Nasza sieć światłowodowa cały czas się rozrasta. W 117 miastach, mniejszych oraz większych miejscowościach, może korzystać z niego 3,4 mln mieszkań, domów jednorodzinnych i firm w Polsce. Dzięki inwestycjom dofinansowanym w ramach POPC także tereny wiejskie.
Takie jak Pniaki, kolonia Jugowa, u podnóża Gór Sowich w Kotlinie Kłodzkiej.
Do Pniaków światłowód dotarł dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Biegnie tam po słupach i kanalizacją podziemną, docierając do kilkunastu domków jednorodzinnych, które tam są. Piękna okolica, zimą bez łańcuchów nie dojedziecie (sprawdziliśmy), ale światłowód jest. To miejsce dość odległe i malownicze, jednak nie jedyne, gdzie dotarł światłowód dzięki POPC. W sumie dzięki Programowi Operacyjnemu ze światłowodu może korzystać już blisko 10 tysięcy domów jednorodzinnych w kilkunastu gminach. Mało? W sumie na koniec roku z naszego światłowodu mogli korzystać mieszkańcy ponad 170 tys. domów jednorodzinnych. Jeżeli mieszkacie w jednym z nich, warto dowiedzieć się jak przygotować się na podłączenie światłowodu w domku jednorodzinnym.
Światłowód to także mniejsze (choć wielkie duchem) miasta. W 2018r. pojawiliśmy między innymi Krośnie, Limanowej, Olkuszu, Oświęcimiu i Żywcu. Wszędzie tam podłączamy także domy jednorodzinne. Jeżeli chodzi o inwestycje realizowane ze środków POPC, to podłączyliśmy chociażby blisko 600 domów jednorodzinnych w Witnicy w powiecie gorzowskim, 266 w Bytowie na Pomorzu, czy 513 w Lwówku Śląskim. Na liście widzę także piękną nadmorską miejscowość Rowy, w której podłączyliśmy już 362 domów jednorodzinnych.
Z ciekawych wiadomości – już w ponad 20 miastach z naszych usług korzysta więcej niż 15% wszystkich gospodarstw domowych, które są w zasięgu Orange Światłowodu.
[caption id="attachment_17495" align="alignnone" width="750"] Kliknij by powiększyć[/caption]
Chyba najlepszym podsumowaniem naszych inwestycji jest to, że w 2018 roku, po raz pierwszy w historii, mamy więcej klientów VDSL, światłowodu i internetu domowego 4G LTE niż klientów ADSL. Dodam, że liczba wszystkich klientów korzystających u nas z internetu domowego się zwiększyła.
Cały proces inwestycyjny i jego przebieg przybliżyłem Wam w tekście „Q&A – Jak to działa? #10”. Warto tam zajrzeć!
Więcej danych także w sieci stacjonarnej
Podobnie jak klienci korzystający z naszej sieci mobilnej, klienci usług stacjonarnych także przesyłają z roku na rok więcej danych – w 2018 transfer wzrósł o 20%, a w sumie przesłaliście ponad 1,88 EB, czyli eksabajtów. Tyle miejsca na dysku zajmują dla przykładu trwające 90 tys. lat pliki wideo. Dla przypomnienia – mniej więcej 90 tys. lat temu pierwsi Homo Sapiens wyszli z Afryki, więc to bardzo, bardzo dużo czasu. 1,88 EB danych to także równowartość ponad 430 mln płyt DVD o standardowej pojemności 4,7 GB. Jedna płyta ma tylko 1,2 milimetra grubości, ale gdyby ułożyć je jedna na drugiej wieża zbudowana w ten sposób miałaby ponad 500 km wysokości i sięgałaby 100 km ponad orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
W 2018 roku po raz pierwszy nasi klienci korzystający z sieci VDSL i Orange Światłowodu przesłali miesięcznie więcej danych niż Ci korzystający z ADSL. Ten przełomowy moment nastąpił we wrześniu, i tak już zostało. Ruch w sieci ADSL utrzymuje się bowiem na mniej-więcej stałym poziomie od kilku lat, natomiast ruch klientów VDSL i Orange Światłowodu cały czas rośnie – rok do roku o blisko połowę.
Czas na ciekawostkę – jeden z klientów wyposażonych w światłowód przesłał w 2018 roku blisko 200 TB danych w ciągu całego roku. Sporo, prawda? Rekord ustanowiony w 2017 roku był o 35 TB niższy. Co mógł pobrać zeszłoroczny rekordzista? 20 razy ściągnąć na dysk Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych lub pobrać 26 mln zdjęć.
Prędkość rośnie, przybywa Mb/s
W tym roku wprowadziliśmy także bardzo ważną zmianę w naszej sieci światłowodowej – 1 Gb/s dzięki Orange Światłowodowi. Rozpoczęliśmy także testy technologii XGS-PON, dzięki którym możemy zapewnić firmom asymetryczne łącze 5 Gb/s lub symetryczne łącze 2 Gb/s. Ów długi skrót jest tutaj dość ważny, gdyż oczywiście świadczymy firmom i większe łącza, często nawet zestawiane tymczasowo, jak w przypadku World Games 2017 we Wrocławiu.
Dlaczego więc XGSPON ma takie znaczenie? Ponieważ może współegzystować z naszą już działającą siecią światłowodową na tych samych światłowodach, działa też na podobnych zasadach.
Zmiany w prędkościach, rozwój sieci światłowodowej i przełożyły się na wynikach w testach prędkości. Zdaję sobie sprawę z tego, że to średnia i nie oznacza, że wszyscy mogą korzystać z takich prędkości, ale pokazuje to, że nasze inwestycje mają sens i (statystycznie) sieć stale się poprawia. Styczeń 2018 roku zaczęliśmy na speedtest.pl ze średnią prędkością blisko 16 Mb/s, a rok skończyliśmy ze średnią 25 Mb/s. Orange Światłowód jest także wskazywany, przez jeden z serwisów streamingowych, jako najlepszy do oglądania wideo.
Ruch na telekomunikacyjnej autostradzie – sieć szkieletowa
Niskie opóźnienia przy wideo to nie tylko zasługa samego światłowodu, ale i sprawnej sieci szkieletowej. W czasie największego ruchu „przewalało się” przez nią nawet 1,9 Tb/s, czyli równowartość ruchu, który może maksymalnie pobrać w sekundę blisko 2 mln naszych najszybszych łączy światłowodowych, które możecie mieć w domu. Oczywiście z sieci szkieletowej nie korzystają tylko klienci światłowodu, lecz również klienci innych usług stacjonarnych oraz usług mobilnych. Nasza sieć szkieletowa to nie tylko dziesiątki tysięcy kilometrów światłowodów, także liczne rutery i porty, które pozwalają na transfer danych nawet z prędkością 100 Gb/s po jednym światłowodzie. To także serwery, które przechowują najbardziej potrzebne internetowe treści, by ograniczyć ich „import” z zagranicy. Już ponad połowa ruchu w naszym szkielecie pochodzi właśnie z nich.
Zresztą o sieci szkieletowej opowiadałem sporo w tych dwóch materiałach wideo, więc zapraszam do przypomnienia sobie ich.
Jeżeli jesteście zainteresowani naszą siecią mobilną, to co tam się działo także podsumowaliśmy w tekście… „Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018”.
Komentarze
Ciekawe dane. Ciekawi mnie również ile klientów korzysta w rzeczywistości z sieci Orange na te 170 tyś gospodarstw domowych. U mnie w bloku „monopol” ma UPC. Wasza sieć jest od ponad roku i widzę że nikt w klatce w której mieszkam nie zdecydował się na światłowód. Uważam że trzeba powalczyć z ofertą którą proponuje Wasz konkurent.
OdpowiedzZ Orange Światłowodu korzystało na koniec roku 366 tysięcy klientów. Czyli ponad 10% wszystkich klientów w zasięgu.
OdpowiedzDziękuję za odpowiedź. Dla mnie wynik ten jest zastanawiający – 10%. Troszkę mało. Uważam że trzeba przeanalizować „słupki” i powalczyć jeszcze ceną, ewentualnie ciekawymi dodatkami.
OdpowiedzPozwolę sobie się nie zgodzić. Oferta jest na rynku od 3 i pół roku, czyli nawet nie dwa okresy trwania „lojalek” na krajowym rynku. Liczba klientów w stosunku do zasięgu cały czas rośnie – w drugiej połowie 2018 roku po raz pierwszy z naszych usług korzystało więcej niż 10% klientów, którzy są w zasięgu. W ubiegłym roku z Orange Światłowodu zaczęło korzystać 152 tys. klientów. Co do ceny – Orange Love z dwoma usługami, z którego sam korzystam, ze światłowodem o prędkości 100 Mb/s, połączony z planem mobilnym kosztuje 79,99 zł. Moim zdaniem to bardzo dobra cena.
OdpowiedzTo ja dodam swoje 3 grosze… NIESTETY oferta orange jest DUŻO gorsza od upc!!! W moim oczywiście przypadku 😉 Czyli pakiet max – i tak rzadko coś w nim oglądam…, + multi-room, +WSZYSTKIE!!! kanały sportowe + net 120 [taki mi starcza ;)] + telefon no-limit do wszystkich!!! (także na komórki w USA i Kanadzie…)
OdpowiedzZaproponujesz mi Piotrze lepszą ofertę za zgoła 150zł PLN??? 😉
Rozumiem, że z telefonu komórkowego nie korzystasz 😉 Jeżeli jednak korzystasz, polecam Orange Love. I tak, połączenia do USA i Kanady, także na komórki są w pakiecie.
OdpowiedzPewnie dlatego, że tam gdzie chcą światłowodu nie ma światłowodu Orange
OdpowiedzBudowlanka zrobiona ładne naklejki z LOGO Orange i co dalej ??:)))
OdpowiedzZapewne odbiory techniczne lub oczekiwanie na podłączenie do reszty sieci. Lub milion innych powodów, dla których nie zawsze wszystko idzie, jak byśmy chcieli.
OdpowiedzPiotrze, dlaczego nie kończycie rozpoczętych prac przyłączeniowych ( 8 miesięcy to troszkę długo) ?.
OdpowiedzGdyż bardzo lubimy ustawiać naszą infrastrukturę, by później nasi klienci się denerwowali nie mogąc z niej skorzystać. A tak zupełnie na serio – jest tyle powodów opuźnień ile miejsc, a wiele z nich jest tak bardzo „z kosmosu”, że aż nie chce się wiedzieć. Więc bez znajomości adresu niewiele mogę pomóc.
Odpowiedzposzło na maila. pozdrawiam
OdpowiedzDzięki, przekażę dalej.
OdpowiedzMoże przy okazji tego artykułu- podsumowania 2018 zaktualizować mapę zasięgu światłowodu.
OdpowiedzNie korzystają bo jest za drogo .Brak rutera modemu bez WIFI .Jak chcesz raka to węz z WIFI i pod łózko najlepiej włożyć .By być blisko źródła.
OdpowiedzTrudno coś odpowiedzieć, więc zacytuję odpowiedź na jedną z niedawnych interpelacji poselskich. Należy wskazać, że Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w opublikowanym na początku 2017 roku opracowaniu pt. „Aspekty medyczne i biofizyczne promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej”, na podstawie dostępnych międzynarodowych wyników badań i opracowań w przedmiotowym zakresie przedstawiło zbiorczo aktualny stan wiedzy z badań oraz diagnostyki medycznej na temat oddziaływania fal elektromagnetycznych na organizm człowieka. Autorzy analizy wskazują, że „w przeciwieństwie do promieniowania jonizującego, tj. promieniowania ultrafioletowego, promieniowania X i y, promieniowanie RF EMF (promieniowanie elektromagnetyczne ze źródeł radiowych) nie jest w stanie spowodować bezpośredniego zniszczenia struktury molekuł w układzie biologicznym ze względu na zbyt niską energię kwantów. 1/2
Odpowiedz2/2 Jedynym, jednoznacznie potwierdzonym efektem działania RF EMF na układ biologiczny jest podniesienie temperatury układu. W wielu doniesieniach naukowych autorzy postulują występowanie innych niż termiczne, negatywnych efektów działania RF EMF na układy biologiczne. W wielu przypadkach obserwowane efekty nie znajdują interpretacji na gruncie mechanizmów biofizycznych”. Autorzy tego raportu wskazują, że do tej pory nie udowodniono w stopniu wystarczającym jakichkolwiek efektów zdrowotnych poza tymi, jakie związane są bezpośrednio z ogrzewaniem tkanek na skutek działania PEM. Pomimo wielu zakrojonych na szeroką skalę badań epidemiologicznych nie udało się również udowodnić wzrostu ryzyka zachorowalności na nowotwory mózgu, głowy i okolic szyi na skutek zwiększonej ekspozycji na pola elektromagnetyczne. Nie stwierdzono również zwiększonej liczby nowotworów po tej stronie ciała, która absorbowała większą energię promieniowania.
OdpowiedzKiedy nastąpi aktualizacja mapy zasięgu? Już mija miesiąc od ostatniej aktualizacji. Wcześniej była na bieżąco aktualizowana.
OdpowiedzTakie filmiki ogląda się z przyjemnością, Trzeba przyznać,że z miesiąca na miesiąc przybywa łączy światłowodowych. Największym minusem jest fakt,że osobiście od paru miesięcy Pytam się w salonie dlaczego Panowie zakończyli przewieszki światłowodu w połowie ulicy skoro dalej jest ciągłość słupów Orange i Tauronu. Nikt na to pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć. Informują,żeby zostawić numer telefonu bo jak będzie dostępne łączę to zadzwonią.Moim zdaniem szanując klienta pracownik salonu powinien skontaktować się z firmą która instalowała światłowody u Mnie na ulicy i zapytać dlaczego kable nie są dalej podwieszane i kiedy to nastąpi.
OdpowiedzMam pytanie dotyczące programu POPC. Mieszkam w województwie opolskim. W naszym województwie światłowody ma budować inna wyłoniona w konkursie firma. Czy w tej sytuacji będzie szansa na skorzystanie z usługi Orange Światłowód czy też pozostaje oferta firmy, która wybuduje sieć (niestety nie wiem kiedy to się stanie).
OdpowiedzJeżeli porozumiemy się z firmą, która realizuje działania w ramach POPC w oparciu o umowę hurtową to istnieje taka możliwość.
OdpowiedzTa inna wyłoniona w konkursie firma jednak nie wybuduje światłowodów.
OdpowiedzNie chwal się. Pochwal się tym, jak sknociliście sieć. Za TP S.A. było całe 2Mb/s teraz takiej możliwości nie ma, prędkości uzyskiwane są poniżej 1Mb/s. Nie ulepszacie, tylko psujecie.
OdpowiedzJugów to fajna mieścina.ale dlaczego w Radkowie nie podwieszają światłowodu?Tam w sobote i w niedzielę nie kursuje PKS a przydałby się światłowód
OdpowiedzGmina Radków także znajduje się na liście inwestycji POPC.
OdpowiedzCała gmina Radków ? Czy tylko wybrane lokalizacje? w samym mieście Radków nie widać inwystycji ale po okolicznych wioskach jak np Ścinawka Średnia wiszą światłowody.
OdpowiedzInwestycje w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa są realizowane na obszarach tzw. internetowych białych plam. Obszary te zostały wskazane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa – instytucję która odpowiada za efektywne wykorzystania środków unijnych na cyfryzację kraju. Orange buduje sieć światłowodową, z której będą mogli korzystać inni operatorzy. Pełne listy adresów objętych projektem POPC znajdziesz na stronie cppc.gov.pl.
OdpowiedzWszystko ładnie pięknie tylko w Luboniu k/ Poznania na zapytanie o światłowód na ul. Poniatowskiego zero odzewu, mam DSL i telefony w Orange i płacę rachunki po około 600,00zł . Zaczynam się rozglądać za innym dostawcą usług , a z Orange złożę rezygnację- fatalna obsługa.
Odpowiedz„Inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa są realizowane na obszarach tzw. internetowych białych plam.”
Dlaczego kłamiesz?
Odpowiedz„Pierwszą stanowią te, w wyniku których powstaje infrastruktura szerokopasmowa umożliwiająca dostęp do szybkiego Internetu. Bezpośrednimi odbiorcami tych projektów są mieszkańcy obszarów, na których do tej pory dostęp do sieci był ograniczony lub wcale go nie było.” To ze strony polskacyfrowa.gov.pl https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony/wiadomosci/#/domyslne=1
OdpowiedzPozdrawiam,
No właśnie u nas nie ma. Natomiast tam gdzie już jest, budujecie za pieniądze publiczne. Możesz sprawdzić Nowogard woj. zachodniopomorskie i wioska Ostrzyca w tejże gminie nic nie zrobicie. A wygraliście konkurs i to jest właśnie likwidacja białych plam.
OdpowiedzMiejsce gdzie podłączamy zostały wskazane na etapie konkursu przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, w oparciu o analizy określające miejsca, które są „białymi planami”. My po prostu budujemy we wskazanych w konkursie miejscach. Wszystkie informacje o adresach objętych projektami znajdziesz na stronie tej instytucji.
OdpowiedzAnalizy?
OdpowiedzTo proszę mi wytłumaczyć dlaczego na jednej ulicy w Warszawie abonament na światłowód kosztuje 48,99zł a na sąsiedniej, w tej samej dzielnicy 59,99zł?
Odpowiedz„Spółka Orange Polska realizująca projekt na ww. obszarze, wyznaczyła do objęcia swoją inwestycją ponad 1850 punktów adresowych w gminie, jednak żaden z nich nie jest zlokalizowany w miejscowości Ostrzyca.
Powyższe działanie jest zgodne z zasadami konkursu, które nie zobowiązują przedsiębiorcy ubiegającego się o dofinansowanie projektu do objęcia zasięgiem wszystkich wyznaczonych w danym naborze gospodarstw domowych (pozbawionych infrastruktury telekomunikacyjnej NGA) lecz określonego w konkursie minimum.
W przypadku obszaru „szczeciński cześć B” oznaczało to konieczność objęcia budowaną siecią 13 378 gospodarstw, spośród ponad 23 tys. wyznaczonych.
Niestety zarówno Centrum Projektów Polska Cyfrowa, jak i żadna z pozostałych instytucji zaangażowanych w przygotowanie i prowadzenie konkursu z działania 1.1. POPC nie miała możliwości narzucenia wnioskodawcy, które spośród wyznaczonych punktów adresowych należy objąć projektem.
Decyzje w tym zakresie należały wyłącznie do inwestora projektu. „
OdpowiedzTo w Krakowie są takie obszary
OdpowiedzJak nazywa się muzyka w filmie?
OdpowiedzWiadomo kiedy coś ruszy w lubuskim? Okolice Zielonej Góry, powiat krośnienski.
OdpowiedzCały czas mecze się na ADSL do 10mb ?
Szkoda że ja nie mogę mieć nawet Neostrady 10. Słupki tylko z miedzią rozstawione tak jakby pijany grał w rzutki. Zostaje tylko radiówka.
OdpowiedzAle w Krakowie na ulicy Czerskie nie ma światłowodu.
OdpowiedzMieszkam w Warszawie na Sadulu i do mojego segmentu światłowód nie został dociągnięty, a pozostali sąsiedzie wszyscy mają możliwość podłączenia się. Nie ma nawet gdzie się dowiedzieć ani porozmawiać co z nami
OdpowiedzA jak można „zgłosić” wieś aby u nas również powstał internet światłowody?
Odpowiedz