Odpowiedzialny biznes

WyKRAKałem krakowiance wynik

Bartosz Nowakowski Bartosz Nowakowski
31 października 2011
WyKRAKałem krakowiance wynik

Potrafię "wykrakać" pewne wydarzenia. Kiedyś za dzieciaka mieliśmy taką pasjonującą rozmowę z kolegami, jak to jest złamać rękę, nogę. Oczywiście, nikt nie chciał doznać tego uczucia. Ja sobie jednak w duchu pomyślałem troszkę "głębiej", zadając pytanie: "No właśnie, jakie to uczucie złamać rękę"? I długo od tamtej rozmowie nie musiałem czekać. Dwa tygodnie po tej dyskusji, pamiętam jak dziś, po ostatnim wf-ie przed wakacjami śmigałem już w pięknym, białym gipsie, który został założony za łokieć.

Dlatego Agnieszko uważam, że to ja wykrakałem tę porażkę. A dokładnie wyglądało to w taki sposób: nie widziałem meczu, ale dzięki audycji Pana Kuby Strzyczkowskiego w Programie Trzecim Polskiego Radia dowiadywałem się wyniku na bieżąco...

Jechałem samochodem, a eter wypełniała radiowa audycja. Pamiętam pierwszy komunikat: "Proszę Państwa, Agnieszka Radwańska wygrywa 5-1 z Czeszką. Takie wieści ze Stambułu". I jaka "głębsza" myśl zabrzmiała w mojej głowie? "Nie, przecież nie można tego seta przegrać". Czyli, pomyślałem, że set już jest w kieszeni i szykujemy się na półfinał. I doskoczyło jeszcze jeszcze jedna czarcia myśl-pytanie: "Ciekawe, jakie to uczucie, kiedy przegrywa się set przy takim stanie? Czy to możliwe?" W radiu leci utwór, po nim dżingiel i znów głos Pana Kuby z kolejnym meldunkiem. "Petra Kvitova przełamała podanie Polki i mamy wynik 5-3". Lekko nerwowo zrobiło się w aucie. "Ale, to jeszcze nie tragedia". Za jakichś czas usłyszałem, że jest remis. Dobrze, że nikt w tym czasie ze mną nie jechał, bo właśnie rozpoczęła się symfonia wiązanek. Z finałem na wszystkie możliwe instrumenty przy informacji o przegranym secie.

Tyle lat podziwiania sportu i nadal uczę się, aby nie osądzać przed ostatnim gwizdkiem, piłką. I pewnie lata się jeszcze będę uczył...


Oferta

Do przytulenia Serce Zimy

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
29 października 2011
Do przytulenia Serce Zimy

W czwartek premierę miał pierwszy, interaktywny audiobook, który został przygotowany przez nasz Orange Labs. Marta pisała o tym na blogu technologicznym. Ja proponuję konkurs, w którym możecie zdobyć audiogrę wraz z dodatkami i zapakowaną w gustowne pudełko. Zasada prosta: kto pierwszy ten lepszy. Trzeba odpowiedzieć na dwa pytania: Jakim gatunkiem gier jest Tibia i co to jest Frostbite? Nagrody czekają na 4 pierwsze osoby, które to zrobią poprawnie. A tak swoją drogą, chociaż wielkim fanem gier nie jestem, jak włączyłem sobie na próbę "1812: Serce Zimy", to muszę przyznać, że wciąga :-) Więcej o audiogrze tutaj.

serce_zimy-350.jpg


Odpowiedzialny biznes

Z wizytą w muzeum nauki i techniki

Marta Krajewska Marta Krajewska
29 października 2011
Z wizytą w muzeum nauki i techniki

Paryż to nie tylko zabytki, muzea i klimatyczne kawiarnie. W północnej części miasta znajduje się największe na świecie muzeum nauki, techniki i przemysłu, Cité des Sciences et de l'Industrie. W pewien niedzielny poranek wybrałam się do Parc de la Villette, żeby przekonać się, jakie ciekawostki kryje to miejsce. W budynku dawnej rzeźni, na powierzchni 75 tysięcy m2 można odwiedzić wystawy stałe poświęcone fizyce, astronomii, genetyce, matematyce i technice oraz zmieniające się ekspozycje dotyczące bieżących spraw, jak zmiany klimatyczne, rozwój transportu czy zasoby energii. Warto podkreślić, że Cité des Sciences jest muzeum interaktywnym, gdzie każdy może samodzielnie przetestować działanie mini wyrzutni rakiet czy zrozumieć, dlaczego ulegamy iluzjom optycznym.

Pierwszym miejscem, które odwiedziłam była wystawa poświęcona innowacjom. Można tutaj przetestować system rozpoznawania emocji, stworzony w Fraunhofer Institut für Integrierte Schaltungen Aplikacja skanuje twarz i na podstawie mimiki określa poziom radości, smutku, złości i zadowolenia. Podaje także płeć i wiek osoby.

W sekcji można zobaczyć także jeden z pierwszych modeli Macintosha z 16 stycznia 1986 roku…

Film brytyjskiego artysty Kyle Bean zainspirowany tzw. matrioszkami, przedstawiający proces miniaturyzacji telefonów komórkowych, „Mobile evolution”.

A także model Wieży Eiffla w aplikacji Augmented Reality.

Silnik wulkaniczny stosowany w systemie Ariane 5 służącym do umieszczania satelitów na orbicie geostacjonarnej. Ariane 5 znajduje się w kosmodromie w Gujanie Francuskiej.

Najbardziej spektakularną atrakcją muzeum (obok planetarium i łodzi podwodnej) jest Géode, kino IMAX znajdujące się wewnątrz kuli o średnicy 36 m. Filmy 3D oglądane na półkulistym (hemisferycznym) ekranie o powierzchni 1000 m2 dostarczają niezapomnianych wrażeń ;-)

Nie sposób przedstawić wszystkich atrakcji Cité des Sciences. Będąc w Paryżu warto jednak zajrzeć do północnej części miasta i osobiście przekonać się, co oferuje paryskie muzeum nauki i techniki.

Oficjalna strona Cité des Sciences

Scroll to Top