;

Innowacje

Zawód przyszłości: IoT-owiec (1)

Marta Krajewska

18 lipca 2022

Zawód przyszłości: IoT-owiec
1

Zmieni naszą rzeczywistość. Wielu pracowników zmusi do przekwalifikowania. Pomoże zadbać o zdrowie, podniesie bezpieczeństwo na ulicach, ograniczy zużycie wody i energii. O Internet Rzeczy zapytałam ludzi, którzy na co dzień go tworzą: Dorotę, Marlenę i Darka.

Darek Wikar jest pasjonatem IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy) zawodowo i prywatnie. W domu podłączył do sieci kilkanaście urządzeń.

– Rolety, odkurzacz, kamerki, kilka żarówek, lodówkę, oczyszczacz powietrza, pralkę i suszarkę. Mam nawet miskę dla kota, w której mogę zdalnie podać mu jedzenie, gdy jestem w pracy – opowiada Darek.

Skąd wie, że kot jest głodny? Obserwuje go przez kamerkę zintegrowaną z domowym Internetem Rzeczy. O tym, że to przyszłość nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale przede wszystkim dla przemysłu, przekonuje prezesów największych firm produkcyjnych w kraju.

Przemysł 4.0, czyli „roboty, do roboty”

– W Polsce ok. 3-4 proc. przedsiębiorstw ma zautomatyzowaną linię produkcyjną. Większość nadal bazuje na sile pracy ludzkiej. Pracowników zaczyna jednak brakować – tłumaczy Darek.

Darek jest pasjonatem IoT zawodowo i prywatnie

Odpowiedzią jest oddelegowanie do pracy… inteligentnych urządzeń. To koncepcja Przemysłu 4.0, czyli zintegrowanie pracy ludzi, maszyn i internetu, służące zwiększeniu wydajności. Orange ma już udane wdrożenia m.in. w fabryce Miele (producent sprzętu AGD), u producentów mebli, tkanin, elektroniki czy w firmie zarządzającej magazynami.

Większość pracowników jest zadowolona z usprawnień, jakie daje IoT. Mam wrażenie, że są nawet bardziej zadowoleni niż ich szefowie, bo to oni odczuwają ułatwienia w codziennej pracy mówi Marlena Dylewska, zajmująca się sprzedażą rozwiązań IoT w Orange. Jej klientami są przedsiębiorstwa produkcyjne, które planują usprawnienia przez automatyzację.

Jednym z usprawnień było wprowadzenie w fabryce producenta tkanin tagów RFID, służących do znakowania i identyfikacji przedmiotów za pomocą fal radiowych. Zastosowanie RFID pozwoliło na zmniejszenie strat spowodowanych pomyłkową wysyłką bel materiału do klientów z 4-5 proc., (ok.1,5 mln zł rocznie) do poniżej 1 proc. I to w czasie zaledwie 10 miesięcy.

– U kilku naszych klientów zastosowaliśmy videomonitoring, który pozwala nadzorować przestrzeganie zasad BHP. System sprawdza, czy pracownik na budowie założył kask i kamizelkę. Dzięki temu mają znacznie mniej wypadków spowodowanych brakiem zabezpieczeń – przekonuje Marlena.

Internet Rzeczy dla przemysłu to także rozwiązania do automatycznego załadunku i rozładunku, mobilne roboty MIR, systemy transportu ładunków ciężkich, mobilne przenośniki teleskopowe, a także usługi dronowe, o których pisałam już na blogu. Czy wdrożenie tych rozwiązań oznacza likwidację miejsc pracy dla ludzi?

–  Może oznaczać konieczność przekwalifikowania, bo po wdrożeniu inteligentnych systemów nadal ktoś będzie je nadzorował, serwisował, rozwijał. Ma to też dobrą stronę, bo w rozmowach o Przemyśle 4.0 coraz częściej mówi się o zagwarantowaniu dochodu podstawowego, finansowanego z tzw. podatku od robotów – wyjaśnia Darek.

5G – niezbędny składnik sukcesu

Kiedy pytam, czym właściwie jest Internet Rzeczy, pada konkretna odpowiedź: to wszystkie urządzenia, które komunikują się ze sobą przez internet i zbierają dane.

Jak wynika z raportu Gartner Inc. oraz IoT Analitics, na świecie działa obecnie ponad 13 mld urządzeń IoT, a do 2025 r. będzie ich ponad 30 mld. Na polskim rynku IoT rozwinie się na dobre wraz z upowszechnieniem sieci 5G.  

– Cała branża czeka na uwolnienie częstotliwości pod 5G, bo zapoczątkuje to prawdziwy boom na Internet Rzeczy – przewiduje Marlena.

Marlena już kilka lat temu zainteresowała się branżą IoT

Zanim to nastąpi Orange rozwija lokalne sieci kampusowe działające w docelowym dla 5G paśmie 3,6 GHz. Taka sieć powstała w fabryce Miele w Ksawerowie, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz fabryce Nokii w Bydgoszczy.

Problemem nadal pozostaje nieufność części przedsiębiorców, zarówno wobec zautomatyzowanych rozwiązań, które mają zastąpić człowieka, ale także wobec samego 5G.

– Praca nad projektem trwa rok, czasem dwa. Spotykamy się, rozmawiamy, edukujemy, uświadamiamy, badamy potrzeby. Przedsiębiorców przekonuje przede wszystkim zwrot z inwestycji – tłumaczy Marlena.

Smart Cities rosną w siłę

Ważną składową IoT w Orange są Inteligentne Miasta, czyli Smart Cities. To działka Doroty Krasińskiej, która odpowiada za integrację usług z platformą używaną w Grupie Orange – Live Object. Platforma łączy wszystkie usługi Smart City oferowane naszą firmę.

Dorota zajmuje się integracją rozwiązań dla Smart City z platformą Live Object

– W Smart Cities najważniejsze jest zrozumienie potrzeb mieszkańców. Sporo jeździłam po kraju, żeby lepiej zrozumieć naszych klientów i partnerów w miastach – opowiada Dorota.

Dorota stoi za integracją z platformą takich rozwiązań, jak: Smart AI Video w Dusznikach Zdroju (narzędzie analityczne wykorzystujące kamery do wykrywania i zliczania ludzi i innych obiektów np. samochodów), Smart Light w gminie Ścinawa na Śląsku, Smart Water w 35 miejscowościach w kraju, czy system wypożyczania rowerów miejskich Roove. O rozwiązaniach tworzonych i budowanych w ramach Smart Cities przeczytacie na blogu Orange we wpisach Darii.   

Zawód z przyszłością

Kiedy pytam Dorotę, Marlenę i Darka, co skłoniło ich do zajęcia się IoT, słyszę podobne odpowiedzi: nie lubię się nudzić, chcę pracować w branży z przyszłością.

Marlena na pomysł zajęcia się Internetem Rzeczy wpadła 3 lata temu, kiedy poczuła się wypalona w poprzedniej pracy. Zrobiła studia podyplomowe w tej dziedzinie i zaczęła rozglądać się za pracą w branży.

Dorota w Orange pracuje od 17 lat i jak sama o sobie mówi, szybko się nudzi. Z wykształcenia jest inżynierem telekomunikacji. Zaczynała od testów central telefonicznych, potem zajęła się usługami sieci inteligentnych, testami platform prepaid, usługami opartymi o API, rozwiązaniami Machine-to-Machine (M2M), aż trafiła na działkę, która daje jej najwięcej satysfakcji.

Darek jest gadżeciarzem, a IoT przynosi mu sporo frajdy. Jak zapowiada, pracuje teraz nad prawdziwym „game changerem”, czyli wykorzystaniem w IoT wirtualnych kart eSIM.

Szansę w branży Internetu Rzeczy widzą także przedstawiciele pokolenia, które za chwilę wejdzie na rynek pracy. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki w roku akademickim 2021/2022 inżynieria Internetu Rzeczy była w pierwszej piątce najbardziej obleganych kierunków studiów – o jedno miejsce ubiegało się 22 kandydatów.

***

Przypomnę, że w pierwszym tekście z cyklu „Zawody przyszłości” poznaliście data scientystki z Orange: Trenują algorytmy, wytyczają trendy

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o nowych zawodach w Orange Polska, zajrzyjcie też na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziecie krótkie nagrania video o nowych zawodach w Orange z cyklu „Przełącz się na przyszłość”.


Udostępnij: Zawód przyszłości: IoT-owiec
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:09 18-07-2022
  5G ewentualnie stabilne łącze światłowodowe. Też korzystam z podobnych rozwiązań. Oczyszczacz powietrza, żarówki, termometry z funkcją pomiaru wilgotności. Każdy może dzisiaj w łatwy sposób zbudować inteligentny dom. Myślę że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Myślę że za XX lat sztuczna inteligencja będzie na tyle "mądra" że w znacznym stopniu zmieni się rynek pracy. Oby nie było tylko tak że takimi rozwiązaniami "strzelimy sobie sami w kolano" i że inteligentne maszyny wykluczą miliony ludzi z życia zawodowego.
  Odpowiedz

;

Oferta

Smartwatch Maxcom FW42 tańszy w niedzielę (2)

Ewa Wróbel

16 lipca 2022

Smartwatch Maxcom FW42 tańszy w niedzielę
2

Polecam śledzić naszą stronę w niedzielę. Tym razem okazją będzie Smartwatch Maxcom FW42 w atrakcyjnej cenie w ofercie bez abonamentu. Można będzie go kupić, płacąc jednorazowo 247 zł lub w 20 ratach po 12,35 zł.

Dostępne są dwa kolory: srebrny i złoty. Liczba zegarków jest ograniczona. Warto się pośpieszyć.

Smartwatch Maxcom FW42 to bardzo elegancki, a zarazem nowoczesny zegarek. Ma piękną ramę ze stali nierdzewnej, wygodny siatkowy pasek oraz tarcze do wyboru, m.in. z elementami imitującymi cyrkonie. Zegarek jest idealnym akcesorium dla aktywnej kobiety, której zależy na dobrym samopoczuciu i zdrowiu. Ma wiele funkcji do dyspozycji, np. monitor pracy serca, ciśnienia krwi czy snu.

Udostępnij: Smartwatch Maxcom FW42 tańszy w niedzielę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:50 19-07-2022
  Fajne urządzenie. Cena mega przystępna. Ciekawe jak pracuje w rzeczywistości to urządzenie i jak wygląda ewentualna naprawa gwarancyjna/serwis. Mam wewnętrzne obawy że może być tutaj problem.
  Odpowiedz
 • komentarz
  czerwona 15:33 20-07-2022
  Pozdrowienia dla Króla Zegarków
  Odpowiedz

;

Inne

Tylko jeden dzień bez telefonu. Dacie radę? (3)

Kasia Barys

15 lipca 2022

Tylko jeden dzień bez telefonu. Dacie radę?
3

Dzień bez telefonu komórkowego. Brzmi dziwnie, prawda? Jak wytrzymać 24 godziny bez dzwonienia, wysyłania SMS-ów, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji i przeglądania internetu na smartfonie?

Ten dzień jest dzisiaj – 15 lipca to Światowy Dzień Bez Telefonu, w którym chcemy w symboliczny sposób zwrócić uwagę, że życie bez smartfona jest możliwe. I daje wiele opcji.

Można choćby w duchu Stranger Things przypomnieć sobie czasy, kiedy jedyny telefon w domu wisiał na ścianie. Można uzmysłowić sobie, że na zagraniczne połączenie czekało się kilka dni. A zdjęcia robiło aparatem z kliszą 24-klatkową. Można też po prostu odłożyć telefon i zamiast grać w Word Of Words na smartfonie przypomnieć sobie jak rozwiązuje się papierowe krzyżówki albo wyjąć z szuflady zapomniane planszówki.

To także dobra okazja do tego, by zrobić porządki w szufladach i telefony, których już nie używamy oddać do recyklingu lub je odsprzedać. Obie opcje są możliwe w salonach Orange Polska.

Powodzenia w dniu bez telefonu. Dajcie znać, co zrobiliście dzisiaj inaczej niż zwykle. To takie małe wyzwanie. Dacie radę?

Udostępnij: Tylko jeden dzień bez telefonu. Dacie radę?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 16:01 18-07-2022
  Niestety nie dalem rady 🙂
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:00 18-07-2022
  Oj ciężko to wykonać. Mając rodzinę, dziecko......zawsze człowiek jest ciekawy co słychać u dziecka, jak minął dzień w przedszkolu, więc......chociaż by się chciało to się nie da 😉
  Odpowiedz
 • komentarz
  Artur 22:43 20-07-2022
  Jeżeli telefon jest narzędziem do wykonywania czynności służbowych, to jak zrezygnować z narzędzia pracy? Są dni bez samochodu, to może tak kierowcy zawodowemu powiedzieć, aby w dniu bez samochodu wykonał swoją pracę.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej