Pierwszych szesnaście „inteligentnych” lamp miejskich od Orange rozświetliło podwarszawski Piastów. Powstały dzięki współpracy Orange Polska ze start-upem Quantron oraz firmami BioSolution i JT Weston i działają w ramach bezpiecznego i otwartego środowiska API IoT.
"Proekologiczne i proekonomiczne"
Lampy pozwalają zaoszczędzić co najmniej 60% kosztów związanych z energią elektryczną, w porównaniu z tradycyjnymi lampami sodowymi. Zapewniają także szereg nowych możliwości – zdalne włączanie i wyłączanie, czy też możliwość dołączania nowych elementów tj. dedykowanych sensorów np. zanieczyszczenia powietrza.
W mieście jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego sformułowaliśmy cel, jakim jest poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulic. To działanie proekologiczne i proekonomiczne. Zdecydowaliśmy się zainstalować 16 lamp przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego.
Tak o przyczynach, dla których miasto zdecydowało się na zainstalowanie nowych energooszczędnych lamp mówił Grzegorz Szuplewski, Burmistrz Piastowa. O lampach opowiedział nam także Michał Ciemiński, Dyrektor Marketingu Rynku Biznesowego w Orange Polska.
Smart City ma sens!
Rozwiązania, które pozwalają na budowę inteligentniejszych miast są w Polsce coraz popularniejsze. Powodów jest kilka – po pierwsze mamy tutaj sporo do zrobienia, bo miasta w których żyjemy bardzo rzadko są „smartne”. Po drugie większość „inteligentnych” rozwiązań pozwala także oszczędzić energię elektryczną. To w naszym kraju bardzo ważne, bo choć energochłonność naszej gospodarki spada systematycznie, to nadal jest dość wysoka na tle innych krajów Europy. Dlatego rozwiązania, pozwalające znacznie ograniczyć zużycie energii są w cenie. Równie ważna jest oszczędność w miejskim budżecie. W materiale padają dość konkretne liczby. Wynika z nich, że rachunek za prąd w choćby w przypadku Piastowa może spać o ponad 2/3.
Lampy (a właściwie „oprawy”, jak się o nich mówi w specjalistycznym języku), które zamontowaliśmy w Piastowie są wodoodporne, radzą sobie z chemią, a także mają wbudowane czujniki GPS, na wypadek, gdyby ktoś chciał je „pożyczyć”, a mówiąc bardziej dosadnie – ukraść. To także podstawa dla innych urządzeń – czujników pozwalających sprawdzać jakość powietrza, kamer monitoringu, czy czujników ruchu. O wszystkim mówi Michał Ciemiński w nagraniu. Mamy także w ofercie lampy, które można włączać choćby SMS-em lub gdy w pobliżu ktoś przebywa. Dzięki modułowej budowie naszej platformy API IoT wszystko to można nie tylko połączyć, ale także zadbać o bezpieczeństwo i spójność całego rozwiązania.
A te „oprawy” do tylko jedno z wielu naszych rozwiązań dla inteligentnych miast. Pracujemy nad kolejnymi, które dzięki „modułowości” w budowie platformy będzie mogli szybko wdrażać.
Dlaczego piszemy o tym na blogu? Po pierwsze dlatego, że takie rozwiązania stają się bardzo szybko ważnym elementem naszej oferty. Po drugie – to temat ważny nie tylko dla burmistrzów czy prezydentów miast, lecz także dla biorących w pracach nad budżetami obywatelskimi, czy radnych. To już znacznie większe grono.
Komentarze
Operator telekomunikacyjny bierze się za oświetlanie ulic oferując własne oprawy, dobre dobre 😀
OdpowiedzOprawy nie są nasze. Reszta jest, choć też nie do końca 😉
OdpowiedzOrange kupuje podzespoły komponentów, płytki elektroniczne, plastiki etc. i montuje całość. To chyba tak w skrócie wygląda. O ile całości nie montuje jakiś podwykonawca.
OdpowiedzOrange nie oferuje opraw, a kompleksowy, bezpieczny system zarządzania oświetleniem ulicznym, z wieloma bardzo interesującymi funkcjami
OdpowiedzJeszcze bardziej eko były by lampy z panelem słonecznym .
OdpowiedzNo cóż, dziś mogę powiedzieć tylko tyle, że to nie jest ostatnie słowo Orange w zakresie Smart Lights i Smart City 🙂
OdpowiedzJacek wie co pisze 😉
OdpowiedzA po jakim czasie zwraca się koszt zakupu i wymiany lampy? Wiem, że pieniądze to nie wszystko, bo oprawy umożliwiają wprowadzenie w życie nowych pomysłów, ale jednak też są ważne.
OdpowiedzWszystko zależy od indywidualnego modelu kalkulacji (różne ceny za wiele składników wchodzący w jego skład). Zapraszamy do kontaktu z Państwa opiekunem handlowym – z chęcią zrobimy indywidualne wyliczenie 🙂
OdpowiedzDziękuję, przemyślę i umówię na spotkanie 🙂
OdpowiedzZapraszamy 🙂
OdpowiedzO Mamusiu. To u mnie! W imieniu własnym i mieszkańców bardzo dziękuję ?
OdpowiedzPodziękuj burmistrzowi 😉
OdpowiedzSmart lampy – czemu nie….chociaż ja wolałbym byście przysiedli jeszcze nad nowymi funkcjami inteligentnego domu 🙂
OdpowiedzNie rozumiem działania w takich kwestiach prze orange. Po co się pchacie w kwestie wam nie znane? Jest tyle firm z tematyki energo, że nie sposób je nawet zliczyć, które znają się na rzeczy!!! Wystarczy być RAZ w roku na targach w Bielsku Białej – toż to cały „świat” oferujący „wszystko” w tematyce energo-+wszystko! 😀
OdpowiedzPs. Swego czasu sam Wojtek Jabczyński pisał, że orange „pozbywa się usług”, które nie są związane z telekomunikacją; a teraz banki, energia i inne „pierdoły”…
Orange Polska zna się na bezpiecznej komunikacji – to jest właśnie ten wyróżnik, dla którego łącznie wraz z naszymi Partnerami – ekspertami w pozostałych zagadnieniach – wspólnie zrobiliśmy wyjątkowy produkt. Potwierdzenie tego stanowi nominacja w kategorii Cyfrowy produkt/usługa prze Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w tym roku.
Odpowiedz