Odpowiedzialny biznes

Tydzień różnorodności w Orange

Monika Kulik Monika Kulik
22 maja 2015
Tydzień różnorodności w Orange

Różnimy się od siebie cechami charakteru, poglądami, mamy różne talenty i pomysły, w życiu i w pracy przyjmujemy różne role, mamy różne style komunikacji, doświadczenia życiowe i zawodowe, różne dążenia i potrzeby.

Nasza odmienność dotyczyć może też płci, przynależności kulturowej, narodowej czy etnicznej, religii - wyznania czy bezwyznaniowości, światopoglądu, stopnia i rodzaju niepełnosprawności, stanu zdrowia, wieku, stażu pracy czy orientacji psychoseksualnej. Takie różnice dostrzegamy wyraźniej i często się ich obawiamy.

Podczas Tygodnia Różnorodności w Orange, którego podsumowaniem jest dzisiejszy II Ogólnopolski Dzień Różnorodności, zwracaliśmy uwagę, na kilka wybranych tematów. Dotatkową motywacją jest dla nas fakt, że jesteśmy nie tylko sygnatariuszem, ale też Opiekunem Karty Różnorodności w Polsce.

Poniedziałek poświeciliśmy różnorodności kulturowej, jak na globalną markę przystało.  Nasza obecność w ponad 30 krajach na 3 kontynentach – w Europie, Afryce i Azji,  155 tys. pracowników i obsługująca ponad 247 mln klientów – to wszystko sprawia, że komunikacja międzykulturowa nabiera znaczenia.  Pytaliśmy cudzoziemców pracujących w naszej firmie, jakie polskie zwyczaje im się podobają a jakie dziwią, mówiliśmy o mniejszościach narodowych w Polsce i o tym, kto czuje się dyskryminowany i sami mogliśmy przetestować, jakimi stereotypami w postrzeganiu innych nacji się posługujemy.

Wtorek poświęciliśmy kwestiom płci.  Pokazaliśmy, jak wyglądają w naszej firmie dane na temat zatrudnienia kobiet i mężczyzn, a jak wygląda to na świecie. Pytaliśmy co na prawdę znaczy gender? Czy parytety i kwoty prowadzą do złotych spódnic? I dlaczego mówimy o szklanym suficie, a zapominamy o szklanych ścianach czy szklanych ruchomych schodach i lepkiej podłodze ( zainteresowanych zapraszam na stronę www.rownoscwbiznesie.mpips.gov.pl). Wyjaśnialiśmy też dlaczego kobiety widzą więcej kolorów, kto częściej się uśmiecha, a kto bardziej kłamie? A na koniec proponowaliśmy zabawny test na płeć mózgu.

Sprawom związanym z wiekiem i przynależnością pokoleniową poświęciliśmy środę.  Pytaliśmy młodszych i tych bardziej doświadczonych pracowników – co sobie cenią w pracy, jak ich praca wygląda dziś a jak było w przeszłości.  Sprawdzaliśmy w teście do którego pokolenia należymy, a także pokazywaliśmy osoby, które bez względu na wiek – są aktywne i pełne energii np. Dziarskiego Dziadka.

Kolejnym tematem była dla nas sprawność w pracy osób z niepełnosprawnością. Dzięki współpracy z Fundacją Integracja, Fundacją Widzialni i Fundacją Polska Bez barier mieliśmy wiele ciekawych materiałów edukacyjnych i kampanii społecznych.  Pokazaliśmy też nasze działania skierowane do tej grupy pracowników – program Zdrowie na TAK, a także program „Orange bez barier” nakierowany na potrzeby klientów z niepełnosprawnościami.

Ostatni dzień poświęcony był kwestiom godzenia życia zawodowego i prywatnego. Robiliśmy test, aby sprawdzić jak zarządzamy swoim czasem w pracy i w domu, dawaliśmy dobre rady jak budować work- life – balance, mówiliśmy o rozwijaniu swoich pasji i zaangażowaniu w wolontariat. Mówiliśmy też o ważnej roli rodzica, poprzez pokazanie zabawnych filmowych interpretacji zakresu obowiązków mamy – czy współczesnej wersji starych rytuałów zwanych kuwada ;)

Mam nadzieję, że ten tydzień pokazał, że różnorodność jest dla nas wartością w życiu i w pracy. Jak napisał jeden z uczestników naszego konkursu na hasło promujące różnorodność - Ludzie na Ziemi są tacy sami, ale na 7 miliardów różnych sposobów.

 

Mediateka


Oferta

Oszczędzajcie z aplikacją VoIP na smartfony i tablety

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
21 maja 2015
Oszczędzajcie z aplikacją VoIP na smartfony i tablety

Jeśli macie smartfona z Androidem 4.0 lub wyższym i zarazem korzystacie z FunPacka, Neostrady z Darmowymi Rozmowami lub Neofonu to polecam Wam ściągnięcie aplikacji VoIP, którą właśnie umieściliśmy w Google Play. Dzięki niej będziecie mogli korzystać ze swojego numeru VoIP także poza miejscem gdzie macie podłączoną usługę. A to po pierwsze oznacza wykonywanie i odbieranie połączeń na smartfonie lub tablecie, po drugie korzystanie z kontaktów zapisanych w telefonie, co ułatwia wybieranie numerów. Aplikacja z przypisanym, konkretnym numerem VoIP działa na maksymalnie na dwóch urządzeniach jednocześnie. Możecie ją wykorzystywać zarówno kiedy będziecie w zasięgu sieci WiFi w Polsce i za granicą, jak również w zasięgu sieci komórkowej. Mądrze używając aplikację oszczędzicie kasę, bo siedząc na hotelowej kanapie 300 km od domu z podłączonym WiFi, dzwonicie tak jak z własnego pokoju.

bdb1523c101aca29b3c2a706341181ebed9 382c8987dbafb97d520f790099d33fa3485

 


Bezpieczeństwo

Nie złapcie się na okup!

Michał Rosiak Michał Rosiak
21 maja 2015
Nie złapcie się na okup!

Uważajcie na dziwne maile i niczego w nich nie klikajcie! Już od ponad miesiąca nasze systemy bezpieczeństwa notują olbrzymi wzrost ataków przy użyciu trojana Nymaim, będącego mutacją okrytego niechlubną sławą Cryptolockera - zagrożenia, które zaszyfruje Wam dysk i na które niestety nie ma lekarstwa (poza zapłacaniem okupu cyber-przestępcom)!

O atakach z użyciem Nymaima informowaliśmy na stronie CERT Orange Polska już 17 kwietnia. Wtedy wzrost trwał bodaj dwa dni, ale teraz już od pewnego czasu odsetek aktywności tego złośliwego oprogramowania w naszej sieci przekracza 40 procent! Stawiam dolary przeciwko orzechom, że o tym samym zagrożeniu pisał niedawno na Niebezpieczniku Piotrek Konieczny. Nie zmienia to jednak faktu, że:

  • mamy inne grupy docelowe Czytelników
  • edukacji nigdy nie za wiele!

Pamiętajcie zatem, by:

  • nigdy nie klikać w żadne załączniki ani linki w mailach, których nie oczekiwaliście
  • nawet nie klikać na załącznik - np. w przypadku Outlooka wystarczy otworzyć podgląd pliku ze złośliwym "wsadem", by stać się ofiarą ataku
  • jeśli macie wątpliwości, czy to prawdziwa wiadomość, zadzwońcie do firmy, od której wydaje się pochodzić (na numer ze strony, nie z maila)
  • nie odkładać na później aktualizacji bezpieczeństwa systemu i aplikacji

A jeśli dostaniecie podejrzanego maila - zawsze warto zachować go do pliku i wysłać do analizy moim kolegom z CERT Orange Polska, używając formularza zgłoszenia incydentu.

Naprawdę uważajcie - odczyty z naszych systemów wskazują, że skala ataku jest BARDZO duża, a eksperci bezpieczeństwa nie opracowali metody na odzyskanie dostępu do zaszyfrowanych bardzo mocnym kluczem danych. A tego byśmy nie chcieli.

Photo: IT Pro Portal

Scroll to Top