Piotrek Domański
Dużo piszemy i mówimy o światłowodach. Nic dziwnego – to cienkie szklane włókienko jest podstawą prawdziwej rewolucji w telekomunikacji. Z jednej strony zapewnia Wam dostęp do błyskawicznego internetu w domu. Z drugiej strony, w oparciu o dużo bardziej skomplikowaną technologię pozwala przesyłać olbrzymie ilości danych między poszczególnymi regionami kraju, a także odbierać i przesyłać dane z całego świata.
Pojawiło się zatem w mojej głowie pytanie – ile kilometrów światłowodu ma Orange Polska. Dzisiaj na telko.in pojawił się wywiad z Piotrem Jaworskim, dyrektorem wykonawczym ds. zarządzania siecią Orange Polska, który w pierwszym pytaniu porusza ten temat, mówiąc że całość naszej sieci światłowodowej ma ponad 100 tys. kilometrów. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie chciał nieco poszerzyć tematu. Wartość podana w wywiadzie to tak zwana „długość optyczna” – określana dzięki specjalnym testom, a więc najbardziej miarodajna. To odległość między obiektami połączonymi światłowodami, a także „zapasy” oraz przewody światłowodowe, które znajdują się w budynkach.
Są jednak jeszcze dwie inne możliwości określania długości linii światłowodowych – długość trasowa oraz „Kiometrotory”. Pierwsza z nich to suma odległości między obiektami, które łączą nasze światłowody. Jeżeli między dwoma budynkami biegnie więcej niż jeden kabel światłowodowy – odległość tę liczymy tyle razy, ile kabli jest między obiektami. Metoda ta nie wymaga żadnych testów i daje na ogół wynik nieco mniejszy niż w przypadku „długości optycznej”. Kilometrotory to najciekawsza moim zdaniem metoda. Mówiąc wprost to długość wszystkich włókienek światłowodów w całej sieci. W Orange Polska to 3,5 mln kilometrów.
Jeżeli trudno sobie wyobrazić te odległości służę pomocą. Długość wszystkich naszych światłowodów można porównywać na przykład do wymiarów ciał niebieskich. Na przykład naszą siecią światłowodową można by dwu i półkrotnie opasać kulę ziemską, której obwód na Równiku wynosi nieco ponad 40 tys. km. Poszukując innego, nieco bardziej swojskiego przykładu – owe nieco ponad 100 tys. km pozwoliłoby ponad 30 razy opasać Polskę (oraz wody terytorialne). Gdyby połączyć wszystkie włókna światłowodowe, które znajdują się w naszej sieci – łącznie 3,5 mln kilometrów, to dziewięć razy więcej niż odległość między Księżycem i Ziemią. Można by także prawie 8 razy opasać Jowisza, największą planetę Układu Słonecznego. Jego obwód na równiku to 439263,8 km.
Tak wiem, że odległości te są nadal dość abstrakcyjne. Ale światłowodów mamy tyle, że inaczej się nie da ;-)
Oczywiście światłowód światłowodowi nierówny – część należy do sieci szkieletowej i odpowiada za łączenie węzłów, serwerów i innych urządzeń w jej ramach. Oczywiście w teorii moglibyśmy podłączyć światłowód sieci szkieletowej do Waszego mieszkania, ale nie robimy tego z dwóch powodów. Po pierwsze, gdybyście chcieli odebrać sygnał płynący w sieci szkieletowej sprzęt do tego zająłby połowę mieszkania Waszego mieszkania. Oczywiście moglibyśmy siecią szkieletową przesłać sygnał, który jest możliwy do odebrania przez urządzenia, które znajdują się u Was w domu… ale tu dochodzi kwestia bezpieczeństwa kluczowych elementów sieci. Sieć szkieletowa wykorzystywana jest przez wielkie serwerownie zdolne do odebrania, przetworzenia i przesłania dalej olbrzymich ilości danych. Z kolei sieć dostępowa przekazuje już sygnał „strawny” dla urządzeń, które stoją w Waszych domach. Tam również jest światłowód – nie różni się niczym od tego w sieci szkieletowej. Jednak informacje przesyłane są przezeń w inny sposób.
Komentarze
Czy docelowo będzie migrowany też prepaid? Jeśli tak czy to oznacza że doczekamy się w prepaidzie połączeń oczekujących i zawieszania połączenia?
Wirtualizację należy rozumieć migrację z onpremise na dostawcę cloud? Jaki to dostawca? 😉
Czy jest to nowa platforma IMS czy poprzednia ale na nowych zasobach? (bo w tekście pada informacja o uruchomieniu nowej platformy IMS).
Z czego korzystaliście 10 lat temu zanim zaczęliście korzystać z IMS?
(człowiek ciekawy a takie wpisy czyta się aż za szybko, więcej więcej) 🙂
OdpowiedzPrepaid jest już zmigrowany. Pracujemy jeszcze nad tym, żeby połączenia oczekujące działały we wszystkich konfiguracjach. Wirtualizacja obejmowała częściowe zmigrowanie do chmury. W sieci mobilnej korzystamy z IMS od ok. 10 lat i usługi 4G od początku budujemy w oparciu o IMS. Nowa platforma tzn. na nowych zasobach, większa i z nowymi funkcjonalnościami. Ciesze się, że wpis zaciekawia, zapraszam do kolejnych 😉
OdpowiedzAle połaczenia oczekujące już są aktywne w pre paidzie.
OdpowiedzCzy przy okazji tego unowocześnienia rozwiążecie też kilka problemów, z jakimi zmagają się użytkownicy usługi Extra eSIM? Po pierwsze, nie działają SMSy przez WiFi. Po drugie, brak możliwości odbierania połączeń ViLTE (choć można je wykonywać). Po trzecie, gorsza jakość połączeń przychodzących (także na karcie głównej): nigdy nie załącza się kodek „HD+” czyli EVS-SWB/EVS-WB, można co najwyżej liczyć na AMR-WB. W połączeniach wychodzących między tymi samymi numerami jest EVS-SWB…
OdpowiedzNiestety ze względów technologicznych ViLTE wyklucza się z usługą Ekstra eSIM. Pracujemy nad wdrożeniem i dopasowaniem Ekstra eSIM do technologii ViLTE. Z kodekiem EVS sprawa wygląda podobnie. Unowocześnienie platformy IMS jest krokiem w tym kierunku, ale nie jest to jedyny warunek wdrożenia.
OdpowiedzJak to jest z IMS Orange posiadam telefon Energizer e280s obsługuje Volte i VoWiFi w sieci Play działa w T-Mobile tylko VoWiFi.W Orange Polska nie działa,a w innych Orange np.Słowacja,Rumunia działa bez problemu telefon posiada aktualne oprogramowanie i dystrybucja UE.VonR ciekawe czy będzie działać na każdym telefonie np.Infinix,Tecno, Blackview, Energizer, VIVO itp.ViLTE nie działa czy wymagana jest jakaś taryfa.Ciekwostka w Play realizuje takie połączenie ale jest błędnie rozliczane 1zł za minutę jak połączenie międzynarodowe.Tak samo do Orange i odwrotnie 1zł.
OdpowiedzWidać,jak telekomunikacja się zmienia,kiedyś do działania telefonu wykorzystywano centrale telefoniczne których jest obecnie poniżej 200 sztuk, a teraz wystarczy jedna platforma głosowa mająca pod sobą cały kraj mieszcząca się pewnie w jednej z takich szaf jak na zdjęciu(obstawiam,że znajduje się w mieście Łódź)
OdpowiedzSwoją drogą jeżeli ten sam IMS obsługuje VoLTE oraz VoIP podłączony pod Livebox to dlaczego zestawienie połączenia pomiędzy abonentami komórkowymi trwa tylko około 1 sekundę a dzwoniąc z komórki na VoIP stacjonarny lub w drugą stronę czas oczekiwania na połączenie jest dłuższy?Pani Kingo odnośnie wpisu dotyczącego Nowogrodzkiej napisałem adres obiektu na którym znajduje się radiolinia o którą pytałem.Pozdrawiam
W takim połączeniu VoIP, VoLTE i sieć PSTN muszą współgrać. Nasza konfiguracja pozwala zachować jak największą zgodność pomiędzy nimi, czasem kosztem pogorszenia pewnych parametrów – w tym przypadku jest to wydłużenie czasu zestawienia. Jeśli chodzi o radiolinię w Nowym Sączu, o której Pan pisał – nie mamy jej w systemach, więc nie jest to nasza radiolinia. Pozdrawiam.
OdpowiedzPytanie z innej beczki Pani Kingo czy Orange planuje uruchomić nadajnik wspólnie z T-Mobile (26002) ID: 56521
OdpowiedzStarachowice, Batalionów Chłopskich 6? Jeśli tak to kiedy dziękuję za informację i Pozdrawiam!
Czy jest szansa, że po migracji IMS w prepaidzie zacznie działać WiFi Calling za granicą?
Odpowiedz