Informacje prasowe

Pierwsze półrocze w sieci wg CERT Orange Polska: fałszywe inwestycje i rekordowy atak DDoS

08 lipca 2025
Pierwsze półrocze w sieci wg CERT Orange Polska: fałszywe inwestycje i rekordowy atak DDoS

pobierz-PDF

Ponad 250 tys. fałszywych domen używanych do wyłudzeń danych lub pieniędzy zablokował w pierwszym półroczu 2025 CERT Orange Polska. To niemal dwa razy więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W czołówce zagrożeń nadal znajdują się fałszywe oferty inwestycji i oszustwo „na kupującego”. CyberTarcza Orange ochroniła 3,25 mln klientów. Zespół CERT Orange Polska odparł rekordowy atak DDoS o sile 1,3 Tb/s.

Ponad połowa osób ochronionych przez CyberTarczę Orange próbowała wejść na fałszywe strony z  inwestycjami. Obietnice szybkiego zarobku głównie w fałszywych reklamach nieistniejących giełd zamieszczanych m.in. w mediach społecznościowych, wciąż okazują się bardzo skuteczne. Jak zauważają eksperci CERT Orange Polska, cyberprzestępcy wciąż doskonalą metody działania, choć scenariusze oszustw nie zmieniają się w znaczący sposób.

- Z naszych analiz wynika, że cyberprzestępcy dostosowują się do mechanizmów blokujących fałszywe domeny i projektują automatyczne systemy, które mają zapewnić ciągłość działania oszustwa. Potwierdza to nasze przewidywania odnośnie coraz większej profesjonalizacji biznesu cyberprzestępczego. Zauważamy coraz większą automatyzację i ścisłą specjalizację tych grup na każdym etapie dokonywanego oszustwa – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

Firmy i instytucje też powinny zwracać uwagę na podatności, aktualizacje i bezpieczeństwo infrastruktury. - W maju odparliśmy największy DDoS w historii polskiego internetu - ponad 1,3 Tb/s.  To niewątpliwie rekordowa siła uderzenia, jednak dziś liczy się głównie jego precyzja. Atakujący wykorzystują różnorodne techniki ataku z bardzo rozproszonej, zmieniającej się infrastruktury. Takie ataki są często trudniejsze do odparcia i bardziej dewastujące – podkreśla Robert Grabowski.

Cyberprzestępcy nie mają wakacji

Zwykle w czasie wakacyjnych miesięcy eksperci notują wzmożoną aktywność oszustów, którzy liczą na naszą obniżoną czujność w czasie odpoczynku od codziennych obowiązków. Jak co roku można się spodziewać oszustw związanych z ofertami pakietów wakacyjnych, kwater, hoteli czy zniżek na bilety lotnicze. Odpowiadając na niespodziewaną ofertę pracy można stracić konto w mediach społecznościowych, a korzystając z niesamowitej przeceny kupić towar, którego nie ma. - Bądźmy ostrożni, nie działajmy pochopnie, nie korzystajmy z każdej superokazji, bo wtedy stajemy się łatwym celem – dodaje Robert Grabowski.

Internauci mogą liczyć na wsparcie zespołu CERT Orange Polska. Wiadomości, które budzą wątpliwość odbiorcy można przesłać na adres cert.opl@orange.com lub SMS-em na nr 508 700 900. To tylko chwila, a może przyspieszyć blokadę potwierdzonych stron phishingowych i pomóc ochronić także innych użytkowników internetu. W serwisie Hasło Alert lub Centrum Bezpieczeństwa w aplikacji Mój Orange, internauci mogą sprawdzić, czy nie wyciekły ich dane logowania.

Warto śledzić bieżące ostrzeżenia na stronie cert.orange.pl, a także na Twitterze @CERT_OPL.

Mediateka


Informacje prasowe

Open’er Festival Powered by Orange 2025. Dziękujemy

08 lipca 2025
Open’er Festival Powered by Orange 2025. Dziękujemy

pobierz-PDF

This is what you asked for! Przez 4 dni 22. edycji Open’era, na terenie Lotniska Gdynia-Kosakowo bawiło się 140 tysięcy uczestników i uczestniczek. Biorąc udział w pierwszej edycji festiwalu, ponad 20 lat temu, można było tylko marzyć o skali i emocjach których obecnie jest synonimem. Dziś tysiące fanów i wielu artystów odlicza swój rok w trybie od Open’era do Open’era. Ten jeden lipcowy tydzień jest dla nich spełnieniem marzeń, i to na wielu poziomach.

Na tegorocznej edycji przede wszystkim ziścił się sen fanów grupy Linkin Park, która po powrocie na scenę wybrała Open’era jako jeden z punktów globalnej trasy. Ich sobotni występ na zamknięcie Orange Main Stage zgromadził dziesiątki tysięcy wielbicieli, a morze festiwalowiczów robiło wyraźne wrażenie na muzykach.

Podobne powody do radości mieli również wielbiciele Nine Inch Nails. Pierwsza od 3 lat trasa legendarnego zespołu pod przewodnictwem Trenta Reznora zawitała do Gdyni 3 lipca, fundując całe spektrum muzycznych emocji - od miażdżącej ściany dźwięku po niezwykłą wrażliwość i delikatność, tak bardzo odczuwalną w finałowym “Hurt”. Podobnym emocjonalnym rollercoasterem był wyjątkowy koncert Massive Attack. Ikoniczny zespół przypomniał wszystkim, że chociaż u podstaw festiwalu leży tolerancja i zabawa, świat jest dużo bardziej skomplikowany. Natomiast wielbiciele Muse otrzymali rozpędzoną podróż przez największe przeboje formacji, włączając “Starlight”, "Supermassive Black Hole” czy “Plug In Baby”.

Open’er zrealizował również sny miłośników Camili Cabello o jej pierwszym koncercie w naszym kraju. Artystka wystąpiła na Orange Main Stage z elektryzującym popowym show, po którym aż chciało się krzyknąć I LUV IT!

W tym roku na Open’erze uczestnicy mogli ponownie zobaczyć ekskluzywny występ globalnej gwiazdy. Tak jak w 2023 roku swoje jedyne festiwalowe koncerty na kontynencie zagrali tu SZA i Labrinth, tak w tym roku specjalnie na Open’era do Europy przyleciał Future - jedna z najważniejszych współczesnych postaci hip-hopu na świecie.

Jednak największy polski festiwal to nie tylko marzenia fanów. Już pierwsza headlinerka tegorocznej edycji, Gracie Abrams, przyznała podczas środowego koncertu, że zawsze chciała wystąpić na otwartej przestrzeni przy zachodzie słońca. Szybko się przekonała, że zachody na Open’erze są wprost epickie. Życzenie spełnione!

O tym, jak dużym fenomenem społecznym przez lata stał się Open’er, podkreślało wielu polskich muzyków w niezliczonych utworach. Kiedy w 2022 roku Hubert. manifestował w kawałku “tryb księżyc”, że za 3 lata zagra na Open’erze, musiał czuć swój potencjał. Wchodząc w sobotę na Alter Stage spełnił obietnicę daną samemu sobie.

Jak co roku festiwal obfitował w koncerty artystów z niemal wszystkich półek muzycznych. Fani rocka i alternatywy mieli okazję zobaczyć m. in. świetne występy St.Vincent, Wolf Alice, Mother Mother, Molchat Doma i przeżyć wspólny mosh pit z Girl In Red. Rapową moc dowieźli niesamowita Doechii, bezkompromisowy JPEGMAFIA, słynny Schoolboy Q, BigXThaPlug czy Nemzzz. Na festiwalu nie zabrakło też topowych nazwisk światowych songwriterów, poczynając od Conana Graya i Davida Kushnera, po Gigi Perez i Deana Lewisa. Rüfüs Du Sol i Justice zaserwowali mocne elektroniczne zamknięcie głównej sceny w środę i piątek. Z kolei na Alter Stage bawiliśmy się z Maribou State, Caribou, A. G. Cookiem, czy Magdalena Bay, a Brutalismus 300 zamienił ją w czysty rave. Z kolei na koncercie J Balvina na Tent Stage przeżyliśmy wielką taneczną euforię.

Natomiast jeden z najważniejszych i najlepszych momentów tegorocznej edycji należał bezwzględnie do fenomenalnej FKA Twigs. Artystka zaprezentowała na Tent Stage zjawiskowy show, który zapamiętamy na długo.

Niezmiennie, niezwykle ważnym elementem Open’era były koncerty polskich artystów, wśród których w tym roku znaleźli się m. in. Pezet, Bambi, Kaśka Sochacka, Jan-rapowanie, Kuban, Kukon i @atutowy, Otsochodzi, IGO, Wojtek Mazolewski Quintet, Fisz Emade Tworzywo, BSK czy Livka.

Tegoroczna edycja Open’era była również okazją aby chociaż przez chwilę poczuć się jak na festiwalu, nawet będąc w domu. Widzowie TVP 1 zobaczyli transmisje kilku wybranych koncertów w tym otwarcie Orange Main Stage w wykonaniu fenomenalnej Raye koncert niezwykle charyzmatycznej Loli Young oraz St. Vincent. W najbliższych dniach będą mogli również powspominać występy m.in. Davida Kushnera, Caribou oraz Molchat Doma.

Na Open’erze 2025 nie zabrakło także świetnych stref partnerskich, Fashion Stage, Cybermiasteczka Wojskowego, specjalnej strefy dedykowanej organizacji charytatywnej Music Saves Ukraine czy kolejnej odsłony sztuk performatywnych w Domu Qultury. Natomiast w ramach Teatru uczestnicy mogli zobaczyć spektakl „Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy” w reżyserii Kamila Białaszka.

To był magiczny czas, obfitujący nie tylko w świetne koncerty, ale też bardzo dobrą pogodę. Niemal każdego dnia wzruszaliśmy się ikonicznymi open’erowymi zachodami słońca, a po drugim dniu cała polska dzieliła się zdjęciami przepięknych obłoków srebrzystych, które zawisły nad terenem festiwalu.

Do zobaczenia na 23 edycji Open’era, w lipcu 2026 roku!

Mediateka


Informacje prasowe

Open’er ’25 – Conan Gray, Wolf Alice i inni dołączają do tegorocznej edycji

17 czerwca 2025
Open’er ’25 – Conan Gray, Wolf Alice i inni dołączają do tegorocznej edycji

pobierz-PDF

Ostatnie ogłoszenia na Orange Main Stage, Tent Stage, Alter Stage i Flow Stage! Do tegorocznej edycji dołączają: Conan Gray - jeden z najważniejszych singer-songwriterów swojego pokolenia, tuż przed wydaniem nowego albumu "Wishbone", Wolf Alice - czołowi reprezentanci londyńskiej alternatywy, Fisz Emade Tworzywo - ze specjalnym koncertem na 25-lecie zespołu, Fukaj - jeden z najbardziej rozchwytywanych artystów w kraju, Mela Koteluk - krótko po wydaniu najnowszego albumu "Harmonia", Trupa Trupa - jeden z najlepszych eksportów polskiej alternatywy, a także świetny zestaw artystów uzupełniających skład Flow Stage: Wiktor Dyduła, Dwa Sławy, Zippy Ogar, po prostu Kajtek i Boron, Livka, Kathia, Kosma Król, Wiktor Waligóra, The Cassino i Metro.

Tegoroczna edycja Open’er Festival powered by Orange odbędzie się w dniach 2-5 lipca. Wśród dotychczas potwierdzonych artystów znaleźli się m.in. Linkin Park, Future, Muse, Massive Attack, Nine Inch Nails, Gracie Abrams, Doechii, Justice, Camila Cabello, FKA twigs, Tyla, Little Simz, St. Vincent, Caribou, Lola Young, Magdalena Bay, Jorja Smith, J Balvin, Schoolboy Q, Gigi Perez, Arca i wielu innych. Do zobaczenia w Gdyni / Kosakowie!

CONAN GRAY

Conan Gray, jak mało kto, potrafi uchwycić myśli i uczucia współczesnego pokolenia. Pochodzący z Teksasu artysta, który może dziś poszczycić się kilkunastoma miliardami streamów, przez ostatnie kilka lat stał się uosobieniem singer-songwritera Generacji Z. W 2020 roku Conan zaznaczył swoją obecność w popkulturze debiutem „Kid Krow”, który uplasował się w TOP 5 sprzedaży m.in. w USA. Płyta przyniosła takie przeboje jak „Heather”, który przekroczył już magiczną liczbę 2 miliardów odtworzeń w samym Spotify. W kolejnych latach Gray powrócił na szczyty list przebojów z albumami „Superache” (2022) i „Found Heaven” (2024), a w ubiegłym roku wyruszył w trasę, wyprzedając koncerty m.in. w Madison Square Garden i Wembley Arena. W sierpniu, wraz z wydaniem czwartego albumu „Wishbone”, Conan Gray otworzy nowy rozdział swojej artystycznej podróży. A już 5 lipca nareszcie zobaczymy go na Open'erze! Do zobaczenia na Orange Main Stage.

WOLF ALICE

Północnolondyński kwartet Wolf Alice po raz pierwszy zaprezentował światu swoją emocjonalną euforię ponad dekadę temu. Po rewelacyjnym debiutanckim albumie „My Love Is Cool” (2015), który dał im pierwszą nominację do Grammy (za utwór „Moaning Lisa Smile”), wydana w 2018 roku płyta „Visions Of A Life” tylko podniosła poprzeczkę, przynosząc im prestiżową Mercury Prize, a przejmujący „Blue Weekend” (2022) zdobył szczyt sprzedaży w UK i statuetkę Brit Award w kategorii Najlepszy Zespół. Już 29 sierpnia 2025 roku ukaże się czwarty album zespołu, „The Clearing”. To moment, w którym Wolf Alice osiągają pełnię swoich możliwości, stając się zespołem o wyraźnym znaczeniu kulturowym - to kolekcja pewnych siebie, pełnych emocji, pomysłów i rozmachu utworów – to album, który brzmi ponadczasowo. Nie możemy się doczekać ich open’erowego koncertu - 5 lipca, Tent Stage!

FUKAJ

Przez ostatnie 4 lata Fukaj stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych artystów w Polsce. Jego hity, takie jak „NIE MA CIĘ” czy „Woda Księżycowa”, szturmem zdobyły playlisty Spotify i listy przebojów. Współpracował z takimi twórcami jak Bambi, Szpaku czy Mata. Wydał dwa albumy – „Chaos” (złoto) i „Preludium” (platyna). Regularnie koncertuje w największych miastach i na topowych festiwalach, gromadząc tłumy fanów. A już 3 lipca wjedzie na Tent Stage!

FISZ EMADE TWORZYWO

Fisz Emade Tworzywo to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym ostatnich dwóch dekad. Zasłynęli wprowadzając do polskiego hip-hopu eklektyczne brzmienia oraz pełne poczucia humoru i charakterystycznej melancholii teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, 10 wspólnych albumów później, bracia Waglewscy stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączyły wysoka jakość i zaangażowanie. A już 5 lipca na Tent Stage przygotujcie się na specjalny, przekrojowy koncert z okazji 25-lecia Fisz Emade Tworzywo!

MELA KOTELUK

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i laureatka serii Fryderyków. Popularność zyskała już w 2012 roku, za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”. Druga płyta „Migracje” (2014) ugruntował jej pozycję na polskiej scenie muzycznej, a wydana w 2018 roku „Migawka” pokryła się złotem. Wydana w 2020 „Astronomia poety. Baczyński” powstała we współpracy z zespołem Kwadrofonik i również zdobyła Fryderyka, tym razem w kategorii “Album Roku Muzyka Poetycka”. W marcu ukazał się najnowszy album artystki, „Harmonia”, z singlami „Harmonia”, „Himalaje” i „Zobaczyć Ciebie” (duet z Ralphem Kamińskim). Mela Koteluk na Alter Stage już 4 lipca!

WIKTOR DYDUŁA

Wiktor Dyduła dał się poznać szerszej publiczności docierając do finału jednego z talent shows, ale to hit „Tam słońce, gdzie my” skradł serca słuchaczy. Nominowany do Fryderyka utwór dotarł do pierwszego miejsca AirPlay i pokazał Wiktora jako kompletnego artystę - autora tekstów, kompozytora i wokalistę. Debiutancka płyta „Pal Licho!“ ukazała się w 2023 roku, a w kwietniu zaprezentował drugi album “Tak jak tutaj stoję”. Krążek w dniu premiery uzyskał status złota. Koncerty Wiktora, to przepełnione energią, gitarowymi brzmieniami, pop-rockowe kompozycje, w których warstwa liryczna zatrzymuje i skłania do refleksji. Przekonajcie się sami 3 lipca na Flow Stage!

DWA SŁAWY

Twórczość łódzkiego duetu Dwa Sławy charakteryzuje się ekstraordynarnym wordplayem i ekwilibrystycznym flow, z kolei koncerty to jazda bez trzymanki na brawurowym rollercoasterze. W 2018 roku wydali niezależnie pierwszy longplay „Coś przerywa”, prawie dwa lata później na rynek trafiło "Pokolenie X2”, natomiast w 2022 roku ukazał się wyprodukowany przez The Returners album "Z Archiwum X2". W 2023 roku Rado Radosny i Astek wzięli udział w projekcie club2020 oraz zaprezentowali mixtape "I JEST TO MOŻLIWE" (feat. Mielon, Pers, The Returners). Ich najnowszy album, ”Dobrze by było", miał premierę w styczniu. Dwa Sławy na Flow Stage już 2 lipca!

ZIPPY OGAR | PO PROSTU KAJTEK | BORON

Trzech zawodników, trzy różne fryzury, jeden wspólny koncert. Zippy Ogar, po prostu Kajtek i Boron – trzech artystów, których ścieżki przecięły się w jednym z najbardziej komentowanych projektów ostatnich lat. Teraz, zamiast rywalizować, wystąpią razem na Open’erze w ramach Do Trzech Razy Tour. Każdy z nich ma za sobą osobną drogę, własny styl i inny pomysł na show. To nie kolejna rapowa grupa, tylko ziomale, których połączyła wspólna przygoda i miłość do muzyki. Bądźcie świadkami narodzin legend! 4 lipca, Flow Stage!

TRUPA TRUPA

Trupa Trupa to od lat jeden z najlepszych eksportów polskiej alternatywy, chwalony przez takie ikony jak Iggy Pop czy Henry Rollins, oraz najważniejsze muzyczne redakcje na świecie. Guardian określa ich twórczość jako „połączenie nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia”, natomiast Pitchfork uważa że „Trupa Trupa wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka”. W lutym grupa wydała najnowszą EP-kę „Mourners”, z której tytułowy utwór trafił do półrocznego zestawienia „The Best Songs of 2025” od Roling Stone.  Nie przegapcie ich 5 lipca na Alter Stage!

LIVKA

Gigantyczna charyzma zamknięta w niezwykłej skromności. Linka to artystka o nieprzeciętnej wrażliwości, objawiającej się zarówno w poruszających, słodko-gorzkich tekstach, jak i pełnej emocji manierze śpiewu. W przeciwieństwie do wielu podobnych sobie wokalistek, Livka stawia na autentyczność ponad efektowność. Nic dziwnego, że takie podejście przekonało do niej naprawdę sporą rzeszę fanów, za sprawą których debiutancki album „z papieru” wykręca znakomite wyniki w streamingu. Sprawdźcie ją 5 lipca na Flow Stage!

KATHIA

Producentka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka i wokalistka z ogromnym potencjałem. Kathia z niewiarygodną lekkością łączy zmysłowość i subtelność z duszną i ciężką atmosferą. A wszystko to okraszone jej niezwykle głębokim głosem. Kathia bezbłędnie łączy ciepłe emocjonalne brzmienie pianina z elementami elektroniki. W 2023 wydała swój świetnie przyjęty debiutancki album „przestrzeń” a w 2024 roku otrzymała nominację do Fryderyków za Fonograficzny Debiut Roku. Obecnie artystka przygotowuje drugi album, który promują single „Listopad”, „Wszystko jedno”, „Stój” i „Rosa”. Sprawdźcie ją 5 lipca na Flow Stage!

KOSMA KRÓL

Kosma Król to warszawski raper, którego muzyczna pasja od kilku lat opiera się na freestyle’u. Jego twórczość to połączenie rapu i alternatywy, z emocjonalnymi tekstami, poruszającymi społeczne i osobiste tematy. W 2022 roku, we współpracy z producentem Kanią, wydał swój debiutancki projekt “S1 MIXTAPE”, a w lutym ukazała się jego druga pyta “POLOT”. Sprawdźcie go koniecznie na Flow Stage 5 lipca!

WIKTOR WALIGÓRA

Wiktor Waligóra, zdobywca tegorocznego Fryderyka za Debiut Fonograficzny, to krakowski wokalista, którego początki w postaci coverów publikowanych na YouTube, były tak dobre, że gościnnie na jego kanale zaśpiewali m.in. Natalia Przybysz czy Dawid Tyszkowski. W 2023 roku wydał pierwszy singel „Przypomnieć nas”, który otworzył nowy rozdział w jego muzycznej karierze. W 2024 roku zamieszanie zrobiły jego utwory “Podróż w czasie”, “Na głęboką wodę” oraz “Zagrajmy” z pierwszego albumu “Czekam na świt”. A teraz czas na Flow Stage! Do zobaczenia 2 lipca!

THE CASSINO

Chociaż zespół The Cassino jest obecny na scenie już od 2013 roku, dopiero po ośmiu latach od powstania ukazała się ich debiutancka płyta „Części”. W kolejnym roku formacja ruszyła w trasę, wyprzedając kluby w największych polskich miastach. Grupa ma na koncie również serię dobrze przyjętych EP-ek, w tym ostatnią „Prześwit”. Wiosną 2025 The Cassino wyprzedało wyjątkowy koncert w warszawskim klubie „Niebo”, który został zarejestrowany i wydany wersjach audio oraz video. A już 3 lipca zobaczycie ich na Flow Stage!

METRO

Idealnie przebojowi dla fanów alternatywy i w sam raz alternatywni dla fanów mainstreamu. Grupa Metro powstała w Warszawie w 2021 roku. Stawiają na charyzmę, autentyczność i siłę przekazu – zarówno muzycznego, jak i wizualnego. Mimo młodego wieku, mają jasno sprecyzowany pomysł na siebie. Z przeszłości czerpią jedynie dobre wzory, ale interesuje ich wyłącznie przyszłość i pisanie coraz lepszych piosenek. Zespół był nominowany do nagrody Sanki 2025. Na koncie mają dwie epki („Stella” z 2022r. i „Metro” z 2023r.), a aktualnie pracują nad debiutanckim albumem. Poznajcie ich 4 lipca na Flow Stage!

FINAL CALL TICKETS - w sprzedaży od 11 czerwca 2025 do wyczerpania puli biletów. Bilety dostępne TUTAJ

Karnet 4 DNI - 1139 PLN

Karnet weekendowy (pt + sob) - 839 PLN

Bilet jednodniowy - 555 PLN

Karnet 4 DNI + pole namiotowe - 1409 PLN

Karnet weekendowy (pt + sob) + pole namiotowe - 1019 PLN Do podanych cen należy doliczyć koszt obsługi (opłata serwisowa): +5%

Mediateka

Scroll to Top