Sieć

Testujemy radiolinię do 5G. Może się przydać

Piotr Domański Piotr Domański
17 lutego 2020
Testujemy radiolinię do 5G. Może się przydać

Wielokrotnie pisaliśmy, że dla 5G optymalny jest światłowód. Takie łącze, zresztą bardzo szybkie wykorzystujemy w testowanych w Warszawie i Lublinie stacjach bazowych. Nic się w tej kwestii nie zmienia – tylko on zapewnia możliwość zwiększania prędkości wedle naszej obecnej wiedzy – praktycznie bez limitów.  Są jednak sytuacje, gdy światłowodu po prostu nie można doprowadzić do stacji, lub koszty lub czas niezbędny na zrobienie tego nie miał by nic wspólnego z racjonalnością. W takich sytuacjach radiolinia jest nieodzowna. Dlatego w ramach naszych testów takie rozwiązania też sprawdzamy.

Lubelska radiolinia na 80 GHz

W Lublinie odpaliliśmy radiolinię, łączącą stacje bazowe odpalone o 2,6 km . Wykorzystaliśmy w tym celu kanał szerokości 250 MHz w paśmie 80 GHz. Osiągnęliśmy prędkość 3,2 Gb/s, która na ten moment pozwala obsłużyć sieć 2G, 3G, 4G a także 5G. Takie rozwiązanie można zastosować na odcinku nawet 4 km. Cały czas monitorujemy to łącze, by mieć pewność że jest stabilne i zapewnia odpowiednie parametry.

Gdzie światłowód nie może tam (czasem) radiolinię pośle

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że choć zawsze podkreślamy, że światłowód jest najlepszym rozwiązaniem dla stworzenia zaplecza dla sieci 5G, to pisaliśmy już także o radioliniach. Pisałem o tym niedawno, gdy opublikowana została książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Opisane zostały tam prace, które na blogu relacjonowaliśmy prawie trzy lata temu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga…. Radiolinia, choć nie jest idealna jest elastyczna i w wielu przypadkach umożliwia uruchomienie stacji bazowych w miejscach dla łącza stacjonarnego niedostępnych. Także mobilne stacje bazowe – takiej jak te, które ustawiamy zimą przy stokach lub na festiwalach najczęściej wykorzystują radiolinię.

Testy 5G w Lublinie i Warszawie nadal trwają - zostały przedłużone do końca lutego. Cały czas korzystamy z możliwości testowania, by sprawdzać kolejne możliwości i optymalizować rozwiązania. To wszystko, by komercyjna sieć działała najlepiej jak to możliwe.

Komentarze

Bartosz35
Bartosz35 13:04 17-02-2020

Witam, a czy można prosić o informację, z jaką mocą działa ta radiolinia po obu stronach toru radiowego na tej ultramilimetrowej częstotliwości?

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 12:11 25-02-2020

  Nie udostępniamy takich informacji.

  Odpowiedz
Kuba
Kuba 22:35 17-02-2020

A jak tam EVS dla kolejnych modeli? Bo czekam i czekam i już nie mogę się doczekać nowej jakości.

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 12:11 25-02-2020

  Pracujemy nad udostępnianiem kodeka EVS dla kolejnych modeli smartfonów.

  Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:02 18-02-2020

Testujcie. inwestujcie, zbierajcie grono wiernych klientów 🙂 Widzę że od 1 stycznia b.r nie ma możliwości doładowania się za pomocą punktów PAYBACK. Szkoda, bo fajny był to program. Obawiam się że przyjdzie też czas na usługę Skarbonka. Nie róbcie tego 🙂

Odpowiedz
sylwek
sylwek 09:23 19-02-2020

Wkrótce na polskim rynku zadebiutuje standard RCS, wypierając SMS. Dla zwykłego zjadacza chleba, to będzie większym wyzwaniem.

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 12:12 25-02-2020

  Pisanie „wkrótce” może być pewnym nadużyciem.

  Odpowiedz
Rafi
Rafi 23:20 25-02-2020

Jaka została zastosowana modulacja?

Odpowiedz
Tomek
Tomek 19:32 27-03-2020

Brawo, wspaniale, daje nadzieję na przyszłość:) , bo teraz jest chyba bardzo źle… , skoro „system” włączył mi „lejek” po pobraniu około 20GB (nikt w Orange nie wie naprawdę ile). Konsultanci tłumaczą że wykorzystałem ponad 50% ruchu na stacji bazowej… cyt:
„Mechanizm lejka technicznego dynamicznego ma imitować naturalne zachowanie sieci mobilnej i realizować tzw. Fair Usage Policy (polityka sprawiedliwego korzystania i dostępu do sieci). W przypadku przeciążenia danej stacji bazowej ograniczenia w korzystaniu z internetu w największym stopniu dotkną użytkownika odpowiedzialnego za to przeciążenie (realizującego więcej niż 50% ruchu na danej stacji bazowej w ostatniej dobie). W efekcie negatywne skutki zachowania takiego użytkownika zostaną zminimalizowane, a pozostali użytkownicy w danej lokalizacji będą mogli odczuć poprawę prędkości i dostępności internetu.”
Jak ja to mogę zrobić, korzystając z modemu Huawei B593s z anteną kierunkową, 5 km od stacji bazowej, ze prędkością pobierania nie przekraczającą 5Mb…?Abonament z internetem firmowym. Czyli transfer na stacji bazowej to 50GB na dobę? Zaznaczam że nie jestem spamującym trolem ale wystarczy aktualizacja kilku urządzeń przenośnych i laptopów i mam takie transfery…

Odpowiedz

Oferta

Samsung Galaxy S20, S20+i S20 Ultra w ofercie Orange

Marta Krajewska Marta Krajewska
13 lutego 2020
Samsung Galaxy S20, S20+i S20 Ultra w ofercie Orange

Wczoraj Galaxy Z Flip, a dzisiaj Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra - kolejne urządzenia z galaktyki Samsunga trafiły do oferty Orange Polska. Modele S20+ i S20 Ultra są wyposażone w moduł obsługujący sieć 5G. U nas kupicie je w przedsprzedaży. Poniżej ceny w Planie Mobilnym 75.

Szczegóły w serwisie: Samsung Galaxy S20/S20+/S20 Ultra

Samsung Galaxy S20+ 5G

 • W Planie Mobilnym 75 wysokość raty wynosi 184 zł/mc (24 raty), a opłata na start to 199 zł.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

 • W Planie Mobilnym 75 wysokość raty wynosi 221 zł/mc (24 raty), a opłata na start to 299 zł.

Samsung Galaxy S20 4G

 • W Planie Mobilnym 75 wysokość raty wynosi 148 zł/mc (24 raty), a opłata na start to 99 zł.

Przy zakupie Galaxy S20+ i S20 Ultra w przedsprzedaży, słuchawki Galaxy Buds+otrzymacie w prezencie. Aby otrzymać słuchawki, należy zarejestrować się w Samsung Members. Szczegóły w serwisie: Samsung Galaxy S20/S20+/S20 Ultra

O tym, dlaczego warto je mieć pisałam tutaj: Moje odkrycie: słuchawki Galaxy Buds

Przedsprzedaż potrwa do 8 marca br., a telefon można odebrać już od 10 marca br.

Aktualizacja 27.02.2020

Samsung Galaxy S20 Ultra, o który pytaliście jest już dostępny w przedsprzedaży.

Komentarze


Oferta

W Orange Flex odpalicie eSIM na smartfonach z Androidem

Piotr Domański Piotr Domański
13 lutego 2020
W Orange Flex odpalicie eSIM na smartfonach z Androidem

Dzięki najnowszej aktualizacji aplikacji będziecie mogli uruchomić eSIM nie tylko na najnowszych smartfonach i zegarkach z nadgryzionym jabłuszkiem. Od teraz smartfony Google Pixel oraz nowa motorola razr, – otrzymują wsparcie eSIM w Orange Flex. Ale to nie koniec - jeżeli obserwujecie Wojtka na Twitterze wiecie już pewnie, że Samsung Galaxy Z Flip oraz Samsungi z rodziny S20 wkrótce pojawią się na rynku (także w sprzedaży w Orange). Przedsprzedaż Z Flip już nawet ruszyła. Na tych telefonach eSIM w Orange Flex także będzie działać.

Do eSIM we Flex w przypadku smartfonów niektórych producentów niezbędny jest Android 10. Jeżeli macie telefony, które wpierają tę technologię, ale nie maja jeszcze najnowszego OS po aktualizacji będziecie mogli się nią także cieszyć. Tak, piszę o Samsung Galaxy Fold ;-)

Jak wgrać eSIM na Androidzie w Orange Flex?

By wgrać eSIM na telefonach z Androidem nie trzeba wykorzystywać kodu QR. Karta będzie uruchamiana z poziomu aplikacji. Ci z Was którzy (jeszcze) nie korzystają z Flex będą mogli zdecydować się na eSIM już na etapie aktywacji. Aplikacja sama wykryje czy telefon wspiera eSIM i zaproponuje instalację. Pomimo, że proces ten może się różnić między poszczególnymi urządzeniami będziecie prowadzeni za rączkę, by się nie zgubić. Choć zagubienie się raczej Wam nie grozi, bo całość jest szybka i intuicyjna ;-)

Jeżeli już wybraliście Orange Flex i posiadacie jedną ze wspomnianych wcześniej słuchawek, będziecie mogli wymienić tradycyjną kartę SIM na eSIM. Wystarczy wejść w „Mój Profil”, a następnie w sekcję „Karty SIM”. Tam w kilku krokach wykonacie podmiankę.

Z eSIM będziecie mogli skorzystać także we Flex Rodzinie – zarówno jako Administratorzy, jak i tejże rodziny członkowie.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o Orange Flex, tradycyjnie zapraszam na stronę flex.orange.pl.

Google Pixel z eSIM w Orange Flex

eSIM w Orange

Nigdy zbyt dużo przypominania: Orange jest jedynym polskim operatorem, który oferuje eSIM, zarówno jako kartę główną jak i w ramach usługi „Ekstra karta eSIM” na smartwatche obsługujące tą technologię. eSIM tworzy świetne „combo” z aplikacją Orange Flex – jeżeli macie smartfon, który obsługuje tę technologię w ciągu kilku minut możecie uruchomić usługi.

Jak widzicie coraz więcej takich telefonów jest już na rynku, a producenci doceniają możliwości jakie przynosi eSIM. Klienci Orange już ją docenili, a takich kart eSIM w naszej sieci działa już ponad 30 tys. Chcemy by było ich jeszcze więcej, dlatego planujemy by w przyszłości klienci Orange Flex mogli uruchomić ją także na swoich smartwatchach.

P.S. Lubię Orange Flex. Jeżeli Wy także zagłosujcie na Flexa w konkursie Mobile Trends Awards, gdzie startuje w kategorii 6.

Komentarze

Scroll to Top