Informacje prasowe

Rusza drugi monitoring praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym. Wnioski eksperckie będą zawarte w raporcie

21 maja 2024
Rusza drugi monitoring praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym. Wnioski eksperckie będą zawarte w raporcie

Fundacja Orange wraz z ekspertkami i ekspertami z dziedziny edukacji i nauk społecznych rozpoczęła prace nad drugim monitoringiem praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym. Tematem przewodnim opracowania będzie prawo do prywatności. Raport i wnioski zostaną zaprezentowane jesienią 2025 roku.

Na publikację będą się składały m.in. badania jakościowe grupy młodych osób, opinie i komentarze eksperckie i analiza zmian zaistniałych na przestrzeni dwóch lat od poprzedniego wydania raportu z 2023 roku. Punkt wyjścia do drugiego monitoringu stanowią opinie dzieci i młodzieży zebrane w czasie badań do pierwszej edycji. Ich głosy zwracały uwagę na problem udostępniania prywatnej korespondencji, a także obawy związane z przerabianiem i publikowaniem ich zdjęć w sieci przez rówieśników. Przykładów zawartych w raporcie jest dużo więcej, dlatego kwestia ochrony prywatności i wizerunków dzieci w środowisku cyfrowym będzie tematem przewodnim drugiego opracowania.  Raport „Dojrzeć do praw” powstaje pod redakcją Jana Herbsta socjologa, eksperta i dyrektora ds. badań Fundacji Stocznia, członka Rady Programowej Fundacji Orange oraz dr Konrada Ciesiołkiewicza, prezesa Fundacji Orange.

Wnioski z pierwszego raportu „Dojrzeć do praw” utwierdziły nas w przekonaniu, że naszą odpowiedzialnością jako dorosłych, jest dążenie do tego, by prawa dziecka były faktycznie respektowane – także w środowisku informacyjnym i cyfrowym. Dlatego, zgodnie z zapowiedzią, monitorujemy sytuację i zajmujemy się tematem praw dziecka na co dzień – mówi  dr Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange. Cieszę się, że do prac nad drugą edycją raportu dołączyli już członkowie Rady Programowej Fundacji m.in. prof. Jacek Pyżalski, Joanna Mikusek – Przystajko, dr Anna Buchner i liczę, że skład ekspercki będzie się powiększał – dodaje.

Pierwsza edycja opracowania „Dojrzeć do praw. Raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w Polsce w dobie społeczeństwa informacyjnego” została opublikowana w maju 2023 roku. Główne wnioski wskazywały, że rozwiązaniem wielu problemów z przedrostkiem „cyber” jest wzmacnianie kompetencji młodych osób w obszarze emocjonalnym i społecznym, a także dbanie o ich podmiotowe traktowanie przez dorosłych. 42 ekspertek i ekspertów, którzy brali udział w przygotowaniu raportu, oceniło stan realizacji praw i podmioto­wości dziecka w Polsce jako zły (zbiorczo: 2,6 punktu na dziesięciopunktowej skali analizy). Osoby te zwracały uwagę na brak poszanowania podmiotowości dzieci, niewystarczającą ochronę ich danych i wizerunku, problem cyberprzemocy, mowy nienawiści czy ekspozycji na niebezpieczne treści w internecie. Wskazywały też na zbyt wolne tempo wdrażania przepisów regulujących te kwestie.

Monitoring praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym to stała inicjatywa Fundacji Orange i jej Rady Programowej, z której raport będzie wydawany co dwa lata. Pierwsza edycja z roku 2023 pt. „Dojrzeć do praw” jest do pobrania na stronie Fundacji:  www.fundacja.orange.pl/prawadziecka/raport Ramę merytoryczną opracowania stanowią zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ z Komentarza ogólnego nr 25 do Konwencji o Prawach Dziecka.

Kontakt dla mediów:

Magda Mierzwińska, Fundacja Orange

magda.mierzwinska@orange.com

tel.512 356 297

Mediateka


Informacje prasowe

Nauczyciel Jutr@ – rusza czwarta edycja konkursu dla nauczycielek i nauczycieli

15 maja 2024
Nauczyciel Jutr@ – rusza czwarta edycja konkursu dla nauczycielek i nauczycieli

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do konkursu Nauczyciel Jutr@. Fundacja Orange i Głos Nauczycielski po raz czwarty uhonorują osobę, która pracę z dziećmi i młodzieżą opiera na dobrej relacji, uwzględnia ich potrzeby oraz podąża za tym, co dla nich ważne. Rozwija też swoje kompetencje po to, aby lepiej rozumieć ich świat i wyzwania środowiska cyfrowego. Konkurs towarzyszy prestiżowej inicjatywie Nauczyciel Roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 września 2024 r.

Tytuł Nauczycielki Jutr@ w 2023 roku otrzymała Aleksandra Janicka, nauczycielka wychowania przedszkolnego z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Strzyżowicach. Pedagożka zyskała uznanie jury Konkursu swoim podejściem do potrzeb dzieci i ich podmiotowym traktowaniem. Przedszkole pod opieką Pani Aleksandry rozpoczęło pracę opartą na planie daltońskim, a ona sama zainicjowała działalność Rady Dziecięcej, która ma realny wpływ na działalność placówki.

– Nauczyciel Jutr@ to przede wszystkim osoba empatyczna, otwarta na dialog, która stawia potrzeby swoich uczniów i uczennic w centrum uwagi. Podąża za ich zainteresowaniami, a współpracę z nimi opiera na budowaniu relacji. Nierzadko uczy się od młodych ludzi. Nie musi być obeznana z nowinkami technologicznymi, ale ma odwagę poznawać cyfrowy świat, by być bliżej uczniów i lepiej rozumieć ich rzeczywistość  mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Do Konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosić mogą się czynne zawodowo nauczycielki i nauczyciele ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych. Tak, jak w Konkursie Nauczyciel Roku, kandydatów mogą zgłaszać także inni nauczyciele i nauczycielki, dyrekcja szkół lub placówek oświatowych, rodzice czy sami uczniowie i uczennice. Link do formularza zgłoszeniowego i regulamin konkursu dostępny jest na www.nauczycieljutra.pl

Wśród nadesłanych do 8 września zgłoszeń, jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, będzie szukać nauczycielek i nauczycieli, którzy:

 • stawiają dobrostan i szacunek dla uczniów i uczennic na pierwszym miejscu;
 • wyróżniają się otwartą postawą na prowadzenie angażujących zajęć opartych na dialogu;
 • pracują w zgodzie z najnowszą wiedzą pedagogiczną oraz psychologią rozwojową;
 • dążą do podnoszenia swoich kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych;
 • korzystają przy tym z technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić ciekawsze

  i inspirujące lekcje dla młodych ludzi.

Finalnie zostanie wybranych 5 nominowanych, a spośród nich laureatka lub laureat. Nagrodą główną jest wizyta studyjna w szkołach poza granicami Polski. Finał konkursu Nauczyciel Jutr@ i Nauczyciel Roku zaplanowany jest na 8 października 2024 roku w Warszawie.

Fundacja Orange wspiera dzieci i młodzież, aby w sposób świadomy i odpowiedzialny funkcjonowały w środowisku społeczno-cyfrowym. Tworzy przyjazne warunki do ich rozwoju i edukacji. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, a także dba o prawa i podmiotowość dzieci w świecie pełnym ekranów. Wspiera nauczycieli i nauczycielki w rozwoju. Angażuje pracowników_czki Orange do udziału w wolontariacie. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach eksperckich. Założona w 2005 roku do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności Orange Polska. W 2022 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Janusza Korczaka dla instytucji wcielających w życie korczakowskie idee oraz tytuł Dobroczyńcy Roku 2022 w kategorii „Kultura i edukacja” www.fundacja.orange.pl

Mediateka


Informacje prasowe

Nowe oferty nju na kartę

13 maja 2024
Nowe oferty nju na kartę

Nju mobile wprowadza najtańszą na rynku ofertę bez limitu na kartę. Za 19 zł miesięcznie klient otrzymuje połączenia, SMS-y i MMS-y bez limitu oraz 20 GB. Dodatkowo każdy może otrzymać bonus 2400 GB na rok. 

Dla klientów ceniących sobie swobodę i atrakcyjną cenę, w aktualnej ofercie nju stworzyliśmy dwie nowe usługi, obie działają w sieci 5G:

 • za 19 zł miesięcznie - rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu oraz 20 GB,
 • za 29 zł miesięcznie - rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu oraz 40 GB.

Są też dwa bonusy:

 • 599 GB na start za wyrażenie zgody marketingowej, ważne przez 31 dni - bonus dostępny dla nowych i obecnych klientów;
 • 2400 GB na rok, czyli 200 GB w 12 paczkach – bonus dostępny w nowych usługach. Zasady są proste – jeśli klient dojdzie do limitu GB w ofercie za 19 zł lub za 29 zł, to automatycznie włącza się paczka 200 GB ważna do końca cyklu. Do promocji należy zarejestrować się SMS-em

Nju na kartę można zarządzać samodzielnie przez stronę www.njumobile.pl.

Korzyści z posiadania karty w nju mobile

Nju na kartę możesz zarządzać samodzielnie przez stronę www.njumobile.pl. Oferta ma wygodną płatność, bo doładować można ją w kiosku lub online. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami numer należy zarejestrować. Jest kilka opcji: w sklepie, lub punkcie sprzedaży. Można tego również dokonać samodzielnie bez wychodzenia w domu poprzez stronę https://zarejestrujnumer-njumobile.autopay.pl/rejestracja-fotoweryfikacja.

 

Komentarze

Scroll to Top