Informacje prasowe

Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

6 września 2023

Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

Zgodnie z zapowiedziami, Orange startuje we wrześniu z wygaszaniem sieci 3G.  Pierwszy etap rozpocznie się 26 września w powiatach: pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim. Poprawi to zasięg i jakość rozmów, bo wykorzystana dotychczas częstotliwość zostanie użyta dla nowocześniejszej technologii LTE.

Wyższa generacja sieci to większy komfort korzystania z usług mobilnych. Zapotrzebowanie na nią rośnie – obecnie ponad 96% transmisji danych w Orange przechodzi właśnie przez sieć LTE. W ciągu ostatnich kilku lat udział 3G, w całym ruchu w sieci operatora, zmniejszył się z 26% do około 2,5%. Dlatego nadeszła pora na zmiany.

Jak się przygotować?

Choć dla większości klientów wyłączenie 3G nie wymaga podjęcia żadnych działań, warto wcześniej sprawdzić czy ma się kartę SIM i telefon, które obsługują rozmowy w technologii VoLTE bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile.
W Orange Flex można sprawdzić swoją kartę SIM za pomocą aplikacji. Jeśli karta będzie wymagać wymiany, wystarczy tam złożyć takie zlecenie (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”).

Klienci korporacyjni również mogą sprawdzić karty SIM przez SMS-a. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie – w  ich przypadku – opiekun klienta biznesowego.

Wymiana starej karty SIM na nową, obsługującą 4G i 5G, jest bezpłatna dla wszystkich. Dodatkowo, na stronie www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy może sprawdzić, czy jego telefon obsługuje VoLTE  (czyli połączenia głosowe w technologii LTE) w Orange. Nowsze smartfony – dostosowane do planowanych zmian i gotowe już na sieć 5G – można zakupić w salonach Orange w całej Polsce. Konsultanci pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.

Klienci, którzy pozostaną przy korzystaniu z kart SIM lub telefonów starszego typu, nieobsługujących 4G, będą mieli zapewnione usługi w technologii 2G.

Kolejne kroki

Od drugiej połowy października, do końca listopada, 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim i łaskim. W kolejnym etapie, w drugim kwartale 2024 roku, z siecią 3G pożegnają się w okolicach Koszalina i Słupska. Pełne wygaszanie w całej Polsce, planowane przez Orange, potrwa do końca 2025 roku.

Mediateka

Udostępnij: Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

Sieć

Wyłączymy 3G w kolejnych miastach

21 czerwca 2023

Wyłączymy 3G w kolejnych miastach

Od dłuższego czasu mówimy, że w tym roku zaczniemy wygaszać sieć 3G. Właśnie ogłosiliśmy, że w II kwartale 2024 roku wyłączymy 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Rejony te dołączą do Piły i Sieradza – tam sieć 3G wyłączona będzie w pierwszej kolejności, już we wrześniu tego roku. Już teraz możecie sprawdzić czy Wasz telefon jest gotowy na zmianę.

Wyłączenie sieci 3G to naturalne następstwo rozwoju technologii. Mówi się, że średnio raz na 10 lat pojawia się nowa generacja sieci, która lepiej odpowiada naszym potrzebom. W konsekwencji stopniowo zastępuje poprzednią. Tak dzieje się teraz. 4G/LTE przejmuje pasma do tej pory zajmowane przed 3G.

W sieci z roku na rok rośnie ruch i liczba użytkowników, a każdy z nas ceni sobie szybki internet. Rozwiązaniem dla tych rosnących potrzeb jest m.in. wygaszenie 3G i włączenie w to miejsce „lepszej sieci” – 4G/LTE. Więcej o tym dlaczego wyłączamy 3G i tzw. refarmingu przeczytacie we wpisie Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1… Korzystanie z 4G/LTE niesie ze sobą poprawę jakości połączeń głosowych i sprawniejsze działanie sieci, na przykład szybsze ładowanie stron internetowych czy pobieranie plików.

Jak do każdej zmiany, tak i do tej, trzeba odpowiednio się przygotować. Żeby, po wyłączeniu 3G, móc dalej używać sieci (korzystać z internetu, wykonywać połączenia głosowe, wysyłać wiadomości), telefon oraz karta SIM muszą korzystać z 4G/LTE oraz obsługiwać połączenia w technologii VoLTE. Te dwa warunki można bardzo łatwo sprawdzić – w zależności od oferty wystarczy wysłać SMS, skorzystać z aplikacji lub strony internetowej. Szczegóły jak to zrobić znajdziecie w informacji prasowej o wyłączeniu 3G. Przypomnę, że wyłączanie 3G zaczynamy testowo od okolicach Piły i Sieradza. Już za 3 miesiące – we wrześniu tego roku. Pełne wygaszenie sieci 3G planujemy do końca 2025 roku.


Udostępnij: Wyłączymy 3G w kolejnych miastach

Sieć

Sprawdźcie czy jesteście gotowi

27 marca 2023

Sprawdźcie czy jesteście gotowi

We wrześniu zaczniemy wygaszać sieć 3G. Proces będzie odbywał się etapami do 2025 roku i w możliwie przyjazny dla Was sposób. W komunikacie dla mediów i tekście Kingi na blogu przedstawiliśmy jego cele, harmonogram oraz zwróciliśmy uwagę na to, co warto abyście sami sprawdzili. Chodzi przede wszystkim o właściwą kartę SIM i telefon, który umożliwia korzystanie z VoLTE.

Teraz zachęcam Was do obejrzenia krótkiego filmu, w którym przedstawiam najważniejsze fakty, związane z wygaszaniem sieci 3G.

Udostępnij: Sprawdźcie czy jesteście gotowi

Sieć

Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…

21 marca 2023

Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…

Właśnie ogłosiliśmy, że we wrześniu startujemy z wyłączaniem sieci 3G. Długo zapowiadany plan staje się rzeczywistością. Zaczynamy testowo od okolic Piły i Sieradza, a w następnych dwóch latach czekają kolejne miasta i powiaty w całej Polsce. Wyłączenie sieci 3G to działanie, którego potrzebujemy i chcemy, choć niekoniecznie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Jeszcze.

Wyłączamy sieć 3G, bo zaczyna brakować pojemności sieci. Może i jest to najkrótsza odpowiedź, ale z pewnością nie najprostsza. Z roku na rok zwiększa się liczba użytkowników i urządzeń, które korzystają z sieci komórkowej. Tym samym zwiększa się też ruch w sieci. Pisaliśmy o tym w podsumowaniu roku – porównując rok 2022 do 2021, ruch w sieci mobilnej Orange wzrósł o 20%, w poprzednim roku (2021 vs. 2020) było to 25%.

Rośnie ruch, mamy więcej użytkowników, wszyscy chcemy mieć szybki internet, oglądać w jakości 4K i grać bez opóźnień. To znaczy, że musimy zapewnić więcej „miejsca” w sieci, czyli zwiększyć jej pojemność. Osiągniemy to wykorzystując wyższą generację sieci. Trzymając kciuki za aukcję 5G, wyłączamy 3G i w to miejsce ulepszamy 4G LTE. Taka też jest naturalna kolej rzeczy. Wprowadzamy nowe, lepsze technologie, które lepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Refarming – nasze remedium

Żeby zrozumieć w jaki sposób wyłączamy 3G, muszę przywołać kilka podstawowych informacji. Sieć działa na konkretnych częstotliwościach fal radiowych i w pasmach o określonej szerokości. Im wyższa generacja sieci, tym więcej danych jesteśmy w stanie przesłać wykorzystując tę samą szerokość pasma. Obecnie w Orange sieć 3G działa już tylko na jednej tylko częstotliwości – 900 MHz. Dla porównania 4G LTE wykorzystuje 4 pasma częstotliwości fal radiowych: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Refarming to przekazanie danej częstotliwości, którą do tej pory wykorzystywaliśmy na inne potrzeby, do nowego zastosowania. W przypadku wyłączenia sieci 3G, refarming oznacza, że w paśmie 900 MHZ działać będzie sieć 4G LTE, a nie tak jak było dotychczas 3G. Podobny zabieg zastosowaliśmy już w 2021 roku: wyłączyliśmy 3G w paśmie 2100 MHz i włączyliśmy na tej częstotliwości 4G. Z korzyścią dla klientów, bo pozwoliło nam to nie tylko „przyspieszyć” 4G, ale też lepiej zarządzić tym pasmem pomiędzy 4G i 5G.

Musimy tutaj pamiętać, że częstotliwości to ograniczone i unikalne dobro. Nie możemy sami „dobrać” sobie częstotliwości, żeby mieć więcej i szerszych pasm. Są one przydzielane przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Dlatego, musimy „kombinować” i możliwie najefektywniej zarządzać tymi pasmami, które jako Orange mamy. Refarming to przykład takiego sprytnego zarządzania pasmami.

Wyższa jakość 4G LTE

Gdy myślimy o „wyłączeniu sieci”, od razu nasuwa się pytanie czy nie spowoduje to spadku zasięgu lub zwolnienia internetu. Zarówno 3G, jak i 4G mają ogólnopolski zasięg i wynosi on odpowiednio w: 97,3% dla 3G i 98,5% dla 4G LTE. Wyłączenie 3G i włączenie w to miejsce w paśmie 900 MHz 4G poprawi zasięg 4G LTE w skali ogólnopolskiej oraz zwiększy jakość usług. Tak właśnie było we wspomnianym 2021 roku – dla Warszawy przepływność w godzinach szczytu poprawiła się wówczas o kilka Mb/s.

Poprawa zasięgu będzie odczuwalna zwłaszcza przy wschodnich granicach Polski. Ze względu na międzynarodowe umowy, na przygranicznych obszarach z pasma 800 MHz możemy korzystać w ograniczonym stopniu. Tymczasem pasmo 900 MHz takich ograniczeń nie ma.

Sprawdź swoją gotowość

Żeby po wyłączeniu 3G dalej bezproblemowo korzystać ze wszystkich usług sieciowych, telefon i karta SIM muszą współpracować z 4G LTE i obsługiwać VoLTE. Jak to sprawdzić dowiecie się z informacji prasowej. Już teraz Wojtek Jabczyński przygotowuje praktyczny poradnik wideo o tym, jak jako klient przygotować się do wyłączenia 3G. Niedługo film pojawi się na blogu.

Zaczynamy od Piły i Sieradza

Jak wspomniałam na początku, wygaszanie 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Mapy uwzględniające poszczególne powiaty znajdziecie w informacji prasowej pod tym linkiem. Kolejne miasta i powiaty dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Będziemy o tym wkrótce informować w szczegółach. Pełne wygaszenie sieci 3G planujemy do końca 2025 roku. 

Udostępnij: Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…

Informacje prasowe

Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

21 marca 2023

Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

We wrześniu Orange Polska rozpocznie proces wygaszania sieci 3G. W pierwszym etapie wyłączone zostaną nadajniki obsługujące tę sieć w okolicach Piły i Sieradza. Od dziś klienci operatora mogą samodzielnie sprawdzić, czy ich karta SIM i smartfon umożliwiają bezproblemowe przejście na korzystanie z 4G.

Ze względu na postępujące zmiany technologiczne Orange Polska, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rusza w tym roku z wygaszaniem swojej sieci 3G. W zamian operator zapewni dostęp do 4G. Dla użytkowników komórek będzie to oznaczać zwiększony komfort korzystania z telefonu: lepszą jakość połączeń głosowych i sprawniejsze działanie sieci.

Tam, gdzie wyłączane będzie 3G, oprócz sieci 4G, która dzięki refarmingowi pasm pozyskanych z wygaszanej sieci będzie stopniowo ulepszane, dostępne będą również usługi 2G oraz 5G od Orange.

Jak się przygotować?

Pierwszy, pilotażowy etap wyłączania 3G rozpocznie się we wrześniu. Już dziś warto sprawdzić, czy posiadana karta SIM i telefon korzystają z 4G i umożliwiają głosowe połączenia przez mobilny internet, czyli VoLTE. Wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile.

Klienci korporacyjni również mają dostęp do usługi sprawdzenia karty SIM przez SMS. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie w ich przypadku opiekun klienta biznesowego.

Użytkownicy Orange Flex mogą sprawdzić swoją kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu. Jeśli karta SIM wymagać będzie wymiany, wystarczy złożyć takie zlecenie bez wychodzenia z domu, bezpośrednio w aplikacji (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”) – nową kartę bezpłatnie dostarczy kurier.

Dodatkowo, za pomocą strony internetowej www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy może od ręki sprawdzić, czy jego smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska.

Co jeśli okaże się, że któryś z tych elementów wymaga wymiany? Warto pomyśleć o tym już dziś. Starsze karty SIM można bezpłatnie wymienić w każdym salonie Orange Polska. Użytkownicy nju mobile mogą bezpłatnie wymienić kartę SIM przez formularz po zalogowaniu na swoje konto lub przez infolinię (*610). Jeśli zaś chodzi o smartfony, wszystkie urządzenia w aktualnej ofercie operatora posiadają funkcję VoLTE. Dotyczy to również smartfonów odnowionych, dostępnych w bardzo dobrych cenach. Wymieniając telefon warto przynieść do salonu stary model – Orange przyjmie go i przekaże do bezpiecznego recyklingu lub utylizacji. W przypadku nowszych urządzeń, które wymagają jednak wymiany, konsultanci sprawdzą, czy dostępna będzie opcja odkupu, dzięki której można zyskać bon za zakup nowego telefonu.

Start już we wrześniu

Proces wygaszania sieci 3G od Orange w Polsce rozpocznie się w drugiej połowie września. W pierwszej kolejności obejmie powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański oraz złotowski i częściowo pilski i wałecki.

Orange-wyłącza-3G

Następnie, w październiku, 3G zostanie wyłączone na pozostałym obszarze powiatów pilskiego i wałeckiego oraz w powiatach: sieradzkim, zduńskowolskim, łaskim, poddębickim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim i wągrowieckim. To początek działań Orange Polska, które umożliwią klientom przejście z 3G do 4G. Kolejny etap prac przewidziany jest na 2024 rok. Operator planuje, że wygaszanie 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 r.

Mediateka

Udostępnij: Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej