Ponad rok trwał refarming sieci mobilnej, w którym chodziło o wyłączenie UMTS 2100 MHz i przejście na docelową częstotliwość LTE 2100 MHz o szerokości 15 MHz. Właśnie zakończyliśmy prace a ostatnim, zrobionym obszarem był Górnośląski Okręg Przemysłowy. Łącznie proces dotyczył 9 tys. stacji bazowych, z których mogą korzystać klienci Orange Polska.
Dzięki refarmingowi znacznie poprawiliśmy jakość mobilnego internetu LTE. Dla przykładu Warszawa. W godzinach szczytu w paśmie LTE 2100 MHz mobilny internet jest teraz szybszy o 5 Mb/s. Zwiększyła się też przepływność w godzinach szczytu - lepiej o 9 Mb/s. Pobieranie danych przyśpieszyło o 14 proc. Podobne wyniki były w całym kraju.
Projekt dał nam wzrost pojemności sieci LTE o ok. 13%, dzięki dodatkowym 5 MHz w LTE 2100 MHz. Teraz łącznie dysponujemy pasmem LTE o szerokości 50 MHz na wszystkich częstotliwościach, aby lepiej odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na internet. Zrefarmingowane pasmo „przenosi” teraz więcej danych i umożliwia odciążenie pozostałych częstotliwości LTE, dostępnych na poszczególnych stacjach. W efekcie klient ma szybszy i płynniejszy transfer danych.
Na koniec ciekawostka sieciowa. Na 475 stacjach nadal pozostawiliśmy częstotliwość UMTS 2100 MHz z uwagi na warunki lokalizacji. Mam na myśli m.in.: instalacje wewnętrzne u klientów biznesowych, tereny przygraniczne, miejsca bez UMTS 900, czy specyficzne obszary turystyczne (Morskie Oko, Jezioro Białe itp.).
Odpowiedź:
(anulować)
Komentarze
muddy14:52 13-10-2021
Ja mam pytanie: dlaczego tak wiele stacji w miastach nie posiada LTE800? Bardzo często w budynkach z grubymi murami / w piwnicach / halach zasięg LTE jest szczątkowy, bo dociera tylko LTE1800/2100, telefon przełącza się na zapchane do granic możliwości pasmo UMTS 900 w którym można zapomnieć o transmisji danych. W perspektywie wyłączenia także UMTS900 i pozostawienia na jakiś czas samego GSM900 – sytuacja nie napawa optymizmem 🙁
Z uwagi na interferencje i ograniczenia środowiskowe gęstość siatki stacji niskich częstotliwości nie może być zbyt duża w miastach. Do każdej lokalizacji podchodzimy jednak indywidualnie i jeśli tylko jest możliwość oraz uzasadnienie biznesowe rozbudowujemy sieć o możliwe warstwy LTE, w tym LTE 800. Pozdrawiam
Tak na poważnie! Co się dzieje z waszą siecią w Krakowie??? Moja mama ma „zwykły” telefon (samsung1200) i nie idzie teraz rozmawiać! Co chwilę traci zasięg i nie można nawiązać rozmowy!!! Tak ma wyglądać ta „nowoczesność”??? :/
Kraków jest specyficznym miastem ze względu na wyjątkową niechęć do instalowania stacji bazowych. Stąd w porównaniu z innymi dużymi miastami, w niektórych miejscach może być gorsza jakość połączeń. Pozdrawiam
Od pewnego czasu widać zdecydowane pogorszenie jakości internetu mobilnego Orange i nju. Połączenie jest często zrywane, prędkość mizerna i to w centrum miasta (Gdańsk).
Idealny przykład, że lepsze jest wrogiem dobrego. Telefony przełączają się między pasmami, raz LTE, za chwilę 3G, potem H i tak w kółko Macieju – „rewelacja”.
Wczorajszy mecz był trudny i pełen emocji, ale mamy to. Wygrywamy mecz z Albanią 0:1 i zdobywamy kolejne 3 punkty w eliminacjach na Mundial. Brawo biało - czerwoni! Z tej okazji do odbioru czeka na Was 3 GB internetu! Wystarczy wysłać SMS o treści FAIRPLAY pod numer 233 (opłata za SMS zgodna z cennikiem planu taryfowego, maksymalnie 0,25 zł). Jeśli jesteś użytkownikiem Orange Flex, zgarnij dodatkowe GB, wpisując FAIRPLAY w apce, w zakładce „Kody promocyjne”. Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać w ciągu 24 godzin od publikacji posta na profilu Orange na Facebooku. Promocyjne GB ważne 3 dni od daty aktywacji, obowiązują tylko w kraju.
Jak przywołujemy powiat pucki i sam Puck, to zapytam o plany modernizacji dla stacji w mieście ?
Kiedy można się spodziewać 5G, badź chociaż pasma 2600 na stacji Waszego technologicznego partnera ? :)))
Jedno jest pewne Pani Kingo. 5G w paśmie N78 zwane również pasmem C to strzał w dziesiątkę i obowiązkowy element każdej stacji bazowej w miejscowościach turystycznych i nie tylko. Jak pokazują doświadczenia tego lata, 5G N78 staje się skutecznym lekarstwem na nierozwiazywalne dotąd w LTE problemy t.j. jak niedziałająca transmisja danych na dużych imprezach czy w największych kurortach. Tak trzymać
Czy to taka wysoka wieża widoczna z pod samego Lidla na Zamkowej? Jak tak to miło teraz już jesteśmy w centrum z pasmem C, co prawda ostatnim czasy wyłączane są nadajniki Orange na kilka godzin i miasto ogarnia Armagedon nic nie działa terminale, bankomaty wrrr…
Pani Kingo, niezwykle ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa przede wszystkim uczestników festiwalu ale również sprawnego działania służb ratunkowych. Chodzi o największy pod kątem ilości uczestników festiwal w Polsce czyli PolAndRock w tym roku był całkowity dramat z siecią. Dwie stacje to za mało zła konfiguracja do tego gorsze dosyły. Play działał bez zarzutu. To bardzo poważny temat.
skoro mowa o Grzybowie, to zapytam o zasięg kilka kilometrów dalej na zachód w nadmorskim pasie – miejscowość Rogowo pomiędzy Dźwirzynem a Mrzeżynem. W sezonie wakacyjnym bardzo słabe możliwości rozmowy oraz internet, który prawie nie działa. Teren bardzo się rozwija, rok do roku przybywa nowych inwestycji m.in. kilka apartamentowców po kilkaset mieszkań. Kto obsłuży tych klientów? Konkurencja?
Jak co roku o tej porze mamy dla Was kampanię społeczną Orange. Dwa lata temu mówiliśmy rodzicom o tym, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z cyfrowego świata Razem w sieci z dziećmi.
W ubiegłym roku robiliśmy coś Razem dla planety, zachęcając do oddawania używanych telefonów i do bardziej ekologicznego spojrzenia na nowe technologie.
W tym roku pokazujemy, że każdy powinien mieć dostęp do cyfrowego świata – niezależnie od miejsca zamieszkania, umiejętności, wieku czy sprawności.
Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Mnóstwo wsparcia od innych i trochę wsparcia od Orange. Przybliżamy cyfrowy świat wszystkim".
To „trochę” to wcale nie tak mało:
To konkretne programy, działania i wsparcie w upowszechnianiu, poznawaniu i wdrażaniu nowych technologii w codziennym życiu mniejszych i większych społeczności.
Sieć numer 1
W ostatnich 5 latach inwestycje OPL w światłowód wyniosły ponad 10 mld zł. W zasięgu światłowodu Orange jest ponad 5,4 mln gospodarstw domowych. Do roku 2025 planujemy budowę kolejnych łączy światłowodowych dla ok. 1,7 mln gospodarstw domowych, które do tej pory nie miały dostępu do ultraszybkiego internetu.
100 Pracowni Orange
Aby ułatwić mieszkańcom małych społeczności dostęp do informacji, wiedzy i technologii, stworzyliśmy Pracownie Orange. Są to multimedialne centra edukacji cyfrowej zlokalizowane w niewielkich miejscowościach. Ich zadaniem jest zapewnienie członkom miejscowych społeczności dostępu do nowych technologii, szkoleń i warsztatów. Dotąd powstało 100 Pracowni Orange w całej Polsce.
FabLab powered by Orange
W dwóch miastach, Warszawie i Gdańsku, Fundacja Orange stworzyła FabLaby – otwarte miejsca skierowane do osób, które chcą nauczyć się twórczo korzystać z nowych technologii. W FabLabach oferujemy wsparcie doświadczonych edukatorów, profesjonalny sprzęt oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży.
To wsparcie dla edukacji cyfrowej. Fundacja Orange poprzez programy edukacyjne od 16 lat uczy dzieci kompetencji cyfrowych, odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii.
MegaMisja
MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Kierujemy go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat. Zależy nam na tym, żeby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. Do tej pory w programie wzięło udział 30 000 dzieci
i ponad 1000 nauczycieli. Nowa edycja programu ruszyła we wrześniu.
#SuperKoderzy
#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8. Jego kluczowym elementem jest nauka programowania, ale realizowana w innowacyjny sposób – nie na lekcjach informatyki, a na zajęciach przedmiotowych, np. na przyrodzie, matematyce, historii, muzyce i języku polskim. Została również uruchomiona ścieżka dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Program realizowany jest od 2016 roku i bierze w nim udział co roku kilka tysięcy dzieci. Obecnie trwa kolejna edycja.
Lekcja:Enter
Lekcja:Enter to projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli, którego celem jest doskonalenie ich kompetencji cyfrowych. W latach 2020-2023 przeszkolonych zostanie ponad 75 tys. nauczycieli (15% z każdego województwa). Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych. Działania w systemie regrantingowym są realizowane przez placówki doskonalenia nauczycieli we współpracy z samorządami lub organizacjami pozarządowymi. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
To także dostęp technologii cyfrowych dla osób z niepełnosprawnościami i starszych.
Orange bez barier
Klientom z niepełnosprawnościami zapewniamy możliwość skorzystania z ponad 140 dostępnych salonów w całej Polsce. Zapewniamy w nich m.in. swobodny dostęp bez barier architektonicznych, dodatkowo przeszkolonych konsultantów, możliwość skorzystania z tłumacza migowego i inne udogodnienia. Klienci niesłyszący mogą też skorzystać z usługi tłumacza migowego podczas kontaktu z naszymi infoliniami. Tłumacz zadzwoni na naszą infolinię i pomoże w uzyskaniu potrzebnych informacji.
Dla seniora
Wprowadziliśmy wiele udogodnień dla starszych klientów w naszych salonach i na infolinii – specjalne standardy obsługi, dokumenty powiększoną czcionką czy dedykowana komunikacja dotycząca bezpieczeństwa. Organizujemy także szkolenia dla osób starszych z zakresu nowych technologii. Od 2020 roku, z powodu pandemii przenieśliśmy je do sieci i zapraszamy na „ABC cyfrowego świata ze smartfonem”. Do tej pory odbyły się 3 edycje szkoleń, z których skorzystało kilkuset seniorów. Na kolejny cykl edukacyjny zaprosimy już wkrótce.
To także udostępnianie nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań dla biznesu. Dla tych co stawiają pierwsze kroki na drodze biznesowej - startupów, jak i dla tych bardziej zaawansowanych – zarówno zarówno małych i średnich firm jak i dużych korporacji.
Wsparcie dla startupów
W Orange Fab rozwijamy, testujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania. Startupy mają zapewnione wsparcie mentorskie i techniczne w zakresie dostępu do platform chmurowych, takich jak Live Objects i Integrated Computing, oraz łączności LTE-M lub 5G, a także możliwość wspólnego z Orange oferowania swoich produktów i usług. Dla Orange taka współpraca oznacza dostęp do nieszablonowych pomysłów, technologii i modeli biznesowych naszych partnerów. Pozwala to nam na identyfikację, definiowanie i prezentację nowych źródeł przychodów lub oszczędności, a w rezultacie na budowanie przewagi konkurencyjnej.
Ta witryna używa plików cookies (małych plików tekstowych, przechowywanych na Twoim urządzeniu). Są one stosowane dla zapewnienia prawidłowego działania strony oraz do zbierania informacji o Twoich preferencjach i nawykach użytkowania witryny.
Pliki cookies niezbędne do działania strony używamy do zapewnienia podstawowych funkcji, takich jak logowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa witrynie. Ich wykorzystanie nie wymaga Twojej zgody.
Pliki cookies funkcyjne. Pozwalają nam zbierać informacje na temat zalogowanych sesji oraz przechowywać dane wpisane przez Ciebie w formularzach znajdujących się na stronie takich jak: czas trwania zalogowanej sesji , nazwę użytkownika.
Pozostałe kategorie wykorzystywania plików cookies, które wymagają Twojej zgody na używanie
Pliki cookies statystyczne/analityczne. Pozwalają nam zbierać anonimowe informacje o ruchu na stronie (liczba odwiedzin, źródło ruchu i czas spędzony na witrynie). Te dane pomagają nam zrozumieć, jak nasi użytkownicy korzystają z witryny i poprawiają jej działanie.
Możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w każdej chwili. W celu zarządzania plikami cookies lub wycofania zgody na ich używanie, prosimy skorzystać z ustawień przeglądarki internetowej.
Komentarze
Ja mam pytanie: dlaczego tak wiele stacji w miastach nie posiada LTE800? Bardzo często w budynkach z grubymi murami / w piwnicach / halach zasięg LTE jest szczątkowy, bo dociera tylko LTE1800/2100, telefon przełącza się na zapchane do granic możliwości pasmo UMTS 900 w którym można zapomnieć o transmisji danych. W perspektywie wyłączenia także UMTS900 i pozostawienia na jakiś czas samego GSM900 – sytuacja nie napawa optymizmem 🙁
OdpowiedzZ uwagi na interferencje i ograniczenia środowiskowe gęstość siatki stacji niskich częstotliwości nie może być zbyt duża w miastach. Do każdej lokalizacji podchodzimy jednak indywidualnie i jeśli tylko jest możliwość oraz uzasadnienie biznesowe rozbudowujemy sieć o możliwe warstwy LTE, w tym LTE 800. Pozdrawiam
OdpowiedzAkurat jestem w tym obszarze, gdzie nadal jest UMTS2100 (okolice Hajnówki, woj. podlaskie). Ciekawe, ile czasu potrwa ten stan.
OdpowiedzNie potrafię odpowiedzieć jak długo po potrwa. Zarządzanie częstotliwościami na terenach przy naszej wschodniej granicy, to spore wyzwanie. Pozdrawiam
OdpowiedzTak na poważnie! Co się dzieje z waszą siecią w Krakowie??? Moja mama ma „zwykły” telefon (samsung1200) i nie idzie teraz rozmawiać! Co chwilę traci zasięg i nie można nawiązać rozmowy!!! Tak ma wyglądać ta „nowoczesność”??? :/
OdpowiedzMoże ustaw w telefonie mamy wybór sieci na „ręczny” i ustaw na sztywno zakres sieci. Może to pomoże?
OdpowiedzKraków jest specyficznym miastem ze względu na wyjątkową niechęć do instalowania stacji bazowych. Stąd w porównaniu z innymi dużymi miastami, w niektórych miejscach może być gorsza jakość połączeń. Pozdrawiam
OdpowiedzOd pewnego czasu widać zdecydowane pogorszenie jakości internetu mobilnego Orange i nju. Połączenie jest często zrywane, prędkość mizerna i to w centrum miasta (Gdańsk).
OdpowiedzIdealny przykład, że lepsze jest wrogiem dobrego. Telefony przełączają się między pasmami, raz LTE, za chwilę 3G, potem H i tak w kółko Macieju – „rewelacja”.
To kiedy można sie spodziewać raportu ze świąt?:) Ile połączeń ile sms ile internetu?:)
Odpowiedz