecie są operatorzy (w tym Orange FR), którzy obsługują e-sim, chociaż nie ma jeszcze iOS 12.1.
    Odpowiedz
 • komentarz
  aaa 21:08 24-10-2018
  Będzie dostępny w przedsprzedaży także w ofercie dla firm?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:18 25-10-2018
   Będzie, zapewne dzisiaj.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 10:51 25-10-2018
   tak, dzisiaj na blogu podamy szczegółowe informacje.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:54 24-10-2018
  Końcówka roku pełna premier i modeli - gdyby człowiek miał do dyspozycji 4 000 tyś to uwierzcie - nie wiedziałbym co wybrać. Piękna końcówka roku jeśli chodzi o nowości w segmencie flagowców.
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 17:07 24-04-2019
   Jak to co? iPhone'a :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Jakub 22:51 29-10-2018
  Jutro rusza aktualizacja oprogramowania na Xs, aby działał dual-sim. Kiedy ruszy u Was eSIM? (chcę przenieść z Play do Was 4 numery fimowe jak tylko udostępnicie eSIM)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej