Szkoła Kodowania Orange Digital Center to bezpłatne, profesjonalne kursy programowania połączone z doradztwem zawodowym i wzmacnianiem umiejętności społecznych. Od grudnia trwają zajęcia w ścieżce Java i Python. Właśnie ruszył nabór do ścieżki UX Designer. To szansa na rozwój, podniesienie kompetencji lub przekwalifikowanie się. Fundacja Orange wspiera tych, którzy z różnych powodów mają utrudniony dostęp do takich możliwości. Czekamy na zgłoszenia.
Projektowanie UX nie jest pierwszym z kursów, które powstały w ramach programu Orange Digital Center.
Czym jest Orange Digital Center?
To inicjatywa na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości rozumianych nie tylko jako umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. ODC połączyło wszystkie nasze projekty edukacji pozaformalnej: Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i pozwoliło również otworzyć nowy: Szkołę Kodowania, czyli naukę programowania od podstaw.
O co chodzi w Szkole Kodowania?
Szkoła Kodowania to kursy dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej, chcą nauczyć się programowania od postaw, a przy tym skorzystać z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami rynku IT czy webinarów technologicznych. Kursy prowadzą doświadczeni i profesjonalni trenerzy oraz trenerki z Pomorskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych. Uczestnicy zyskują nowe kompetencje cyfrowe potwierdzone certyfikatem.
Dla kogo i po co?
Bardzo zależy nam na tym, żeby ludzie mogli rozwijać i doskonalić kompetencje przyszłości takie jak kreatywność, współpraca czy umiejętności cyfrowe. Dopiero takie połączenie daje szansę na pełniejszy rozwój. Dlatego uczestniczki oraz uczestnicy naszej Szkoły Kodowania mają zapewnione indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.
W tym projekcie Fundacja wspiera osoby w trudniejszej sytuacji czy też znajdujące się na jakimś zawodowym zakręcie. Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wyposażenia młodych dorosłych (w tym z grup zagrożonych wykluczeniem) w kompetencje niezbędne w życiu społecznym i zawodowym.
Program kierujemy przede wszystkim do osób, które chciałyby zdobyć umiejętności w branży IT, ale nie stać ich na to finansowo, są bezrobotne lub pracują w bardzo niskopłatnych zawodach, chcą się przekwalifikować lub powracają na rynek pracy po dłuższej przerwie. Ważnym celem jest dotarcie do młodych kobiet, wchodzących na rynek pracy lub powracających po przerwie, na przykład po urlopie macierzyńskim. Pragniemy, by udział kobiet w sektorze cyfrowym znacznie się zwiększał. – podkreśla Małgorzata Kowalewska, kierowniczka Działu Orange Digital Center.
Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci. – dodaje Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange.
Jakie kursy i gdzie?
Uczestnicy i uczestniczki pierwszej edycji od grudnia poznają już tajniki Java i Phyton. Kursy odbywają się w dwóch formułach: stacjonarnej z ewentualnymi elementami online, realizowanej w przyjaznych wnętrzach Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie - oraz w formie online - dostępnej dla mieszkańców powiatów, na których terenie znajdują się Pracownie Orange. Aby sprawdzić, czy Twój powiat znajduje się na liście, zerknij tutaj. Zajęcia odbywają się w co drugi weekend i dwa razy w tygodniu. Kursy trwają kilka miesięcy. Partnerami projektu są: Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych oraz wspomniane Centrum Kreatywności Targowa.
Bezpłatne kursy e-learningowe
Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w rekrutacji i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o programowaniu, przygotowaliśmy także bezpłatne kursy e-learningowe w trzech ścieżkach: Java, Phyton i UX.
W każdym z kursów trenerzy pokazują podstawy danej ścieżki programowania. Krok po kroku prezentują najważniejsze zagadnienia, które zostały podzielone na rozdziały. Dzięki tym bezpłatnym lekcjom można zobaczyć, jak nauka programowania i projektowania wygląda w praktyce i sprawdzić, czy zainteresowałby nas długoterminowy kurs i rozwijanie się w tym kierunku.
Zgłoś się - nabór do UX trwa!
Teraz czas na projektowanie UX. Do 13 kwietnia trwa nabór do nowej ścieżki.
UX Designer to zawód, który coraz częściej pojawia się w ofertach pracy. Osoba ta zajmuje się tworzeniem przejrzystych oraz przystępnych stron, aplikacji i produktów cyfrowych. Aby każdy użytkownik mógł poruszać się po nich z łatwością - sprawnie i intuicyjnie. Kurs UX obejmuje 172 godziny szkolenia. Udział jest oczywiście bezpłatny.
Szczegóły na stronie.
Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę SPOŁECZNOŚCI opartej na podobnej motywacji. Taką budujemy właśnie w Szkole Kodowania