;

Bezpieczeństwo

Spokojne (?) wakacje (1)

Michał Rosiak

22 sierpnia 2019

Spokojne (?) wakacje
1

Wakacje prawie za nami, w naszym krajowym cyberbezpieczeństwie nie zdarzyło się nic spektakularnego, czyli można by rzec, że jest dobrze. Zastanawiam się swoją drogą, czy przestępcy sieciowi, podobnie jak „offline’owi”, na wakacje po prostu przenoszą się do kurortów, bo tam potencjalnie mają (dużo) więcej ofiar? Za mało danych, by pokusić się o tego typu badania, możemy się tylko domyślać, ile osób padło ofiarą przestępstw internetowych podczas wakacji. A możliwości było sporo, bo – jak pokazują nasze dane (od 1 lipca do 18 sierpnia) – złośliwy ruch w sieci wcale nie zmalał.

Półtora miliona phishingów

Wybaczcie lekki skrót myślowy, ale dłuższy śródtytuł brzmiałby nieco bełkotliwie. Swoją drogą półtora miliona to nawet niedoszacowanie, bowiem przeszło 1,6 mln razy udało nam się uchronić Was przed stronami phishingowymi. Ich znaczącą większość stanowił tzw. malvertising, czyli podtykane Wam przez przestępców reklamy. W spore części niezłośliwe, po prostu pomagające złym ludziom zarabiać na tym, co wyświetlało się na Waszych komputerach i telefonach. Z drugiej strony jednak, pojawiało się sporo oszukańczych „loterii”, gdzie pod pozorem wygrania iPhone’a, czy nowego Samsunga, przestępcy czaili się na Wasze dane osobowe. No i oczywiście niechlubny hit ostatnich miesięcy, czyli…

…przelewy na złotówkę

Gdybym dostawał rzeczoną złotówkę za każdą zablokowaną przez CyberTarczę stronę, udającą pośrednika płatności online, to… hmmm, może po prostu zebrałbym na dodatkową pensję? Przez ostatnie tygodnie przewijały się tego niewiarygodne ilości, a jak można przeczytać w mediach nie tylko bezpieczniackich, mniej świadomi internauci regularnie dawali się na to złapać. Efekt jest przerażający, bowiem przestępcy uzyskując dostęp do naszego bankowego konta i ustanawiając przy pomocy socjotechnicznych sztuczek konto „słupa” jako odbiorcę przelewu zaufanego, błyskawicznie, zanim się zorientujemy, wyprowadzą całe nasze oszczędności i szukaj wiatru w polu.

Witamy w serwisie erotycznych anonsów

Oj tak, tego to się narobiło… To w zasadzie najpopularniejszy atak w wakacje, którego pierwsze znaki pojawiały się już w czerwcu. Przestępcy podchodzili ofiary na różne sposoby – informując ich o domniemanych zapisach na serwisy anonsów zarówno hetero- jak i homoseksualnych. Dalej schemat był taki sam: będziesz otrzymywać codziennie jeden SMS, zapłacisz za niego +/- 30 PLN, możesz się wypisać, jeśli zrobisz to w ciągu 30 minut od otrzymania wiadomości. A żeby się wypisać, musisz potwierdzić dane osobowe. A żeby je potwierdzić? Dokładnie tak – zrobić „przelew” na złotówkę, wykorzystując rzekomych pośredników płatności.

Wakacje za nami, pora do pracy

Prawie ćwierć miliona razy wchodziliście na stronę CyberTarczy, żeby sprawdzić bezpieczeństwo Waszych domowych sieci. Niemal 330 tysięcy razy CyberTarcza zadziałała bez Waszej wiedzy, po prostu blokując komunikację zainfekowanego urządzenia z infrastrukturą przestępców, do listy witryn phishingowych dodaliśmy 1053 stron, wypisując z niej zaledwie 3.

A przede wszystkim jesteśmy gotowi na czekające nas kolejne wyzwania, tym ważniejsze, że większość z Was od początku września przełączy się z trybu urlopowego na tryb codziennej egzystencji. Takiej, przy której potrzebny jest bezpieczny internet. A my nieprzerwanie będziemy robić wszystko, by taki właśnie dla Was był.

Udostępnij: Spokojne (?) wakacje
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Dom. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:51 22-08-2019
  Michale kolejny super wpis :) Cieszę się że jestem z Wami i że mogę czuć się bezpieczny - co prawda w domu mam Internet od innego dostawcy, ale na pozostałym sprzęcie jestem już tylko z Orange. Czy jest to prawdą że na chwilę obecną Cyber-tarcza nie działa w Orange Flex?
  Odpowiedz

;

Oferta

Oferta tygodnia: Sony Xperia 1 aż 528 zł taniej (2)

Marta Cieślak-Krajewska

22 sierpnia 2019

Oferta tygodnia: Sony Xperia 1 aż 528 zł taniej
2

Tradycyjnie w czwartek mamy dla was ofertę tygodnia, czyli 7-dniową obniżkę na wybrany model smartfona. Dzisiaj jest to nowy, ale bardzo dobrze przyjęty przez użytkowników smartfon Sony Xperia 1.

Sprawdź: Sony Xperia 1 w ofercie tygodnia

Czym wyróżnia się Sony Xperia 1

Xperia 1 łączy w sobie najlepsze sprzętowe rozwiązania marki Sony: fotograficzne i telewizyjne. Do tego ma wyświetlacz CinemaWide o kinowych proporcjach 21:9, który umożliwia oglądanie filmów na całym ekranie. Do listy kinowych rozwiązań trzeba dodać przestrzenny dźwięk i wyświetlacz OLED 4K HDR, a także tryb CinemaPro dla tych, którzy chcą poczuć się, jak profesjonalni twórcy filmów.

Teraz Xperia 1 taniej nawet o 528 zł

Teraz za ten smartfon zapłacicie 143 zł/mies (zamiast 165 zł/mies) w Planie Mobilnym 55 (24 raty, 0 zł na start). To oznacza obniżkę o 528 zł. Ta sama cena obowiązuje w pakiecie Orange Love Standard. W Planie Mobilnym 75 Sony Xperię 1 możecie mieć już za 135,00 zł/mies (zamiast 154 zł/mies), płatność jest również rozłożona na 24 raty (0 zł na start), a smartfon jest tańszy o 456 zł.

Smartfon dla entuzjastów oglądania i tworzenia video

Zobaczcie, jak sprawdza się kinowy ekran 21:9, co potrafi aplikacja CinemaPro i dlaczego panowie tak bardzo polubili tryb gracza.

 

Udostępnij: Oferta tygodnia: Sony Xperia 1 aż 528 zł taniej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Gwiazda. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:45 22-08-2019
  Promocja naprawdę przyjemna :) Sony robi super sprzęt, szkoda że jest on tak słabo doceniany przez klientów. Moja Xperia Z Ultra jest co jakiś czas poddawana crash testom przez mojego dwuletniego syna i uwierzcie - żyje :) Obym tego nie napisał tylko w złą godzinę ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 18:01 28-08-2019
   "szkoda że jest on tak słabo doceniany przez klientów" - a wiesz dlaczego? Bo sprzęt o dużo lepszych parametrach produkowany przez inne koncerny są DUŻO tańsze!... Sony niby chce, a boi się... ;)
   Odpowiedz

;

Sieć

Już 2000 stacji bazowych z maksymalną agregacją pasm 4G LTE (22)

Piotr Domański

22 sierpnia 2019

Już 2000 stacji bazowych z maksymalną agregacją pasm 4G LTE
22

Klienci Orange mogą korzystać z agregacji 4 pasm 4G LTE, czyli maksymalnej dostępnej sieci Orange Polska konfiguracji, już na 2000 stacji bazowych rozlokowanych w całym kraju. To nie tylko szybszy internet, lecz przede wszystkim większy komfort w korzystaniu ze smartfona, tabletu czy modemu gdy w około jest wiele urządzeń. To szczególnie ważne, gdyż stacje te obsługują w większości przypadków właśnie takie miejsca – zatłoczone centra miast, miejsca wypoczynku, dworce, czy węzły komunikacyjne.

Agregacja pasm to większa pojemność sieci

„Pojemność sieci” to, przyznaję bez bicia, abstrakcja. Wszyscy widzimy zasięg (w postaci kreseczek) i prędkość ( w postaci wyników testu łącza), lecz trudno zobaczyć pojemność. Czym ona zatem jest? Sposobem liczenia jej jest wzrost liczby herców (Hz), do których mają dostęp klienci.

Opowiem o tym na przykładzie. Hipotetyczna stacja bazowa ma trzy sektory i możecie korzystać na niej z sieci 4G LTE na dwóch częstotliwościach – 800 MHz i 1800 MHz. Orange dysponuje na tych pasmach łącznie 20 MHz na przesyłanie danych. Gdy odpalimy tam dwie kolejne częstotliwości – 2600 MHz i 2100 MHz nasi klienci będą mogli łącznie korzystać z 45 MHz, co da wzrost o 125%. Na to nakładają się inne czynniki – wykorzystanie modulacji 256 QAM czy MIMO 4×4, co dodatkowo zwiększa pojemność.

Dla Was pojemność to liczba Gb wszystkich użytkowników które w jednej sekundzie mogą przejść przez sieć. Jej zwiększenie oznacza, że może być ich więcej w trakcie największego ruchu. Tutaj oczywiście także są dziesiątki zmiennych, choćby odległość od użytkowników od stacji bazowej.

Skoro już wiecie, że co oznacza pojemność, to dodam, że od początku roku wzrosła ona o 23%.

CAT i agregacja pasma

Więcej pasm i „miejsca” do ruchu pozwala bardziej rozpędzić się najlepszym smartfonom, a tym nieco wolniejszym daje więcej przestrzeni. To czy telefon jest szybszy czy wolniejszy ocenicie sprawdzając pozycję „CAT” w specyfikacji. Im wyższa wartość tym lepiej. Oznacza ona bowiem, że smartfon potrafi zagregować więcej pasm sieci 4G LTE.

Jednak agregacja to nie wszystko, bo trzeba też sprawdzić, czy smartfon obsługuje MIMO 4×4, a jeżeli tak to w jakimś układzie. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których telefon wspiera agregację 4 pasm  lecz bez MIMO 4×4, lub na przykład 3 pasm lecz z MIMO 4×4. Dlatego warto czytać specyfikację. Pisałem już o tym przy okazji tekstu „Który smartfon pobierze dane najszybciej?”. Co prawda to już ubiegły rok, jednak telefony, które tam opisałem nadal są mocne, a zasady którymi wiąże się agregacja nadal działają.

Ponad 8000 stacji bazowych z agregacją pasma

Rozbudowujemy wiele więcej stacji bazowych. Już ponad 8000 stacji bazowych obsługuje agreguje co najmniej dwa pasma, a łącznie już ponad 11 tys. stacji bazowych z 4G LTE. W dużym stopniu to zasługa refarmingu, którym obejmujemy kolejne regiony kraju.  Refarming przeprowadziliśmy chociażby na stacji bazowej na dachu stacji przesiadkowej kolejki na Kasprowy Wierch. Zabrałem Was tam w całkiem niedawno w ramach w wideo.

Sam jestem ciekaw co będzie się działo teraz, gdy wakacje się skończyły 😉 Bądźcie czujni!

Udostępnij: Już 2000 stacji bazowych z maksymalną agregacją pasm 4G LTE
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Ciężarówka. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Robert 11:54 22-08-2019
  Kiedy obsługa Visual Voicemail dla iPhonów?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:57 22-08-2019
   Nie słyszałem, byśmy prowadzili prace w tym zakresie.
   Odpowiedz
   • komentarz
    buu 22:26 31-08-2019
    Ale słabo, przechodzę z Play i ta usługa była lata temu, myślałem że u was też jest 😭
    Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 14:17 22-08-2019
  Kiedy synchronizacja fazy?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:59 22-08-2019
   Cały czas rozwijamy naszą sieć mobilną. Jeżeli będziemy wdrażać tę funkcję na pewno o tym powiemy.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Janek 22:02 24-08-2019
    Play też rozwija i już ma synchronizację fazy.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Window 15:00 22-08-2019
  Czy w Kętrzynie był już refarming? Czy w Barcianach będzie refarming? i czy w Mołtajnach nowa stacja uruchomiona będzie już po refarmingu?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:34 22-08-2019
  Uwielbiam czytać niektóre pytania. To może i ja zadam od siebie :) Piotrze kiedy wygram w lotto? A teraz na poważnie, fajnie ze się rozwijacie, czekam na pozytywne zmiany w moim mieście, w Kielcach :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mr 21:42 22-08-2019
  Fajnie byłoby zobaczyć taki wykaz, które stacje obsługują konkretne pasma.
  Odpowiedz
 • komentarz
  mac 23:28 22-08-2019
  A kiedy poprawicie mapke zaiegu ?? obecna nic nie mowi :( 3 kolory 100% niedzisiejsze 2g 3g 4g. kiedys chociazby uruchomione stacje pokazywaliscie. przydał by sie podzial na pasma w LTE albo rozroznienie zasiegu na otwartym terenie i w budynkach, obszary gdzie modernizujecie, wiele ciekawsze/realniejsze niz 100% pokrycia . dane napewno macie.... pozdrawiam
  Odpowiedz
 • komentarz
  Damian 23:49 22-08-2019
  Czy docelowo wszystkie BTSy mają zapewnić agregację?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 07:49 23-08-2019
   Nasz cel jest taki, by zapewnić dobre parametry łącza tam gdzie to potrzebne. Są stacje, które obsługują niewielki ruch i bardzo dobrze sobie z nim radzą, więc nie ma sensu ich wzmacniać, jeżeli w innych miejscach są takie, które mają dużo więcej pracy. Rozbudowujemy sieć tak by była możliwie efektywna, a nie by zrealizować jakiś cel liczbowy (5000 stacji na 5-lecie, czy coś podobnego). Wiem, że nie odpowiadam wprost, ale nie lubię "gdybania".
   Odpowiedz
 • komentarz
  Mirek 01:33 23-08-2019
  Redmi Note 7 pro obsługuje wszystkie możliwe pasma a 30 km od centrum Warszawy rozmowy telefoniczne wewnątrz budynku jest praktycznie niemożliwe internet tym bardziej na zewnątrz nie wiele lepiej wiele osób ma ten sam problem. Ta sytuacja jest od lat. Nie wypisujcie bzdur !
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:01 23-08-2019
   Mirku, trzy sprawy. Pierwsza jest taka, że to telefon, który nie obsługuje na ten moment, ale pracujemy by się to zmieniło technologii VoLTE, co oznacza że rozmowy nie są łączone po sieci LTE o której pisze w tekście lecz 2G lub 3G. Ilość obsługiwanych pasm sieci LTE nie ma więc tutaj większego znaczenia. Drugą sprawą jest to, że okolice Warszawy są bardzo trudne do rozbudowy sieci, gdyż mieszkańcy nie życzą sobie budowy nowych stacji bazowych koło swoich domów, co na obrzeżach stolicy oznacza „praktycznie wszędzie”. Oznacza to, że albo budujemy z dużymi opóźnieniami z powodu przeciągających się procedur albo w miejscach które nie są optymalne. Piszesz, że sytuacja jest od lat – zgadza się, budowa stacji bazowych w Polsce ciągnie się latami. Kolejną sprawą jest to, że przy obecnych normach PEM, ponad stukrotnie bardziej restrykcyjnych niż w innych krajach Europy Zachodniej, zapewnienie zasięgu w budynkach jest bardzo trudne, bo fale radiowe nie dają sobie rady ze ścianami. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    Resboy 18:28 26-08-2019
    Nowelizacja ustawy telekomunikacyjnej jest już w Senacie. Lada moment wejdzie w życie. Wszystkie przeszkody administracyjne przy budowie stacji mają być ograniczone do minimum. Ponadto, rozporządzeniem ma być podniesiona dopuszczalna moc pola z obecnych 0,1 W/m2 na 10 W/m2. Wtedy będzie pole do popisu, by w Polsce nie było ani jednej białej plamy w zasięgu sieci.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Daras 06:56 23-08-2019
  A co z wyłączonym voLTE dla telefonów Xiaomi? Działało wyśmienicie , komuś to przeszkadzało i wyłączył wsparcie ...?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:13 23-08-2019
   Wątek został już dokładnie omówiony w komentarzach pod tym wpisem: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/juz-200-tys-klientow-orange-korzysta-miesiecznie-z-wifi-calling-aktualna-lista-telefonow/. Ale postaram się streścić: trudności się pojawiały, usługa nie działała stabilnie. To że wielu działało, nie oznacza, że wszystkim. Dlatego zdecydowaliśmy ją wyłączyć. Teraz pracujemy razem z producentem nad nowym rozwiązaniem, już w pełni kompatybilne.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 14:14 23-08-2019
  Piotrze udało się może coś ustalić w Mojej sprawie? Jest szansa na przedłużenie światłowodu o tego jednego słupa?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Dżej 18:58 23-08-2019
  Mieszkam 2km od Leszna, nie duże, nie małe miasto - zasięg LTE 1-2 kreski, prędkość pobierania max 4mbps według speedtestu, trochę żenada że tak blisko miasta (w którym swoją drogą zasięg i prędkość internetu tez nie jest oszalamiająca) nie można osiągnąć chociaż głupich 10mbps. PS. Konkurencja osiąga w tym samym miejscu po 15-20 a wieczorem po 40 ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Janek 22:02 24-08-2019
  EVS - kiedy, konkretnie poproszę.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:19 26-08-2019
   Gdy będziemy mieli informację na ten temat na pewno się podzielimy.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Janek 12:21 26-08-2019
    Czyli póki co ktoś kto chce mieć najwyższą jakość połączeń musi wybierać między Play a TMobile. Cóż, szkoda. Orange powinno też walczyć o takich klientów, którzy oczekują więcej niż inni
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej