;

Odpowiedzialny biznes

Wolontariusze na czas wojny i pokoju (1)

Monika Kulik

2 maja 2022

Wolontariusze na czas wojny i pokoju
1

Ostatnie wiele piszemy o naszych wolontariuszach, którzy z dużym zaangażowaniem włączają się pomoc dla obywateli Ukrainy dotkniętych wojną. Wielu z tych wolontariuszy to ludzie zaangażowani od lat w pomaganie – w swoim środowisku lokalnym i w firmie. Wolontariat pracowniczy w Orange Polska działa już od kilkunastu lat.

Nasze podejście do wolontariatu

Jego początki sięgają 2003 roku. Wtedy zaczęliśmy zapraszać pracowników do włączenia się do akcji społecznych i uruchomiliśmy konkurs grantowy dla wolontariuszy. Z jednej strony stwarzaliśmy okazję do pracy społecznej tym, którzy chcieli zaangażować się w pomaganie innym, ale nie wiedzieli jak, z drugiej dawaliśmy wsparcie tym, którzy już działali w swoich środowiskach lokalnych.

Ta strategia sprawdza się do dziś. Staramy się, aby każdy nasz program zawierał przestrzeń dla wolontariuszy. Nauka robotyki czy lekcje na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci to oferta dla wolontariuszy w programach edukacyjnych Fundacji Orange. Podczas festiwali muzycznych wolontariusze pomagają w opiece nad uczestnikami z niepełnosprawnościami, a na Gwiazdkę spełniają zadania św. Mikołaja w placówkach dla dzieci i dla seniorów. Mamy też wyjazdy integracyjne dla zespołów połączone z wolontariatem.

Natomiast konkurs grantowy to okazja dla tych, co sami mają pomysł na pomaganie – opracowują projekt, organizują drużynę a firma pomada finansowo i organizacyjnie. Często wolontariusze współpracują z daną organizacją społeczną czy instytucją od kilku lat. W każdej edycji konkursu mamy ponad 100 projektów.

Program wolontariatu jest zarządzany przez koordynatora w Fundacji Orange. Do dyspozycji pracowników jest też specjalna platforma, gdzie można zgłaszać akcje, szukać innych wolontariuszy do projektu czy zdawać relacje ze swoich działań. Co roku w działania wolontariacie angażuje się ponad 3000 pracowników. Co roku najbardziej zaangażowane osoby nagradzamy odznaką „Razem dla innych”. Jakość zarządzania programem potwierdza Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”.

W pandemii zasady izolacji zmaniły nieco skalę i sposób działania naszych wolontariuszy. Z uwagi na ograniczenia sanitarne wiele dotychczasowych aktywności nie było możliwych. Ale działaliśmy dalej pomagając ofiarom pandemii.

Teraz także stajemy na wysokości zadania – angażując się w pomoc osobom dotkniętym wojną – przekazując fundusze i inne zasoby, dając produkty i usługi, wiedzę, czas i umiejętności

Wyzwania dla wolontariatu pracowniczego

Niedawno ukazał się Raport Wolontariat Pracowniczy Przyszłości wydany przez Akademię Rozwoju Filantropii i Fundację PNB Paribas. Praktycy wolontariatu – przedstawiciele firm, organizacji pozarządowych, samorządów terytorialnych i wolontariuszy – zastanawiali się, jakie warunki musi spełniać dobry program wolontariatu pracowniczego i jak będzie wyglądał w przyszłości. W Raporcie opisana jest również historia i współczesność wolontariatu pracowniczego w Orange Polska.

Wolontariat pracowniczy teraz i w przyszłości powinien kształtować postawę sza­cunku dla drugiego człowieka (85%), a także empatię (83%) i zdolność do kooperacji (80%).

75% badanych było zdania, że wolontariat powinien służyć pracownikom przede wszystkim do wzmacniania wzajemnych relacji, 69% – że powinien głównie dostarczać wolontariuszom satysfakcji z pomagania potrzebującym, a 58% uznało, że wolontariat po­winien umożliwiać pracownikom pozyskiwanie nowych kompetencji i doświadczeń.

58% badanych wskazało, że główną korzyścią z wolontariatu pracowniczego dla pracodaw­ców jest integracja zespołów pracowniczych, a 43% – wzmacnianie postawy odpowiedzialności wśród pracowników.

Wolontariat to potrójna korzyść – dla firmy, dla pracowników i dla beneficjentów.

Jednym z wyzwań, o jakich mówi Raport to niski poziom zaangażowania społecznego Polaków. Obserwując to, co obecnie dzieje się w sytuacji wojny na Ukrainie i to, jak wszyscy mobilizujemy się, aby pomagać na wiele rożnych sposobów, wierzę, że taka postawa zostanie z nami na dłużej.  

ukraina-flaga-wolontariat
Udostępnij: Wolontariusze na czas wojny i pokoju
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:37 02-05-2022
  Macie wielu, ba....setki superbohaterów w swoich szeregach.
  Odpowiedz

;

Innowacje

Wyjdź z pudełka, spójrz inaczej (2)

Marta Krajewska

2 maja 2022

Wyjdź z pudełka, spójrz inaczej
2

W tym tygodniu obchodziliśmy w Orange święto innowacji. To dobrze wam znany Innovation Day, czyli wydarzenie podczas którego eksperci Orange prezentują innowacyjne rozwiązania, nad którymi pracują.

Okazuje się, że innowacje pączkują w całej firmie i dotyczą tak z pozoru odległych dziedzin, jak opakowania kurierskie, obsługa klienta na infolinii, diagnostyka urządzeń, czy zaawansowane rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję. Mottem wydarzenia było „Spójrz inaczej” – na dobrze znany problem, na dotychczasowe rozwiązania.

Przepis na innowacje

Podczas debaty prowadzonej przez Macieja Kaweckiego, dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezesa Instytutu Lema, eksperci Orange opowiedzieli o sztandarowych innowacyjnych projektach, które równolegle są rozwijane w Orange. Są to biometria głosowa, czyli uwierzytelnianie klientów dzwoniących na infolinię za pomocą głosu – więcej przeczytacie tutaj: „Dzień dobry” zamiast pytań weryfikacyjnych. Orange wprowadza biometrię głosową na infolinii, system AI-based Load Balancing wykorzystujący sztuczną inteligencję do monitorowania ruchu telekomunikacyjnego na łączach międzynarodowych i zapobiegania awariom zanim wystąpią, Diag-O, czyli urządzenie, które pozwala na jednoczesną diagnostykę kilku urządzeń, które wracają do nas od klientów i są kierowane do odnowy. Czwartym omawianym projektem była migracja danych z fizycznej hurtowni Orange do chmury, przy zachowaniu ciągłości pracy. To ogromne przedsięwzięcie realizowaliśmy z partnerami – Teradata Vantage oraz Google.

W podsumowaniu dyskusji prowadzący zapytał o to, co zadecydowało o powodzeniu każdego projektu, co było kluczem do sukcesu. Prototypowanie i eksperymentowanie, uruchomienie wyobraźni co do możliwości sztucznej inteligencji, odwaga w realizacji projektu i wyjście z szablonu – tak z grubsza wygląda przepis na innowacje.

5G Lab, czy laboratorium przyszłości

Agendę Innovation Day wypełniły nie tylko debaty. Równolegle trwały warsztaty i prezentacje. Skorzystałam z okazji, żeby odwiedzić otwarty niedawno w Miasteczku Orange 5G Lab. W jednym miejscu zobaczyliśmy najnowocześniejsze rozwiązania dla biznesu: rozwiązania i usługi z zakresu wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR), analitykę wideo opartą na sztucznej inteligencji (AI), monitoring zasobów w czasie rzeczywistym, autonomiczne roboty mobilne, czy drony przemysłowe. W 5G Labie można przetestować np. usługę symulacji VR korzystając z gogli VR. Tego typu rozwiązania sprawdzą się np. w szkoleniach pracowników, które zamiast przy prawdziwych stanowiskach pracy w halach produkcyjnych mogą odbywać się w rzeczywistości wirtualnej. Wszystkie rozwiązania wykorzystują sieć 5G na częstotliwości 3,6 GHz udostępnioną testowo za zgodą UKE. Transmisja danych w sieci przebiega z prędkością 850 Mb/s. Więcej o 5G Labie przeczytacie tutaj: Warszawski Orange 5G Lab zaprasza.

Innowacyjny jak… pudełko

Jedną z ciekawszych, a zarazem bardzo prostych innowacji prezentowanych podczas Innovation Day było opakowanie do przesyłek kurierskich. Czy kawałek kartonu może być innowacyjny?- zapytacie. Okazuje się, że tak. Może mieć także drugie dno. Pudełko używane do wysyłki zamówień do naszych klientów zostało tak zaprojektowane, by można było użyć go ponownie. Nie wymaga dodatkowego oklejania, czy zabezpieczania np. taśmą. Jest stworzone z materiałów z recyclingu, bez folii i tworzyw sztucznych. To ważne, bo co roku do klientów trafia pół miliona paczek z naszego Magazynu Centralnego. To dobry przykład, że innowacja nie zawsze wymaga zaawansowanych technologii. Czasami wystarczy spojrzeć inaczej na dobrze znany problem. Włączyć myślenie „out of the box”, wyjść z pudełka, a w tym przypadku – wymyśleć pudełko na nowo 🙂

Metaverse, czyli pieśń nie tak odległej przyszłości

Innovation Day był wydarzeniem online (to również znak czasów), a część warsztatów i webinarów odbywała się równocześnie. Nie dało się uczestniczyć we wszystkich (niestety), więc trzeba było dokonywać trudnych wyborów. Zaciekawiło mnie spotkanie poświęcone Metaverse i okazało się strzałem w dziesiątkę. Andrzej Horoch, który zawodowo wprowadza innowacje w dużych firmach opowiedział o możliwościach, jakie daje Metaverse, ale także rozjaśnił kwestie związanie z blockchainem, kryptowalutą i NFT. To, co dla mojego pokolenia brzmi ciągle tajemniczo, dla nastolatków jest codziennością – warto było się co nieco o tym  dowiedzieć. Jeśli będzie mieli kiedyś okazję posłuchać Andrzeja Horocha, polecam.

Każdy z tych projektów zasługuje na dłuższe omówienie. Jeśli jesteście ciekawi, zaglądajcie na nasz blog – od przyszłego tygodnia będę się im przyglądać z bliska.

Udostępnij: Wyjdź z pudełka, spójrz inaczej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:35 02-05-2022
  Czekamy na video relacje z tego wydarzenia.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Krajewska 10:30 04-05-2022
   pablo, wydarzenie odbywało się online, więc nie robiliśmy relacji video
   Odpowiedz

;

Film

Majowe nowości w Orange VOD (1)

Kasia Barys

2 maja 2022

Majowe nowości w Orange VOD
1

Doskonałe komedie, przebojowe animacje, a także poruszające dramaty czekają na Was w maju, w Orange VOD na dekoderach Telewizji od Orange oraz w aplikacji Orange TV Go. Nie przegapcie takich filmów, jak: „Batman”, „Pies”, „Sing 2” czy „Operacja Mincemeat”

Rodzinne oglądanie

12 maja zapraszamy na komedię z pazurem pt.: „Pies”. W rolę główną wcielił się Channing Tatum, a partneruje mu… niezwykle uroczy owczarek belgijski. Zobaczcie zwariowaną historię o byłym żołnierzu, który dostaję szansę powrotu do służby. Musi „tylko” dostarczyć wyjątkowo krnąbrnego czworonoga na pogrzeb jego zmarłego pana. To proste zadanie? Wkrótce bohater przekona się, że ten futrzasty „przyjaciel człowieka” nie bierze jeńców.

Pamiętacie opowieść o zwierzakach, które musiały pokonać mnóstwo przeszkód, aby dostać się na Arkę Noego? One powracają w animacji pt.: „Ups 2! Bunt na Arce”. Tym razem bohaterowie będą musieli zmierzyć się z przezabawnymi zdarzeniami na statku, z wulkanem, którego sejsmiczna aktywność zagraża żegludze oraz własnymi słabościami. Jak się skończy ta historia? Sprawdźcie już 20 maja w Orange VOD.

25 maja zapraszamy na drugą część familijnego hitu o najlepiej śpiewających zwierzakach w historii. W produkcji pt.: „Sing 2” nie zabraknie rozbrajającego humoru, potężnej dawki wzruszeń i świetnej muzyki. Tym razem przebojowy koala Buster Moon i jego rozśpiewana ekipa chcą wystąpić w najsłynniejszym teatrze świata. Jednak właściciel przybytku stawia im jeden warunek – najpierw muszą odnaleźć legendę rocka, lwa Clay’a i przekonać go do powrotu na scenę. Czy im się to uda?

31 maja polecamy także pełną akcji i doskonałej zabawy bajkę pt.: „Potworna rodzinka 2”. Przekonajcie się, że wcale nie trzeba być idealnym, żeby znaleźć przyjaciół i przeżyć przygody godne superbohaterów. Tym razem rodzina Wishbone’ów musi uratować Babę Jagę z rąk Łowczyni Potworów. Zobaczcie, do czego ich to doprowadzi.

Dla starszych widzów

10 maja zapraszamy na mroczny seans o zjawiskach nadprzyrodzonych pt.: „Umma”. W produkcji zagrała Sandra Oh, gwiazda serialu „Chirurdzy”. To opowieść o kobiecie koreańskiego pochodzenia, która od lat wiedzie szczęśliwe życie w USA. Jej spokój zostaje zakłócony, kiedy do jej domu zostają dostarczone szczątki jej matki, z którą bohaterka nie utrzymywała kontaktów. Od tego momentu w życiu kobiety zaczynają dziać się przerażające rzeczy.

Mieszkańcom Gotham City zagraża nowe zło – nieobliczalny Człowiek-Zagadka. Czy „Batman” powstrzyma jego diaboliczne plany? Przekonajcie się już 27 maja, oglądając nową odsłonę historii o jednym z najsłynniejszych superbohaterów DC Comics. W hicie zachwyci Was nie tylko ciekawa fabuła, świetne sceny walk czy mroczny klimat filmu, ale także świetna gra aktorska Roberta Pattinsona i Zoë Kravitz. Abonenci Telewizji od Orange, którzy posiadają Dekoder Premium 4K lub Dekoder 4K, mogą obejrzeć tę produkcję także w jakości 4K.

27 maja polecamy też przewrotną, włoską komedię pt.: „(Nie)długo i szczęśliwie”. Życie czterech par zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy okazuje się, że ich małżeństwa są̨ nieważne… Ślubu udzielił im oszust podający się̨ za księdza. Czy bohaterowie zdecydują się jeszcze raz stanąć na ślubnym kobiercu?

31 maja obejrzyjcie oparty na faktach dramat wojenny pt.: „Operacja Mincemeat”, w którym wystąpili Colin Firth i Matthew Macfadyen. To niezwykła historia jednego z najbardziej przewrotnych planów, zrealizowanych przez oficerów brytyjskiego kontrwywiadu podczas II wojny światowej.

Udostępnij: Majowe nowości w Orange VOD
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:33 02-05-2022
  W Maju jak w raju. Fajna propozycja filomwa ?
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej