;

Sieć

Szybszy internet dzięki refarmingowi 2100 MHz (9)

Wojtek Jabczyński

13 października 2021

Szybszy internet dzięki refarmingowi 2100 MHz
9

Ponad rok trwał refarming sieci mobilnej, w którym chodziło o wyłączenie UMTS 2100 MHz i przejście na docelową częstotliwość LTE 2100 MHz o szerokości 15 MHz. Właśnie zakończyliśmy prace a ostatnim, zrobionym obszarem był Górnośląski Okręg Przemysłowy. Łącznie proces dotyczył 9 tys. stacji bazowych, z których mogą korzystać klienci Orange Polska.

Dzięki refarmingowi znacznie poprawiliśmy jakość mobilnego internetu LTE. Dla przykładu Warszawa. W godzinach szczytu w paśmie LTE 2100 MHz mobilny internet jest teraz szybszy o 5 Mb/s. Zwiększyła się też przepływność w godzinach szczytu – lepiej o 9 Mb/s. Pobieranie danych przyśpieszyło o 14 proc. Podobne wyniki były w całym kraju.

Projekt dał nam wzrost pojemności sieci LTE o ok. 13%, dzięki dodatkowym 5 MHz w LTE 2100 MHz. Teraz łącznie dysponujemy pasmem LTE o szerokości 50 MHz na wszystkich częstotliwościach, aby lepiej odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na internet. Zrefarmingowane pasmo „przenosi” teraz więcej danych i umożliwia odciążenie pozostałych częstotliwości LTE, dostępnych na poszczególnych stacjach. W efekcie klient ma szybszy i płynniejszy transfer danych.

Na koniec ciekawostka sieciowa. Na 475 stacjach nadal pozostawiliśmy częstotliwość UMTS 2100 MHz z uwagi na warunki lokalizacji. Mam na myśli m.in.: instalacje wewnętrzne u klientów biznesowych, tereny przygraniczne, miejsca bez UMTS 900, czy specyficzne obszary turystyczne (Morskie Oko, Jezioro Białe itp.).

Udostępnij: Szybszy internet dzięki refarmingowi 2100 MHz
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  muddy 14:52 13-10-2021
  Ja mam pytanie: dlaczego tak wiele stacji w miastach nie posiada LTE800? Bardzo często w budynkach z grubymi murami / w piwnicach / halach zasięg LTE jest szczątkowy, bo dociera tylko LTE1800/2100, telefon przełącza się na zapchane do granic możliwości pasmo UMTS 900 w którym można zapomnieć o transmisji danych. W perspektywie wyłączenia także UMTS900 i pozostawienia na jakiś czas samego GSM900 - sytuacja nie napawa optymizmem :(
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 16:06 15-10-2021
   Z uwagi na interferencje i ograniczenia środowiskowe gęstość siatki stacji niskich częstotliwości nie może być zbyt duża w miastach. Do każdej lokalizacji podchodzimy jednak indywidualnie i jeśli tylko jest możliwość oraz uzasadnienie biznesowe rozbudowujemy sieć o możliwe warstwy LTE, w tym LTE 800. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kamilx 18:29 13-10-2021
  Akurat jestem w tym obszarze, gdzie nadal jest UMTS2100 (okolice Hajnówki, woj. podlaskie). Ciekawe, ile czasu potrwa ten stan.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 10:15 15-10-2021
   Nie potrafię odpowiedzieć jak długo po potrwa. Zarządzanie częstotliwościami na terenach przy naszej wschodniej granicy, to spore wyzwanie. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 20:12 13-10-2021
  Tak na poważnie! Co się dzieje z waszą siecią w Krakowie??? Moja mama ma "zwykły" telefon (samsung1200) i nie idzie teraz rozmawiać! Co chwilę traci zasięg i nie można nawiązać rozmowy!!! Tak ma wyglądać ta "nowoczesność"??? :/
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:08 13-10-2021
   Może ustaw w telefonie mamy wybór sieci na "ręczny" i ustaw na sztywno zakres sieci. Może to pomoże?
   Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 10:13 15-10-2021
   Kraków jest specyficznym miastem ze względu na wyjątkową niechęć do instalowania stacji bazowych. Stąd w porównaniu z innymi dużymi miastami, w niektórych miejscach może być gorsza jakość połączeń. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  aqq 19:37 17-11-2021
  Od pewnego czasu widać zdecydowane pogorszenie jakości internetu mobilnego Orange i nju. Połączenie jest często zrywane, prędkość mizerna i to w centrum miasta (Gdańsk). Idealny przykład, że lepsze jest wrogiem dobrego. Telefony przełączają się między pasmami, raz LTE, za chwilę 3G, potem H i tak w kółko Macieju - "rewelacja".
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jarociniak 13:36 26-12-2021
  To kiedy można sie spodziewać raportu ze świąt?:) Ile połączeń ile sms ile internetu?:)
  Odpowiedz

;

Oferta

3 GB za wygraną polskich piłkarzy z Albanią (4)

Kasia Barys

13 października 2021

3 GB za wygraną polskich piłkarzy z Albanią
4

Wczorajszy mecz był trudny i pełen emocji, ale mamy to. Wygrywamy mecz z Albanią 0:1 i zdobywamy kolejne 3 punkty w eliminacjach na Mundial. Brawo biało – czerwoni! Z tej okazji do odbioru czeka na Was 3 GB internetu! Wystarczy wysłać SMS o treści FAIRPLAY pod numer 233 (opłata za SMS zgodna z cennikiem planu taryfowego, maksymalnie 0,25 zł). Jeśli jesteś użytkownikiem Orange Flex, zgarnij dodatkowe GB, wpisując FAIRPLAY w apce, w zakładce „Kody promocyjne”. Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać w ciągu 24 godzin od publikacji posta na profilu Orange na Facebooku. Promocyjne GB ważne 3 dni od daty aktywacji, obowiązują tylko w kraju.

Regulamin promocji jest dostępny tutaj.

Udostępnij: 3 GB za wygraną polskich piłkarzy z Albanią
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 09:43 13-10-2021
  Dziekuje za kolejny pakiecik GB rosna testuje wydluzenie na kolejne 30 dni super sprawa.Brawo Orange.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:04 13-10-2021
   Dołączam się do podziękowań ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  zibi 21:55 13-10-2021
  jak przedłużyć?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 22:00 14-10-2021
   Wyślij SMS o tresci AKT31 pod numer 811 koszt uslugi to 9 zl
   Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Cyfrowy świat dla wszystkich (4)

Monika Kulik

12 października 2021

Cyfrowy świat dla wszystkich
4

Jak co roku o tej porze mamy dla Was kampanię społeczną Orange. Dwa lata temu mówiliśmy rodzicom o tym, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z cyfrowego świata Razem w sieci z dziećmi.
W ubiegłym roku robiliśmy coś Razem dla planety, zachęcając do oddawania używanych telefonów i do bardziej ekologicznego spojrzenia na nowe technologie.

W tym roku pokazujemy, że każdy powinien mieć dostęp do cyfrowego świata – niezależnie od miejsca zamieszkania, umiejętności, wieku czy sprawności.

Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Mnóstwo wsparcia od innych i trochę wsparcia od Orange. Przybliżamy cyfrowy świat wszystkim”.

To „trochę” to wcale nie tak mało:

 1.  To konkretne programy, działania i wsparcie w upowszechnianiu, poznawaniu i wdrażaniu nowych technologii w codziennym życiu mniejszych i większych społeczności.

Sieć numer 1

W ostatnich 5 latach inwestycje OPL w światłowód wyniosły ponad 10 mld zł. W zasięgu światłowodu Orange jest ponad 5,4 mln gospodarstw domowych. Do roku 2025 planujemy budowę kolejnych łączy światłowodowych dla ok. 1,7 mln gospodarstw domowych, które do tej pory nie miały dostępu do ultraszybkiego internetu.

100 Pracowni Orange

Aby ułatwić mieszkańcom małych społeczności dostęp do informacji, wiedzy i technologii, stworzyliśmy Pracownie Orange. Są to multimedialne centra edukacji cyfrowej zlokalizowane w niewielkich miejscowościach. Ich zadaniem jest zapewnienie członkom miejscowych społeczności dostępu do nowych technologii, szkoleń i warsztatów. Dotąd powstało 100 Pracowni Orange w całej Polsce.

FabLab powered by Orange

W dwóch miastach, Warszawie i Gdańsku, Fundacja Orange stworzyła FabLaby – otwarte miejsca skierowane do osób, które chcą nauczyć się twórczo korzystać z nowych technologii. W FabLabach oferujemy wsparcie doświadczonych edukatorów, profesjonalny sprzęt oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

 

 1. To wsparcie dla edukacji cyfrowej. Fundacja Orange poprzez programy edukacyjne od 16 lat uczy dzieci kompetencji cyfrowych, odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii.

MegaMisja

MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Kierujemy go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat. Zależy nam na tym, żeby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. Do tej pory w programie wzięło udział 30 000 dzieci
i ponad 1000 nauczycieli. Nowa edycja programu ruszyła we wrześniu.

#SuperKoderzy

#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8. Jego kluczowym elementem jest nauka programowania, ale realizowana w innowacyjny sposób – nie na lekcjach informatyki, a na zajęciach przedmiotowych, np. na przyrodzie, matematyce, historii, muzyce i języku polskim. Została również uruchomiona ścieżka dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Program realizowany jest od 2016 roku i bierze w nim udział co roku kilka tysięcy dzieci. Obecnie trwa kolejna edycja.

Lekcja:Enter

Lekcja:Enter to projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli, którego celem jest doskonalenie ich kompetencji cyfrowych. W latach 2020-2023 przeszkolonych zostanie ponad 75 tys. nauczycieli (15% z każdego województwa). Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych. Działania w systemie regrantingowym są realizowane przez placówki doskonalenia nauczycieli we współpracy z samorządami lub organizacjami pozarządowymi. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 1. To także dostęp technologii cyfrowych dla osób z niepełnosprawnościami i starszych.

Orange bez barier

Klientom z niepełnosprawnościami zapewniamy możliwość skorzystania z ponad 140 dostępnych salonów w całej Polsce. Zapewniamy w nich m.in. swobodny dostęp bez barier architektonicznych, dodatkowo przeszkolonych konsultantów, możliwość skorzystania z tłumacza migowego i inne udogodnienia. Klienci niesłyszący mogą też skorzystać z usługi tłumacza migowego podczas kontaktu z naszymi infoliniami. Tłumacz zadzwoni na naszą infolinię i pomoże w uzyskaniu potrzebnych informacji.

Dla seniora

Wprowadziliśmy wiele udogodnień dla starszych klientów w naszych salonach i na infolinii – specjalne standardy obsługi, dokumenty powiększoną czcionką czy dedykowana komunikacja dotycząca bezpieczeństwa. Organizujemy także szkolenia dla osób starszych z zakresu nowych technologii. Od 2020 roku, z powodu pandemii przenieśliśmy je do sieci i zapraszamy na „ABC cyfrowego świata ze smartfonem”. Do tej pory odbyły się 3 edycje szkoleń, z których skorzystało kilkuset seniorów. Na kolejny cykl edukacyjny zaprosimy już wkrótce.

 1. To także udostępnianie nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań dla biznesu. Dla tych co stawiają pierwsze kroki na drodze biznesowej – startupów, jak i dla tych bardziej zaawansowanych – zarówno zarówno małych i średnich firm jak i dużych korporacji.

Wsparcie dla startupów

W Orange Fab rozwijamy, testujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania. Startupy mają zapewnione wsparcie mentorskie i techniczne w zakresie dostępu do platform chmurowych, takich jak Live Objects i Integrated Computing, oraz łączności LTE-M lub 5G, a także możliwość wspólnego z Orange oferowania swoich produktów i usług. Dla Orange taka współpraca oznacza dostęp do nieszablonowych pomysłów, technologii i modeli biznesowych naszych partnerów. Pozwala to nam na identyfikację, definiowanie i prezentację nowych źródeł przychodów lub oszczędności, a w rezultacie na budowanie przewagi konkurencyjnej.

Więcej na www.orange.pl/cyfrowyswiatdlawszystkich.

Udostępnij: Cyfrowy świat dla wszystkich
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:10 12-10-2021
  Mega hasło przewodnie. Fajnie ze organizujecie takie kampanie. Konkurencja może tylko rozłożyć ręce i Wam gratulować. W tym aspekcie od kar jesteście liderem na polskim rynku nie tylko telko, ale całym rynku usług w naszym kraju.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:13 12-10-2021
   kar=lat ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gie 23:33 12-10-2021
  "W zasięgu światłowodu Orange jest ponad 5,4 mln gospodarstw domowych. Do roku 2025 planujemy budowę kolejnych łączy światłowodowych dla ok. 1,7 mln gospodarstw domowych, które do tej pory nie miały dostępu do ultraszybkiego internetu." ŁAŁ, czyli do 2025 w zasięgu światłowodu Orange znajdzie się AŻ połowa polskich gospodarstw domowych. Toż to szaleństwo. Oby Polakom od tego luksusu nie pomieszało się w głowach. Ciekawe kiedy u mnie pojawi się światłowód Orange? 2030? 2040?
  Odpowiedz
  • komentarz
   kanarek 08:51 19-10-2021
   To nie szaleństwo. To powinien być standard. Szkoda, że inne firmy na rynku telco nie widzą potrzeby dostarczania Polakom do domów światłowodów. Orange przynajmniej widzi taką konieczność. Ale jeśli nadal uważasz, że to nie jest firma dla Ciebie to może o ten światłowód to udaj się do innych Operatorów :)
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej