Odpowiedzialny biznes

Wolontariat pracowniczy dla planety

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
08 maja 2024
Wolontariat pracowniczy dla planety

Ostatnio obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dla wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji Orange, to znak, że czas zakasać rękawy, ubrudzić sobie ręce i wziąć się za sadzenie lasu. Ekipy wolontariackie włączyły się także w akcję sprzątania terenów zielonych i sadzenia łąk kwietnych. Jedna z nich zaprosiła do pomocy dzieci z lokalnej szkoły podstawowej. Cieszymy się, że wspólnie zaangażowali się w prace na rzecz środowiska, a przy tym poszerzyli swoją wiedzę o tym, co ważne - by chronić środowisko. Zobaczcie relacje z tych wydarzeń.

Pierwsza akcja miała miejsce w Ostrówku, gdzie dwa zespoły wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji - pracowników Orange i Integrated Solutions - wspólnie posadziły 2000 sadzonek sosny. Przed rozpoczęciem pracy leśniczy przedstawił im szczegóły dotyczące powierzchni przeznaczonej do obsadzenia i udzielił instruktażu poprawnego sadzenia drzew. Podczas całej akcji członkowie służby leśnej służyli pomocą i udzielali wskazówek. Była to dobra okazja, aby zadać pytania dotyczące funkcjonowania lasów.

Kolejna akcja odbyła się we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Spotkanie rozpoczęto rozmową o zadaniach, z którymi mierzy się ta instytucja i ciekawą lekcją na temat kryzysu wodnego oraz wymianą spostrzeżeń na temat tego, w jaki sposób oszczędzać wodę i zapobiegać jej marnowaniu. Po wykładzie grupa udała się na sprzątanie terenów zielonych przy Kładce Żerańskiej, a następnie zasadziła łąkę kwietną, by wspierać małą retencję przy śluzie wiślanej.

Do ostatniej akcji nasza kolejna ekipa wolontariacka zaprosiła do pomocy dzieci z lokalnej szkoły podstawowej przy ulicy Niepołomnickiej. Tak, jak w poprzednich latach - wspólnie posprzątali las „Rezerwat przyrody" Warszawa Rembertów.

Cieszymy się, że wolontariuszki i wolontariusze Fundacji Orange ruszyli w teren, by działać razem - w silnej grupie zmotywowanych i pełnych energii ludzi. A przy tym mogli dzielić się swoją wiedzą - wpływać na nasze otoczenie i dawać przykład młodym, a tym samym zadbać o planetę.

Wolontariat pracowniczy Orange działa już 20 lat i jest jedną z największych tego typu inicjatyw w Polsce. Wielokrotnie nagradzany, posiada także Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” – poziom trzeci, najwyższy. Oznacza to, że przestrzegamy fundamentalnych zasad, chronimy wartości wolontariatu, że wspieramy pracowników w działaniach społecznych.
Pracownicy i pracowniczki firmy angażują się w wolontariat z Fundacją średnio 3000 razy w roku. Organizują zajęcia o bezpiecznym internecie dla dzieci, wspierają osoby starsze, prowadzą lokalne akcje społeczne w wielu miejscach w Polsce. W pełnej mobilizacji angażowali się także w liczne inicjatywy pomocowe w czasie pandemii i wspierają osoby z Ukrainy, przebywające w Polsce z powodu wojny.

Brawa za nieustanne zaangażowanie!!! #WolontariatOrange #OrangeGoesGreen #OrangeTeam


Oferta

Podpowiadamy prezenty komunijne

Beata Giska Beata Giska
07 maja 2024
Podpowiadamy prezenty komunijne

Jeśli szukacie inspiracji prezentowych co kupić na komunię, skorzystajcie z naszych podpowiedzi. Warto pomyśleć o niespodziance, która będzie użyteczna i jednocześnie sprawi radość.

Komunia to czas, gdy dzieci dostają pierwszy lub po prostu lepszy technologicznie, wymarzony telefon. Tu wszystko zależy od naszego budżetu.

Smartfony

Nowoczesne, wielofunkcyjne smartfony z dobrym aparatem i dostępem do 5G wcale nie muszą być drogie. Najtańsze są już w przedziale ok. 700-1500 zł. Listę takich propozycji zobaczycie na naszym blogu. Z tych niskobudżetowych wiele urządzeń Was pozytywnie zaskoczy. Może nowoczesne Motorole w kolorowej oprawie z wegańskiej skóry albo Infinix ze wsparciem AI i zestawem akcesoriów gratis?

Jeśli idziemy w drugą stronę, bo niektórzy stawiają na markę w dobrej cenie w Orange są iPhone’y. Ze smartfonów z wyższej półki, ale uwielbianych przez młodzież są też składane telefony, na których wygodnie nagrywać filmiki.

Dając młodszym osobom smartfona warto skonsultować to wcześniej z rodzicami - czy jest to zgodne z zasadami, jakie panują w domu, a także uświadomić dziecku jak mądrze, bezpiecznie korzystać i wyznaczyć granice dostępu do gier czy internetu. Można też pomyśleć o ochronie sprzętu. Zarówno jeśli chodzi o szybkę, etui (co samo w sobie jest dodatkową ozdobą), a także o CyberTarczę - chroniącą przed cyberzagrożeniami w sieci.

Jako dodatek do prezentu lub mniejszy upominek sprawdzą się słuchawki: douszne - kompaktowe, w samoładującym się etui lub na dużej opasce. Mali melomani będą zachwyceni, a rodzice z pewnością docenią chwilę ciszy.

Zegarki

Zegarki to bardzo popularny prezent komunijny. Mogą być tradycyjne lub znacznie częściej wybierane smartwatche. Pełnią funkcję elektronicznego zegarka z licznymi kolorowymi tarczami do wyboru i sportowymi możliwościami. Pokazują kiedy dzwoni telefon, który dziecko może mieć w plecaku czy gdzieś odłożony, więc rodzic nie musi się martwić co dzieje się z podopiecznym. Można wybierać wersje bardziej chłopięce lub dziewczęce. Zajrzyjcie na stronę.

Hulajnogi, drony, konsole do gier

Młodzi miłośnicy sportu ucieszą się z elektronicznej hulajnogi na dojazdy do szkoły i na spotkania z rówieśnikami.

Mali odkrywcy świata chętnie zobaczą go z lotu ptaka - za pomocą zdjęć i ujęć z drona. Ma on w sobie cechy samolotu do zdalnego sterowania a także (w zależności od modelu) możliwość kamerowania. Uchwycenie i zdobycie okolicy z lotu ptaka to świetna zabawa.

Dla tych, którzy wolą domową rozrywkę fajnym prezentem będę Play Station, konsole, czy pady. Młodym gamerom przydadzą się też laptopy i komputery.

Jeśli młodzi ludzie lubią czytać warto pomyśleć o czytniku elektronicznym. Lekki i poręczny – ograniczy liczbę książek w domu, przez co zaoszczędzi się sporo miejsca. Dla fanów filmów polecamy przenośny projektor, który pozwoli na stworzenie minikina w pokoju, domu, w ogrodzie czy na wakacjach. Można go zabrać ze sobą wszędzie, nie zajmuje dużo miejsca, wyświetli także zdjęcia, sprawdzi się na dziecięcych imprezach i przyjęciach.

Więcej inspiracji znajdziecie na naszej specjalnej stronie z prezentami.


Rozrywka

Komunikatory dla graczy – jest w czym wybierać

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
06 maja 2024
Komunikatory dla graczy – jest w czym wybierać

Komunikatory dla graczy to wyjątkowy rodzaj produktu. To nisza, która ma jednak wyjątkowe potrzeby. Na rynku znajdziecie wiele propozycji, które są zewnętrznymi aplikacjami lub zintegrowanymi narzędziami, wbudowanymi w platformy gamingowe. Czym się różnią i jak z nich skorzystać?

Dlaczego gracze wybierają dedykowane komunikatory, a nie na przykład Messengera od firmy Meta? W końcu to narzędzie również służy do rozmów i czatów grupowych. Oczywiście wielu komunikuje się w ten sposób ze swoimi przyjaciółmi, lecz dodatkowe funkcje dedykowanych aplikacji pozwalają na większą swobodę i kontakt z szerszym gronem ludzi. Główna różnica polega na ciągłości komunikacji. Na serwer można wejść w każdej chwili, dołączając nawet do grupy obcych użytkowników. Przewaga dedykowanych komunikatorów grupowych leży również w dodatkowych funkcjach jak ustawianie botów, warunków korzystania z serwerów, automatyzacji czy pluginów, jak np: wspólnego słuchania muzyki w tym samym czasie.

Zewnętrzne komunikatory dla graczy - Discord

komunikatory discord 1

To obecnie najpopularniejsza aplikacja do komunikacji, nie tylko dla graczy. Discord umożliwia tworzenie serwerów z pokojami, na których można zarówno pisać, dzwonić do siebie w formie wideo lub audio, wysyłać wszelkiego rodzaju pliki, a nawet udostępniać swój ekran, czy streamować rozgrywkę.

Aby rozpocząć konwersację z przyjaciółmi, należy założyć konto oraz dołączyć do konkretnego serwera, klikając w odpowiedni link. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby komunikować się ze znajomymi bezpośrednio. Wystarczy dodać ich do swoich kontaktów.

komunikatory discord 2

Discord to tak mocno rozwinięte narzędzie, że wielu nauczycieli korzystało z niego w trakcie pandemii. Jego możliwości są jednak znacznie większe, niż prowadzenie zdalnych lekcji. Poszczególne pokoje możemy zaprogramować w konkretnym celu, np: utworzenia bota, który będzie odpowiadał na pytania członków grupy, czy puszczał muzykę z platform streamingowych. Midjourney, jeden z największych generatorów grafik oparty na sztucznej inteligencji, powstał właśnie na tej platformie!

Warto nadmienić, że Discord dostępny jest na wielu platformach. Nie ma problemu, aby komunikować się z przyjaciółmi w trakcie rozgrywki nie tylko na komputerze, ale również urządzeniach mobilnych (iOS/Android), czy konsolach (XO/PS4/XSX/PS5). Swoje konto można łatwo połączyć z innymi platformami do grania jak Steam, Epic Games, PS, Xbox.

Jeszcze 10 lat temu największym graczem na rynku był TeamSpeak. Oferował podobne usługi do Discorda, lecz bez funkcji związanych z wideo, a także z mniej intuicyjnym interfejsem graficznym. Dzisiaj, by utrzymać się na rynku unowocześnił warstwę wizualną, proponując podobne usługi co konkurencyjny Discord. Z jedną istotną różnicą. Aplikację możemy pobrać jedynie na komputery osobiste z systemem Mac/Windows oraz urządzenia mobilne spod znaku nadgryzionego jabłka.

Komunikatory na konsole

Aplikacja Xboxa jest bardzo rozbudowana. Pozwala nie tylko na dzielenie się ze znajomymi informacjami o swoich osiągnięciach. W wersji na urządzenia mobilne daje też możliwość wysyłania zdjęć, czy tworzenia czatów grupowych. Do znajomych możesz również dzwonić. Mało tego - nie ma problemów z połączeniem konta z innymi platformami społecznościowymi jak np: Discord, Twitch, Facebook czy Reddit. Komunikację ze znajomymi możemy kontynuować na konsoli, urządzeniach mobilnych poprzez aplikację, a także komputerach osobistych z systemem Windows.

komunikatory xbox

Podobnie wygląda sytuacja z komunikatorem od Playstation. Oferuje dokładnie takie same funkcje jak ten z bezpośredniej konkurencji, dodatkowo pozwalając na oglądanie rozgrywki swoich znajomych. W konwersacji wystarczy poprosić innego gracza o udostępnienie ekranu.

Nintendo Switch oferuje najbardziej okrojone funkcje społecznościowe. Na pierwszy rzut oka widać, że inne komunikatory mają znacznie szerszą gamę usług. W tym przypadku w wielu grach rozmowa poprzez czat głosowy jest dostępna tylko przez aplikację mobilną na smartfony. Dodatkowo, gdy już ją pobierzemy, możemy wysyłać wiadomości tylko do użytkowników, którzy są w tej chwili online. Do grona znajomych możemy dodać użytkowników po otrzymaniu od nich indywidualnego kodu lub podaniu własnego. Nie ma możliwości wyszukania użytkownika poprzez jego nazwę. Aplikacja mobilna bardziej pozwala na rozszerzenie komunikacji w trakcie grania, niż pełni rolę dedykowanej platformy społecznościowej dla graczy.

Aplikacje od deweloperów gier i platform

Wielcy producenci na rynku gamingowym udostępniają graczom możliwość komunikowania się w tworzonych przez nich grach przy użyciu własnych platform, jak np: Ubisoft Connect czy Battle.net od Activision Blizzard. Warto zaznaczyć, że służą one też jako centrum sterowania kontem, co oznacza, że zmienimy na nich również ustawienia bezpieczeństwa/płatności etc. oraz zakupimy gry.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Steam Mobile, ale w tym razem komunikacja działa najlepiej na komputerach osobistych. Możemy tworzyć czaty grupowe, wysyłać zdjęcia czy rozpoczynać rozmowy audio. Na smartfonach sytuacja nie wygląda tak kolorowo. Teoretycznie gama możliwości powinna być taka sama, jednak aplikacja mobilna działa bardzo wolno, de facto mamy bowiem do czynienia z obrazem strony internetowej.

Które komunikatory są najlepsze

Biorąc pod uwagę wieloplatformowość, dodatkowe funkcje moderatorskie, dostępność i popularność, zwycięzca jest jeden - Discord. Jeżeli dołączasz do jakiejś gamingowej społeczności, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że posiada już swój serwer na Discordzie. To obecnie najlepsze narzędzie tego typu dostępne na rynku. Sam korzystam z tego komunikatora nie tylko do gier, ale również do kontaktu ze swoim zespołem muzycznym, wymiany plików czy zwyczajnej konwersacji z przyjaciółmi.

Wybór platformy do komunikacji zależy oczywiście nie tylko od Ciebie, ale również od przyjaciół, z którymi grasz. Jeżeli Ci jeszcze nie mieli styczności z Discordem, być może powinieneś im go przedstawić?

Scroll to Top