Pożegnaliśmy 2024 - to dobry moment na podsumowanie działań w Fundacji Orange. Wystartowaliśmy m.in. z programem dla przedszkoli, zaczęliśmy nowe projekty szkoleń dla nauczycieli i cieszyliśmy się drugim Forum Fundacji Orange. Rok zakończyliśmy refleksyjną kampanią, która hasłem: „Nie przescrolluj życia” przypominającą, aby pielęgnować relacje z ludźmi w świecie pełnym ekranów.
W Fundacji Orange 2024 rok był czasem wielu inicjatyw - na rzecz praw dziecka, edukacji, rozwoju kompetencji osób pracujących z młodzieżą. Empatia i sprawczość - to słowa, które nieustannie towarzyszyły i towarzyszą nam w działaniach.
Od przedszkoli...
Wystartowaliśmy z pierwszą edycją nowego programu MegaMisja dla Przedszkoli. Przygotowaliśmy go z myślą o najmłodszych dzieciach, aby wspierać je w rozwijaniu umiejętności współpracy, empatii, rozumienia emocji swoich i innych. Wierzymy, że przydadzą im się w świecie pełnym ekranów. Zajęcia odbywają się w ruchu i w zabawie - tak ważnej w tym wieku. Do inicjatywy zgłosiło się ponad 1000 placówek z całej Polski. Tutaj lista przedszkoli przyjętych do programu.
Jednocześnie trwa 8. edycja programu MegaMisja dla klas 1-3 ze 140 szkół podstawowych, a także 10 świetlic Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na zajęciach dzieci rozwijają kompetencje społeczne i uczą się dbać o higienę cyfrową, bezpieczeństwo w sieci oraz ochronę przed szkodliwymi zjawiskami. Ta edycja ma zaktualizowane, odświeżone scenariusze zajęć, które doceniają nauczyciele i nauczycielki.
... do nauczycieli
W działaniach na rzecz dzieci ważna jest też praca z ich najbliższym otoczeniem. W 2024 roku wystartowaliśmy z dwoma projektami „Edukacja na cyfrowo” i „Szkoła Jutr@”. Łącznie przeszkolimy 6362 nauczycieli_ek, jak prowadzić angażujące młodzież lekcje i dbać o higienę cyfrową. Było to możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Krajowego Programu Odbudowy - grant od Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
W 2024 roku pedagodzy i pedagożki mogli skorzystać z bezpłatnych webinarów i artykułów z cyklu #SiłaNauczyciela, które przygotowaliśmy wspólnie z Ośrodkiem Pomocy i Edukacji Psychologicznej „Intra". Projekt powstał, by wspierać ich w rozwoju kompetencji, które ułatwiają pracę w tym wymagającym zawodzie.
Dla współpracujących z nami nauczycieli_ek, ale i wszystkich partnerów_ek naszych programów, lokalnych liderów_ek, naszych wolontariuszy_ek przygotowaliśmy drugie Forum Fundacji Orange. Spotkanie zgromadziło blisko 300 osób z całej Polski. Program wypełniły wystąpienia plenarne i warsztaty tematyczne. Hasłem przewodnim była sprawczość.
Sztuczna inteligencja w edukacji
Coraz częściej mówimy o sztucznej inteligencji w kontekście edukacji. Nic dziwnego, że do drugiej edycji naszego kursu online #BurzaMózgów na temat AI zgłosiło się ponad 2400 nauczycieli i nauczycielek. Aż 96,5% oceniło kurs jako przydatny lub bardzo przydatny w ich pracy.
Cieszy nas to zainteresowanie i gotowość tym bardziej, że w listopadzie dostaliśmy wiadomość, że wygraliśmy grant na realizację projektu Lekcja:AI. To szkolenia dla nauczycieli_ek na temat możliwości i wyzwań powodowanych rozwojem sztucznej inteligencji. Rozpoczniemy działania w kwietniu 2025.
Nauczyciele Jutr@ są wśród nas
W 2024 roku konkurs Nauczyciel Jutr@, który organizujemy wspólnie z Głosem Nauczycielskim, wygrała Beata Jeżewska z Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Pedagożkę wyróżniono za jej troskę o dobrostan dzieci dorastających w cyfrowym świecie. Ta inicjatywa daje możliwość docenienia pracy nauczycieli i nauczycielek. Budująca jest też dla nas współpraca z Głosem i to, że konkurs towarzyszy prestiżowej inicjatywie Nauczyciel Roku.
Wizerunek dziecka w internecie
W lipcu 2024 wspólnie z Urzędem Ochrony Danych Osobowych wydaliśmy ważny poradnik dot. ochrony wizerunku dziecka w internecie, a także gotowe materiały i prezentacje we współpracy z Aleksandrą Rodzewicz – pedagożką, ekspertką Instytutu Badań Edukacyjnych. Cieszymy się, że poradnik wywołał debatę publiczną na temat prawa dziecka do prywatności i ryzyk, które wiążą się z nadmiernym i bezrefleksyjnym publikowaniem wizerunków dzieci w internecie.
Wolontariat wielkich serc
W misji Fundacji Orange są z nami od wielu lat nasi wolontariusze i wolontariuszki. Na co dzień pracownicy Orange Polska, a w ramach wolontariatu stają się działaczami społecznymi, pomocnikami, edukatorami, a nawet… Mikołajami. W 2024 roku w akcje dobroczynne w całej Polsce włączali się ponad 3 tysiące razy. Uczą, wspierają, pomagają, a na święta trafiają tam, gdzie Mikołajowi trudno dotrzeć. Zobaczcie więcej o ich działaniach tutaj. Drodzy wolontariusze i wolontariuszki, dziękujemy za kolejny wspólny rok. To piękne, że jesteście z nami.
,,Nie przescrolluj życia"
To hasło kampanii, z którą wystartowaliśmy 19 grudnia. Nie przez przypadek tak blisko świąt, czyli czasu przemyśleń i refleksji. Film, który przygotowaliśmy we współpracy z zespołem Orange Polska, pokazuje historię ojca, który spędza za dużo czasu przed ekranem, tracąc ważne momenty z życia swojej rodziny. W ten symboliczny sposób chcieliśmy przypomnieć o tym, jak ważne jest dbanie o relacje w świecie pełnym ekranów. Na stronie kampanii przygotowaliśmy porady o tym, jak dbać o higienę cyfrową i nie dać wkręcić się w świat newsów, powiadomień i filmików. Dotyczy to szczególnie dorosłych, bo oni swoim zachowaniem dają przykład młodym.
Mamy nadzieję, że kampania skłoni do przemyśleń i zmian tam, gdzie są potrzebne.