Przygotowane na naszych stacjach bazowych gniazda doskonale się sprawdzają. Po puszczyku i pustułkach w Liszkowie, teraz w Kwidzyniu zadomowił się wyjątkowy mieszkaniec - sokół wędrowny. Ptak złożył jaja, które wyglądają jak piękne pisanki świąteczne.
Sokoła zauważyliśmy w połowie marca. Najpierw był jeden zwiadowca, później zajrzała para, którą dzięki obrączkom udało się zidentyfikować z pomocą Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Samiec to ptak z reintrodukcji w Nadleśnictwie Nowe Ramuki, a samica, która wysiaduje jajka nosi imię związane z okolicą pochodzenia - Redzianka.
Reintrodukcja sokoła wędrownego
Na początku XX w. sokół wędrowny był rozpowszechniony w całym kraju, choć nigdzie nie występował licznie. Później zaczęto obserwować drastyczny spadek liczebności lęgowisk, a przyczyną, która niemal doprowadziła do wymarcia gatunku, było szkodliwe działanie DDT i jego pochodnych tzw. „syndrom pestycydów”. Na szczęście podjęto działania zmierzające do odbudowy populacji sokoła wędrownego, a jedyną skuteczną metodą przywrócenia go przyrodzie jest reintrodukcja, czyli wypuszczanie wyhodowanych młodych.
Od 1990 r. realizowany jest program Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce. Każdy z wypuszczanych sokołów posiada dwie obrączki: na prawej nodze czarna z białą cyfrą i literą (obrączka obserwacyjna) oraz na lewej nodze ornitologiczna, o kolorze odpowiadającym miejscu wypuszczenia (drzewo - zielona, miasto - żółta, góry - czerwona).
Sokół wędrowny jest gatunkiem szczególnym. Sam nie buduje i nie naprawia zajmowanych gniazd. Sprawdzonym sposobem na jego „zatrzymanie” w danym miejscu jest coroczna naprawa zajmowanego gniazda lub zainstalowanie specjalnej platformy gniazdowej, czyli takiej jaką przygotowaliśmy.
Okres lęgu ptaków przypada na miesiące wiosenne - marzec, kwiecień. W tym czasie sokół w pobliżu swojego gniazda nie toleruje innych gatunków, przepędzając je z krzykiem i zawzięcie atakując.
Gdzie podglądać ptaki
Wszystkich zainteresowanych obserwacją ptaków w gniazdach na naszych stacjach bazowych zapraszamy na Player Orange (syntion.pl), a także na stronę Stowarzyszenia www.peregrinus.pl
Przy okazji, odpowiadając na sugestie różnych dodatkowych działań, chcę podkreślić, że nieustannie monitorujemy sytuację ptaków wraz z zaprzyjaźnionymi ekspertami-ornitologami. Zgodnie z podstawą naukową nie ingerujemy w konflikty zwierząt. Siły natury działają tutaj najlepiej.
Ps. W tekście wykorzystałam informacje ze strony sokolnictwo.pl